|
|
کدخبر: ۱۸۱۲۸۴

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد، توسعه یک‌جانبه سپر ضدموشکی آمریکا و تقویت ساختارهای نظامی ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه و بلاروس، نیازمند هماهنگی اقدامات این کشور برای مقابله با خطرات احتمالی است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در نشست شورای عالی دولت متحد (روسیه-بلاروس) که در جریان آن برنامه اقدامات مشترک در عرصه سیاست خارجی دو کشور برای سال 2019 - 2018 مورد بررسی قرار گرفت، تاکید کرد که توسعه سپر موشکی آمریکا و افزایش فعالیت ناتو در مناطق نزدیک به مرزهای روسیه و بلاروس نیازمند توجه خاص است.

لاوروف گفت: «آمریکا و متحدانش از مداخله در امور کشورهای مستقل جهان از جمله استفاده از نیروی نظامی در خاک آنها دست بر نداشته‌اند. بیشترین نگرانی‌ها در رابطه با توسعه سیستم سپرضد موشکی آمریکا به منظور تقویت یک جانبه امنیت این کشور و همچنین لغو محدودیت‌ها در زمینه استفاده از سلاح هسته ‌ای بر اساس دکترین جدید نظامی این کشور است. ضمن اینکه افزایش زیرساختارهای نظامی و فعالیت ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه و بلاروس نیز نیازمند توجه خاص است.»

به گفته وی، در شرایطی که وخامت اوضاع در جهان همچنان ادامه دارد، هماهنگی نزدیک سیاست خارجی روسیه و بلاروس دارای اهمیت بسیار زیادی است.

وزیر خارجه روسیه یادآور شد که روش‌های یکجانبه آمریکا در برخورد با مسائل بین المللی، از جمله خروج این کشور از توافق هسته‌ای با ایران نشان دهنده برخورد غیرمحترمانه و بی تفاوتی دولت آمریکا نسبت به تعهدات بین المللی خویش است. در چنین شرایطی وزارت امور خارجه روسیه و بلاروس به طور مرتب و نزدیک در تماس با یکدیگر بوده و اقدامات مشترکی را برای مقابله با این چالش‌ها در نظر می گیرند.

لاوروف همچنین یادآور شد که دولت بلاروس حمله موشکی آمریکا و شرکایش به خاک سوریه در ماه آوریل را با قاطعیت محکوم کرد، در حالی که همه اعضای جامعه جهانی چنین شجاعت و استقلال عملی را برای واکنش نشان دادن به موارد نقض حقوق بین المللی از سوی کشورهای غربی ندارند.

ارسال نظر

پربیننده ترین