|
|
کدخبر: ۱۸۵۴۹۴

پاک کردن لکه چای از روی فرش همیشه کار آسانی نیست. چون برخی لکه ها به عمق فرش نفود می‌کنند و به راحتی قابل پاک کردن نیستند.

پاک کردن لکه چای از روی فرش همیشه یک دغدغه بزرگ خانم های خانه دار است مخصوصا اگر مبل های رنگ روشن داشته باشید. ما در امیدنیوز روش هایی را به شما آموزش میدهیم که معجزه میکنند.

روشهای پاک کردن لکه چای از روی فرش

چای همیشه در خانه ایرانیان پیدا می‌شود و مانند آب به صورت روزانه مصرف می‌شود. ممکن است در زمان پذیرائی، سرو یا زمان تمیزکاری فنجان چای روی فرش و مبل ریخته و روی آنها لکه ایجاد کند.

لکه‌های نوشیدنی به‌سختی از روی پارچه‌ها پاک می‌شود، در نتیجه یا باید جلوی ریختن آنها را بگیرید یا با دانستن بهترین روش نظافت مبل و فرش لکه‌ها را از روی آنها تمیز کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا با ترفندهای چگونه لکه چای را از فرش پاک کنیم، آشنا شوید.

چرا چای روی فرش لکه بر جای می‌گذارد؟

احتمالاً متوجه شده‌اید که تمیز کردن فنجان از لکه‌های چای چقدر سخت است. اگر فنجان به طور مرتب شسته نشود، لکه ایجاد می‌شود و پس از گذشت زمان، پاک کردن آن غیرممکن است. وقتی چای روی فرش یا تکه‌ای پارچه قرار می‌گیرد، روی آن لکه‌ای باقی می‌ماند.

پاک کردن لکه چای از روی فرش

دلیل اصلی این موضوع، تانن نام دارد. این ترکیب به طور گسترده در انواع گیاهان مختلف پخش می‌شود که ما از آن‌ها برای تهیه چای استفاده می‌کنیم. تانن به عنوان ماده اصلی در بسیاری از رنگ‌های چرم و جوهر نیز استفاده می‌شود. به همین دلیل است که چای، بسیار سریع به هر سطحی نفوذ می‌کند و برای مدت طولانی در آن سطح می‌نشیند.

پاک کردن لکه‌های تازه چای از روی فرش

تمیز کردن هر نوع لکه‌ای از روی فرش تا زمانی ساده و راحت است که خشک و کهنه نشده باشد. برای پاک کردن لکه چای از روی فرش بهتر است که بلافاصله اقدام کرده و اجازه ندهید مدتی طولانی بر روی فرش باقی بماند. چراکه خشک و کهنه شدن لکه، می‌تواند چالش‌های متعددی برای افراد ایجاد کند و حتی ممکن است که با روش‌های خانگی نیز نتوان این لکه‌ها را تمیز کرد. تمیز کردن لکه‌های تازه از روی فرش، کار ساده و راحتی است و می‌توان با استفاده از موادی همچون سرکه، آبلیمو و مواد شوینده دیگر آن را پاک کرده و در نهایت با یک دستمال مرطوب محل لکه را کاملاً تمیز کرد.

پاک کردن لکه قدیمی از روی فرش

زمانی که روی فرش لکه‌ای ایجاد می‌شود، کاملاً خشک و قدیمی‌ شدن آن می‌تواند پروسه تمیز کردن لکه‌ها را دشوار کند. بنابراین اگر به هر دلیلی چای ریخته شده روی فرش خشک شد، باید از روش‌ها و راهکارهای مختلفی استفاده کنید تا در نهایت بتوانید فرش را تمیز کنید.

پاک کردن لکه چای از روی فرش

یکی از روش‌های تمیز کردن لکه‌های قدیمی چای از روی فرش استفاده از نمک یا جوش‌شیرین به همراه سرکه است که بهترین و مطمئن‌ترین مواد تمیزکننده خانگی هستند. در این روش ابتدا مقداری جوش‌شیرین و سرکه را باهم مخلوط کرده و بعداز آنکه محل لکه را با کمی آب گرم مرطوب کردید، مقداری از مخلوط ساخته شده را بر روی محل لکه بریزید. بعد از چند دقیقه که مخلوط جوش‌شیرین و سرکه روی محل لکه باقی ماند، باید با استفاده از یک دستمال نخی آن را تمیز کنید.

«باید به یاد داشته باشید که برای تمیز کردن محل لکه، نباید آن را مالش داد؛ چراکه این کار باعث می‌شود که لکه گسترده‌تر شده و فرش دچار تغییر رنگ شود. بعد از آنکه اثرات لکه به‌صورت کامل از بین رفت، باید با استفاده از یک دستمال تمیز دیگر، محل آن را کاملاً تمیز کنید.»

پاک کردن لکه چای از روی فرش

پاک کردن لکه چای روی فرش دستباف

فرش‌های دستباف ازجمله فرش‌هایی هستند که از نظر جنس، نحوه بافت، قیمت و… تفاوت‌های ویژه‌ای با فرش‌های ماشینی دارند و طبیعتاً از حساسیت‌های بیشتری نیز برخوردارند. برای پاک کردن لکه چای از روی فرش دستباف نیز بهترین راهکار تمیز کردن آن، قبل از خشک شدن کامل لکه است. برای تمیز کردن چای و قهوه از روی این فرش‌ها می‌توان از مواد مختلفی استفاده کرد؛ مانند:

  • بوره
  • ماست
  • سرکه
  • جوش‌شیرین
  • آب گازدار و نمک
  • مایع ظرف‌شویی

«به یاد داشته باشید که بافت فرش‌های دستباف، از الیاف و رنگ‌های طبیعی تشکیل شده است؛در نتیجه ممکن است با تعدادی از مواد واکنش‌های متفاوتی داشته باشند. به همین دلیل، حتماً باید ابتدا تست رنگ روی فرش انجام شود.»

۱۱ روش برای پاک کردن لکه چای از روی فرش

مهم‌ترین مسئله در پاک کردن لکه‌ها از روی فرش زمان انجام این کار است. بهترین زمان برای این کار، بلافاصله بعد از ریختن چای روی فرش است. حال می‌توانید با توجه به موادی که در اختیار دارید، یکی از روش‌های زیر را برای پاک کردن لکه به کار ببرید.

۱. پاک کردن لکه چای با جوش شیرین

جوش شیرین از بهترین پاک کننده‌های طبیعی است که در اکثر خانه‌ها وجود دارد. به کمک جوش شیرین می‌توانید انواع ظروف، سطوح و … را ضدعفونی و چربی‌زدایی کنید، لباس‌ها و دندان‌ها را سفید کنید، بوی بد سطل زباله را از بین ببرید، برای خوشبو کردن هوا از آن استفاده کنید، نقره‌جات خود را برق بیاندازید، موادغذایی خود را ضدعفونی کنید، از آن به‌عنوان دارو برای از بین بردن برخی از بیماری‌ها استفاده کنید، گرفتی‌ها و جرم‌های موجود در لوله‌های آب را از بین ببرید یا حتی لکه‌های سخت را از روی سطوح و فرش پاک کنید.

پاک کردن لکه چای از روی فرش

برای پاک کردن لکه چای با جوش شیرین باید اقدامات زیر را انجام دهید:

بعد از ریختن چایی روی فرش، ابتدا با یک پارچه تمیز و نمدار روی قسمت موردنظر ضربه بزنید.

مقدار مناسبی جوش شیرین را در یک ظرف بریزید.

حال با یک دستمال مرطوب دیگر که تمیز است، داخل ظرف جوش شیرین بزنید تا به آن آغشته شود.

سپس دستمال را روی لکه چای بزنید.

این کار را چند ثانیه تکرار کنید.

حال باید محل را با آب سرد آبکشی کنید و اجازه دهید تا محل لکه به طور کامل خشک شود.

اگر با یک بار انجام این کار لکه برطرف نشد، می‌توانید بین دو تا سه بار آن را انجام دهید.

چنانچه بعد از دو الی سه مرتبه همچنان لکه وجود داشت از روش‌های دیگر برای از بین بردن مشکل کمک بگیرید.

۲. پاک کردن لکه چای با ماست

اگر قصد دارید با ماست لکه چای را از روی فرش‌تان پاک کنید، باید در نظر داشته باشید که از ماستی خیلی سفت (چکیده، موسیر) یا ماست خیلی آبکی و شل (ماست‌های کم چرب و آبدار) استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است نتیجه آن‌چنان رضایت بخش نباشد. اگر ماست مناسب در اختیار دارید، می‌توانید به روش زیر لکه چای را از بین ببرید:

ابتدا باید چای ریخته شده را از روی فرش پاک کنید. اگر مقدار چای ریخته شده زیاد است از قاشق برای جمع کردن آن استفاده کنید. اگر مقدار چای ریخته شده ناچیز است به کمک یک پارچه آن را جمع کنید.

با یک قاشق یا قلم مو مقدار مناسبی ماست روی فرش بریزید تا سطح لکه به‌طور کامل پوشانده شود.

چند دقیقه اجازه دهید تا ماست به طور کامل به تاروپود فرش نفوذ کند.

حال می‌توانید ماست را از روی سطح لکه بردارید.

سپس با یک دستمال مرطوب کل سطح لکه را پاک کنید.

می‌توانید این کار را چند مرتبه تکرار کنید تا اثر لکه به‌طور کامل برطرف شود.

۳. پاک کردن لکه چای با نمک و آب گازدار

یکی دیگر از روش‌های پاک کردن لکه چای از روی فرش و مبل استفاده از نمک و آب گازدار است. این روش تقریباً مشابه روش جوش شیرین است. برای اجرای این روش کافی‌ست اقدامات زیر را انجام دهید:

ابتدا با یک دستمال مرطوب تمیز روی لکه چای و نوشیدنی بکشید. این کار باعث می‌شود مقداری از لکه جذب دستمال شود.

سپس اجازه دهید تا لکه خشک شود.

حال به‌مقدار کافی روی لکه نمک بریزید تا سطح آن کامل پوشیده شود.

روی نمک مقداری آب گازدار یا لیموناد بریزید.

با دستمال مرطوب روی آن بکشید تا لکه‌ها پاک یا کم رنگ شود، سپس محل لکه را با آب سرد بشویید.

اگر با یک‌بار انجام دادن این روش، مشکل برطرف نشد، می‌توانید چند مرتبه این کار را تکرار کنید.

۴. پاک کردن لکه چای با سرکه

سرکه نیز یکی از ضروری‌ترین مواد در منزل است، زیرا به کمک آن می‌توان اقدامات مختلفی مثل کنترل حشرات، تمیز کردن لوازم برقی، نظافت شیرآلات، تمیز کردن کفپوش‌ها، از بین بردن بوی بد محل، بالا بردن عمر گیاهان و از بین بردن لکه‌ها استفاده کرد.

پاک کردن لکه چای از روی فرش

برای پاک کردن لکه چای با سرکه می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

ابتدا یک پیمانه سرکه را با دو پیمانه آب مخلوط کنید و در یک اسپری آب بریزید.

از محلول آب و سرکه روی محل لکه اسپری کنید.

سپس با دستمال روی لکه بکشید تا به‌طور کامل از بین برود.

یک روش دیگر هم با سرکه و جوش شیرین برای لکه زدایی وجود دارد. از آنجایی که این روش قوی‌تر است لکه‌های سخت‌تر را هم از بین می‌برد؛ اما در صورتی‌که فرش شما حساسیت زیادی دارد، بهتر است با‌ احتیاط از آن استفاده کنید یا از روش‌های دیگری برای از بین بردن مشکل کمک بگیرید. در پاک کردن چای با جوش شیرین و سرکه باید اقدامات زیر را انجام دهید:

یک پیمانه آب و یک پیمانه سرکه را با هم ترکیب و در یک اسپری آب بریزید.

سه قاشق جوش شیرین را با یک قاشق سرکه ترکیب کنید تا مثل خمیر شود.

حال این ترکیب را روی محل لکه بگذارید.

بعد از یک الی دو دقیقه باید با اسفنج یا پارچه مرطوب روی آن ضربه بزنید.

حال باید محلول آب و سرکه را روی لکه بریزید تا محل کف کند و با جوش شیرین واکنش نشان دهد.

محل را با آب سرد و یک پارچه تمیز پاک کنید تا لکه به‌طور کامل برطرف شود.

۵. پاک کردن لکه چای با مایع ظرفشویی

در این روش ابتدا محل لکه را با یک دستمال خشک پاک کنید. یک قاشق سرکه و یک قاشق مایع ظرفشویی را در یک لیوان آب حل و به کمک یک اسفنج روی محل بکشید تا لکه به‌طور کامل از بین برود.

پاک کردن لکه چای از روی فرش

۶. پاک کردن لکه چای با آبلیمو

آبلیمو هم با توجه به خاصیت اسیدی می‌تواند لکه چای را از روی فرش به‌سادگی از بین ببرد. در این روش باید ابتدا اقدامات زیر را انجام دهید:

ابتدا چای را با یک دستمال مرطوب یا قاشق از روی فرش بردارید.

سپس چند قطره آب لیمو روی محل لکه بریزید.

چند دقیقه بعد محل را با یک دستمال مرطوب پاک و رطوبت نهایی را با یک دستمال خشک بگیرید.

۷. پاک کردن لکه چای با لکه بر

لکه‌برهای مختلفی در بازار وجود دارند. طرز استفاده از این لکه‌‌برها بسیار ساده است. کافی‌ست برای از بین بردن لکه چای مقداری از این مایع‌ها را روی لکه اسپری کنید. سپس با یک دستمال تمیز روی آن بکشید تا لکه‌ها به‌طور کامل از بین برود.

۸. پاک کردن لکه چای با شامپو بچه

به کمک شامپو بچه نیز می‌توانید لکه‌های روی فرش را از بین ببرید، کافی‌ست مقداری شامپو داخل یک لیوان آب بریزید و خوب بهم بزنید تا حالت فوم و کف به خود بگیرد. سپس روی لکه را با فوم بپوشانید و با یک دستمال مخصوص روی آن بکشید. سپس با یک حوله خشک، رطوبت فرش را بگیرید و اجازه دهید تا فرش کامل خشک شود.

۹. پاک کردن لکه چای با پودر بوره

بوره یکی از مواد معدنی و نمک‌های اسید بوریک است که به شکل بی‌رنگ و پودری در عطاری‌ها وجود دارد و کاربردهای درمانی و خانگی دارد. برای پاک کردن لکه چای با پودر بوره یا بوراکس (Borax) باید اقدامات زیر را انجام دهید:

ابتدا قسمتی که لکه چای وجود دارد را مرطوب کنید.

چنانچه رطوبت ناچیز است یا خشک شده باید با یک اسپری یا دستمال آن را مرطوب کنید.

پاک کردن لکه چای از روی فرش

حال پودر بوره را به‌قدری روی لکه چای بریزید که سطح آن کاملاً پوشیده شود.

پس از آن باید پارچه تمیزی را آبکشی و آب اضافه را بگیرید و روی پودرها پهن کنید.

حالا از قسمت منحنی، قاشق را روی پارچه خیس روی لکه بکشید.

سپس پودرها را با همان پارچه بردارید و با یک پارچه خشک روی آن بکشید تا همه خیسی و پودرها از روی فرش برداشته شود.

در مرحله آخر می‌توانید روی لکه جاروبرقی بکشید تا همه پودرها از روی فرش جمع شود.

نکات مهم درباره پاک کردن لکه چای از روی فرش

بهتر است برای پاک کردن لکه از روی فرش از یک پارچه تمیز و سفید رنگ استفاده کنید تا لکه‌ها روی آن مشخص باشد.

نکته مهم در زمان پاک کردن لکه چای با پارچه این است که باید این‌کار را به صورت ضربه‌ای انجام دهید و به هیچ عنوان جهت حرکت دست دورانی نباشد.

برای پاک کردن فرش به هیچ عنوان از آب گرم استفاده نکنید، این کار باعث تثبیت رنگ‌ چای و نوشیدنی روی فرش می‌شود.

بهتر است قبل از اینکه کل سطح لکه را با ماست بپوشانید، روی قسمت کوچکی این روش‌ها را تست کنید و در صورت نتیجه بخش بودن، آن را برای کل سطح لکه انجام دهید.

ممکن است با توجه به الیاف و نوع فرش، یک یا چند مورد از ترفندهای اعلام شده روی فرش شما تأثیرگذار باشد.

برای پاک کردن فرش دستباف می‌توانید از همین روش‌های اعلام شده در مقاله استفاده کنید، اما بهتر است روی قسمت کوچکی آن روش را امتحان کنید. زیرا ممکن است باعث رنگ دادن قسمت‌های مختلف فرش شود.

چنانچه فرش محل شما از نوع ابریشم یا فرش‌های گران‌بها و حساس است، بهترین کار کمک گرفتن از یک متخصص برای برطرف کردن لکه فرش است.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار