|
|
کدخبر: ۱۸۰۵۷۱

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تشکل‌های کارگری و کارفرمایی در سال‌های اخیر 55 درصد افزایش پیداکرده است همچنین امنیت شغلی کارگران اولویت مهمی بوده که باید امسال به‌صورت جدی دنبال شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم ، علی ربیعی پیش از ظهر امروز در مراسم رونمایی از سند اشتغال استان قم که در سالن رضوان شهرداری برگزار شد اظهار داشت: شرایط زندگی کارگران باید بهبود پیدا کند.

وی افزود: در دوران پیش از انقلاب کارگر در بدترین و وخیم‌ترین شکل موجود زندگی می‌کردند و هیچ‌گونه جایگاهی در کشور و در روند تصمیم‌گیری‌ها برای او قائل نبودند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: حقیقت این بوده که نقش و تلاش‌های کارگران زحمتکش در کشور آن‌چنان‌که باید و شاید دیده نمی‌شود و این قشر نمی‌تواند به نتیجه عادلانه تلاش‌ها و زحمات خود نائل شود.

ربیعی عنوان کرد: قانون اساسی و انقلاب اسلامی برای این شکل ایجاد شد که در آن حق کارگران تضعیف نشود و در یک جامعه صرفاً یک طبقه یا یک خاندان بر طبقات دیگر حکومت نکند.

وی با اشاره به حقوق پایمال‌شده کارگران در طول 4 دهه اخیر تأکید کرد: نباید مناسبات سیاسی و اجتماعی به نحوی به‌پیش برود که در آن عدالت اجتماعی رنگ‌باخته و حقوق کارگران در آن پایمال‌شده و از میان برود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کارگران را عنصر حرکت و عزت در جامعه دانست و ابراز کرد: شرایط کاری و شغلی بسیاری از کارگران کشور در وضعیت مناسبی قرار ندارد اما این انسان‌های زحمتکش در راه تعالی و پیشرفت کشور هیچ‌گاه دست از فعالیت و تلاش برنداشتند.

ربیعی با تأکید بر ویژگی‌های جامعه سالم خاطرنشان کرد: جامعه‌ای حرکت سالم دارد که روح کار و تولید در آن در جریان باشد، جامعه‌ای که در آن رانت و رانت‌خواری وجود داشته باشد هیچ‌گاه رنگ موفقیت بر خود نخواهد دید.

وی ادامه داد: پیشرفت، تعالی و ترقی جامعه صرفاً در راستای حمایت از کالا و کارگر ایرانی قابل تحقق یافتن است و هیچ راه دیگری در این مسیر وجود ندارد، تعصب نسبت به کالای ایرانی و تولید کالای با کیفیت توسط تولیدکنندگان لازمه رونق کار و تولید در ایران است.

ربیعی گفت: اگر 35 درصد میزان مصرف از پوشاک ایرانی بیشتر شود بیش از 500 هزار نفر دیگر در این بخش می‌توانند شاغل شوند، حمایت از کالای ایرانی سبب بهره‌مندی و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید برای افراد بیکار خواهد شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به مشکلات عدیده سازمان تأمین اجتماعی تأکید کرد: آژیر خطر در سازمان تأمین اجتماعی از سال‌های گذشته به صدا درآمده و سعی شده در این مسیر به این سازمان به‌عنوان سفره تأمین جریانات سیاسی استفاده نشود و از سیاست زدگی در این سازمان جلوگیری به عمل آید، عدم پرداخت بدهکاری‌های این سازمان از عوامل مهم مشکلات اقتصادی این سازمان بوده است.

وی ابراز کرد: فاصله بین تورم و شیب افزایش حقوق کارگران در سال‌های اخیر به‌هیچ‌وجه متناسب و متعادل نبوده است، حقوق کارگری و بازنشستگی امروز کشور برای زندگی در شهرهای بزرگ کفاف نمی‌دهد.

ربیعی بیان کرد: سعی شده در سال‌های اخیر فاصله بین حقوق و تورم کاسته شود، تصویب سند معیشت با پیشی گرفتن از تورم از موفقیت‌های مهم وزارت در سال جاری بوده است، تشکل‌های کارگری و کارفرمایی در سال‌های اخیر 55 درصد افزایش پیدا کرده است، امنیت شغلی کارگران اولویت مهمی بوده که باید امسال به‌صورت جدی دنبال شود، امنیت شغلی بانوان و جلوگیری از ادامه فعالیت کودکان کار به هر نحو ممکن از اولویت‌های مهم وزارتخانه در سال 97 است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: بهبود ایمنی و فضای کار کارگران و تأمین آب در روستاهای کشور از دیگر اولویت‌های مهم دولت در سال جاری است، نظام اجتماعی و تأمین اجتماعی فراگیر باید برای زودتر فقر و نداری در کشور گسترش پیدا کند، تدوین سند اشتغال استان قم می‌تواند روند کار و تولید در استان را بهبود ببخشد.

ارسال نظر