|
|
کدخبر: ۱۸۴۹۲۰

برونگرایی عبارتست از میزان اجتماعی بودن و توجه کردن به چیزهایی به جز خود. آن را می‌توان اجتماعی بودن، صراحت، پرحرفی و هیجان خواهی نامید. برای آشنایی بیشتر در مورد این موضوع با ما همراه باشید.

 

برون‌گرایی چیست؟ 

کسانی که به شدت برونگرا هستند به دنبال محرک اجتماعی بوده و دوست دارند با دیگران معاشرت نمایند. به بیان دیگر، کسانی که برونگرایی اندکی دارند ( درونگراها) مایلند آرام‌تر و گوشه‌گیرتر باشند و کمتر در امورات اجتماعی دخالت داشته باشند. 

در ساده‌ترین شکل، برونگرایی و درونگرایی عبارتست از نحوه‌ی ” انرژی‌گیری و تحریک”. افرادی با برونگرایی بالا از گذراندن وقت با دیگران انرژی می‌گیرند در حالی که درونگراها در تنهایی و انزوا انرژی می‌گیرند. 

جامعه‌ی غرب اغلب برای برونگراها ارزش زیادی قائل شده و آنها را تحسین می‌کند، البته این بدان معنا نیست که عملکرد برونگراها در محیط کار بهتر است. برونگرا و درونگرا بودن هر دو نقاط ضعف و قوتی دارند که می‌تواند بر عملکردشان به عنوان کارمند، مدیر یا رهبر اثر بگذارد. 

 

نقاط قوت افرادی با برون‌گرایی بالا (برون‌گراها) 

افرادی با برونگرایی بالا مایل به برقراری ارتباط با دیگران هستند و اغلب به خوبی در تیم‌ها و ادارات با بقیه جفت و جور می‌شوند. آنها به سرعت روابط دوستانه‌ای را با دیگران شکل می‌دهند و ماهیت اجتماعی بودنشان منجر به کارِ گروهی مطلوب‌تری می‌شود. 

توانایی برقراری ارتباطی نزدیک با دیگران 

شکل‌دهی روابط دوستانه‌ی راحت با عده‌ی زیادی 

به یاد آوردن نام‌ها و چهره‌ها 

رو راست، صادق و اغلب با جذبه هستند. 

به راحتی با افراد مختلف ارتباط برقرار می‌کنند. 

در کارِ گروهی عملکرد مطلوبی از خود نشان می‌دهند. 

از کسانی که تمایل کمتری به مشارکت در کار گروهی ندارند، دعوت به عمل می‌آورند. 

مایلند در رفع مشکلات سایرین بکوشند. 

 

 

اینجا بخوانید:

10 قدرت پنهان درونگرایی که به موفقیت شما کمک می کند

 

 

بسیار اجتماعی بوده و مایلند بیشتر وقت خود را با دیگران بگذرانند. 

از عقاید و نظرات اعضای گروه استقبال می‌کنند. 

شاد، پر حرف و به جوش هستند. 

در محیط اجتماعی از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند. 

معمولاً بسیار مصمم، پر انرژی و با اعتماد به نفس هستند. 

از اعتماد به نفس بالایی برای مدیر شدن برخوردارند. 

 

نقاط ضعف افرادی با برون‌گرایی بالا 

ممکن است افرادی با برونگرایی بالا برای متعادل نگه داشتن هیجاناتشان دچار چالش شوند. گاه تهاجمی یا پرخاشگر می‌شوند اما هدفشان جلب رضایت دیگران است. همین مسأله منجر به بی‌ثباتی عقاید و نا تمام رها کردن کارهایشان شود. 

اغلب از قضاوت‌های تحلیلی و بی‌احساس ناتوانند. 

ممکن است فاقد استقلال و درایت باشند. 

ممکن است به دیگران بیش از حد بها دهند. 

مایلند تنها باشند. 

گاه تبدیل به فردی خشن، تهاجمی یا کنترل‌گر می‌شوند. 

قضاوت‌هایشان منطقی نیست. 

می‌توانند به شدت جدی یا شوخ طبع باشند. 

از تمرکز بر گفته‌ی دیگران ناتوانند. 

ممکن است سهل انگار و گاه از لحاظ اجتماعی ناآگاه باشند. 

گاه موجب رنجش دیگران می‌شوند. 

بیش از سایرین دوست دارند جلب توجه کنند. 

ممکن است با اعتماد به نفس یا از خود راضی ظاهر شوند. 

ممکن است تمایل به بودن در جمع بر کار فردی‌شان اثر بگذارد. 

ممکن است کاری فراتر از حد عرف را در زمانی اندک انجام دهند. 

ممکن است درگیر تکمیل پروژه‌هایشان باشند. 

 

نقاط قوت افرادی با برون‌گرایی اندک (درون‌گراها) 

افرادی با برونگرایی اندک، دقیق و جزیی‌نگر هستند. آنها چندان متکی بر تشویق نیستند و مدیران منطقی هستند. توانایی‌شان بر تمرکز روی کارها منجر به افزایش بازدهی کار گروهی می‌شود. 

تحت تأثیر هیجانات و احساسات قرار نمی‌گیرند. 

چندان متکی بر تشویق نیستند. 

بی‌طرف و انتقادگر هستند. 

بر دقت و تمرکز بر جزئیات مصرّند. 

مایل به بودن در محیطی با دیدگاه‌های منطقی و واقع‌گرایانه هستند. 

ترجیح می‌دهند هر بار روی یک کار تمرکز کنند تا این که از شاخه‌ای به شاخه‌ی دیگر بپرند. 

برخود متکی بوده و هدفمندانه عمل می‌کنند. 

مستقل بوده و قابلیت هدایت و رهبری گروه را دارند. 

قابل اطمینان، محتاط و محافظه کار هستند. 

اغلب می‌توانند خطرات احتمالی را مدیریت کنند. 

 

 

PicsArt_03-09-10.27.48

 

 

دمدمی مزاج نیستند. 

اغلب رفتار ملایم و سازگاری دارند و شنوندگان خوبی هستند. 

 

نقاط ضعف افرادی با برون‌گرایی اندک (درون‌گراها) 

افرادی با برونگرایی اندک می‌توانند به صورت غیر دوستانه و خجالتی ظاهر شوند. آنها درگیر امورات اجتماعی هستند و با کار گروهی در کنار کسانی که دوستشان ندارند مشکل دارند. هنگامی که ایده‌ای به ذهنشان خطور می‌کند، به سختی می‌توانند با آن سازگاری یابند. آنها را اغلب غیردوستانه و نخبه‌گرا می‌نامند. 

ممکن است خلوت و تنهایی را به کار گروهی ترجیح دهند. 

تصمیمات شخصی خود را برتر از عقاید دیگران می‌دانند. 

رویدادهای اجتماعی برایشان ناهنجار و آزارنده خواهد بود. 

اغلب از کارهای گروهی لذت نمی‌برند. 

سازگاری با آنها سخت است. 

احساس حقارت شدیدی دارند که می‌تواند به خجالتشان در محیط کار منجر شود. 

نسبت به تقویت روحیه تمایلی ندارند و اغلب مقید به شرایط اجتماعی و حفظ روابط شخصی‌شان با دیگران هستند. 

با کار گروهی مشکل دارند. 

با وجود اتفاق نظری که با اعضای گروه کرده‌اند، بقیه را نادیده می‌گیرند و ایده‌ی خود را به کرسی می‌نشانند. 

 

اینجا بخوانید:

چند راهکار برای بالا بردن اعتماد بنفس

 

 

نظرات منفی و خشنی نسبت به بقیه دارند، بسیار منتقدانه رفتار می‌کنند. 

خطرپذیر نیستند. 

سخت کوشی و موفقیت‌هایشان نادیده گرفته شده  و آن را تحسین نمی‌کنند. 

 

چگونه باید تست برون‌گرایی دهم؟ 

تست برونگرایی یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای شناخت افراد است. با جستجوی ویژگی‌های زیر در هنگام تعامل با دیگران، کم کم به حس خوبی می‌رسید از این که متوجه‌ی میزان برونگرایی آنها می‌شوید. 

 

نشانه‌های برون‌گرایی بالا (برون‌گراها) 

اجتماعی بودن 

پر حرف بودن 

حاضر جواب بودن 

از سکوت خوششان نمی‌آید. 

اغلب با صدای بلند صحبت می‌کنند. 

نشانه‌های برون‌گرایی پایین (درون‌گراها) 

محتاط 

قبل از جواب دادن، فکر می‌کنند. 

باید تحریک شوند. 

از سکوت خوششان می‌آید. 

گاه  با صدای آرام صحبت می‌کنند. 

یافتن این نشانه‌ها به شما کمک می‌کند برونگراهای بالا را نسبت به برونگراهای پایین تشخیص دهید. واقعیت این است که همه‌ی ما در یک طیف قرار داریم، برخی از مردم در وسط آن بوده مدام بین دو لبه در حرکتند. مهمترین اصل، تمایل به کشیده شدن به یک جهت یا جهتی دیگر است. 

 

چگونه برون‌گرا شویم؟ 

احتمالاً مواقعی در دوره‌ی شغلی‌تان هست که به نفعتان است برونگرا باشید. برای مثال، این کار به شما کمک می‌کند در گروه احساس راحتی کنید، به راحتی با بقیه دیدار کنید و خیلی عادی بدون هر گونه تپق زدن گفتگو کنید. 

حال این سؤال مطرح می‌شود: آیا فرد درونگرا می‌تواند برونگرا شود؟ پاسخ مثبت است، البته با راهبردهای خاص. پنج نکته‌ی زیر به شما کمک می‌کند آن روی برونگراتر خود را پیدا کنید: 

 

۱-مزایای هر دو را بفهمید: 

گاه کسانی که درونگراتر هستند نسبت به افراد پر جنب و جوش و بی‌نظم حس منفی دارند و بالعکس. توجه داشته باشید هر دو اینها نقاط ضعف و قوتی دارند. افزایش قابلیت در برونگراتر ظاهر شدن هر زمانی که شرایط ایجاب کند، مهارت ارزنده‌ای در محیط کار می‌باشد. 

۲-از دیگران بیاموزید. 

برونگراهایی که به طور شخصی و حرفه‌ای با آنها در تعامل هستید بشناسید و آنها را از نزدیک ببینید. ببینید چه کار متفاوتی نسبت به شما انجام می‌دهند و از کارهایشان بیاموزید. 

۳-رفتارهای برون‌گرا را تمرین کنید. 

در حالی که ” آنقدر تظاهر کن تا واقعی شوی” فقط یک ضرب‌المثل است، حقیقتی پشت آن خوابیده. تمرین کنید که مثل یک فرد برونگرا رفتار کنید- سر بحث را باز کنید حتی اگر دلیل خاصی برای گفتگو ندارید، تماس چشمی داشته باشید و لبخند بزنید، همیشه گوش به زنگ باشید، اطلاعات مربوط به خودتان را به اشتراک بگذارید و غیره. هر چه بیشتر کارهای غیرطبیعی انجام دهید، بیشتر احساس راحتی خواهید داشت. 

۴-برای موقعیت‌های چالش‌برانگیز برنامه‌ریزی کنید. 

موقعیت‌های اجتماعی یا شرایطی که در کانون توجه همگان قرار دارند برای درونگراها اهمیتی ندارند. اگر می‌خواهید به سوی برونگرا بودن گام بردارید باید به خودتان زمان و مکان بدهید تا آماده شوید و دوباره انرژی بگیرید. 

 

PicsArt_03-09-10.26.58

 

 

۵-از مهارت‌های شنیداری انفعالی استفاده کنید. 

مردم همیشه از بودن در کنار کسانی که به آنها گوش می‌دهند لذت می‌برند. از آنجایی‌که درونگراها اغلب شنوندگان خوبی هستند، پس از این لحاظ نسبت به سایرین برتری دارند. گرچه، به جای این که فقط  گوش دهید از این توانایی ذاتی خود استفاده کنید تا وارد گفت و گو شوید و سؤالاتی بپرسید که نشان دهد علاقه‌ی وافری به صحبت دیگران دارید. ممکن است از نحوه‌ی پاسخگویی سایرین تعجب کنید اما وقتی حواستان را جمع کنید می‌توانید مثل یک برونگرا صحبت کنید. 

 

طیفِ برون‌گرایی 

همه‌ی ما گرایشاتی داریم که اساساً در جایی بین برونگرایی یا درونگرایی محض قرار دارد. پس طبیعی است که در شرایط مختلف عملکرد متفاوتی داشته باشیم. 

بنابراین، آیامی‌توان هم خجالتی بود و هم برونگرا؟ بله، خجالتی بودن به این معنا نیست که می‌خواهید تنها باشید صرفاً بدین معناست که از قضاوت اجتماعی می‌ترسید. یک برونگرا می‌تواند از بودن در کنار بقیه لذت ببرد امّا از قضاوت‌های احتمالی بیم داشته باشد. 

اگر درباره‌ی برونگرای درونگرا یا درونگرای برونگرا چیزی شنیده‌اید، یادتان باشد این ویژگی شخصیتی یک طیف است. طبیعی است در شرایط خاصی برونگرا باشیم و در شرایط دیگری درونگراتر باشیم. 

شناخت این موضوع ما را به اصطلاحِ آدم میانه‌رو و معتدل – یعنی شخصی که تعادلی در درونگرا و برونگرا بودن دارد- می‌رساند. حقیقت این است که به عنوانِ انسان ما دوست داریم طبقه‌بندی و برچسب‌زنی شویم امّا شخصیتمان انعطاف‌پذیرتر از آن است که بخواهیم. 

 

برون‌گرایی در محیطِ کار 

هیچ مقدار درست یا غلطی از برونگرایی در محیطِ کار وجود ندارد. همه‌ی ما نقاط ضعف و قوتی داریم. هدف، چگونگی همکاری با افراد با درجاتِ مختلفِ برونگرایی است. بنابراین، می‌توانیم از نقاط قوت بهره ببریم و نقاطِ ضعف را کاهش دهیم. 

برونگراها و تفکرات بیرونی 

افرادی که تفکر بیرونی دارند برای اطمینان از صحیح بودن کار خود در اکثر مواقع به نظرات و بازخوردهای دیگران نیاز دارند  و انرژی زندگی خود را از محیط پیرامون می گیرند. نه فقط در تصمیم گیری بلکه برای بدست آوردن انگیزه نیز به دنیای بیرونی و دیگران وابسته هستند. افراد مغرور با تیپ شخصیتی خودشیفته بیشتر برونگرا هستند. 

بیشتر انسان ها در کودکی تفکر بیرونی دارند. به عبارت دیگر کودکان برای بدست آوردن انگیزه به  منابع بیرونی نیاز دارند و به همین دلیل است که بیشتر به نظرات و دستورالعمل های والدین نیاز دارند تا متوجه شوند چه چیز صحیح است و چه چیز غلط.  اما وقتی پا سن بلوغ می گذارند آرام آرام می آموزند چگونه برای انتخاب های خود به درون خود نیز مراجعه کنند. در نتیجه هر چقدر بیشتر به خودشناسی برسند بیشتر به خود تکیه خواهند کرد. 

  

رفتار صحیح و نحوه ی برخورد با برونگراها 

اگر می خواهید یک فرد برونگرا عاشق خود کرده و به ازدواج با خود تحریک کنید باید به دو نکته ی اساسی توجه کنید. نکته ی اول توجه و تایید و نکته ی دوم امتیازها و ارزش های بیرونی. 

 • تایید و توجه 

برونگراها به شدت تحت تاثیر تایید و توجه قرار می گیرند. این افراد دوست دارند وقتی صحبت می کنند به دقت به سخنان آنان توجه شود و بازخورد های مثبتی نشان داده شود. 

اگر می خواهید یک رفتار صحیح و برخورد عالی با این افراد داشته باشید باید بدانید برونگراها حتی به عکس العمل ها و زبان بدن تان نیز هنگام گوش دادن توجه می کنند و اگر بازخورد مثبتی در زبان بدنتان احساس کنند، بسیار هیجان زده خواهند شد. 

 

اینجا بخوانید:

16روش برای ایجاد حس شادابی در صبح

 

 

همچنین نحوه ی صحبت کردن و حتی استفاده از کلمات هنگام ارتباط برقرار کردن با این افراد اهمیت بسزایی دارد. مثلا چنین عبارت و کلماتی می تواند برونگراها را تحت تاثیر قرار دهد: “آمارها و مطالعات نشان می دهد که ….”، ” همه ی دوستانت همیشه این موضوع را تایید کردند که ….”، ” نظر کارشناسان این است که …” یا مثلا ” همه ی افراد موفق و ثروت مندان با ازدواج به موفقیت رسیده اند”. 

 

PicsArt_03-09-10.28.12

 

 

البته به یاد داشته باشید این ” تایید و توجه” و ” استفاده ی صحیح از عبارات” زمانی تاثیر خواهد داشت که از نظر برونگراها با ارزش محسوب شوید در ادامه. در این قسمت به نکته ی دوم می رسیم. نکته ی دوم برای جذب و عاشق کردن افراد برونگرا ارزش ها و امتیازهای بیرونی خود شما است. 

 • ارزش ها و امتیازهای بیرونی 

اگر می خواهید رفتار، بازخوردها و تایید های شما برای یک فرد برونگرا با اهمیت تلقی شود باید قبل از هر چیز ارزش ها و امتیازهای بیرونی خود را افزایش دهید. 

امتیازهای بیرونی شما شامل محبوبیت شما در بین اطرافیان، میزان تایید شدن شما و مقبولیت تان در محیط پیرامون است؛ مثل دانشگاه، محل کار یا بین دوستان است. هر چقدر بیشتر دیگران در مورد شما صحبت کنند و شما را تایید کنند ارزش و امتیاز شما برای این افراد افزایش پیدا خواهد کرد. 

پس اگر می خواهید یک برونگرا را به خود جذب کنید باید سعی کنید اطرافیان و نزدیکان شخص مورد نظر را نیز به خود جذب کنید و مورد تایید آنان واقع شوید. به یاد داشته باشید تایید شدن شما توسط دوستان و اطرفیان شخصیت برونگرا خیلی بیشتر از تایید شدن شما توسط دوستان و اطرافیان خودتان تاثیر دارد. 

 

رفتار برونگراها 

افراد برونگرا، معمولا به دنبال فرصت هایی برای ایجاد ارتباط با دیگران هستند. این افراد اغلب پر انرژی، مثبت اندیش و شاد هستند. آن ها در فعالیت های گروهی و سخنرانی ها، به احتمال زیاد صحبت می کنند و نظرات خود را مطرح می کنند.  

از طرف دیگر افراد درونگرا معمولاً ساکت، محتاط و غیر معاشرتی هستند. توجه به این نکته مهم است که درونگرایی و کمرویی یک چیز نیستند

 

برون گراها غالباً به اشتباه پر حرف و دنبال توجه خوانده می شوند. در واقع، آن ها به راحتی از طریق تعاملات اجتماعی انرژی کسب می کنند.آن ها همچنین از گفتگو و بحث در مورد ایده های خود با افراد دیگر الهام و انگیزه می گیرند. 

البته گاهی پر حرفی می تواند معایب رفتاری برون گرایی به حساب آید. 

 

 صفات رایج برون گرایی 

برون گرایی غالباً با صفات مختلفی شناسایی می شود که بارزترین آن ها عبارت اند از: 

 • خونگرمی 

 • هیجان طلبی 

 • اجتماعی بودن 

 • جسارت 

 • خوشرویی 

 • پرحرفی 

 • لذت بردن از اینکه در مرکز توجه باشید 

 • عمل گرا 

 • دوستانه 

 • گیرا 

 

 

دلایل برون گرایی 

دلیل دقیق اینکه افراد گرایش به سمت برونگرایی یا درون گرایی دارند موضوع بحث ها و تحقیقات زیادی در روانشناسی بوده است. همانند بسیاری از این بحث ها، این موضوع هم به دو عامل اصلی بستگی دارد:  

 • ژنتیک :برون گرایی و درونگرایی به وضوح یک مولفه ژنتیکی قوی دارند. مطالعات بر روی افراد دوقلو نشان می دهد که ژنتیک در حدود 40 تا 60 درصد در برون گرایی و درون گرایی نقش دارد.  

 • محیط زیست: مطالعات خواهران و برادران در سال 2011 نشان داد که تجارب فردی نقش بیشتری در شخصیت افراد نسبت به تجربیات مشترک خانواده ها دارند. 

 به گفته برخی از محققان برون گراها تمایل به انگیزه خارجی بیشتری دارند در حالی که درون گراها تمایل دارند خیلی راحت انگیزه خود را پیدا می کنند. 

 

نقاط قوت و معایب رفتاری برون گرایی 

برون گرایی چه تاثیری بر رفتار افراد دارد؟ محققان دریافته اند که این ویژگی شخصیتی باعث ایجاد تمایلات مختلف در افراد می شود. این ویژگی همچنین ممکن است در انتخاب شغل فرد نیز تاثیر داشته باشد. 

به گفته محققان، برون گرایی با روحیه رهبری ارتباط دارد. از آنجایی که برون گراها به احتمال زیاد در گروه ها فعالیت زیادی انجام می دهند، منطقی است که اغلب نقش رهبری را بر عهده بگیرند. 

 

همانطور که مشخص شد، افراد برونگرا برای شغل هایی مناسب هستند که نیاز به تعامل زیادی با افراد دیگر دارند. تدریس، فروش، بازاریابی، روابط عمومی  و کارهای مدیریتی همه شغل هایی هستند که یک برون گرا ممکن است در آن ها عملکرد خوبی داشته باشد. 

 

 

PicsArt_03-09-10.27.13

 

یکی دیگر از معایب رفتاری برون گرایی این است که وابسته به جامعه و اجتماع هستند. آن ها اگر در جزیره ای دور افتاده تنها باشند، دیوانه می شوند. در بیماری هایی همچون کرونا آسیب روانی زیادی می بینند و نمی توانند خانه بمانند. 

افراد درونگرا تعاملات اجتماعی کمتر را ترجیح می دهند، بنابراین مشاغل مستقل اغلب برای آن ها مناسب است. نوشتن، برنامه نویسی کامپیوتر، مهندسی و حسابداری همه مشاغلی هستند که ممکن است برای افراد درونگرا مناسب باشد. 

 

برونگرایی چقدر رایج است؟ 

اگرچه ممکن است تصور کنید تمام افرادی که می شناسید یا اغلب آن ها برونگرا هستند، ولی مطالعات نشان می دهد که اینگونه نیست. 

محققان همچنین اظهار داشتند که دو عامل اساسی وجود دارد که تعیین می کند افراد با چه کسانی دوست می شوند. افراد برون گرا تمایل زیادی به معاشرت دارند و به همین دلیل بیش تر از افراد درونگرا دوست پیدا می کنند. همچنین افراد برونگرا تمایل دارند که با افرادی که شخصیتی مشابه آن ها دارند ارتباط برقرار کنند. 

بنابراین افراد برونگرا با سایر برون گراها دوست می شوند اما افراد درون گرا تمایل به ایجاد رابطه با درون گراها و برون گراها دارند.  

از نظر افراد برون گرا، بیش تر افراد برونگرا هستند، زیرا اغلب دوستان آن ها برونگرا هستند. و این تضاد نشان می دهد که افراد درونگرا درک بهتری از ساختار واقعی شبکه ها و روابط اجتماعی دارند 

بیش از نیمی از جمعیت جهان را افراد برونگرا تشکیل می‌دهند. برونگراها ویژگی‌های مثبت بسیاری مانند ارتباطات قدرتمند، علاقه به کار تیمی و مذاکره و روحیه مشارکتی دارند؛ به همین دلیل، می‌توانند با شناخت شخصیت خود، به‌راحتی شغل مناسب‌شان را انتخاب کنند و به بالاترین سطح رضایت شغلی برسند. در این مقاله قصد داریم مناسب‌ترین مشاغل برای افراد برونگرا را معرفی کنیم. 

 

بسیاری از افراد به‌خاطر وجود باورهای غلط در جامعه، تصور می‌کنند که برونگرا هستند؛ اما در واقعیت چنین نیست؛ مثلا یک فرد درونگرا را تصور کنید که مدام بشنود که حضور در جمع خیلی بهتر از تنها ماندن در خانه است. علاقه ذاتی او به‌سمت ارتباطات محدود می‌رود و از تنهایی بیشتر لذت می‌برد؛ اما به‌دلیل باور غلطی که از جامعه یا خانواده به او منتقل شده، تصور می‌کند حضور در جمع را بیشتر دوست دارد. او به این دلیل با تمایلات ذاتی‌اش مقابله می‌کند و در نهایت با مشکل مواجه می‌شود. 

 

۱۱ شغل مناسب برای افراد برونگرا 

با توجه به ویژگی‌ «برونگرایی» در افراد، مشاغل پردرآمد بسیاری برای این ویژگی‌ شخصیتی وجود دارد. در اینجا ما مهم‌ترین مشاغل برای افراد برونگرا را معرفی می‌کنیم. 

۱. مهماندار هواپیما 

مهمانداران هواپیما از همان ابتدای ورود مسافران با آنها همراه هستند. به‌طور کلی وظیفه اصلی آنها این است که مطمئن شوند مسافران یک هواپیما پرواز ایمن و راحتی را تجربه می‌کنند. 

وظایف مهماندار: 

 • نشان دادن صندلی‌های مسافران هنگام ورود به هواپیما؛ 

 • آموزش نکات ایمنی و راهنمایی مسافران درباره روند پرواز؛ 

 • ارائه خدمات به مسافران و پذیرایی از آنها؛ 

 • اطمینان از رعایت نکات ایمنی هنگام بلند شدن، فرود و حوادث احتمالی. 

 

۲. وکیل 

زمانی که نام این شغل را می‌شنویم، به یاد شخصی می‌افتیم که در جریان دادگاه می‌گوید: اعتراض دارم جناب قاضی! اما در واقعیت، وکلا کارهای بسیاری انجام می‌دهند و تنها مشغله آنها حضور در دادگاه نیست. 

وظایف وکیل: 

 • دفاع از متهم در دادگاه و متقاعد کردن قاضی؛ 

 • تحقیق و بررسی و تفسیر قوانین؛ 

 • برقراری ارتباط مؤثر با موکلان (این بخش خود شامل وظایف مختلفی چون توجیه کردن، گرفتن اطلاعات، تحلیل داده‌ها و… است)؛ 

 • جمع‌آوری مدارک و تهیه اسناد قانونی؛ 

 • نمایندگی موکل در موقعیت‌های مختلف. 

۳. مدیر فروش 

ارتباط‌سازی یکی از مهارت‌های مهم فروش است که معمولا افراد برونگرا به آن علاقه دارند. ارتباطی که آنها برقرار می‌کنند، نه صرفا برای فروش محصول بلکه به‌خاطر خود مشتری است. بنابراین به‌راحتی می‌توانند به مشتریان ارزش افزوده بدهند. 

پس می‌توانیم بگوییم برونگراها گزینه‌های مناسبی برای مشاغل مرتبط با فروش و بازاریابی هستند. آنها فنون مذاکره را بلدند و اگر بخواهند، می‌توانند مخاطب‌شان را متقاعد کنند که ماست سیاه است! 

وظایف مدیر فروش: 

 • معرفی محصول به افراد مختلف (باید به محصولی که می‌فروشید علاقه داشته باشید تا بتوانید خریدار را متقاعد کنید)؛ 

 • تعیین اهداف فروش سازمان و تدوین استراتژی بازاریابی با توجه به اهداف؛ 

 • ارائه پیشنهاد برای بهبود محصول و ایجاد ارزش افزوده؛ 

 • تیم‌سازی؛ 

 • راهنمایی اعضای تیم فروش و آموزش به آنها؛ 

 • تجزیه و تحلیل اطلاعات به‌دست‌آمده از روند فروش سازمان. 

 

۴. مدیر برنامه 

این شغل علاوه بر ویژگی‌ شخصیتی برونگرایی به مهارت در برنامه‌ریزی و نظم بسیار زیاد هم نیاز دارد. اگر شما جزو افرادی هستید که می‌توانید در زمانی کوتاه یک طوفان کاری را به نسیم تبدیل کنید، مدیر برنامه خوبی خواهید شد! 

وظایف مدیر برنامه: 

 • ترتیب دادن و سازمان‌دهی رویدادهای مختلف شرکت‌ها و سازمان‌ها؛ 

 • ترتیب دادن و برگزاری جلسات کاری؛ 

 • ترتیب دادن مهمانی‌های خصوصی و کاری؛ 

 • برنامه‌ریزی کاری برای افراد (سلبریتی‌ها یا مدیران شرکت‌های بزرگ)؛ 

 • اطمینان از رضایت برگزارکننده رویداد. 

 

۵. کوچ، مشاور و منتور 

کوچ‌ها و مشاوران و منتورها با مردمی در ارتباط‌اند که هرکدام طرز فکر و باورهای منحصربه‌فردی دارند؛ به همین دلیل باید بتوانند با آنها ارتباط برقرار کنند. در ادامه، وظایف مشترک بین این دو شغل را بیان کرده‌ایم تا بهتر متوجه شوید چرا کوچینگ و مشاوره جزو مشاغل مناسب برای افراد برونگراست. 

 

وظایف مشترک کوچ و مشاور: 

 • ملاقات با افراد مختلف و ارتباط‌سازی با آنها (برای این کار به مهارت‌های بین‌فردی نیاز دارید)؛ 

 • کمک به افراد برای حل چالش‌هایی که در ابعاد مختلف زندگی با آن مواجه‌اند؛ 

 • ارائه راهکار برای مشکلات. 

 

۶. مدرس 
منظور از مدرس تمام افرادی است که در حوزه‌های مختلف و در مقاطع گوناگون تدریس می‌کنند. البته برخی از افراد برونگرا علاقه‌ای به کار کردن با کودکان و نوجوانان ندارند؛ به همین دلیل بهتر است به‌سراغ سایر شغل‌ها بروند یا به‌عنوان مدرس بزرگ‌سالان (استاد دانشگاه یا مدرس دوره‌های آموزشی) فعالیت کنند. 

وظایف مدرس: 

 

PicsArt_03-09-10.27.28

 

 

 • تدوین برنامه درسی و جمع‌آوری اطلاعات برای انتقال به دانشجویان؛ 

 • پیگیری وضعیت تحصیلی دانشجویان؛ 

 • استفاده از مهارت‌های فردی و بین‌فردی و تکنولوژی‌های موجود برای رشد دانشجویان؛ 

 • تشویق دانشجویان به انجام فعالیت‌های متناسب با توانمندی‌هایشان؛ 

 • ارزیابی عملکرد دانشجویان. 

۷. مشاور مالی 

مشاوران و مدیران مالی می‌توانند با اشخاص یا سازمان‌ها همکاری داشته باشند. آنها باید مهارت‌های نرم و دانش کافی درباره بانکداری، اقتصاد و بازارهای مالی را داشته باشند؛ اما اگر حوصله کارهای اداری و کاغذبازی را ندارید، بهتر است از این شغل چشم‌پوشی کنید. 

وظایف مشاور مالی: 

 • مشاوره در زمینه هزینه‌ها و کنترل دخل و خرج؛ 

 • ارائه پیشنهادهای مناسب برای سرمایه‌گذاری؛ 

 • قرار دادن اطلاعات مرتبط با بیمه و مالیات در اختیار مشتریان؛ 

 • ارائه راهکارهای مناسب برای حفظ ارزش سرمایه و حفظ دارایی‌ها. 

 

۸. مدیر 

مدیریت از دیگر شغل‌های مناسب برای افراد برونگراست. افراد برونگرا می‌توانند به‌خوبی تیم‌ها را هدایت کنند و یک سازمان را به مقصد برسانند؛ چراکه یادگیری فنون مذاکره و ارتباطسازی با افراد برای آنها راحت‌تر است. برونگراها همچنین به‌راحتی می‌توانند ارتباطات برون‌سازمانی برقرار کنند و بخشی از مشکلات سازمان را از این راه حل کنند. 

وظایف مدیریتی: 

وظایف مدیران به اینکه در کدام بخش فعالیت می‌کنند، بستگی دارد. از جمله وظایف این افراد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 

۹. بازپرس جنایی 

بازپرس‌های جنایی شغل پرریسک و متنوعی دارند. در این شغل خبری از روزمرگی نیست و به همین دلیل می‌تواند برای یک فرد برونگرا مناسب باشد. 

وظایف بازپرس جنایی: 

 • بررسی صحنه جرایم مختلف از جمله دزدی، قتل و…؛ 

 • جمع‌آوری شواهد؛ 

 • تحقیق برای حل پرونده؛ 

 • مصاحبه با افراد مختلف برای حل پرونده. 

۱۰. پرستار 

بیمارانی که پرستارشان ارتباط خوبی با آنها می‌گیرد، دوران بستری در بیمارستان را با روحیه خوبی به پایان می‌رسانند. تأثیر پرستار بر سلامت روان بیماران اهمیت بسیاری دارد. 

 

 

اینجا بخوانید:

عوامل و راه های کاهش استرس 

 

 

 

وظایف پرستار 

 • رسیدگی به وضعیت بیمار و مراقبت از او؛ 

 • تحت‌نظر داشتن بیمار و ثبت تغییرات؛ 

 • بررسی سابقه پزشکی بیمار؛ 

 • اجرای روند درمان تعیین‌شده از سوی پزشک؛ 

 • نظارت بر کار زیردستان در بیمارستان. 

 

۱۱. فیزیوتراپیست‌ 

به‌طور کلی برخی از شاخه‌های پزشکی تنها از دست افراد برونگرا ساخته است. این موضوع علت‌های مختلفی دارد؛ مثلا فیزیوتراپیست علاوه بر مهارتی که در کار خود دارد،‌ باید روش جذب مشتری را هم بلد باشد تا بیماران انتخاب کنند به کلینیک فیزیوتراپی او بروند. 

وظایف فیزیوتراپیست: 

 • بررسی وضعیت جسمی آنها و محدودیت‌های حرکتی‌شان؛ 

 • ارائه درمان‌های متناسب با وضعیت هر بیمار؛ 

 • تجویز وسایل کمکی مانند عصا و… در صورت نیاز؛ 

 • آموزش تمرین در خانه برای بهبود شرایط جسمانی. 

 

برونگرایی تنها ملاک انتخاب شغل نیست 

علاوه بر ۱۱ موردی که در این مقاله راجع به آنها صحبت کردیم، شغل‌های متنوع دیگری هم برای افراد برونگرا مناسب است، مثل: 

 • نماینده فروش؛ 

 • مدیر بازاریابی؛ 

 • دندان‌پزشک؛ 

 • مدیر ساخت‌وساز؛ 

 • آسیب‌شناس گفتاری. 

برای انتخاب شغل باید به فاکتورهای مختلفی توجه داشت؛ به عنوان مثال، فروشندگی یک شغل مناسب برای افراد برونگراست، اما افرادی هم وجود دارند که برونگرا هستند و علاقه‌ای به فروشندگی ندارند؛ بنابراین نمی‌توانند فروشنده خوبی باشند! برونگرایی و درونگرایی فقط یکی از ویژگی‌هایی است که هنگام انتخاب شغل باید به آن توجه داشته باشید. 

شما درونگرا هستید یا برونگرا؟ به‌نظر شما چه شغلی برای افراد برونگرا مناسب است؟‌ شما فکر می‌کنید جای کدام شغل در این فهرست خالی است؟ 

 

 

مردم دلایل مختلفی برای خودیاری دارند: به طور دایم در درون خود به دنبال یافتن پاسخ بودن و مواجه شدن با مسایل مختلف باعث می شود تا انسان احساس افسردگی و درون گرا بودن داشته باشد؛ باعث می شود انسان غمگین و بیشتر مواقع ساکت باشد. اما بسیاری از انسان ها خودشان هم از این مساله خوشحال نیستند. دوست دارند این روند سکوت و همیشه درد کشیدن را در هم بشکنند و زندگی شاد و مملو از انرژی را تجربه کنند. جماعتی از روانشناسان و کارشناس اعتقاد دارند، انسان با از بیرون دیدن خود می تواند شادی را در لحظه های زندگی اش تجربه کند و رابطه اجتماعی بهتری نیز داشته باشد. 

 

خودتان را برانداز کنید 

دکتر رومن کرزناریک، واژه «برون نگری» را در مقابل درون نگری مطرح کرده است و اعتقاد دارد اساس و سنگ بنای برون نگری، هم احساسی و همدلی است. اینکه یک قدم از وجود خود بیرون بیایید و درست و حسابی خود را برانداز کنید و ببینید شما واقعا چطور هستید و از نگاه دیگران چطور دیده می شوید. در ادامه نیز به واسطه داشتن نگاه بهتر و درست تر نسبت به خود، می توانید روابط، خلاقیت و حتی سبک زندگی خود را تغییر دهید و بهبود ببخشید. 

  

با درد دیگران درد بکشید 

همدلی یکی از مسایلی است که دکتر کرزناریک آن را مطرح کرده است اما نباید آن را با ترحم و دلسوزی اشتباه بگیرید. مفهوم کلی آن درک درد دیگران بدون اعمال دیدگاه شخصی است. همدلی یعنی همچون اسفنج باشید و احساسات دیگر را به خود جذب کنید. این اتفاق زمانی روی می دهد که شما نیز با همه وجود حرف و درد او را درک کنید نه اینکه بخواهید به او احساسی متفاوت بدهید و او را از حالت کنونی خارج کنید. 

  

درک کردن احساسات خود 

کلید اصلی افزایش حس همدلی در زندگی روزمره این است که همه احساسات خود را، حتی آنهایی که خیلی بزرگ نیستند را با همه وجود درک کنیم. اگر نتوانید غم و ناراحتی های خود را تاب بیاورید، بدون شک نمی توانید دردها و ناراحتی ها دیگران را نیز درک کنید و تحمل غمگینی اطرافیان برایتان مشکل و عذاب دهنده خواهد بود. بنابراین، از روی عادت و طوطی وار سعی در تسلی دادن دیگران خواهید داشت و نمی توانید از وضعیت درونی او درک درستی داشته باشید. 

  

لحظه های سکوت 

به اعتقاد دکتر دربا کاستالدو، همدلی می تواند درد و اضطراب حاصل از فرسودگی های روحی برای بهترین کارمند، مادر، همسر، دوست یا … بودن را کاهش دهد. دلیل اصلی از پا درآمدن روحی مردم این است که همه تمرکز خود را به درون خود معطوف کرده اند. دکتر کاستالدو می گوید: اگر مردم سعی کنند به جای اینکه از دیگران توقع داشته باشند، ببینند خود چه در چنته دارند تا به دیگران اعطا کنند، افسردگی و اضطراب کمتری را در زندگی خود تجربه خواهند کرد. او برای این منظور توصیه می کند خاطرات روزانه خود را یادداشت کنید، برای خود شعار تعین و سعی کنید تمرکز خود را در رفتارهای خود بگذارید نه تفکرات درونی. 

  

خود را به جای دیگران گذاشتن 

برای اینکه بتوانید همدلی را تجربه کنید، باید با افراد یا دوستانی بیرون بروید و وقت بگذرانید که در حالت عادی هرگز با آنها بیرون نمی روید. دکتر کرزناریک این کار را «ماجراجویی همدلانه» نامیده است. با این کار می توانید در حال و هوای دیگران زندگی کنید و دنیا را با نگاه آنها ببینید و به طور موقت، خود را به جای آنها فرض کنید. برای اینکه بتوانید حس همدلی را در خود تقویت کنید ، به دیدار افرادی بروید که همیشه از آنها دوری می کرده اید. مطمئن باشید این تمرینات روح شما را تعالی می بخشند و می توانید قدم های بزرگی در جهت خودسازی بردارید. 

  

صحبت با غریبه ها 

گاهی بد نیست برای تخلیه دردهای درونی خود، غریبه ای که فاز فکری و نگاه و وضعیت زندگی کاملا متفاوتی دارد را پیدا و با او درددل کنیم. البته از همان ابتدا شروع نکنید از مشکلات خود حرف زدن. ابتدا از او در مورد نگاهش به زندگی خانوادگی، جامعه، خلاقیت، مرگ یا … بپرسید و به تدریج خود را برای بیان افکارتان آماده کنید. 

 

همدلی را تمرین کردن همیشه نیازمند ژست های خاص و بزرگ نیست. گاهی در سکوت نیز می توان همدلی کرد. اگر به طور دایم نگران هستید، اضطراب و حس ناامنی دارید، همدلی با خود می تواند میزان استرس را تاحد زیادی کاهش دهد. تمر چانسکی، روانشناس آمریکایی می گوید: بسیاری از استرس هایی که ما در زندگی تجربه می کنیم در نتیجه برداشت اشتباه از قصد و نیت اطرافیان است. اگر بتوانید کمی از افکار خود دور شویم و خود را به جای دیگران قرار دهیم، به خوبی می توانیم معنای صحیح رفتارهای آنها را تشخیص دهیم و درک کنیم. 

  

مطالعه کتاب های کلاسیک 

خود انسان های درون گرا نیز می دانند این روحیه نه برای خودشان و نه برای موقعیت اجتماعیشان خوب نیست. اما آنها انرژی لازم برای ارتباط برقرار کردن با دیگران و نشستن پای حرف های افراد متفاوت از خود را ندارند. آنها نمی توانند به راحتی با غریبه ها سر صحبت را باز کنند. در چنین مواقعی، بهتر است کتاب رمانی کلاسیک را مطالعه کنید که قبلا به مطالعه آن تمایلی نداشته اید. تحقیقات ثابت کرده اند، مطالعه افسانه های کلاسیک می تواند حس همدلی و رفتارهای اجتماعی افراد را بلافاصله پس از مطالعه – تحریک و تشدید کند. 

در بین تفاوت‌های عمده‌ای که میان افراد و تیپ‌های شخصیتی وجود دارد و آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند، همیشه دو خصوصیت شخصیتی پررنگ‌تر از مابقی آن هاست که این خصوصیات به درون گرایی یا برون گرایی ختم می‌شوند. البته جالب است بدانید این دو ریشه دو خصوصیت شخصیتی دیگری هستند به نام میان گرا و درون‌گرایِ بُرون‌گراشده یا درون‌گرای اجتماعی. 

همه ما افرادی را در کنار خود دیده ایم که بسیار خوش مشرب بوده و با همه به آسانی ارتباط برقرار می‌کنند و یا افرادی که ترجیح می‌دهند در لاک تنهایی خود باشند و بیشتر از سایرین بر روی خود تسلط دارند. 

خصوصیات شخصیتی 

یکی از این خصوصیات شخصیتی که به دلیل تاثیر بر همه جنبه‌های زندگی ما توجه زیادی را به خود جلب کرده است، «درون‌گرایی» و بعد دیگر آن «برون‌گرایی» است. 

برای آگاهی از چگونگی تاثیر این ویژگی بر زندگی در آغاز بهتر است با تعریف این مفاهیم آشنا شویم. 

 

«درون‌گرایی» رفتاری است که با دیدگاه درونی، ذهنی همراه است. 
فرد «درون‌گرا» آمادگی بیشتری برای خودداری و تسلط بر نفس از خود نشان می‌دهد. این افراد کمتر تمایل به حضور در جمع دارند و بیشتر دقت خود را به مطالعه و فعالیت‌های ذهنی انفرادی می‌گذرانند. 

«برون‌گرایی» رفتاری است که با دیدگاه عینی و خارجی مشخص شده و با فعالیت عملی بالاتری همراه است، افراد «برون‌گرا» از آمادگی کمتری برای تسلط بر نفس خویش برخوردارند. معمولا نسبت به افراد درونگرا اعتماد به نفس بالاتری دارند. این افراد بودن در جمع و فعالیت‌های گروهی را بر فعالیت‌های انفرادی ترجیح می‌دهند. 

 

خصوصیات افراد برون‌گرا (Extraversion) 

۱- علاقه‌مند به وقایع پیرامون خود روراست و معمولا پرحرف و اهل پیشقدم شدن در کارها. 

۲- عقیده خود را با عقاید دیگران مقایسه و افکار خود را راحت بیان می‌کنند. 

۳- به سهولت دوستان جدیدی یافته و با یک گروه خود را وفق می‌دهند و علاقه‌مند به افراد جدید هستند. 

۴- بزرگ‌ترین وحشت آن‌ها این است که نکند پس از یک فاجعه هولناک، آخرین بازمانده بشر روی زمین باشند! (ترس از قطع ارتباط با دنیای خارج و مردم)؛ یعنی تنهایی برای آن‌ها بسیار آزار دهنده است. 

۵- از تعامل و ارتباط برقرار کردن با دیگران انرژی می‌گیرند؛ خوش مشرب بوده، اما زیاد احساساتی نیستند. 

 
۶- ریسک پذیرند، سریع تصمیم می‌گیرند، اجتماعی هستند، درک آن‌ها آسان است، شخصیت آن‌ها در خلوت و حضور دیگران معمولا یکسان است و معاشرتی هستند. 

۷- پس از آنکه حرف خود را زدند به گفته خود می‌اندیشند. علاقه‌مند به کار گروهی هستند. نقل هر مجلس هستند. موسیقی با صدای بلند و فعالیت‌های هیجان انگیز را بیشتر دوست دارند. 

۸- رنگ‌های روشن را بیشتر دوست دارند. بیشتر از اعمال دیگران خشمگین می‌شوند تا اعمال خودشان. اطلاعات شخصی خود را به سادگی با دیگران قسمت می‌کنند. رویکرد سریع الوصول را بیشتر ترجیح می‌دهند. تنها از روی تجارب زندگی خود درس می‌گیرند و نه عبرت گرفتن از دیگران. 

۹- ۵۷ تا ۶۰ درصد از جمعیت زمین را تشکیل می‌دهند. 

 

نقاط قوت طبیعی: 

انرژی دادن به افراد و گروه ها، توانایی سریع عکس العمل نشان دادن، به وجود آمدن احساس شور و هیجان، آشنا کردن افراد به یکدیگر. 

نقاط ضعف طبیعی: 

ندادن فضا به دیگران برای صحبت کردن، توجه نکردن به اطلاعات دیگران، ننوشتن درباره مشکلات، واکنش نشان دادن قبل از فکر کردن. 

چگونه باعث آزار دیگران می‌شوند: 

با صحبت کردن و جلب توجه زیاد و اجازه ندادن به دیگران برای مطرح کردن خود در جمع. 

سوء تعبیر دیگران در مورد آنها: 

شاید دیگران آن‌ها را افرادی خودخواه که برای دیگران ارزشی قائل نیستند تصور کنند. 

راهکار‌هایی برای «برون‌گراها» 

۱-شمردن اعداد 

اگر ما افراد برونگرا هستیم با خود تمرین کنیم که قبل از زدن حرفی یا انجام عملی تا ۱۰ بشماریم، واکنش‌های معقول‌تر و سنجیده تری خواهیم داشت، چه بسا در بعضی موارد تصمیم بگیریم که صحبت نکنیم و به دیگران نیز اجازه دهیم تا نظراتشان را مطرح کنند. 

 

۲-فرصت دادن به دیگران‌ 

می‌توانیم از یکی از اعضای خانواده یا دوست صمیمی مان تقاضا کنیم که هر گاه در جمعی زیاد صحبت می‌کنیم و به دیگران اجازه حرف زدن نمی‌دهیم، با یک کلمه رمزی ما را متوجه این موضوع کند. 

۳-شناختن علاقه فردی 

یک انسان هرقدر هم برونگرا باشد، باز هم فعالیت انفرادی هست که از انجام آن لذت ببرد. شناسایی این علاقه و پرداختن به آن کمک می‌کند تا افراد برونگرا لذت بردن از تنهایی را نیز تجربه کنند و از تنهایی بی تاب نشوند. 

 

آزمونی برای تشخیص برونگرایی یا درون گرایی 

آزمون زیر به شما کمک می‌کند تا حدس و گمان‌هایی را که در مورد این جنبه از شخصیت‌تان دارید به یقین تبدیل کرده و با توجه به شناخت و آگاهی که در مورد خودتان به دست آورده‌اید، در انتخاب شریک زندگی معقولانه‌تر عمل کنید. 

 

عبارات زیر را با دقت خوانده و با انتخاب یکی از گزینه‌های بلی یا خیر به آن‌ها پاسخ دهید. 

۱. آیا شما سرگرمی‌های متنوعی دارید؟ 
۲. آیا فرد پرحرفی هستید؟ 
۳. آیا نسبتا با نشاط و سرزنده هستید؟ 
۴. آیا می‌توانید در یک مهمانی شاد شرکت کرده و لذت ببرید؟ 
۵. آیا از ملاقات با افراد جدید لذت می‌برید؟ 
۶. آیا معمولا در موقعیت‌های اجتماعی، حضور غیرفعال دارید؟ 
۷. آیا علاقه زیادی به گردش کردن دارید؟ 
۸. آیا مطالعه را به ملاقات با مردم ترجیح می‌دهید؟ 
۹. آیا دوستان زیادی دارید؟ 
۱۰. آیا خود را فرد بی قیدی می‌دانید؟ 
۱۱. آیا معمولا در پیدا کردن دوستان تازه پیشقدم می‌شوید؟ 
۱۲. آیا وقتی با دیگران هستید، اغلب ساکت می‌مانید؟ 
۱۳. آیا می‌توانید به آسانی به یک مهمانی نسبتا کسل کننده، جان ببخشید؟ 
۱۴. آیا دوست دارید برای دوستان خود لطیفه و داستان‌های خنده دار تعریف کنید؟ 
۱۵. آیا معاشرت با مردم را دوست دارید؟ 
۱۶. آیا در گفتگو با مردم، معمولا حاضرجواب هستید؟ 
۱۷. آیا دوست دارید کار‌هایی را که سرعت عمل لازم دارند، انجام دهید؟ 
۱۸. آیا اغلب فعالیت‌هایی بیشتر ازآنچه وقت در اختیار دارید، به عهده می‌گیرید؟ 
۱۹. آیا می‌توانید یک مهمانی راه بیندازید؟ 
۲۰. آیا هیجان و شلوغی زیاد در اطرافتان را دوست دارید؟ 
۲۱. آیا دیگران فکر می‌کنند شما فرد با نشاط و دل زنده‌ای هستید؟ 

 

نمره گذاری 

برای به دست آوردن نمره نهایی به هر گونه بلی یک امتیاز و هر گزینه خیر، امتیاز بدهید. البته در سوالات ۶، ۸ و ۱۲ نمره گذاری به صورت معکوس انجام می‌شود، یعنی به گزینه بلی، امتیاز و به گزینه خیر یک امتیاز تعلق می‌گیرد. در پایان، امتیاز همه ۲۱ عبارت را با هم جمع کنید. 

 

تفسیر نتایج 

 

نمره بالاتر از ۱۴: 

احتمالاً شما فرد برونگرایی هستید و از این رو شما برای اداره امور زندگی خویش به انگیزه‌ها ومحرک‌های قوی نیاز دارید. احتمالاً شما بیشتر دارای دیدگاه عینی و خارجی بوده و دارای فعالیت عملی عالی هستید. ولی میزان تسلط بر نفستان نسبت به افراد درون گرا کمتر است. شما مایلید که بر محیط اطراف خود تاثیر گذارده و به رقابت با دیگران پرداخته و در مجامع عمومی بیشتر ظاهر می‌شوید. 

نمره پایین‌تر از ۱۴: 

امتیاز شما گویای این است که احتمالاً فرد درونگرایی هستید. 

شما برای شروع یا ادامه دادن کار‌ها و فعالیت هایتان به انگیزه‌ها و محرک‌های خیلی قوی نیاز ندارید. افراد درون گرا دارای دیدگاه درونی و ذهنی هستند و آمادگی بیشتری را برای خودداری و تسلط بر نفس خویش از خود نشان می‌دهند. احتمالاً شما ترجیح می‌دهید اوقات خود را به مطالعه گذرانده و بیشتر تنها باشید و چون از تنهایی لذت می‌برید، کمتر مایل به معاشرت با دیگران هستید. 

گاهی اوقات،  برخی از ما به دلیل زندگی با افرادی که از نظر این ویژگی شخصی با ما تفاوت دارند، دچار تعارض‌هایی می‌شویم. از آنجایی که همیشه تغییردادن خودمان، راحت‌تر از تغییر دادن دیگران است، راهکار‌های زیر می‌توانند به ما کمک کنند تا از میزان برونگرایی یا درونگرایی خود بکاهیم و بدین ترتیب با دوست یا اعضای خانواده مان صمیمت و سازگاری بیشتری داشته باشیم. 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار