|
|
کدخبر: ۱۸۵۳۲۴

تمیز کردن لکه فرش با مواد شیمیایی برای سلامتی شما و فرزندانتان مضرات زیادی دارد و بهتر است با استفاده از مواد طبیعی فرش را تمیز کنید.

تمیز کردن لکه فرش  معمولاً در لیست کارهای خانه تکانی عید جایگاه ویژه‌ای دارد. ما درا ین مطلب روش های ساده ای را برای این کار به ظاهر سخت در اختیارتان قرا میدهیم.

تمیز کردن لکه فرش

آیا می دانید چگونه با لکه های سخت روی فرش تان مقابله کنید؟ برخی از روش ها واقعا می توانند اوضاع را بدتر کنند! این تنها چیزی است که برای تمیز کردن فرش و نحوه پاک کردن انواع مختلف لکه ها نیاز دارید.

در واقع هیچ قانون طلایی برای تمیز کردن فرش ها وجود ندارد . لکه ها و نقاط مختلف به روش ها و تکنیک های مختلفی واکنش نشان می دهند، بنابراین یکی از مهم ترین جنبه های تمیز کردن فرش، تعیین نوع لکه است که با آن سر و کار دارید و راه حل های مناسب برای این مشکل خاص را بدانید.

همچنین به خاطر داشته باشید که فرش های مختلف ممکن است به طور متفاوت با محصولات مختلف واکنش نشان دهند.

در این بخش از نکات خانه داری چند لکه فرش معمولی و نکاتی درباره نحوه برخورد با آن ها آورده شده است. قبل از استفاده از هر روش یا محصول جدید، به یاد داشته باشید که دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید و محصول را در قسمت کوچکی از فرش یا قالیچه امتحان کنید.

چطور لکه های سخت را از روی فرش پاک کنم؟

لکه های طبیعی فرش

لکه های طبیعی - مانند گیلاس و توت ها، شیر، یا غذای طبیعی - همه بر پایه آب هستند و برخی از آسان ترین لکه ها برای پاک کردن هستند. به خاطر داشته باشید که با آب و مقدار کمی مواد شوینده مایع (یا سرکه سفید)استفاده کنید (اگر می خواهید طبیعی باشد با آب گرم مخلوط کنید.)

تمیز کردن لکه فرش

لکه های آبی دیگر فرش

هر چیزی که آب داشته باشد به عنوان جز اصلی می تواند دقیقا به همان شکل مورد استفاده قرار گیرد. این شامل نوشیدنی ها، جوهر خودکار، و حتی ژله می شود.

لکه جوهر معمولی روی فرش

بهترین حلال برای پاک کردن لکه جوهر ماست است به این روش که روی لکه ماست بریزید و آن را روی قسمت جوهری پخش کنید. بعد از این که ماست کاملا با جوهر مخلوط شد، با یک قاشق آن را از روی فرش جمع کنید. این روش را چند بار تکرار کنید تا جوهر به طور کامل جذب ماست شود.

لکه های سنگین فرش

برخی از لکه ها بیش از پیش اسباب دردسر هستند و اگر به سادگی با آب و مواد شوینده شسته شود لکه بر جای می گذارد . اینها معمولا آیتم های بسیار تیره مثل قهوه و خون هستند. در این مواقع می توانید از ترکیب آب و نوشابه استفاده کنید.

تمیز کردن لکه فرش

لکه های چربی فرش

پارچه ای کهنه را روی لکه بگذارید و اتو روی آن بکشید. دقت کنید که در شرایط حرارتی متوسط باشد. گرما به انتقال باقیمانده روغنی از فرش به پارچه کمک کند که بعدا می تواند به صورت عادی شسته شود.

لکه های تنباکو و نیکوتین روی فرش

بهترین پاک کننده برای این لکه ها گلیسیرین می باشد با این دستور که کمی گلیسیرین را روی محل مورد نظر ریخته و به آرامی آن را تمیز کنید ؛ حالا دوباره این کار را انجام دهید و مقداری لکه پاک کن نیز روی آن بریزید و به مدت نیم ساعت آن را روی محل بگذارید و بعد آن را بشویید.

لکه های پروتئین فرش

پاک کننده های پروتئین یا آنزیم برای تمیز کردن لکه های سرسخت پروتیینی مثل تخم مرغ ، خون، مدفوع یا استفراغ، کارآمد هستند. این محصولات آنزیمی تا زمانی که روش تولید کننده را دنبال می کنید خوب کار می کنند. به عنوان محلول پاک کننده لکه خون و تخم مرغ می توانید از محلول آب نیمه گرم، نمک، صابون و سرکه سفید استفاده کنید.

لکه دوده:نمک بهترین ماده برای پاک و جمع کردن لکه دوده از روی فرش است و برای این کار تنها کافیست روی محل مورد نظر نمک بپاشید. بعد از یک ساعت و نیم با جاروبرقی نمک ها را جمع کنید.

تمیز کردن لکه فرش

موم و لکه های آدامس فرش

ترفند استفاده از لکه های آدامس و موم، نقطه مقابل روش پاک کردن لکه های روغنی است. در این مواقع تکه یخی را در پارچه نازکی بپوشانید و آن را روی لکه نگه دارید تا خشک شود. سپس از یک شی مانند قاشق و یا یک چاقوی تیز استفاده کنید تا به آرامی موم یا آدامس را از پارچه جدا کنید.

لکه های طبیعی یا آلی فرش

از بین بردن برخی از لکه های محلول در آب مثل قهوه و چای دشوارتر هستند زیرا گرمای مایع به بافت فرش ارتباط دارد. این مواد اغلب بعد از تمیز کردن، لکه بر جای می گذارند. هنگامی که محصولات قابل حل در آب حل شوند، این لکه های طبیعی و آلی با یک عامل اکسید کننده از بین می روند.

به عنوان مثال آب نیمه گرم و مقداری پودر لباس شویی و اسفنج می تواند این نوع لکه ها را از روی فرش خانه ی شما پاک کند اما اگر لکه ها مجدد باقی ماند از آب اکسیژنه 5 درصد و کمی آب لکه زدایی را ادامه دهید تا کامل پاک شود و سپس با دستمال محل را خشک کنید و مالش دهید.

سایر لکه های آلی که با عوامل اکسید کننده واکنش نشان می دهند عبارتند از غذاها و نوشیدنی ها، نظیر آب انگور، کچاپ، خردل و بیشتر ادویه جات.

لکه های مصنوعی یا پلاستیک فرش

لکه های ایجاد شده توسط انسان، به ویژه آن هایی که از رنگ های قرمز ایجاد شده اند، به عامل کاهش نیاز دارند. انواع لکه ها، همانطور که در مقالات قبلی اشاره شد، بر روی نایلون بیشتر از بافت های دیگر تاثیر می گذارند.

تمیز کردن لکه فرش

این عامل را با حوله مرطوب و یا اتو گرم و یا دیگر منابع حرارتی پاک کنید. این فرآیند نیازمند توجه دقیق است تا به رنگ فرش یا بافت آن آسیب نزند. از حوله مرطوب، یک بار مصرف و سفید رنگ بین اتو و فرش استفاده کنید تا فرش را از تاثیر منفی بر بافت حفظ کند.

نکاتی برای آنکه چگونه بهتر لکه ها را از فرش و قالیچه پاک کنید

اگر از نکات بالا پیروی کنید، فرش و قالیچه را سریع و ساده تمیز می کنید اما برخی روش ها وجود دارند که می توانید آن را حتی آسان تر انجام دهید. در اینجا برخی اشارات مفید برای رفع لکه فرش و قالیچه آورده شده است:

همیشه بعد از ایجاد لکه، آن را سریع تمیز کنید. اگر لکه ها اجازه خشک شدن روی پارچه را داشته باشند، پاک کردن آن ها بسیار دشوار است. لکه های تازه معمولا مرطوب هستند و با تلاش کمتری پاک می شوند.

هرگز لکه را پاک نکنید چون به سادگی به بخش بزرگ تر فرش سرایت می کند و به جای آن لکه را محو کنید و به پارچه دیگر منتقل کنید.

از دستمال میکروفایر، یک حوله و یا نوع دیگری از پارچه ای که در تماس با آب حل نمی شود، استفاده کنید. دستمال کاغذی ممکن است ایده خوبی به نظر برسد اما وقتی شروع به پاره شدن کرد، تکه های کوچکی ازآن در بافت فرش می روند.

به طور مرتب جارو بکنید تا مطمئن شوید که فرش ها و قالیچه تا جایی که ممکن است، گرد و غبار ندارند هر چه گرد و خاک بیشتر روی فرش باقی بماند، لکه بیشتر باید به آن بچسبد.

تمیز کردن لکه فرش

همیشه هر محصول جدید یا مواد شوینده را بر روی یک ناحیه کوچک و نامحسوس از فرش امتحان کنید.

12 دستورالعمل پاک کننده خانگی فرش

1. جوش شیرین و پودر بوراکس

بوراکس، یک تمیز کننده سازگار با محیط زیست است، که لکه‌ها را به صورت موثری پاک می‌کند و ذرات گرد و خاک را از فرش حذف می‌کند؛ جوش شیرین که یک جذب کننده بوی عالی است، بو را از بین می‌برد و به فرش طراوت می‌بخشد. برای تهیه این پاک کننده، فقط به 1 فنجان جوش شیرین، 1 فنجان پودر بوراکس، 1 قاشق غذا خوری سبزیجات خشک و چند قطره روغن نیاز دارید.

2. جوش شیرین و سرکه سفید

مخلوط سرکه سفید و جوش شیرین، یک عامل پاک کننده بسیار عالی است؛ این دو عنصر، دارای خواص شیمیایی متفاوتی هستند. سرکه اسیدی است در حالی که جوش شیرین خنثی است هنگامی که با هم مخلوط می‌شوند، دی اکسید کربن تولید می‌کنند، که باعث ایجاد حباب‌های تمیزکننده و بی نظیری می‌شود. در کنار این دو ماده، شما همچنین به مایع ظرفشویی معمولی و آب گرم، نیاز دارید همچنین می‌توانید برای تمیز کردن فرش‌ها از جوش شیرین و آب گرم نیز استفاده کنید.

3. سرکه و آب داغ

طبیعتا سرکه، به شدت اسیدی است، این ویژگی آن باعث شده تا یک ترکیب عالی برای تمیز کردن فرش باشد؛ بوی نامطبوع، خاک و لکه‌ها را نیز از بین می‌برد. شما می‌توانید از سرکه،به صورت خالص استفاده کنید یا آن را با آب داغ مخلوط کنید. به دلیل ساختار بسیار اسیدی اش، ابتدا آن را روی بخشی از قالیچه مرطوب تست کنید، و سپس روی کل فرش بریزید این یک پاک کننده کارآمد فرش خانگی است.

تمیز کردن لکه فرش

4. آب لیمو و پراکسید هیدروژن

این پاک کننده فرش خانگی، نه تنها آسان تهیه می‌شود، بلکه مؤثر نیز می‌باشد. پراکسید هیدروژن، سفید کننده عالی است که از اکسیژن برای شکستن پیوندهای بین باکتری ها، خاک و سطح فرش استفاده می‌کند؛ اضافه کردن چند قطره لیمو در این مایع باعث قوی تر شدن محلول می‌شود، و به این ترتیب به از بین بردن ذرات چسبیده به فرش کمک می‌کند.

5. ذرت، جوش شیرین و برگ بو

جوش شیرین، خواصی دارد که لکه‌ها را به خود جذب می‌کند و یک لکه بر قوی است، و برگ بو فرش‌ها را بدون بو می‌کند، از آنجایی که هیچ محصول مایعی در تهیه این پاک کننده استفاده نمی شود، در میان بهترین پاک کننده‌های خانگی فرش قرار می‌گیرد. همچنین می‌توانید از جوش شیرین، نشاسته ذرت و پودر تالک معطر نیز به عنوان تمیز کننده فرش استفاده کنید.

6. آمونیاک و سرکه

آمونیاک، یک پاک کننده ارگانیک و طبیعی است، اما می‌تواند باعث تغییر رنگ فرش شود، پس قبل از استفاده، آن را امتحان کنید. بوی آن همچنین می‌تواند باعث مشکلاتی مربوط به ادرار حیوانات خانگی را ایجاد کند، بنابراین حتما هنگام استفاده از آمونیاک، اقدامات ایمنی را انجام دهید. مخلوط سرکه و آمونیاک، یک راه حل عالی برای تمیزکاری است و سرکه، لک و بوی بد را از بین می‌برد.

7. سرکه و پراکسید هیدروژن

ترکیب این دو ماده، به نابودی میکروب‌ها و دیگر باکتری‌های عفونی کمک می‌کند علاوه بر این، در تمیز کردن لکه ها، پاکسازی فرش و از بین بردن بوی آن نیز مؤثر است. این مخلوط در صورت استنشاق بسیار مضر است، بنابراین هنگام استفاده از آن باید اقدامات لازم انجام شود و احتیاط کنید. پراکسید هیدروژن، یک ماده سفید کننده است که لکه‌های فرش را بدون آسیب رساندن به رنگ فرش، از بین می‌برد و سفید می‌کند. سرکه به طور گسترده به عنوان یک محصول پاک کننده طبیعی فرش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

8. سرکه سفید، نمک و روغن

سرکه سفید، دارای خاصیت اسیدی قوی است، بنابراین می‌تواند لکه‌های قوی که حیوانات خانگی شما باعثش شده را پاک کند و برای استفاده، هر نوع پارچه مناسب است. خواص طراوت دهی آن با افزودن روغن افزایش می‌یابد؛ روغن نیز، با میکروب‌ها و باکتری هایی که در فرش قرار دارند، مبارزه می‌کند. نمک موجود در این پاک کننده موجب از بین رفتن لکه‌های آب آلبالو و امثال آن، بسیار مؤثر است. این یکی از پاک کننده‌های خانگی مشهور فرش است، زیرا پاکیزگی و بوی خوشی را به همراه دارد. به جای آن، می‌توان سرکه سفید را با صابون مایع و آب گرم ترکیب کرد و یک نوع تمیز کننده فرش تهیه کرد.

تمیز کردن لکه فرش

9. شکر قهوه‌ای و پوست لیمو

شکر قهوه‌ای و پوست لیمو با هم، بهترین پاک کننده خانگی فرش هستند این پاک کننده، دوست محیط زیست و همچنین غیر سمی است و همراه با پاکسازی فرش، پوست لیمو نیز آن را معطر نیز می‌کند شکر قهوه ای، همچنین به معطر شدن آن نیز کمک می‌کند.

10.جوش شیرین، سرکه و پراکسید هیدروژن

این پاک کننده، در از بین بردن لکه‌ها و بوی ادرار سگ بسیار مفید است، اگر محلی از فرش که سگ ادرار کرده، هنوز مرطوب است، کمی دستمال کاغذی را روی محل خیس قرار بدهید تا ادرار را جذب کند پس از آن، از این مخلوط برای تمیز کردن آن استفاده کنید. مایع ظرفشویی معمولی را نیز می‌توانید با پراکسید هیدروژن مخلوط کرده و استفاده کنید.

11. پودر بوراکس و سرکه

پودر بوراکس، یکی از پاک کننده‌های اصلی خانگی فرش است، و به این دلیل که فسفات و کلر ندارد، از لحاظ سلامت بسیار سازگار با محیط زیست و مطمئن می‌باشد؛ کک‌ها را می‌کشد و یک ماده فوق‌العاده برای کشتن سوسک فرش است، به وسیله ایجاد کم آبی و خاصیت ضد باروری آن، بنابراین فرش را تمیز و بدون عفونت می‌کند؛ برای این روش نیاز به پودر بوراکس، سرکه، کمی نمک، جاروبرقی و بخارشوی دارید. بوراکس و جوش شیرین نیز می‌تواند به صورت ترکیبی باهم، برای نابود کردن بوی فرش استفاده شود.

تمیز کردن لکه فرش

12. گلیسیرین و بی کربنات سدیم

گلیسیرین، به شکل خالص، یک نوع اسید است که حلال و قابل جذب است به همین دلیل است که در پاک کردن لکه‌ها بسیار مؤثر است بی کربنات سدیم یا جوش شیرین، بوی بد را از بین می‌برد. علاوه بر این روغن اکالیپتوس و سرکه باعث قوی تر شدن این پاک کننده می‌شوند. گلیسیرین، همچنین می‌تواند با آب و مواد شوینده مایع برای پاک کردن لکه‌های فرش استفاده شود.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار