|
|
کدخبر: ۱۸۵۳۸۷

طرز تهیه سبزی پلو با ماهی برای شب عید بسیار راحت است. اگر اصولی و با توجه به نکات طبخ شود طعم بسیار فوق‌العاده ای را خواهد داشت.

طرز تهیه سبزی پلو با ماهی را برای شب عید به شما پیشنهاد میکنیم. پخت این غذا کاری ندارد و تمام مزه آنبه ادویه و فوت وفن مزه دار کردن ماهی است. با ما همراه باشید.

طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

یکی از غذاهای بسیار پر طرفدار و مهم برای ایرانیان است. این غذای خوشمزه علاوه بر اینکه در طول سال طرفداران خاص خودش را دارد به عنوان یک غذای مناسبتی هم شناخته می شود که در شب تحویل سال ( عید نوروز ) طبخ می شود.

طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

با موادی که در این دستور آشپزی قرار گرفته است می توانید برای ۴ نفر سبزی پلو با ماهی تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقدار کمتر یا بیشتری سبزی پلو با ماهی تهیه کنید کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید.

مواد لازم طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

  • سبزی پلویی ۳۰۰ گرم
  • ماهی ۱ عدد بزرگ
  • برنج ۴ پیمانه
  • سیر ۶ حبه
  • پیاز بزرگ ۱ عدد
  • آرد ۵ قاشق غذاخوری
  • زعفران دم کرده به مقدار کافی
  • آب لیمو ترش تازه ۱ عدد
  • نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار کافی
  • آویشن و پودر سیر به مقدار کافی

طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

مرحله اول

برای تهیه سبزی پلو با ماهی به روش مجلسی در ابتدای کار پوست پیاز را جدا می کنیم، سپس می شوییم و با دندانه های ریز رنده، رنده می کنیم. در ادامه پیاز رنده شده را از صافی رد می کنیم و آب اضافی آن را درون یک کاسه مناسب می ریزیم.

طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

مرحله دوم طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

حالا پوست سیر را جدا می کنیم، سپس با دندانه های ریز رنده، رنده می کنیم و به آب پیاز اضافه می کنیم. در ادامه آب لیمو ترش تازه را به همراه زعفران دم کرده، نمک و فلفل سیاه به مخلوط آب پیاز و سیر اضافه می کنیم و هم می زنیم.

مرحله سوم

در این مرحله ماهی را به ۴ قسمت یکسان تقسیم می کنیم، سپس درون مخلوط آب پیاز قرار داده و مواد را روی گوشت ماهی ماساژ می دهیم. در ادامه روی کاسه را با سلفون می پوشانیم و اجازه می دهیم ماهی به مدت ۱ تا ۳ ساعت درون یخچال استراحت کند.

مرحله چهارم

در همین حین برنج را می شوییم، سپس درون یک کاسه حاوی آب می ریزیم و ۱ قاشق چایخوری نمک به آن اضافه می کنیم. در ادامه اجازه می دهیم برنج به مدت ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت درون آب بماند تا خیس بخورد.

مرحله پنجم

در این مرحله سبزی پلویی (گشنیز، جعفری، شوید و تره) را می شوییم، سپس درون آبکش قرار می دهیم و اجازه می دهیم آب اضافی اش خارج شود. در ادامه سبزی پلویی را روی تخته گوشت قرار می دهیم و به صورت ریز ساطوری می کنیم.

مرحله ششم طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

حالا پس از گذشت ۱ ساعت یک قابلمه مناسب را نیمه پر از آب می کنیم و روی حرارت زیاد قرار می دهیم، سپس اجازه می دهیم آب به نقطه جوش برسد. در ادامه برنج را درون آبکش می ریزیم تا آب اضافی اش خارج شود.

طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

مرحله هفتم

در این مرحله برنج را درون قابلمه حاوی آب جوش می ریزیم، سپس اجازه می دهیم برنج به مدت ۸ تا ۱۲ دقیقه درون آب جوش بماند تا پخت اولیه آن انجام شود. حالا ۱ دقیقه آخر پخت سبزی پلویی را اضافه می کنیم و هم می زنیم.

مرحله هشتم

پس از گذشت این مدت، زمانی که اطراف برنج نرم شد و مغز آن کمی گیر داشت قابلمه را از روی حرارت بر می داریم و برنج را درون آبکش می ریزیم و آبکش می کنیم. در ادامه یک قابلمه را مناسب انتخاب می کنیم، سپس مقداری روغن مایع درون آن می ریزیم.

مرحله نهم

در این مرحله مقداری نان به عنوان ته دیگ درون قابلمه فیکس می کنیم و سبزی پلو را درون قابلمه می ریزیم، سپس در لایه آخر زعفران دم کرده را به صورت پخش روی پلو می ریزیم. در ادامه در قابلمه را با دم کنی می پوشانیم، سپس روی قابلمه قرار می دهیم.

طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

مرحله دهم طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

حالا روی حرارت ملایم شعله پخش کن قرار می دهیم و قابلمه را روی شعله پخش می گذاریم، سپس اجازه می دهیم پلو به مدت ۴۵ دقیقه دم بکشد. در ادامه یک تابه مناسب روی حرارت متوسط قرار می دهیم، سپس مقداری روغن مایع درون آن می ریزیم.

مرحله یازدهم

در این مرحله اجازه می دهیم روغن به خوبی گرم شود. در ادامه آرد را به همراه نمک، فلفل سیاه، زردچوبه، آویشن و پودر سیر درون یک ظرف مناسب می ریزیم، سپس مخلوط می کنیم تا ادویه ها با آرد ترکیب و یکدست شود.

مرحله دوازدهم

حالا ماهی مزه دار شده را از یخچال خارج می کنیم، سپس درون مخلوط آرد قرار داده و به خوبی می غلطانیم تا ماهی به آن آغشته شود. در ادامه تکه های ماهی را درون تابه قرار می دهیم و به طور کامل سرخ می کنیم.

طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

مرحله سیزدهم

در نهایت ماهی سرخ شده را درون ظرف مورد نظرمان قرار می دهیم و با دورچین دلخواه تزیین می کنیم. پس از اینکه سبزی پلو به خوبی دم کشید، آنرا درون ظرف مورد نظرمان می ریزیم و به همراه ماهی سرو می کنیم. نوش جان.

فوت و فن های طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

می توانید جایگزین سبزی پلویی از سبزی خشک هم استفاده کنید و یا فقط شوید خشک بریزید.

ماهی رو اول از سمت گوشت توی تابه قرار دهید تا پوستش جدا نشود.

ماهی رو با حرارت متوسط به بالا باید سرخ کنید.

طرز تهیه سبزی پلو با ماهی

می توانید از هر نوع ماهی که دوست دارید استفاده کنید و این سبزی پلو را سرو کنید.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار