|
|
کدخبر: ۱۸۵۱۹۰

تغییرات در مزه دهان می‌توانند ناشی از اتفاقاتی باشند که در داخل بدنتان رخ می‌دهند یا این که به علت سبک زندگی‌تان باشند.

آیا متوجه مزه تلخی دهان شده‌اید که بین وعده‌های غذایی یا در صبح اذیتتان می‌کند؟ یا به‌خاطر این که مزه غذا را به‌خوبی همیشه حس نمی‌کنید، اشتهایتان کمتر شده‌است؟ آیا می‌دانستید که کم‌شدن اشتها می‌تواند منجر به کمبود مواد مغذی و سایر مشکلات شود؟ علل تلخی دهان چه هستند؟
این وضعیت بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کنید رایج است و هرکسی ممکن است هر از گاهی احساس تلخی در دهان را تجربه کند. معمولا بعد از شستشوی دهان یا مسواک زدن، این احساس تلخی از بین می‌رود. تغییرات در مزه دهان می‌توانند ناشی از اتفاقاتی باشند که در داخل بدنتان رخ می‌دهند یا این که به علت سبک زندگی‌تان باشند. 
 

 طعم تلخی دهان 

داشتن طعم تلخی در دهان ، حتی زمانی که چیزی تلخ نمی خورید یا نمی نوشید ، یک مسئله کاملاً شایع و قابل درمان است. تلخی دهان به طور مداوم، از نظر پزشکان نوعی نارسایی چشایی(dysgeusia) شناخته می شود. این تغییر طعم برای افراد مبتلا، بسیار ناخوشایند بوده و ممکن است تا زمان درمان، ادامه پیدا کند.
تلخی دهان اختلالی است که ممکن است باعث از بین رفتن تمرکز در افراد شود. چشیدن و خوردن غذا برای این افراد بسیار دشوار است، به گونه ای که این طعم تلخ حتی بعد از مسواک زدن نیز از بین نمی رود.

 

علت تلخی دهان چیست ؟

 • سندرم سوزش دهان
  همانطور که از نام این سندرم مشخص است، این بیماری می‌تواند موجب احساس سوزش در دهان شود و بسیار دردناک باشد. این علائم می‌توانند در یک قسمت از دهان یا در سراسر آن وجود داشته باشند و همچنین می‌تواند موجب احساس خشکی دهان و طعم تلخی و فلزی در دهان شود. سندرم سوزش دهان می‌تواند هم در مردان و هم در زنان رخ دهد اما به‌ویژه در زنانی رایج است که در دوران یائسگی یا پس از یائسگی قرار دارند.
  گاهی اوقات سوزش دهان هیچ علت قابل‌تشخیصی ندارد. پزشکان تصور می‌کنند که این مسئله ممکن است به دلیل آسیب به اعصاب دهان اتفاق بیفتد. همچنین ممکن است با بیماری‌های زمینه‌ای یا درمان برخی بیماری‌ها مانند دیابت، سرطان و تغییرات هورمونی پس از یائسگی مرتبط باشد.
   
 • بارداری
  هورمون زنانه استروژن که در دوران بارداری نوسان دارد می‌تواند بر جوانه‌های چشایی نیز تاثیر بگذارد. به همین دلیل، بسیاری از زنان در دوران بارداری طعم تلخ یا فلزی را در دهان خود تجربه می‌کنند. این مسئله به‌طورمعمول در اواخر بارداری یا بعد از زایمان برطرف می‌شود.

   
 • خشکی دهان
  خشکی دهان می‌تواند در اثر کاهش تولید بزاق یا تغییر در ترکیب بزاق اتفاق بیفتد. این مسئله می‌تواند به دلایل مختلفی ازجمله سن بالا، داروهای خاص، بیماری خودایمنی مانند سندرم شوگرن که باعث خشکی بیش‌ازاندازه دهان و چشم‌ها و سیگار کشیدن اتفاق بیفتد. وقتی بزاق کافی تولید نمی‌شود، طعم دهان می‌تواند تغییر کند. برای مثال، ممکن است مواد غذایی طعم تلخ یا کم‌نمک پیدا کنند.
  از سوی دیگر، تولید ناکافی بزاق می‌تواند بلع یا صحبت کردن را سخت کند. علاوه بر این، افرادی که به این مشکل دچار هستند ممکن است بیشتر دچار حفره‌ها و عفونت‌های لثه شوند. در این شرایط، صحبت با پزشک اهمیت بسیار زیادی دارد که اگر می‌خواهید به‌راحتی و به‌سرعت با پزشک مشورت کنید می‌توانید از خدمات ویزیت پزشک در منزل یا مشاوره پزشکی تلفنی آزمایش آنلاین استفاده کنید.
   
 • رفلاکس معده
  رفلاکس اسید معده زمانی اتفاق می‌افتد که اسفنکتر تحتانی مری ضعیف می‌شود و به غذاها و اسید معده اجازه می‌دهد که به سمت بالا و به سمت مری و دهان حرکت کنند. اسفنکتر تحتانی مری، ماهیچه‌ای است که در انتهای مری قرار دارد. مری نیز لوله‌ای است که از طریق آن غذاها وارد معده می‌شوند. ازآنجایی‌که غذایی که از معده به دهان برمی‌گردد دارای اسید و آنزیم‌های گوارشی است می‌تواند طعم تلخی را در دهان ایجاد کند. علائم دیگر رفلاکس معده عبارت‌اند از:
  -سوزش در قفسه سینه چند ساعت پس از غذا خوردن
  -مشکلات بلع
  -سرفه خشک مزمن
   
 • داروها و مکمل‌ها
  وقتی بدن، انواع خاصی از داروها را جذب می‌کند، بقایای دارو در بزاق پس داده می‌شوند. علاوه بر این، اگر دارو یا مکمل حاوی عناصر تلخ یا فلزی باشد مصرف آن می‌تواند موجب تلخی دهان شود. علل رایج این مسئله عبارت‌اند از:
  -آنتی‌بیوتیک تتراسایکلین
  -لیتیوم که برای درمان برخی از بیماری‌های روانپزشکی استفاده می‌شود
  -برخی داروهای قلبی خاص
  -ویتامین‌ها و مکمل‌های دارای روی، کروم یا مس
  در این شرایط می‌توانید با دریافت خدمات ویزیت پزشک در منزل آزمایش آنلاین یا مشاوره تلفنی پزشکی این مجموعه با پزشک متخصص در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید مشورت کنید.
   
 • بیماری‌ها و عفونت‌ها
  وقتی به سرماخوردگی، عفونت سینوسی یا سایر بیماری‌ها مبتلا هستید بدن به‌صورت طبیعی پروتئینی را آزاد می‌کند که توسط سلول‌های مختلف ساخته می‌شود تا التهاب را گسترش دهد و حل‌وفصل کند. تصور می‌شود که این پروتئین می‌تواند بر جوانه‌های چشایی نیز تاثیر بگذارد و در هنگام بیماری، حساسیت به مزه‌های تلخ را افزایش دهد.
 

علائم تلخی دهان

بسیاری از دلایل ایجاد مزه تلخ در دهان جدی نیست. با این وجود، علائم ممکن است اذیت کننده باشد و یا در رژیم غذایی افراد اختلال ایجاد کند. از علائم تلخی دهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • احساس طعم تلخی
 • احساس طعم شوری
 • احساس طعمی همانند مزه فلز
 • بوی بد دهان

 

عوامل مؤثر بر تلخی دهان

تلخی دهان یکی از بیماری‌هایی است که در زمینه پزشکی تحت عنوان دیسژوزیا شناخته می‌شود. این موضوع بسیار آزاردهنده است. تصور کنید که شما در حال خوردن یک شیرینی هستید ولی حتی مزه آن تلخ به نظر می‌رسد. همین مسأله باعث می‌شود حتی نسبت به شیرینی خوردن نیز ‌زده شوید و کم‌کم میل به غذا خوردن نداشته باشید. از جمله عواملی که باعث تلخی دهان می‌شوند عبارتند از:
 • تلخی دهان ناشی از کم آبی بدن و خشکی دهان
  کسانی که روزه می‌گیرند از تلخی دهان خود به خصوص نزدیکی غروب آفتاب گلایه می‌کنند. این اتفاق به دلیل خشکی دهان رخ می‌دهد. بدن نمی‌تواند بزاق کافی ترشح کرده و در نتیجه باکتری‌هایی که در دهان هستند به خوبی رشد می‌کنند. همین مسأله باعث می‌شود دهان شما خشک و البته تلخ باشد.

   
 • ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان
  ممکن است علت تلخی دهان شما ابتلا به برخی از بیماری‌ها همانند عفونت لثه، التهاب، خراب شدن دندان و یا حتی آسیب به بافت زبان باشد. حتماً اگر عارضه‌ای در قسمت دندان، لثه و زبان خود مشاهده می‌کنید که باعث شده دهان شما تلخ باشد، به متخصص مراجعه کنید تا موضوع را پیگیری کرده و بعد از تشخیص علت، دارو درمانی را آغاز نماید. به طور کلی اگر در طول روز سه بار مسواک بزنید و از دهانشویه حداقل به مدت ۲ بار در هفته استفاده نمایید باکتری‌های مضر از بین رفته و فرصتی برای رشد در دهان نخواهند داشت. در نتیجه تلخی دهان کاهش پیدا می‌کند.

   
 • ابتلا به سندروم سوزش دهان
  برخی افراد دچار سندرم سوزش دهان می‌شوند. در حالت عادی اگر غذای تندی بخورید، دهان می‌سوزد. اما بعضی از افراد هستند که در زمان خوردن غذای تند علاوه بر اینکه سوزش دهان را حس می‌کنند، دچار تلخی دهان نیز می‌شوند. این سندروم مدت زیادی دوام ندارد. اما ممکن است در برخی از افراد به یک بیماری مزمن تبدیل شود. هنوز علت این بیماری مشخص نشده ولی متخصصان معتقد هستند که آسیب‌های عصبی می‌توانند در بروز سندروم سوزش دهان تأثیر داشته باشند.

   
 • تلخی دهان ناشی از رفلاکس معده
  مسأله رفلاکس معده زمانی اتفاق می‌افتد که دریچه کاردیا نتواند محل ورود مواد غذایی از مری به معده را به طور کامل مسدود کرده و در نتیجه رفلاکس یا برگشت اسید به داخل مری اتفاق می‌افتد. همین مسأله بر تلخ شدن دهان تأثیر خواهد گذاشت. البته رفلکس ‌معده علائم دیگری شامل درد در قفسه سینه و در نتیجه درد در قلب، سوزش گلو، سرفه و اختلالات بلع را نیز به همراه دارد.

   
 • تلخی دهان ناشی از استرس و اضطراب‌های زیاد
  متأسفانه افرادی که در طول روز حجم زیادی از استرس را تحمل می‌کنند، دچار تنش‌های عصبی شده و همانگونه که گفتیم آسیب عصبی به شدت بر روی حواس پنجگانه تأثیر می‌گذارد. یکی از آسیب‌هایی که در این زمینه افراد تجربه خواهند باعث تلخی‌دهان است. در واقع استرس می‌تواند تأثیر بسیار چشمگیری بر روی حس چشایی داشته و باعث اختلالات در تشخیص مزه خواهد شد.

   
 • ابتلا به بیماری‌های عفونی
  طبق تحقیقات انجام گرفته، اغلب بیمارانی که دچار بیماری کرونا می‌شوند از تلخی دهان خود گلایه کرده و حتی میل زیادی به غذا خوردن ندارند. عفونت ناشی از کرونا، سرماخوردگی، آنفولانزا و حتی عفونت سینوس‌ها به شدت بر روی مزه دهان تأثیر می‌گذارند چرا که با وجود عفونت، میکروب‌ها در بدن فعال می‌شوند که باعث تلخی دهان خواهند شد.

   
 • تلخی دهان ناشی از دوران بارداری
  اغلب خانم‌های باردار در سه ماهه اول بارداری از این موضوع گلایه می‌کنند. مهمترین عاملی که در این زمینه تأثیر دارد، بحث نوسانات شدید هورمونی در داخل بدن است و همین اتفاق باعث می‌شود که خانم‌ها نسبت به بعضی از غذا‌ها میل بیشتری داشته و از بعضی دیگر از غذا‌ها فرار کنند. در دوران حاملگی مزه برخی از غذا‌ها شبیه مزه فلز بوده و به همین دلیل این قبیل غذا‌ها را کنار می‌گذارند.

   
 • تلخی دهان ناشی از یائسگی
  زمانی که دوران یائسگی آغاز می‌شود، سطح هورمون استروژن پایین آمده و از طرف دیگر خشکی دهان تشدید می‌شود. همین عامل باعث تلخی‌دهان خواهد شد. بنابراین این مسأله کاملاً طبیعی است که زنان در آستانه یائسگی از تلخی دهان خود گلایه نمایند.

   
 • استرس و اضطراب
  سطح استرس و اضطراب بالا می تواند پاسخ استرس را در بدن تحریک کند ، که اغلب حس چشایی فرد را تغییر می دهد. اضطراب می تواند باعث خشکی دهان شود که غالباً طعم تلخی ایجاد می کند.
   
 • سیگار
  یکی از علل تلخی دهان، سیگار کشیدن است. سیگار کشیدن علاوه بر اینکه باکتری‌های دهان و دستگاه تنفسی را افزایش می‌دهد، سبب خشکی دهان و گلو نیز خواهد شد. در پی آن زمینه لازم برای تلخی دهان و گلو فراهم خواهد شد.

   
 • برخی از بیماری‌های مربوط به اعصاب
  برخی از مشکلات مربوط به اعصاب ممکن است سبب اختلال در سیگنال‌های ارسالی به مغز شوند. در این صورت ممکن است مغز سیگنال‌هایی که از غدد چشایی دریافت می‌کند را نادرست تفسیر کند.
  اغلب در پی این موضوع بی اشتهایی و طعم تلخ در دهان احساس خواهد شد. معمولا مشکلات عصبی که ممکن است سبب احساس طعم تلخ در دهان شوند، شامل موارد زیر می‌شود:
  -آلزایمر یا زوال عقل
  -پارکینسون
  -ابتلا به ام اس
  -تومور مغزی یا هر نوع ضایعه‌ای در مغز
  -فلج بل
  -سکته مغزی
   

در چه صورت به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر هر کدام از شرایط زیر را به طور مستمر یا برای مدت زمان طولانی در خود مشاهده کردید، باید به پزشک مراجعه کنید:
 • اشتها یا وزن تان تغییر کرد؛
 • حس بویایی خود را از دست دادید و دهان تان خشک شد.
 • تلخی دهان خطرناک است
همین طور احتمال دارد که پزشکتان، شما را به متخصصین زیر ارجاع دهد:
 • دندان پزشک: در صورتی که مشکل به دندان ها مربوط شود.
 • متخصص غدد درون ریز: اگر مشکل دیابت ملیتوس باشد.
 • روماتولوژیست: اگر تصور شود که سندرم سوگرن دارید.
 

ارتباط تلخی دهان و سرطان

تلخی دهان و سرطان های مختلف ارتباط خاصی با یک دیگر دارند زیرا انجام هرگونه فعالیت ها همچون پرتو درمانی و شیمی درمانی می تواند سیستم چشایی را با اختلالاتی همچون تلخی دهان مواجه سازد. تحریکاتی که به موجب این امر بروز می یابند قادرند تا طعم دهان شما را تغییر داده و موجب شوند تا شما طعمی همچون فلز را در دهان خود احساس کنید.
محققان دانشگاه لیدس انگلیس دریافتند بین میزان حساسیت زنان مسن به مزه تلخ و خطر ابتلا آن­ها به سرطان ارتباط مستقیم وجود دارد.
به گزارش پایگاه خبری مدیکال ساینس، در این تحقیقات که بر اساس اطلاعات پروژه UK Women's Cohort Study  انجام شد، رژیم غذایی، سبک زندگی و سلامت 5500 زن انگلیسی در یک دوره 20 ساله مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
در این پروژه نوع تغذیه زنان در دهه 1990 و در زمان آغاز تحقیقات با استفاده از یک پرسشنامه با 127 سوال مشخص شده است. محققان با بررسی اطلاعات این پرسشنامه­ها به این فرضیه رسیدند که احتمالاً افراد حساس به طعم تلخی، میزان کمتری میوه و سبزی مصرف می­کنند و در نتیجه بیش از سایرین به سرطان دچار می­شوند.
محققان، زنان مورد مطالعه را در سه دسته بسیار حساس، حساس و غیرحساس طبقه بندی کردند و با بررسی وضعیت سلامت آن­ها مشخص شد میزان خطر ابتلا به سرطان در بین گروه بسیار حساس 58 درصد بالاتر از و در بین گروه حساس 40 درصد بالاتر زنان گروه غیر حساس است. با وجود این هیچ تفاوتی در میزان مصرف میوه و سبزیجات این گروه ها مشاهده نشد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه European Journal of Nutrition منتشر شده است.
 

درمان خانگی تلخی دهان

 • نمک
  نمک یک درمان بسیار خوب برای درمان طعم تلخ دهان است. نمک به عنوان یک پاک کننده عمل می کند و هر نوع مواد غذایی ، رشد باکتری و سلول های مرده را از سطح زبان حذف می کند.
  همچنین دارای خاصیت ضد عفونی کننده است و هر نوع باکتری که در دهان وجود دارد را می کشد و باعث از بین بردن طعم تلخ دهان می شود.
  نحوه استفاده از نمک برای از بین بردن تلخی دهان:
  - نمک را روی زبان خود بمالید و به آرامی آن را روی زبان بریزید.
  - به مدت 5 دقیقه روی دهان باقی بماند.
  - آن را کاملا با آب آشامیدنی شستشو دهید.
  - شما می توانید روزانه دو بار در روز ، این عمل را تکرار کنید.
  - شما همچنین می توانید نمک را در آب گرم مخلوط کنید و محلول را چند بار در روز بجوشانید.
  - برای استفاده بهتر از خمیر دندان حاوی نمک استفاده کنید.
   
 • تنظیم اسید معده
  همانطور که بیان شد یک علت تلخی دهان، رفلاکس معده است که بر اثر آن اسید معده یا بخشی از ترکیبات معده تا نزدیکی گلو و دهان منتقل می‌شوند. در این صورت معمولا متخصصین داروهای مخصوص کاهش اسید معده را تجویز می‌کنند که بهتر است دوره درمان را زیر نظر آنها به پایان رساند.
  این داروها گاهی بدون نسخه پزشک نیز ارائه می‌شوند که در صورت استفاده از آنها و عدم بهبود تلخی دهان، لازم است علت را دقیق‌تر بررسی کرد. البته توصیه می‌شود برای کنترل رفلاکس معده کمتر از غذاهای چرب و شور استفاده شود.
   
 • پروبیوتیک
  پروبیوتیک ها رشد باکتری های خوب را بهبود می بخشند ، به این ترتیب باکتری های بد را از بین می برند. پروبیوتیک ها شامل باکتری های L. acidophilus هستند که به حفظ تعادل اسیدی در دهان کمک می کنند و همچنین هر گونه اسید اضافی موجود در دهان را خنثی می کنند. همچنین رشد باکتری ها را در دهان کنترل می کنند.
  نحوه استفاده از پروبیوتیک برای از بین بردن تلخی دهان:
  - یک یا دو کپسول پروبیوتیک را له کنید.
  - کپسول های خرد شده را همراه با آب کمی مخلوط کنید.
  - بعد از مسواک زدن دندان هایتان ، طبق برنامه معمولی خود ، یکبار از آن استفاده کنید.
  - شما می توانید یک کپسول پروبیوتیک همراه با آب بسازید و بعد از مسواک زدن دندان ها آن را به عنوان دهانشویه استفاده کنید.
   - به یاد داشته باشید از زبان خود برای حرکت دادن راه حل در اطراف دهان خود استفاده کنید و تمام گوشه های دهان خود را پوشش دهید.
  - این کار را یک بار در روز تا زمانی که نتایج مثبت را دریافت کنید ، تکرار کنید.
  - شما می توانید در رژیم غذایی روزانه ماست مصرف کنید.
  - در صورت لزوم با پزشک مشورت کنید و مکمل های پروبیوتیک را مصرف کنید.
   
 • روغن نارگیل:
  معمولا این روش برای درمان زبان تلخ و زبان سفید توصیه می شود زیرا طعم تلخ دهان را به دلیل رفلکس اسید تسکین می دهد و برای حفظ تعادل اسید و پایداری دهان بسیار مفید خواهد بود. همچنین به دلیل خاصیت آنتی باکتریایی هر نوع رشد باکتری را در دهان شما از بین می برد و سموم بدن را به راحتی دفع خواهد کرد. برای استفاده از این روش رفع تلخی دهان در ابتدا بایستی صبح پیش از مسواک زدن دندان ها این کار را انجام دهید زیرا این زمانی که رفلاکس اسید در مرحله حداکثر خود قرار گرفته است. در این لحظه بایستی یک قاشق روغن نارگیل و یا روغن کنجد را در دهان خود بریزید و با کمک زبانتان آن را در اطراف دهان حرکت دهید و اطمینان حاصل کنید که مواد به تمامی گوشه های دهان رسیده باشد. توصیه می شود مدت زمان ۱۵ دقیقه روغن را درون دهانتان نگه دارید و سپس بیرون بکشید و کاملا با آب گرم شستشو دهید. توصیه می شود برای نتیجه گیری بهتر این کار را حتی پس از درمان هم تکرار کنید تا دهان داخلی شما سالم تر بماند.
   
 • استفاده از گیاهان دارویی
  بعد از بررسی علت تلخی دهان برخی از افراد در پی درمان این مشکل با داروهای گیاهای هستند. اما قبل از راهکارهای گیاهی که در ادامه معرفی می‌کنیم، باید در نظر داشته باشید که درمان این مشکل در حد به سزایی تحت تاثیر علت بروز آن است. به همین دلیل از راهکارهای خودسرانه تا جای ممکن پرهیز کنید.
  در ادامه چند راهکار و درمان گیاهی برای این مشکل معرفی خواهیم کرد:
  - جویدن سقز یا آدامس‌های بدون طعم
  - استفاده از دمنوش چای سبز
  - مصرف خاکشیر
  - استفاده از سرکه سیب
  - مصرف زردچوبه در مواد غذایی مصرفی
  - گرداندن روغن کنجد یا روغن نارگیل در دهان
  - عرق کاسنی و شاهتره
  - مصرف آب انار
  - مصرف لیمو ترش و مرکبات
   

درمان تلخی دهان در طب سنتی

طب سنتی نیز برای درمان تلخی دهان راههای موثری ارائه داده است که می توانید از آن بهره بگیرید:
 • آلوئه ورا: غرغره آب آلوئه ورا به مدت 5 دقیقه  و دوبار در روز می تواند با داشتن خاصیت آنتی میکروبیال و ضدالتهابی بودنش دهان را از عفونت پاک کند تا اگر تلخی دهان ناشی از مشکلات دهان و دندان باشد برطرف شود.
   
 • زردچوبه: هفته ای دو بار با ترکیب چند قطره آبلیمو و نصف قاشق چایخوری زردچوبه خمیری درست کنید و روی زبانتان بگذارید و سپس دهانتان را بشویید، زیرا کورکومین موجود در زردچوبه عامل آنتی‌باکتریال قوی می باشد که باکتری‌های بد دهان را از خنثی می کند و تلخی دهان را از بین می برد.
   
 • دارچین: یک قاشق مرباخوری پودر دارچین + یک قاشق آب لیموی تازه + یک لیوان آب گرم مخلوط کرده و هر چند ساعت یکبار دهان تود را با آن شستشو دهید تا بوسیله خاصیت ضدعفونی کنندگی دارچین مشکل تلخی دهان خود را از بین ببرید.
   
 • روغن‌های درمانی: با غرغره یک قاشق سوپ‌خوری روغن نارگیل یا کنجد به مدت یک ربع ساعت صبح ها می توانید علاوه بر از بین بردن پلاک های دندان تلخی دهانتان را نیز از بین ببرید. 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار