|
|
کدخبر: ۱۸۵۱۵۳

پای مرغ دارای مواد مغذی زیادی از جمله پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین A، فولات، کولین، کلسیم، فسفر، امگا ۳ و امگا ۶ است که باعث ایجاد انرژی زیادی در بدن انسان می شود.

پای مرغ بخشی از مرغ است که غالبا دور ریخته می شود چرا که خوردن و یا گاها دیدن آن برای برخی افراد ناخوشایند و منزجر کننده است. با این حال، افرادی دیگر آن را خوشمزه می دانند و از آن برای تهیه یک سوپ یا خوراک شگفت انگیز استفاده می کنند.
پای مرغ دارای طعمی بی نظیر و بافتی نرم است. می توان آن را با مواد دیگر ترکیب کرد یا به روش های مختلفی تهیه کرد تا خوشمزه تر شود. امروزه این غذا را می توان در آشپزی آسیا، اروپا، آفریقا و آمریکای لاتین یافت.
مواد مغذی زیادی از جمله پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین A، فولات، کولین، کلسیم، فسفر، امگا ۳ و امگا ۶ باعث ایجاد انرژی زیادی در بدن انسان می شود و همین انرژی موجب مفید بودن پای مرغ برای تمامی افراد مخصوصا کودکان می گردد.
 

ارزش غذایی پای مرغ چیست ؟

پای مرغ یکی از قسمت های بدن این جاندار است که حاوی بخشی از ترکیبات مرغ بوده و از ارزش تغذیه ای پایینی برخوردار است. هر ۱۰۰ گرم پای مرغ ۲۱۵ کالری دارد، چربی ها و کلسترول بیشترین سهم کالری آن را تشکیل می دهند و به طور متوسط هر یک پای مرغ در حدود ۳۰ گرم وزن و ۷۳ کالری دارد که ۴۵ کالری آن شامل چربی است. ۶۳ درصد کالری موجود در پای مرغ از چربی و ۳۷ درصد باقیمانده از پروتئین است، قسمت زیادی از این پروتئین ها به کلاژن که بافت پیوندی است، اختصاص دارد.
پای مرغ به دلیل چربی و کلسترول بالا در مجموع به عنوان یک غذای سالم و مناسب توصیه نمی شود، مصرف مقدار کمی از این ماده غذایی در بعضی مواقع مانعی ندارد اما استفاده از پای مرغ برای افرادی که در معرض چربی های خون قرار دارند یا دارای سابقه خانوادگی این بیماری هستند، به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
هنگام استفاده از پای مرغ در تهیه غذا باید به میزان زیادی پای مرغ را بجوشانند و چربی روی آن را خارج کنند، و بافت پیوندی آن را مورد استفاده قرار دهند. مقدار کلسیم موجود در آن تنها ۸ درصد نیاز روزانه را تامین می کند که حتی یک گیاه هم این مواد غذایی را دارد و پای مرغ ماده ای با ارزش تغذیه ای محسوب نمی شود. پای مرغ به خاطر خاصیت ژلاتینی‌که دارد، خیلی برای استخوان‌های بدن و زانو خوب است و غضروف‌سازی می‌کند.
PicsArt_22-08-05_15-40-19-723

خواص پای مرغ

در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی مهم‌ترین مزایای مصرف پای مرغ برای سلامتی بپردازیم:
 • بهبود سیستم ایمنی
خوردن پای مرغ برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است. همچنین حاوی کلاژن و برخی مواد معدنی مانند مس، منیزیم، فسفر، روی و همچنین کلسیم است.
 
برخی از این مواد معدنی برای غلبه بر بیماری ها مفید هستند. بنابراین با مصرف مرتب آن می توانید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.
 •  جوانسازی پوست
پای مرغ سرشار از کلاژن است که برای پوست مفید است و به پوست کمک می کند سلول خود را بازسازی کند و آن را از آسیب حفظ کند. همچنین باعث افزایش خاصیت ارتجاعی پوست شده و از پیری زودرس که باعث چروک پوست می شود، جلوگیری می کند. به دلیل همین تأثیر، برخی پزشکان پیشنهاد می کنند که آن را برای زیبایی پوست مصرف کنید.
 • استحکام مفاصل
با پیر شدن افراد، میزان کلسیم کاهش می یابد و احیاء سلول ها دشوارخواهد بود. اگر بطور مرتب پای مرغ مصرف کنیم، این مشکل برطرف خواهد شد زیرا پای مرغ دارای مواد مغذی ازجمله کلسیم است که به تقویت مفاصل و جلوگیری از پوکی استخوان و آرتروز کمک می کند و ازشکستن و درد استخوان جلوگیری می کند. به جای خرید مکمل هایی با گلوکوزامین و کندرویتین، از گزینه ی ارزانتر پای مرغ در سوپ خود استفاده کنید.
 • لثه ها سالم می شوند
لثه قسمت مهمی از بدن انسان است زیرا تمام مواد غذایی موجود در بدن توسط لثه ها، دندان ها و زبان پردازش می شود. بنابراین، ما باید برخی مواد مغذی را که به حفظ لثه ها کمک می کند بیشتر مصرف کنیم. مصرف پای مرغ به بهبود شرایط لثه کمک می کند چرا که حاوی مقدار زیادی کلاژن، اسید آمینه و سایر مواد تشکیل دهنده ژلاتین است.
 • بهبود زخم را تسریع کنید
کلاژن و تعدادی از اجزای پروتئین در پای مرغ و همچنین تعدادی از اجزای آلبومین باعث می شود پای مرغ توانایی تسریع بهبود زخم و همچنین رفع آسیب های سلولی را داشته باشد. علاوه بر این، خوردن پای مرغ به بدن کمک می کند تا توانایی خود در حمله به عفونت را افزایش دهد. آسیب به سلول ها دراثر عفونت به سرعت متوقف می شود و بدن در مبارزه با حمله باکتری های موثرتر عمل خواهد کرد.
 • فشارخون پایین
پای مرغ حاوی پروتئین و کلاژن بیشتری نسبت به گوشت سینه مرغ است. پروتئین و کلاژن در پای مرغ عملکردی برای کاهش فشار خون دارد. این کلاژن می تواند سطح رنین پلاسما را کاهش دهد، به طوری که باعث افزایش فشار خون نمی شود. همچنین حاوی پتاسیم است، بنابراین افرادی که فشار خون بالا دارند در صورت مصرف پای مرغ بهترمی شوند.
 • بر مشکل هضم غلبه کنید
پای مرغ می تواند سوپی بسیارخوشمزه و مفید باشد چرا که تمام مواد مغذی مانند پروتئین، کلاژن، کندرویتین و گلوکزامین را در درون خود گنجانده است. این مواد مغذی مختلف برای راحت تر شدن هضم و سالم تر شدن روده ها  بسیار موثر است و دستگاه گوارش شما را سالم تر می کند.
PicsArt_22-08-05_15-40-44-086
 • استرس را کاهش می دهد
علاوه بر این ، پای مرغ همچنین چندین نوع اسید آمینه تولید می کند که برای بدن بسیار مفید است. یکی از انواع اسیدهای آمینه که از روی پنجه ها آزاد می شود، آرژنین است. آرژنین نوعی اسید آمینه است که به بدن در رهاسازی هورمون هایی که باعث احساس پریشانی و استرس می شوند، کمک می کند.
 • ناخن های خود را سالم نگه دارید
بدن ما برای حفظ استحکام ساختار ناخن به کلاژن نیاز دارد. کلاژن را می توان در پای مرغ به فراوانی یافت، بنابراین افرادی که هر روز به طور مرتب پای مرغ مصرف می کنند،ناخن های سالم ترو قوی تری دارند.پای مرغ همچنین حاوی اسیدهای آمینه ، گلیسین وهمچنین پرولین است که این محتوا به شما در حفظ وسلامت مو و ناخن ها کمک می کند.
 • حفظ تعادل هورمون
یکی از کلیدهای تعادل هورمونی ، میزان روی در بدن است. پای مرغ حاوی مقدار زیادی روی است که می تواند حداقل یک سوم از نیازهای بدن را در هر قسمت تامین کند. چربی های خوب در پای مرغ نیز به بهبود عملکرد غدد در بدن کمک می کند ، زیرا تعدادی از غدد در بدن با کمک چربی های سالم در بدن کار می کنند.
