|
|
کدخبر: ۱۸۲۷۳۱

نماینده سابق دوما و رئیس مرکز مطالعات خاورمیانه روسیه معتقد است که قتل جمال خاشقچی در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه چشم جامعه جهانی بروی جنایات عربستان را باز کرده است.

به گزارش امید نیوز ، «شامیل سلطانف» امروز (یکشنبه) در مسکو گفت: عربستان سعودی مرتکب جنایات جنگی در یمن و سرکوب مخالفان در داخل این کشور شده است.
وی با بیان اینکه رسانه های غربی برای سال ها تلاش کردند که بر جنایات عربستان سرپوش بگذارند، افزود: قتل خاشقچی به اندازی وحشتناک و نادرست بود که هر گونه تلاش برای به فراموشی سپردن این واقعه را بی نتیجه کرده است.
سلطانف با اشاره به تلاش ریاض برای به فراموشی سپردن مساله قتل خاشقچی خاطرنشان کرد: عربستان قصد انجام تحقیقات واقعی برای یافتن عاملان این جنایت و مجازات آنها را ندارد.
این کارشناس روس افزود: عربستان سعودی به پشتگرمی آمریکا و با استفاده از دلارهای نفتی سعی دارد که هر چه زودتر بدون روشن شدن زوایای قتل خاشقچی این مساله را به فراموشی بسپارد.
وی ادامه داد: آنها حتی نمی خواهند به سوال در مورد محل دفن جسد خاشقچی پاسخ دهند.
سلطانف با اشاره به تجاوز عربستان سعودی و متحدانش به یمن افزود: جامعه جهانی باید برای پایان دادن به جنایات در یمن عربستان سعودی را تحت فشار قرار دهد.
وی افزود: گفت وگو و مذاکره بین طرف های یمنی تنها راه برای حل مناقشه خونین در این کشور است.
کارشناس روس خاطرنشان کرد: اگر تجاوز خارجی به یمن متوقف شود گروه های داخلی در این کشور می توانند به توافق قابل قبول برای پایان جنگ و خونریزی دست یابند.
وی افزود: اما آمریکا و متحدانش خواهان پایان جنگ دریمن نیستند و با فروش سلاح به عربستان سعودی و متحدان این کشور میلیاردها دلار درآمد کسب می کنند.
خاشقچی ستون نویس روزنامه واشنگتن پست دوم اکتبر (دهم مهر) پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول برای دریافت مدارک موردنیاز برای ثبت ازدواج خود، ناپدید شد.
عربستان پس از دو هفته انکار و تکذیب، سرانجام اذعان کرد که این روزنامه نگار در جریان درگیری در داخل کنسولگری به قتل رسیده است.
ریاض همچنین یادآور شد که 18 نفر به دلیل دست داشتن در ماجرای قتل خاشقچی بازداشت شدند و در عربستان محاکمه می شوند.
اما دادستان کل عربستان اعتراف کرد که قتل خاشقچی تعمدی بوده است و حال آنکه ریاض بر دخالت نداشتن خاندان سلطنتی سعودی در این قتل اصرار ورزید.
در ترکیه نیز تحقیقات مجزایی در مورد این پرونده درحال انجام است، آنکارا می گوید یک جوخه مرگ که از سوی عربستان اعزام شد، خاشقچی را ترور کرد.
 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار