|
|
کدخبر: ۱۸۱۴۵۲

با وجود اینکه ترامپ پس از دیدار با کیم جونگ اون در سنگاپور بارها از توافق با رهبر کره شمالی مبنی بر خلع تسلیحات هسته‌ای در این کشور خبر داده بود، تصاویر ماهواره‌ای اخیر نشان می‌دهد که این کشور در حال به‌روزرسانی تنها راکتور هسته‌ای خود که از آن برای تولید پلوتونیوم و استفاده در سلاح هسته‌ای استفاده می‌کند، است.

به گزارش امیدنیوز  به نقل از روزنامه گاردین، وب سایت «شمال 38» که بر فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی نظارت می‌کند با انتشار تصاویر ماهواره‌ای 21 ژوئن اعلام کرد: توسعه زیرساخت‌های سایت هسته‌ای یونگ بیون با سرعت بالایی در حال انجام است.

بر اساس این گزارش، به نظر می‌رسد سیستم خنک‌کننده راکتور تولیدکننده پلوتونیوم به‌روزرسانی شده است و دو ساختمان جدید که غیرصنعتی هستند احتمالا برای بازدید مقامات در سایت یونگ بیون ساخته شده‌اند. همچنین یک ساختمان مهندسی تکمیل شده است.

کیم جونگ اون در دیدار با دونالد ترامپ و مون جائه این، رییس‌جمهور کره جنوبی متعهد به خلع تسلیحات کامل شبه جزیره کره شد، اما جزئیات زمان و چگونگی انجام آن مشخص نشده است.

کیم پیش‌تر اعلام کرده بود که ظرفیت هسته‌ای نظامی کشورش برای حمله به خاک آمریکا تکمیل شده است، کره شمالی همچنین تنها سایت آزمایش هسته‌ای خود را در ماه می تعطیل کرد.

وب سایت شمال 38 هشدار داد به همین دلیل صدور یک بیانیه با اهداف خوش‌بینانه کافی نیست و باید توافق جامع در مورد خلع تسلیحات هسته‌ای کره شمالی امضا شود.

این در حالی است که برخی از کارشناسان به‌روزرسانی‌های انجام شده در سایت هسته‌ای کره شمالی را بی‌ارتباط به تعهد پیونگ یانگ برای خلع تسلیحات هسته‌ای می‌دانند و معتقدند تا زمانی که کارکنان این سایت دستورات ویژه‌ای دریافت نکنند بر روال عادی به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

برخلاف وجود ابهام در مورد هرگونه توافق هسته‌ای با کره شمالی، کره جنوبی تلاش‌های دیپلماتیک خود را برای کاهش تنش در شبه جزیره کره را گسترش داده است.

به گزارش ایسنا، روزنامه مونهوا ایلبو کره جنوبی اخیرا گزارش داد که کره شمالی درای نزدیک به 3000 سایت مرتبط با برنامه موشکی و هسته‌ای است که نشان می‌دهد انجام بازرسی‌ها و مذاکرات برای خلع تسلیحات هسته‌ای و پیونگ یانگ زمان قابل توجهی را نیاز دارد.

در 12 ژوئن دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در دیدار با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به توافق رسید تا پیونگ یانگ در ازای برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی گسترده علیه این کشور با خلع تسلیحات هسته‌ای موافقت کند.

با وجود ادعاهای دونالد ترامپ که به نقل از کیم جونگ اون اعلام کرده بود کره شمالی در حال از میان برداشتن تاسیسات هسته‌ای خود است یک سایت دیده‌بان فعالیت‌ هسته‌ای کره شمالی گزارش داد که این کشور هنوز اقدام موثری را در راستای نابودی تاسیسات هسته‌ای خود انجام نداده است.

به اعتقاد کارشناسان مسائل سیاسی، آنچه در سند پایانی نشست سنگاپور بیش از هرچیز دیگری جلب توجه می‌کند، کلی گویی و نپرداختن به جزییات امتیازات احتمالی است که دو طرف از همدیگر گرفته‌اند .به رغم تاکید دو طرف بر تلاش برای برقراری صلحی پایدار و باثبات در شبه جزیره کره و وعده ترامپ برای اعطای تضمین‌های امنیتی به پیونگ یانگ، تقریبا هیچ نشان واقعی وجود ندارد که صحت بیانیه‌های علنی دو طرف را درباره این موضوع مهم و حساس ثابت کند.

کیم جونگ اون وعده داد که بدون هیچ قید و شرطی در جهت برچیدن کامل تسلیحات هسته‌ای شبه جزیره کره گام بردارد، ولی برای این کار هیچ جدول زمانی و جزییات چگونگی راستی آزمایی خلع سلاح هسته‌ای را ارائه نکرد. به بیان دیگر، برخلاف گذشته، هیچ تعریف دقیقی از عاری سازی هسته‌ای شبه جزیره کره - شامل کره شمالی و کره جنوبی - بیان نشد

ارسال نظر