شما جوان تر به نظر می رسید
همانطور که در بالا به آن اشاره شد، پای مرغ حاوی کلاژن بسیار بالایی است. در حقیقت، سطح کلاژن طبیعی موجود در آن مشابه کلاژن موجود در سبزیجات و میوه های برگ سبز است. کلاژن یکی از مواد خاص مورد نیاز برای حفظ خاصیت ارتجاعی پوست، سالم تر شدن پوست و در نتیجه جوان ماندن و کاهش علائم اولیه پیری پوست می شود. علاوه بر این با مصرف مداوم آن جای زخم های آکنه برداشته شده و از بازگشت آنها جلوگیری می شود.
 • غلبه بر روماتیسم
برای کاهش خطر افزایش حملات روماتیسمی مصرف پای مرغ بسیار موثر است. کلاژن موجود در پای مرغ که نوعی پروتئین بافت همبند است و همچنین کلسیم موجود در ان برای روماتیسم بسیار مفید است. همچنین پای مرغ حاوی مواد هیدروکسی آپاتیت برای تقویت استخوان بیرونی و جلوگیری از شکنندگی استخوان است.
 • خواص پای مرغ برای ترمیم زخم
پای مرغ حاوی کلاژن، مقدار بسیار زیادی پروتئین و همچنین نوعی پروتئین به نام آلبومین است؛ درنتیجه، می‌تواند بهبود زخم را سرعت بخشد و با صدمات سلولی مقابله کند.
علاوه‌برآن، پای مرغ می‌تواند فرایند جایگزینی سلول‌های صدمه‌دیده را افزایش دهد. بنابراین، مصرف این ماده خوراکی توانایی بدن در مقابله با عفونت‌ها را بالا می‌برد. درضمن، به‌دلیل اینکه پای مرغ می‌تواند در درمان صدمات سلولی ناشی از عفونت مؤثر باشد، بدن به‌طورکلی در مبارزه با عفونت‌های باکتریاییِ احتمالی قدرتمندتر می‌شود.
 • کاهش فشارخون
پای مرغ بیشتر از سینه مرغ کلاژن دارد. کلاژن پای مرغ موجب کاهش فشار خون می‌شود. این کلاژن می‌تواند از مقدار رنین پلاسما بکاهد و جلوی بالارفتن فشار خون را بگیرد. پای مرغ، به‌دلیل دارابودن ماده معدنی پتاسیم، برای تنظیم فشارخون افراد مبتلا به پرفشاری خون مفید است.
به‌طورکلی، هنگام درست‌کردن سوپ پای مرغ، برای طعم آن، نمک فراوان استفاده می‌شود. اما افراد مبتلا به فشارخون معمولا به سدیم هم حساس هستند. بنابراین، برای پیشگیری از بالارفتن فشارخون نباید از نمک زیاد استفاده کرد.
 • پای مرغ برای نوزادان
پای مرغ سرشار از کلاژن، پتاسیم، کلسیم، فسفر، امگا۳ و بسیاری دیگر از مواد مورد نیاز رشد و سلامت پوست، ناخن ها، مفاصل و استخوان های نوزادان و کودکان است. شاید برایتان خوشایند نباشد اما از خواص آن مخصوصا برای کودکان و سوپ کمکی شیرخواره ها غافل نشوید
 • دیسک کمر
پای مرغ ، بهترین بهبود دهنده کمردرد یا دیسک کمر است .طبق تحقیقات انجام شده”پای مرغ” حاوی بسیاری ازپروتئین ها، ویتامین ها، مواد معدنی و حیاتی است که بدن انسان قادر به تولید آنها نیست. از همین جهت به افرادی که دچار مشکلاتی مانند :خمیدگی که ناشی از کمبود کلسیم است، پوکی استخوان، آرتروز،نرمی استخوان(راشیتیسم) در کودکان و بزرگسالان، روماتیسم، شکستگی استخوان و به طور کلی تغییرات ساختمانی در استخوانها و نیز اختلال عملکرد عضلانی ناشی از کمبود کلسیم و ویتامین D را می توان با ااستفاده از این ماده غذایی درمان کرد.
 • خواص پای مرغ برای بدنسازی
پای مرغ بیش‌تر از بافت همبند، پوست، غضروف، تاندون‌ها و استخوان‌ها تشکیل شده است. عصاره پای مرغ مملو از ویتامین D، ویتامین A، ویتامین B۹، کلسیم، فسفر، پتاسیم، منیزیم و اسید‌های چرب همچنین سرشار از مواد غضروف‌ساز ازجمله «سولفات کندروئتین» است که به جلوگیری و ترمیم نکروز و ساییدگی مفاصل و غضروف‌ها کمک می‌کند. حدود ۷۰ درصد از کل محتوای پروتئین پای مرغ از کلاژن است.
کلاژن پای مرغ یک پروتئین ساختاری است که سلامت، قدرت و استحکام پوست، ماهیچه‌ها و استخوان‌های شما را فراهم می‌کند. به همین خاطر پای مرغ برای بدنسازی هم مفید است .
PicsArt_22-08-05_15-41-12-044

خواص مصرف پای مرغ در بارداری

 • پروتئین کلاژن
یکی از خواص پای مرغ در بارداری، داشتن پروتئینی به نام کلاژن است. کلاژن اصلی‌ترین پروتئین در بدن انسان است که از زنجیره سه پروتئین که به صورت مارپیچی به هم متصل هستند تشکیل شده است. این ساختار منحصر به فرد باعث خاصیت ارتجاعی در آن می‌شود. تقریبا ۳۳ درصد پروتئین‌های بدن کلاژن هستند. این پروتئین از بافت و اندام‌های بدن حمایت کرده و باعث اتصال آن‌ها به استخوان می‌شود. در حقیقت استخوان‌ها نیز ترکیبی از کلاژن و مواد معدنی از قبیل: کلسیم و فسفر هستند. نقش کلاژن در بافت‌ها، مشابه نقش فولاد در ساختمان‌ها است که باعث شکل دهی و حفظ ساختار کلی آن بافت می‌شود. از این رو مصرف پای مرغ در دوران بارداری مفید است و باعث تقویت بدن و آمادگی آن برای زایمان می‌شود.
 • کلسیم
یکی دیگر از مواد معدنی موجود در پای مرغ، کلسیم است. این ماده معدنی در دوران بارداری بسیار ضروری است، زیرا جنین برای تامین نیاز‌های رشد خود به کلسیم نیاز دارد و اگر این نیاز از طریق غذای که مادر مصرف می‌کند، تامین نشود، جنین کلسیم مورد نیاز خود را از استخوان‌های مادر می‌گیرد و در درازمدت مادر دچار پوکی استخوان می‌شود. به همین دلیل، مصرف پای مرغ تاثیر زیادی در کاهش ابتلا به پوکی استخوان در دوران بارداری دارد. باید توجه داشت که حتی بعد از تولد کودک یا پایان دوره شیردهی نیز مادر به کلسیم نیاز دارد. بدن انسان به مواد معدنی نیازمند است تا به پوکی استخوان مبتلا نشود.
 • منیزم
پای مرغ حاوی مقدار زیادی منیزیم است. این ماده یکی از عناصر اصلی برای سلامت بدن، به خصوص در دوران بارداری است. در ادامه به شرح فواید پای مرغ که ناشی از وجود منیزیم در آن است، می‌پردازیم.
 • جذب کلسیم و تنظیم فشار خون
منیزیم موجود در پای مرغ، در جذب کلسیم بدن کمک می‌کند. از سوی دیگر، کلسیم همانند منیزم در دوران بارداری ضروری است. بسیاری از خانم‌هایی که به فشار خون بسیار بالا مبتلا هستند، مسمومیت بارداری را تجربه می‌کنند و مسمومیت بارداری با خطرات جدی برای مادر و جنین همراه است. منیزیم، نقش کلیدی در تنظیم فشار خون طبیعی در دوران بارداری دارد. به همین دلیل مصرف پای مرغ در دوران بارداری، به دلیل داشتن منیزم، در تنظیم فشار خون موثر است. از دیگر خواص پای مرغ به واسطه داشتن منیزم، تسکین عوارض یائسگی و سندرم درد‌های پیش از قاعدگی (PMS) در زنان است.
 • کاهش خطر زایمان زودرس
فقر منیزیم در دوران بارداری علاوه بر گرفتگی‌های شدید عضلانی و یبوست دائم می‌تواند منجر به تحریک پذیری شدید رحم شده و با ایجاد انقباضات شدید رحمی خطر زایمان زود رس را افزایش دهد. به همین دلیل مصرف پای مرغ به دلیل داشتن منیزیم، در کاهش خطر زایمان زودرس تاثیر گذار است. سنتز پروتئین، کاهش اسپاسم‌های برونشیتی (تنگی مجاری تنفسی) در شش‌ها و بهبود عملکرد غده پاراتیروئید از دیگر خواص پای مرغ است که به سلامتی خانم‌ها در دوران بارداری کمک می‌کند.
 • بهبود سلامت کلی مادر باردار
منیزیم موجود در پای مرغ، قابلیت دسترسی زیستی به ویتامین B. ۶ و کلسترول را افزایش می‌دهد، عملکرد ماهیچه‌ها را بهبود می‌بخشد و از پوکی استخوان، بی‌خوابی، یبوست، سکته‌های قلبی، فشارخون بالا، میگرن، سنگ‌های کلیه و سنگ کیسه صفرا جلوگیری می‌کند. پای مرغ به دلیل داشتن منیزیم، تاثیر زیادی در درمان میگرن، بی‌خوابی و افسردگی در دوران بارداری دارد. همچنین ثابت شده است منیزیم اشکال شدید اختلالات روانی، چون حملات پاتیک (ترس شدید و بیمارگونه)، استرس، اضطراب و آشفتگی‌های افراطی را درمان می‌کند.
 
نکته: 
پوست پنجه مرغ ممکن است حاوی ترکیبات آلوده باشد یا احتمال دارد صاحب مرغداری برای پیشگیری از بروز انواع بیماری‌ها در مرغ‌ها به آنها آنتی‌بیوتیک تزریق کرده باشد یا به آنها هورمونی داده باشد که همه اینها وارد پوست و تمام امعا و احشای مرغ می‌شود.پس بهتر است خانم های باردار و کودکان و افراد بیمار در مصرف این ماده غذایی احتیاط کنند.
میزان چربی و کلسترول پای مرغ بسیار بالا است و از این رو زیاده‌وری در مصرف آن برای بیمارن قلبی عروقی خطرناک می‌باشد. بنابراین به افرادی که مبتلا به چربی خون و کلسترول بالا هستند، توصیه می‌شود هنگام مصرف، آن را با آب لیموترش و یا آب غوره مصرف کنند.
از آنجا که پوست پنجه مرغ ممکن است حاوی ترکیبات آلوده باشد یا احتمال دارد صاحب مرغداری برای پیشگیری از بروز انواع بیماری‌ در مرغ‌ها به آنها آنتی‌بیوتیک تزریق کرده باشد یا به آنها هورمونی داده باشد که همه این‌ها وارد پوست و تمام امعا و احشای مرغ شود، لذا به منظور استفاده از پای مرغ حتما آن را از مرغداری‌های ارگانیک و مطمئن تهیه نمایید.
PicsArt_22-08-05_15-41-34-528

کنترل فشار خون با مصرف منظم پای مرغ ‌

مسئول بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علم پزشکی خراسان شمالی گفت: مصرف منظم پای مرغ سبب کنترل و کاهش فشار خون می‌شود.
نسرین علیزاده در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان شمالی، اظهار کرد: مصرف پای مرغ برای افراد مبتلا به پوکی استخوان، کمر درد یا دیسک کمر‌ یا افرادی که دچار شکستگی استخوان هستند، توصیه می‌شود.
وی افزود: پای مرغ جایگزین مناسبی برای داروهای غضروف ساز است و به رشد کودکان و نوجوانان کمک بسیاری می‌کند.
علیزاده نسبت به مصرف این ماده پرخاصیت برای بیماران قلبی عروقی هشدار داد و عنوان کرد: افراد دارای چربی خون بالا و بیماران قلبی و عروقی باید از مصرف آن خودداری کنند.
وی تاکید کرد : با جدا کردن لایه روغنی جمع شده در سطح قابلمه بعد از پخت پای مرغ، سالمندان و افراد دارای اختلال قلبی عروقی و غیره نیز می‌توانند از مزایای آن بهره مند شوند.

نکات مهم برای خرید پای مرغ

پای مرغ فواید زیادی برای سلامتیمان دارد با این حال، موارد احتیاطی وجود دارد که باید قبل از خرید و مصرف آنها بدانیم.
 • مرغ های هورمونی
امروزه پرورش دهندگان مرغ زیادی وجود دارد که به مرغ ها تزریقات هورمونی می کنند تا در مدت زمان کوتاهی بزرگ شوند. تزریقات اغلب از طریق پای مرغ یا بال صورت انجام می شود و هنگام خوردن پا و بال مرغ به بدن ما منتقل می شود. این ماده حاوی مواد شیمیایی و سموم زیادی است که می تواند باعث سرطان یا سایر بیماری های خطرناک شود، بنابراین بهتر است از مرغ های محلی استفاده کنید و یا اگر در دسترس شما نیست نباید بیش از حد ازآن ها استفاده کنید.
 • بهداشت مرغ
ما باید اطمینان حاصل کنیم که پای مرغ تمیزاست یا نه، زیرا دارای باکتری های بسیاری است. وقتی مرغ هنوز زنده است، همیشه در محیط کثیف زندگی می کند. برای اطمینان از بهداشت مرغ، باید پا را به طور کامل شست، ناخن پاهای مرغ را برش دهیم و آن را بجوشانیم تا کاملاً پخته شود.

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار