|
|
کدخبر: ۱۸۵۲۲۸

عکاسی در پاییز به دلیل آب و هوای خاصی که دارد نیازمند رعایت نکات مهمی است که باعث می شوند عکس های شما خیره کننده و جذاب شوند.

عکاسی در پاییز به دلیل آب و هوای خاصی که دارد نیازمند رعایت نکات مهمی است که باعث می شوند عکس های شما خیره کننده و جذاب شوند. با این مطلب همراه باشید تا با تکنیک های مهم برای ثبت بهترین تصاویر در پاییز آشنا شوید.

عکاسی پاییزی

رنگهای باشکوه برگ های خزان طیف وسیعی را در بر می گیرند که البته هر کدام زمان رنگ بازی منحصر به خود را دارند. در برخی از مکان ها تنها در طی یک یا دو هفته برگ های سرخپوش و نارنجی پوش ریزش می کنند و در برخی دیگر از مکان ها، هفته ها میهمانی الوان پاییز و بارش رنگین برگ ها به طول می انجامد.

عکاسی در پاییز

هر مکان بسته به گیاهان و درخت هایش، رنگ های پاییزی مخصوص خود را دارد که البته عواملی چون آب و هوا هم بر روی این ضیافت رنگ تأثیر دارند.

در ایران، جنگل هایی چون دامنه های جنگل ابر، شهرستانک و روستای آهار از جمله مکان هایی هستند که بسیاری از عکاس های طبیعت ایرانی پاییز خود را در آن جا می گذارند. برای اطلاعات بیش تر از مقاصد دلبرانه و پاییزی در ایران می توانید مقاصدی برای تماشای طبیعت پاییزی ایران مطالعه کنید. یا می توانید بروید سراغ مناطق بکر تری از طبیعت ایران، مناطقی چون سلانه سر و طبیعت اطراف جمشید آباد.

اگر خارج از محدوده عزیز ایران زندگی می کنید، مکان هایی چون کوهستان سیرا کالیفرنیا ونوادا، تپه های نیوانگلند، باواریا آلمان، دره جیوژایگو چین، ترانسیلوانیا رومانی و کیوتو ژاپن نقاط مناسبی برای ثبت عکس های پاییزی هستند.

خوب است پیش از آغاز سفر و ماجراجویی عکاسانه خود، تحقیقی در مورد مکان های نزدیک خود و پوشش گیاهی آن ها انجام دهید. به راحتی درخواهید یافت که زمان تغییر رنگ برگ درختان و گیاهان چه زمانی خواهد بود و بدین طریق بیش ترین زمان برای استفاده از این فرصت را در اختیار دارید.

عکاسی در پاییز

نکات مهم عکاسی در پاییز

بسیاری از علاقمندان به عکاسی تمام سال را مشتاقانه در انتظار فصل پاییز هستند، پاییز فصل زیبایی است که رنگ های طلایی، نارنجی، زرد و قرمز را نشان میدهد اما برای عکاسی در این فصل زیبا نکات خاصی وجود دارد که با رعایت آن ها صاحب عکس های بینظیری خواهید شد.

مناظر زیبا پیدا کنید

در فصل زیبای پاییز وقتی به طبیعت میروید کمی بیشتر راه بروید و بگردید تا مناظر زیباتری برای عکاسی پیدا کنید، مناظر بکر را کشف کنید و خاص ترین عکس ها را بیندازید.

عکاسی در پاییز

بهترین مکانها برای عکاسی ، منظره ای در گوشه ی یک جنگل، جاده ای که درختان در امتدادش چیده شده اند، کنار یک دریاچه و یا برکه زیبا هستند.

روی برگ ها دراز بکشید

دراز کشیدن روی برگ های پاییزی یکی از زیباترین ژست هایی است که در فصل پاییز بسیار پرطرفدار است، دراز کشیدن میان برگ های زرد و خشک پاییزی حس بسیار خوبی به شما میدهد .

عکاسی در پاییز

نقطه ی کانونی مناسب سوژه خود را بیابید

زمانیکه برای عکسبرداری از مناظر در این فصل اقدام کردید رنگ های فریبنده و مهیج پاییز را با هم ترکیب کنید تا به نتیجه مناسب برسید. چنانچه در دنیای مد نمناک گفته شده است بعد از انتخاب لوکیشن و محلی که میخواهید از آن عکس برداری کنید تمرکز کرده و به اطراف نگاه کنید و بهترین سوژه را مثل یک درخت تنها، نرده چوبی و یا حیوانی که تکه ای از حیات وحش محیط است را انتخاب کنید. بعد از انتخاب سوژه آن را در کانون توجه قرار دهید.

ابر و آب را فراموش نکنید

هنگام عکاسی از طبیعت پاییز وجود آب باعث زیباتر شدن عکس های شما خواهد شد، مناظر منعکس شده در آب زیبایی غیر قابل وصفی دارند که چشم هر بیننده ای را خیره میکنند. ابرها را به عکس تان اضافه کنید، عکس از طبیعت بدون ابر یک چیزی کم دارد پس با اضافه کردن ابرها به عکس تان یک عکس بینظیر بیندازید.

وقتی که تصویر برگهای درختان در فصل پاییز روی آب بیفتد، به خودی خود منظره ای بسیار تماشایی پدید می آید.

عکاسی در پاییز

صبح زود از خانه بیرون بزنید و یا منتظر بمانید تا هوا کاملاً آرام و صاف شود و باد زیادی هم در آن منطقه نوزد سپس برکه و یا دریاچه ای را بیابید که تصویر طبیعت اطرافش روی آب افتاده باشد. تنظیمات دوربین خود را روی سرعت شاتر بالا قرار دهید و روی قسمتی از سوژه که مد نظرتان است زوم کنید تا تصویر امپرسیونیسمی خود را ثبت کنید.

فیلترهایی که رنگ ها و یا شدت آنها را دستکاری میکنند، مانند فیلتر پولارایزر را از جلوی لنز دوربین خود حذف کنید زیرا این فیلتر ها باعث جزئیات از عکسهای شما می شوند و در عکسبرداری از بازتابش ها، جزئیات اجزای اصلی تصویر اند.

ثبت تابش نور خوشید

یکی از نکات عکاسی در پاییز ثبت تابش نور خورشید در عکس ها است، تابش نور خوشید لا به لای درختان یکی از معجزه های طبیعت است که عکس خارق العاده ای به شما میبخشد.

عکاسی در پاییز

عکاسی از باران

پاییز یک فصل بارانی است و نباید عکاسی از باران را از دست بدهید زیرا باران ایده های خوبی برای عکاسی در اختیارتان قرار میدهد. باران پاییزی با قطرات درخشان اش عکسی پر از احساس به شما میبخشد.

قطرات باران هم از آن دسته المان هایی هستند که برای عکس های پاییزی بسیار مناسبند . قطرات باران در زاویه تابش نور و سایه های کوچک تغییراتی ایجاد می کنند . برای کاهش بازتابش نور توسط برگ ها، افزایش عمق رنگ ها و همچنین طراوت آنها در عکس استفاده از یک فیلتر پولارایزر هم میتواند بسیار مفید باشد.

برای خشک نگه داشتن شما و دوربینتان چترهای بزرگ ایده آل هستند زاویه چتر را طوری تنظیم کنید که از دوربین در برابر باد محافظت کرده و از لرزش جلوگیری کند.

عکاسی در پاییز

روزهای ابری

روزهای ابری زمانی بسیار مناسب برای عکس برداری در فصل پاییز است. عکس هایی که در روز های ابری و در نور ضعیف شده آسمان گرفته می شوند می توانند به تصاویری با رنگ های غنی تر و اشباع شده تر منجر شوند که با سایه های مینیمال زیادی همراه می شوند. بهترین عامل برای بر هم زدن عملکرد اتوماتیک تعادل سفیدی رنگ تصویر ، تُن رنگ های گرم و طلایی پاییزهستند.

اگر عکس های شما رنگ های گرمی را بیش از حد سرد نشان می دهند ، تنظیمات تعادل سفیدی را تغییر دهید و از شرایط تعادل سفید برای حالت "آفتابی” استفاده کنید و برای رنگ های گرمتر از شرایط "هوای ابری” استفاده کنید.شما میتوانید عکس های خود را با فرمت خام RAW ثبت کنید و سپس در نرم افزارهای ویرایش عکس هر چقدر که خواستید تُن رنگ های عکس خود را تغییر دهید.

شبنم ها

یکی از سوژه های مناسب برای عکس برداری ، قطرات ریزی است که اول صبح روی گل ها و یا شاخه ها و برگ های درختان میبینیم .

عکاسی در پاییز

عکاسی از مِه اول صبح

اگر می خواهید تصاویر بسیار جالبی را از مِه اول صبح بیندازید باید صبح زود روزهایی که شب گذشته آنها بسیار سرد بوده است از خواب بیدار شوید . یکی از زیباترین تصاویر حرکت ملایم و آهسته این ابرهای کوچک نزدیک شما وقتی با نور اول صبح آفتاب ترکیب می شود ، است . از ترکیب نور و مِه بیشترین استفاده را ببرید و تصاویر خود را در این حالت ثبت کنید .

عکاسی را به صورت پشت به خورشید انجام دهید

شیوه ثبت رنگ ها ارتباط زیادی با کیفیت نور دارد. از لحاظ روانشناسی آب و هوای آفتابی تاثیرگذارترین است .عکاسی را به صورت پشت به خورشید انجام دهید تا چشم انداز را روشن تر کند. مجموعه ای از فیلترهای ND grad زمانی به کار می رود که در تصاویر ثبت شده آسمان بسیار روشن تر از زمین نمایان شود. به دنبال بهترین نور بگردید

در طول فصل پاییز ، خورشید با زاویه تابش کمتری به زمین می تابد و شما در غروب خروشید منظره ای دیدنی خواهید کرد . برای عکس برداری می توان از طلوع خورشید تا غروب آن را در نظر بگیرید و عکاسی کنید . ترکیب رنگ ها غنی پاییز با نور ملایم آفتاب در طول روز ، می تواند بهترین حالت را برای عکس های شما رقم زند.

طریقه عکاسی در روزهای آفتابی

در شرایط نوری روزهای آفتابی، نور نسبتاً زیاد محیط موجب افزایش سایه ها، برجسته شدن بافت منظره و اضافه شدن عمق و جزئیات بیشتر به عکس می شود.

عکاسی در پاییز

برای شرایط آفتابی و روشن از فیلتر های ND استفاده کنید تا جزئیاتی که بیش از حد زیاد شده اند ، کاهش یابند . افرادی هم که به این فیلترها و یا دوربین های حرفه ای دسترسی ندارند می توانند بعد از عکسبرداری با نرم افزارهای ساده عکاسی و ویرایش،عکس خود را درست کنند . استفاده از یک فیلتر پولارایزر نیز موجب کاهش تابش آفتاب بر روی شاخ و برگ هایی که سوژه ی شما هستند ، می شود.

حالت پانوراما را هم امتحان کنید

فصل پاییز زمانی عالی برای عکاسی پانوراماست و شما می توانید عکس های خوش منظره را به صورت پانوراما ثبت کنید. برای عکسبرداری پانوراما از حالت موجود روی دوربین خود استفاده کنید و یا با ثبت چند عکس در زاویه مناسب با استفاده از Adobe Lightroom عکس هایتان را به هم وصل کرده و تصویر پانورامای خود را بسازید .

تعادل رنگ سفید را کنترل کنید

یک ایزوی بالاتر به جای استفاده از تعادل رنگ سفید خودکار، تنظیم کنید تا دوربین فکر کند دارید در نور سردتر عکاسی می کنید و رنگ ها را گرم تر کند.

از نور شدید و زننده اجتناب کنید

نور شدید کنتراست را کاهش داده و اشباع رنگ را تضعیف می کند. لنزها و فیلترهای را تمیز کنید و برای حفاظت از لنز در برابر نور سرگردان از یک هود یا سایه بان لنز استفاده کنید.

عکاسی در پاییز

کمتر نوردهی کنید

نوردهی کمتر باعث می شود که رنگ ها قوی تر به نظر برسند. از امکان جبران نوردهی دوربین خود برای غلبه بر نورسنجی استفاده کنید.

رنگ ها را ترکیب کنید

تضاد یا کنتراست رنگ ها در یک تصویر به آن تاثیر زیادی می بخشد .

عکاسی در پاییز

چند نکته مهم عکاسی در پاییز

محدوده آسمان

به طور کلی، قانون ثبت مناظر ۳/۱ آسمان، و ۳/۲ منظره است. با این حال، اگر آسمان جذاب به نظر می رسد، این قانون را معکوس کنید تا اجازه دهید به عنوان سوژه اصلی تصویر شما اولویت پیدا کند. یکی از بهترین نکات عکاسی پاییزی این است که بدانید چه موقع باید قوانین را بشکنید.

از یک لنز اولترا واید استفاده کنید، دوربین خود را به عقب کج کنید و از اعوجاج لنز برای تاکید بر شکل ابرها استفاده کنید.

یک فیلتر پلاریزه در هوای آفتابی به آسمان و رنگ آبی آن عمق می بخشد، به طوری که انگار ابرها بیرون از آن ایستاده اند (برجسته اند). برای به دست آوردن بهترین نتایج، خورشید را در یک طرف دوربین نگه دارید.

عکاسی در پاییز

اگر می خواهید جزئیات منظره را ثبت کنید، ممکن است به یک فیلتر کاهنده نور تدریجی (ND grad) نیز برای حفظ تعادل بین آسمان و زمین نیاز داشته باشید.

این مسئله در هوای آفتابی زمانی که شما آسمان را پلاریزه می کنید زیاد مهم نیست، اما در طلوع و غروب خورشید که آسمان بسیار روشن تر از زمین است، یک فیلتر کاهنده نور تدریجی ۰٫۶ یا ۰٫۹ مورد نیاز خواهد بود.

تکنیک موثر دیگر وقتی شما میزان زیادی از آسمان را در کادر دارید، استفاده از یک نوردهی طولانی است که در این صورت ابرهای در حال حرکت تار می شوند.

در یک روز پاییزی که زیاد باد می وزد، یک نوردهی ۲۰-۳۰ ثانیه ای حرکات زیادی را ثبت خواهد کرد.

برای ممکن ساختن این نوردهی طولانی، دوربین خود را بر روی کمترین مقدار ایزوی آن تنظیم کنید، دیافراگم لنز را بر روی کوچکترین مقدار آن (معمولا f/22) قرار دهید و فیلترهای کاهش دهنده نور مانند پولاریزرها و ND ها را روی هم قرار دهید.

از لنز تله خود استفاده کنید

لنزهای واید معمولا برای عکاسی از مناظر محبوب ترین هستند، اما بسته به نوع سوژه، لنزهای تله فوتو یا تله زوم نیز می توانند همین قدر مفید باشند.

عکاسی در پاییز

برای شروع، آنها سوژه شما را بزرگنمایی می کنند بنابراین در کادر بزرگتر به نظر می رسد – این شما را قادر می سازد تا بخش های جالب یک صحنه را جدا کنید یا کادر را با جزئیات کوچکتر مانند برگ های پاییزی روشن یا بازتاب های انتزاعی در آب پر کنید.

دو چیز وجود دارد که شما باید هنگام استفاده از لنزهای تله فوتو مراقب آن باشید. اول این که آنها بزرگ و سنگین هستند بنابراین اگر آنها را با دست نگه می دارید، مطمئن شوید که سرعت شاتر به اندازه کافی سریع است تا از لرزش دوربین جلوگیری کند – در حالت ایده آل نباید کمتر از ۱/۲۵۰ ثانیه باشد مگر اینکه لنز شما تثبیت کننده تصویر (IS) داشته باشد، که در این صورت باید بتوانید آن را به راحتی ددر ۱/۶۰ ثانیه برای یک زوم معمولی ۷۰-۲۰۰ میلیمتر یا ۷۰-۳۰۰ میلیمتر مدیریت کنید.

دوم، عمق میدان با لنزهای تله فوتو محدود می شود. هر چه فاصله کانونی طولانی تر و دیافراگم باز تر باشد، عمق میدان کمتر می شود.

اگر شما می خواهید سوژه خود را جدا کنید و پس زمینه را خارج از فوکوس قرار دهید، این می تواند مفید باشد – باز ترین دیافراگم را تنظیم کنید، معمولا f/4 – f/5.6، و به دقت روی سوژه اصلی فوکوس کنید.

با این حال، اگر نیاز دارید شارپنس (وضوح) جلو تا عقب را در صحنه ای ثبت کنید، ممکن است لازم باشد که ضریب اف را به f/22 یا f/32 کاهش دهید، و حتی ممکن است این هم کافی نباشد – بنابراین با دقت از آن استفاده کنید.

عکاسی در پاییز

عمق میدان را به حداکثر برسانید

برای مثال، اگر یک لنز ۲۸ میلیمتری را روی f/16 تنظیم کنید و روی فاصله تقریبی ۱٫۴m فوکوس کنید، عمق میدان از ۰٫۷m تا بی نهایت بسط داده خواهد شد. حواستان باشد که کراپ فکتور را نیز در نظر داشته باشید – برای مثال اگر شما یک لنز زوم ۱۷-۳۵mm را روی ۱۷mm قرار دهید، با در نظر گرفتن ضریب افزایش فاصله کانونی x1.6، فاصله کانونی شما ۲۸mm می شود.

اگر می خواهید همه چیز در فوکوس واضح و شارپ ثبت شود، باید عمق میدان را کنترل کنید. ساده ترین راه استفاده از یک تکنیک شناخته شده تحت عنوان فوکوس ابر کانونی (hyperfocal) است.

اول، صحنه را ترکیب بندی کرده و لنز خود را بر روی بی نهایت فوکوس کنید. سپس، مقیاس عمق میدان را بر روی لنز چک کنید تا ببینید نزدیک ترین نقطه فوکوس شارپ در مجموعه دیافراگم ها چه خواهد بود.

در نهایت، لنز را بر روی فاصله ابر کانونی فوکوس مجدد کنید و آنگاه عمق میدان از نصف فاصله ابر کانونی تا بی نهایت گسترش پیدا خواهد کرد. برای استفاده از این تکنیک لنز شما باید یک مقیاس فاصله (distance scale) و یک مقیاس عمق میدان (depth of field scale) داشته باشد. اگر لنزهای شما مقیاس های لازم را ندارند، از جدول بالا به عنوان راهنما استفاده کنید.

تنظیمات دوربین برای عکاسی پاییز

عمق میدان

به این موضوع فکر کنید که می خواهید چقدر عکس شما فوکوس باشد و در نهایت میزان گشودگی دریچه دیافراگم و عدد آن را مشخص کنید. قطعا می دانید که هر چقدر دریچه دیافراگم بازتر باشد مانند f/2.8 تا f/4، عمق میدان کم تری خواهید داشت و هر چقدر دریچه دیافراگم بسته تر باشد، عمق میدان و وضوح بیش تری در اختیار شما قرار می گیرد.

عکاسی در پاییز

انتخاب عمق میدان مناسب، بستگی به سوژه و نوع عکاسی شما دارد. برای مثال اگر بخواهید منظره ای پاییزی را به ثبت برسانید، عددهای دیافراگم f/10 تا f/13 گزینه خوبی برای شماست.

نوردهی کم تر

برای شدت بخشیدن به تن رنگ ها و درخشش دلپذیرشان، نوردهی را کم تر از حد لازم تنظیم کنید. برا یان کار می توانید از گزینه جبران نوردهی یا (exposure compensation (+/-) ) استفاده کنید و آن را بین -0.5EV تا -1.0EV قرار دهید.

عکاسی در پاییز

تنظیم وایت بالانس یا نور سفید

اگر می خواهید در طی ساعات طلایی روز یعنی به هنگام طلوع و غروب خورشید عکاسی کنید، احتیاجی به تنظیم خودکار وایت بالانس ندارید. چرا که تنظیم خودکار نور نارنجی و قرمز غروب را می زداید. پس بهتر است وایت بالانس را روی نور روز بگذارید تا نور و رنگ گرم خورشید را حفظ کند.

عکاسی در پاییز

در هر حال سعی کنید تنظیمات مختلف را امحتحان کنید تا بتوانید در نهایت بهترین نتیجه ممکن در تعادل رنگ را به دست آورید.

خوب است بدانید اگر در فرمت جی پگ (JPEG) عکاسی می کنید، اهمیت وایت بالانس بیش تر است، ولی اگر در فرمت خام (RAW) عکاسی می کنید، می توانید تعادل و تنظیم نور سفید و رنگ ها را در قسمت ویرایش عکس جبران کنید.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار