|
|
کدخبر: ۱۸۱۴۵۸

مدیر جهاد کشاورزی نیشابور گفت: 25 هزار تن گندم امسال از سطح کشتزارهای این شهرستان برداشت شد که در مقایسه با پارسال 40 درصد کاهش نشان می دهد.

محمدعلی فرهمندراد، چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا سطح کشت گندم دیم و آبی در نیشابور را 11 هزار و 424 هکتار عنوان و بیان کرد: کاهش برداشت محصول از این سطح ناشی از سرمازدگی و کاهش 50 درصدی نزولات جوی بوده است.
وی با اشاره به تضمین خرید گندم با قیمت هر کیلوگرم 13 هزار ریال در سال جاری افزود: کشاورزان می توانند محصول مازاد بر نیاز خود را به مراکز خرید گندم تحویل دهند.
رئیس شرکت غله و خدمات بازرگانی نیشابور نیز گفت: امسال یک سیلوی دولتی و یک کارخانه آرد بخش خصوصی در کنار سه مرکز خرید تعاون روستایی در نیشابور برای خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان ساماندهی شده اند.
علیرضا زارعی به خبرنگار ایرنا افزود: مجموع ظرفیت ذخیره سازی گندم در مراکز یاد شده 50 هزار تن است.

* برداشت کلزا در نیشابور 3 برابر شد
مدیر جهاد کشاورزی نیشابور گفت: امسال همچنین 500 تن دانه روغنی کلزا از سطح 240 هکتار کشتزار این شهرستان برداشت شده که نسبت به پارسال 3 برابر افزایش دارد.
فرهمندراد افزود: اختلاف 16 هزار ریالی قیمت خرید هر کیلوگرم کلزا نسبت به گندم سبب افزایش ارزش اقبال کشاورزان به کشت این محصول شده است.
وی گفت: قابلیت بالای عملکردی، کاهش بیماریها، آفات و علفهای هرز در مقایسه با زراعت گندم و جو و اصلاح بافت خاک از دیگر مزایا و دلایل روی آوردن کشاورزان به این کلزا است.
نیشابور در 127 کیلومتری غرب مشهد واقع است.
9869/5132

ارسال نظر