|
|
کدخبر: ۱۸۵۴۶۴

طرز تهیه چای ماسالا به روش های مختلفی انجام می شود که هر کدام از این روش ها می توانند طعم و عطر این چای را تغییر دهند.

برای یادگیری طرز تهیه چای ماسالا با ما همراه شوید تا این چای پر ادویه و خوشمزه را در خانه به راحتی آماده کنید.

چای ماسالا چیست؟

چای ماسالا یک چای خامه ای و ادویه دار است که در هند بسیار محبوبیت دارد اما به طور گسترده ای در سراسر جهان مورد پسند واقع شده است. تفاوت اصلی بین چای مرسوم و چای ماسالا این است که چای ماسالا دارای ادویه جات است، در حالیکه چای تنها حاوی چای و شیر است.

چای ماسالا معمولاً از چهار جزء تهیه می شود:

 •  چای سیاه (ما ترجیح می دهیم که از چای کیسه ای یا فله استفاده کنیم)
 •  شیر غیرلبنی (ما از محصولات غیر لبنی مانند شیر نارگیل و بادام هندی استفاده کردیم)
 • شیرین کننده (کمی شربت افرا استفاده کردیم)
 •  ادویه جات (زنجبیل، دارچین، میخک، هل، فلفل سیاه)
 • ادویه جات بسته به دستور العمل تهیه چای متفاوت است، اما ترکیب مورد علاقه ما دارچین، هل، فلفل سیاه، میخک و زنجبیل است.

طرز تهیه چای ماسالا

تاریخچه چای ماسالا

قدمت چای ماسالا طبق روایت‌های مختلف، به پنج تا ۹ هزار سال قبل می‌رسد. مردم بومی کشورهای هندوستان و تایلند باور دارند که چای ماسالا در واقع، یک دمنوش دارویی و متعلق به یکی از پادشاهان باستانی آن‌ها بوده است. با این وجود، چای ماسالا تنها ۵۰ سال است که به غیر از کشورهای هندوستان و تایلند، در دیگر نقاط جهان نیز مورد توجه قرار گرفته است.

جالب است بدانید که گیاه چای به‌طور وحشی از دوران باستان در منطقه «آسام» (Assam) می‌روییده است؛ اما هندی‌ها در طول تاریخ، چای را بیشتر به‌عنوان یک دارو می‌شناختند تا یک نوشیدنی. برخی از ترکیب ادویه‌هایی که کماکان برای تهیه چای ماسالا در هند استفاده می‌شوند، از متون باستانی علم کهن «آیورودا» (Ayurvedic) سرچشمه گرفته‌اند. به این ترکیب ادویه‌ها در هند «کارها و کاشایام» (karha and Kashayam) می‌گویند.

در دهه ۱۸۳۰، شرکت هند شرقی انگلیس، نگران انحصاری بودن تولید چای در کشور چین بود؛ کشوری که عمده تجارت چای در جهان را بر عهده داشت و در بریتانیای کبیر، به‌ازای هر نفر، یک پوند (واحد وزن) چای در سال به این کشور می‌فروخت. استعمارگران انگلیسی درست در همان زمان، متوجه وجود گیاهان چای آسامی شده بودند و شروع به کشت مزارع چای به‌صورت محلی کردند.

اضافه شدن چای خشک سیاه به ترکیبات چای ماسالا نیز به سال ۱۸۳۵ برمی‌گردد. از این زمان به بعد، چای سیاه، شیر و دیگر طعم‌دهنده‌ها به چای ماسالا اضافه شدند؛ در حالی که مردم عادی هند به‌دلیل گران‌قیمت بودن چای سیاه، ترجیح می‌دادند که از چای ماسالای سنتی استفاده کنند.

چای در بریتانیا

در سال ۱۸۷۰، بیش از ۹۰ درصد چای مصرفی در بریتانیای کبیر از کشور چین تامین می‌شد؛ اما تا سال ۱۹۰۰، این سهم به ۱۰ درصد تقلیل پیدا کرد. از آن پس، بریتانیا، ۵۰ درصد مصرف چای خود را از هند و ۳۳ درصد دیگر آن را از «سیلان» یا «سر اندیب» (Ceylon) یا سریلانکای امروزی تامین می‌کرد.

طرز تهیه چای ماسالا

با این حال، مصرف چای سیاه در هند تا زمان آغاز کار کمپین تبلیغاتی انجمن چای هند در اوایل قرن بیستم کم بود؛ زمانی که کارخانه‌ها، معادن و کارخانه‌های نساجی، ترغیب به ارائه چای به کارگران در زمان استراحت آن‌ها شدند و فروشندگان چای در سراسر خطوط راه‌آهن، آغاز به فروش چای به مسافران کردند. البته چای سیاه کماکان در همان سال‌ها در کشور هند بسیار گران بود و به همین دلیل، کمپانی هند شرقی، مردم را تشویق می‌کرد تا چای سیاه را با دیگر عناصر گیاهی مخلوط کرده و مصرف کنند تا به این ترتیب، مصرف چای برای اقشار مختلف مقرون‌به‌صرفه‌تر شود.

سرو چای ماسالا در گذشته

اوج محبوبیت چای ماسالا در کشور هندوستان از سال ۱۹۶۰ آغاز شد. چای‌فروشان سیار و رستوران‌ها از آن زمان به بعد به سرو‌ چای ماسالا می‌پردازند و این چای در منازل برای احترام و به نشانه مهمان‌نوازی، به مهمان تقدیم می‌شود.

چای ماسالا یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها به‌خصوص در ایام زمستان و ماه‌های سرد سال در کشور هندوستان است و در برخی از مناطق این کشور، افراد به‌طور متوسط چهار استکان کوچک ماسالا در روز می‌نوشند.

طرز تهیه چای ماسالا

مواد لازم برای ۲ نفر

 • چای سیاه ۱ قاشق چایخوری
 • شیر ۲ لیوان
 • دانه هل ۴ عدد
 • چوب دارچین ۱ عدد
 • زنجبیل ۱ تکه کوچک
 • دانه میخک ۴ عدد
 • فلفل سیاه ۴ عدد

دستور تهیه چای ماسالا

مرحله اول

ابتدا ادویه ها را (فلفل سیاه، دارچین، هل و دانه میخک) را داخل مخلوط کن می ریزیم و به صورت خرد شده در می آوریم (نباید پودر شوند). البته اگر می خواهید به روش سنتی عطر ادویه ها را در بیاورید می توانید از هاون استفاده کنید.

مرحله دوم

اگر از زنجبیل خشک شده استفاده می کنید که می توانید به همراه دیگر ادویه ها آنرا پودر کنید یا بکوبید ولی اگر از زنجبیل تازه استفاده می کنید که عطر و طعم بسیار بهتری دارد آنرا با رنده ریز رنده کنید و به همراه چای سیاه در یک قوری می ریزیم.

طرز تهیه چای ماسالا

مرحله سوم

در ادامه ۱ لیوان آب جوش به همراه ادویه ها به قوری اضافه می کنیم و اجازه می دهیم چای به مدت ۱۵ دقیقه درون قوری روی حرارت ملایم بماند تا حجم آب به یک سوم برسد. در مرحله بعدی شیر را به قوری اضافه می کنیم و اجازه می دهیم شیر به آرامی گرم شود.

مرحله چهارم

در هند معمولا برای تهیه این چای از شیر غیر لبنی مثل شیر نارگیل، شیر بادام و … استفاده می شود، البته اگر غیر لبنی در دسترس ندارید می توانید از شیر گوسفند یا گاو استفاده کنید. برای شیرین کردن چای هم در صورت تمایل باید از شیرین کننده طبیعی استفاده شود.

نکات مهم برای تهیه چای ماسالا

قبل از ریختن ادویه‌ها در آب، آن‌ها را به‌آرامی خرد کنید.

طرز تهیه چای ماسالا

شما می‌توانید به‌جای چای کیسه‌ای، از یک چای سیاه با کیفیت و ارگانیک استفاده کنید.

برخی افراد چای ماسالا را با پودر آماده فوری درست می‌کنند؛ اما توصیه ما به شما این است که این چای را خودتان در خانه درست کنید.

برای تهیه چای ماسالا می‌توانید از شیر، شیر تغلیظ شده یا شیر بادام استفاده کنید؛ البته در هند از شیر ساده یا شیر گاومیش برای تهیه چای ماسالا استفاده می‌کنند.

اگر دوست دارید چای غلیظ‌تری داشته باشید، حجم شیر را افزایش و حجم آب را کاهش دهید یا فقط از شیر استفاده کنید.

برای شیرین کردن چای ماسالا، معمولا از شکر استفاده می‌کنند، اما شما می‌توانید از عسل یا شربت‌های گوناگون هم استفاده کنید.

نکته مهم 

شیر را پس از جوش آمدن آب و ادویه‌ها اضافه کنید و هم بزنید. توجه کنید که قبل از افزودن شیر، هر چقدر آب و محتویات جوشیده بیشتر روی گاز بمانند، طعم قوی‌تری به چای شما می‌دهند.

چای ماسالا را برای عصرانه یا صبحانه سرو کنید.

در طرز تهیه چای ماسالا فوری به‌جای شیر از «کریمر» استفاده می‌شود که نوعی شیر غیر لبنی است که با روغن‌های گیاهی مانند روغن ذرت و نارگیل درست می‌شود.

چای ماسالا بدون شیر و طرز تهیه آن

مواد لازم 

۲۰ عدد دانه‌ فلفل قرمز، سیاه و سفید

۵ دانه میخک

۵ دانه هل سبز

یک عدد چوب دارچین

یک عدد بادیان ختایی یا انیسون ستاره‌ای

دو و نیم (۵۹۳ میلی‌گرم) فنجان آب

۲ قاشق غذاخوری چای سیاه

۱۰ سانتی‌متر زنجبیل تازه‌ تکه‌تکه شده

طرز تهیه چای ماسالا بدون شیر

مرحله اول:

فلفل‌ها، میخک، هل،‌ دارچین و بادیان ختایی را در یک شیرجوش بریزید و آن‌ها را برای دو دقیقه روی حرارت ملایم گاز قرار دهید تا تفت بخورند. سپس شیرجوش را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید تا ادویه‌ها خنک شوند.

طرز تهیه چای ماسالا

مرحله دوم:

ادویه‌ها را با استفاده از آسیاب یا دستگاه قهوه، پودر کنید. شما می‌توانید این ادویه چای ماسالا را تا دو ماه در یک شیشه دربسته در کابینت نگهداری کنید.

مرحله سوم:

آب، زنجبیل و ادویه‌ها را در یک شیرجوش بریزید و آن‌ها را برای ۲۰ دقیقه روی حرارت قرار دهید. اجازه ندهید که مواد به نقطه جوش برسند، زیرا چای در نهایت تلخ خواهد شد. شیرجوش را از روی حرارت بردارید.

مرحله چهارم:

چای سیاه را به مواد داخل شیرجوش اضافه کنید و پس از چند دقیقه چای را با استفاده از صافی در فنجان بریزید و سرو کنید.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار