|
|
کدخبر: ۱۸۰۶۷۳

به دنبال منصرف شدن رژیم صهیونیستی از تلاش برای کسب کرسی عضویت غیر دائم در شورای امنیت، وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که تلاش‌های وزیر خارجه این کشور به نتیجه رسیده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه سومریه نیوز، احمد محجوب، سخنگوی وزارت خارجه عراق در بیانیه ای اظهار کرد: ابراهیم الجعفری، وزیر خارجه عراق با فرستادن نامه‌هایی به همتایان عرب و غیر عرب خود از آنها خواست تا از نامزدی اسرائیل برای کسب یکی از دو صندلی عضویت غیر دائم شورای امنیت در سال 2019 و 2020 جلو گیری کنند، چرا که اقدامات و جنایات رژیم صهیونیستی در حق مردم فلسطین و مقدسات مسلمانان و مسیحیان، اعتبار شورای امنیت را زیر سؤال می‌برد.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع در سازمان ملل گزارش داد که دیروز (جمعه) نماینده دائم اسرائیل در سازمان ملل اعلام کرد این رژیم در انتخابات امسال برای به دست آوردن کرسی عضویت غیردائم شورای امنیت سازمان ملل متحد با آلمان و بلژیک رقابت نخواهد کرد.

گفته می شود که رأی گیری مجمع عمومی سازمان ملل که 193 عضو دارد، برای انتخاب پنج عضو جدید برای دو سال پیش رو در ژانویه آتی برگزار می شود.

از سوی دیگر وزارت خارجه فلسطین نیز در واکنش به منصرف شدن رژیم صهیونیستی از رقابت برای کسب کرسی عضویت غیر دائم شورای امنیت اعلام کرد که این اقدام به منزله پیروزی اصول و ارزش‌های انسانی و اعمال قانون بین المللی و منشور سازمان ملل است.

وزارت خارجه فلسطین در ادامه تأکید کرد: عقب نشینی اسرائیل از رقابت، تأکیدی بر عدم صلاحیت آن رژیم برای عضویت در سازمان ملل است و این عقب نشینی یک پیام واضح برای تمامی کشورهایی است که به منشور سازمان ملل و قطعنامه های شورای امنیت پایبند نیستند.

در بیانیه وزارت خارجه فلسطین آمده است: ما علاوه با کشورهای برادر و دوست، اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی، تلاش های زیادی را با انجمن های سیاسی و منطقه ای برای جلوگیری از عضویت اسرائیل در شورای امنیت انجام دادیم.

وزارت خارجه فلسطین در پایان تصریح کرد: ما به تلاشهای خود ادامه می دهیم تا عدم صلاحیت اسرائیل برای کسب هرگونه منصب و جایگاه بین المللی قبل از پایان دادن به اقداماتش را به تصویر بکشیم.

ارسال نظر