|
|
کدخبر: ۱۸۲۴۷۳

وزیر امور خارجه اردن اعلام کرد که کشورش هیچ درخواستی را از رژیم صهیونیستی درباره نحوه پایان دادن به الحاقیه معاهده صلح درباره دو منطقه "الباقوره" و "الغمر" دریافت نکرده است.

به گزارش امید نیوز ، به نقل از شبکه "آی ۲۴"، ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن در واکنش به مساله پایان مهلت 25 ساله اجرای الحاقیه‌های مربوط به اجاره دادن اراضی الباقوره و الغمر اردن به رژیم صهیونیستی اظهار کرد: این مناطق تحت حاکمیت اردن است و ما تا بدین لحظه هیچ درخواستی را از سوی اسرائیل برای مذاکره در خصوص این دو منطقه دریافت نکرده‌ایم.

وی افزود: پس از تصمیم ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن مبنی بر پایان دادن به دو الحاقیه مذکور، دولت آماده است بر اساس حق قانونی و مستقل اردن وارد مذاکرات با اسرائیل شود.

الصفدی گفت: این دو الحاقیه پس از گذشت 25 سال به طور رسمی در 10 نوامبر 2019 پایان می‌یابد و اسرائیل اگر به دنبال مذاکره است، می‌تواند این درخواست را از اردن بکند.

وزیر خارجه اردن ادامه داد: اگر اسرائیل درخواست مذاکره کند ما روند قانونی خود را پی می‌گیریم و مذاکرات خود را بر اساس تصمیم ملک سلمان برای پایان دادن به این دو الحاقیه و حفاظت از منافع‌ما آغاز می‌کنیم. ما در این مذاکرات با سلاح حق به جانب بودنمان در تصمیمی که به خاطر حفظ حقوق و منافعمان اتخاذ کردیم، شرکت خواهیم کرد و در این مذاکرات به دنبال تحقق تصمیم اتخاذ شده از سوی اردن هستیم.

این مقام اردنی در ادامه خاطرنشان کرد: هیچ اختلاف نظری درباره حاکمیت اردن بر این اراضی وجود ندارد و امان اسناد لازم را برای دفاع از منافعش در اختیار دارد.

وی گفت: اردن این اراضی را اجاره نداده است و تنها به دو الحاقیه بر اساس دو آیین نامه خاص عمل کرده است.

وزیر خارجه اردن درباره پروژه‌ها و مالکیت خصوصی در این دو منطقه پس از پایان الحاقیه‌ها تاکید کرد: در معاهده صلح به مالکیت خصوصی در الباقوره اقرار شده و قوانین اردن بر آن‌ها پیاده خواهد شد.

وی در پاسخ به احتمال مورد فشار قرار گرفتن از سوی اسرائیل و پیامدهای سیاسی و اقتصادی این تصمیم نیز گفت: ما یک حق قانونی در معاهده صلح را دنبال کردیم و این حق اجازه پایان دادن به این دو الحاقیه را می‌دهد. این یک حق قانونی و مستقل است و اگر فشاری وجود داشته باشد تمایل و اصرار شخص پادشاه بر حفاظت از اردن و مصالح آن قوی‌تر از هر فشاری است. هر تصمیمی پیامدهای مربوط به خود را دارد مهم این است که ما یک کشور قاطع و استوار هستیم.

به موجب توافق صلح میان رژیم صهیونیستی و اردن موسوم به "وادی عربه" در سال 1994 اراضی مذکور به مدت 25 سال به اسرائیل اجاره داده شده و این قرارداد 26 اکتبر سال 2019 به پایان می‌رسد. به موجب پیوست‌های توافق صلح، باید یک سال قبل از پایان مهلت اجاره اراضی، تصمیم مخالفت با تمدید اجاره به طرف مقابل اطلاع داده شود.

ارسال نظر