|
|
کدخبر: ۱۸۵۵۸۰

تمیز کردن هود آشپزخانه یکی از پر چالش ترین بخش های تمیز کاری خانه می باشد. با چند ترفند ساده چربی ها را از سطح هود و فیلترش پاک کنید.

 

تمیز کردن هود باید به صورت ماهیانه و مرتب انجام شود زیرا در غیر این صورت باعث تجمع چربی و آلودگی در محیط آشپزخانه می شود. امیدنیوز به شما ترفند هایی یاد می دهد که هر گونه چربی مانده و قدیمی را از بین می برد.

اهمیت استفاده از هود برای جلوگیری از بیماری های ریوی

در بیشتر هود ها ، یک سیستم فیلتراسیون چربی ها (چربی گیر) وجود دارد که علاوه بر خارج کردن دود داخل آشپزخانه ، چربی ها را هم جذب می کند و باعث جلوگیری از چرب شدن سطح دیوارها و سقف آشپزخانه می شود. برای کسانی که بیماری زمینه ای دارند و به دود و گردوغبار حساس هستند، هود آشپزخانه گزینه خوبی برای آن ها است.

تمیز کردن هود - چربی هود

البته با توجه زندگی صنعتی امروزه، دیگر نمی توان گفت فقط برای کسانی که بیماری زمینه ایی دارند مفید است بلکه وجود هود در خانه برای پیشگیری بسیاری از بیماری های ریوی ضروری است. زیرا بعضی از چربی و روغن هایی که در پخت و پز استفاده می کنیم، پس از سرخ شدن به بخار هایی تبدیل می شوند که برای ریه خطرناک و گاه سرطان زا هستند. از این رو به کسانی که در خانه یا محل کار زیاد آشپزی می کنند، توصیه می کنم این مورد را جدی بگیرند.

ترفند های تمیز کردن سرامیک و کاشی را در امیدنیوز بخوانید.

چرا باید هود آشپزخانه را همیشه تمیز نگه داریم ؟

آشپزخانه قلب خانه به شمار می آید. و نظافت آن مهم‌تر از دیگر فضای خانه است. زیرا عدم رعایت بهداشت در آشپزخانه باعث به وجود آمدن ویروس و بیماری‌ها می شود، و چون یکی از ساده ترین راههای انتقال بیماری، غذاها هستند پس باید همیشه توجه بیشتری به محیط آشپزخانه کرد.

یکی از مواردی که نظافت مداوم آن در آشپزخانه مهم است هود می باشد، عدم نظافت هود آشپزخانه در درجه اول به خود آشپز صدمه میزند و در طولانی مدت محیط آشپزخانه را آلوده می کند.

از آنجا که هود با فرآیند پخت ‌و پز ارتباط مستقیم دارد و چربی ، بو و رطوبت را از محیط آشپزخانه دور می‌کند، نیاز به تمیز کردن دارد؛ چرا که می‌تواند خود به بستری از آلودگی تبدیل شود.

تمیز کردن هود شیشه ای

یکی از دلایل چرب شدن دیوار، سقف آشپزخانه و محیط پخت و پز درست کار نکردن هود می باشد. که هزینه جانی و مالی ، تعمیر یا خرید هود جدید کمتر از تمیز کردن آشپزخانه در می آید. زیرا زمانی که هود شما درست عمل نکند علاوه بر آلوده و چرب شدن محیط آشپزخانه، شما باید زمان و هزینه زیادی بابت تمیز کردن آن صرف کنید. چون مجبورید از مواد شوینده مختلف استفاده کنید که خود این موادها مشکلات جدیدی را برای سلامتی شما و محیط آشپزخانه‌تان به وجود می آورند.

در ظاهر تمیز کردن چربی های روی هود کار سختی به نظر می رسد، اما می‌توانید در این مقاله با نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه با جوش شیرین و مواد شوینده دیگر آشنا شوید. همان طور که فن یا مکش هود چربی ها و ذرات غذا را به داخل کانال می کشد ، به طور طبیعی هم این چربی ها روی سطوح می چسبند. تمیز کردن روی سطوح هود  نه تنها برای زیبا جلوه دادن آن مفید است بلکه برای جلوگیری از آتش سوزی هم ضروری است .

تمیز کردن سطح هود

1. سرکه سفید هود را درخشان می‌کند

یکی از پاک کننده‌های قوی و قدیمی چربی، سرکه سفید است. سرکه قدرت بالایی در تمیز کردن لکه‌های چربی و دوده روی سطح هود آشپزخانه دارد. همچنین سرکه سفید به درخشان شدن سطح و بدنه هود کمک بسزایی می‌کند.

در این روش مقداری سرکه سفید را در یک بطری اسپری بریزید و آن را روی سطح هود آشپزخانه اسپری کنید. سپس با یک دستمال نخی یا حوله‌ای هود را کاملا پاک کنید. البته به یاد داشته باشید حوله کمک بسزایی در پاک کردن لکه‌های روغن و چربی دارد. در این صورت شما می‌توانید تمام بدنه هود را با سرکه سفید تمیز و درخشان کنید.

تمیز کردن هود استیل

2. مایع ظرفشویی لکه چربی را پاک می‌کند

روش دوم استفاده از مایع ظرفشویی است. مایع ظرفشویی قدرت بالایی در پاک کردن لکه‌های چربی و حتی لکه دوده دارد. از این رو مقداری مایع ظرفشویی را با کمی آب ترکیب کنید و آن را داخل یک بطری بریزید و سپس روی سطح و بدنه هود اسپری کنید.

پس از چند دقیقه سطح هود را با یک دستمال مرطوب پاک کنید تا اثری از کف و مایع ظرفشویی روی هود باقی نماند. در پایان یک حوله خشک بردارید و تمام رطوبت هود را پاک کنید. توجه کنید که هیچ رطوبتی روی سطح هود و فیلتر‌ها باقی نماند، چرا که ممکن است رطوبت خشک و تبدیل به لکه شود.

3. جوش شیرین دوده را از بین می‌برد

سومین روش تمیز کردن هود آشپزخانه، استفاده از جوش شیرین است، با این حال توصیه می‌کنیم هرگز جوش شیرین را روی فیلتر هود نریزید، چرا که ممکن است سوراخ‌های فیلتر را مسدود کند. از این رو بهتر است از جوش شیرین تنها برای پاک کردن دوده روی سطح هود آشپزخانه استفاده کنید.

مقداری جوش شیرین را همراه با چند قطره آب مخلوط کنید تا یک خمیر حاصل شود. خمیر جوش شیرین را روی بدنه هود آشپزخانه بریزید و چند دقیقه صبر کنید تا کاملا خشک شود. سپس با یک دستمال مرطوب خمیر جوش شیرین را از روی هود آشپزخانه پاک کنید. در پایان با یک حوله خشک، تمام لکه‌های رطوبت را خشک و تمیز نمایید.

تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه

تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه با تمیز کردن سطحی هود متفاوت است. در این صورت ابتدا فیلتر هود آشپزخانه را جدا کنید تا بتوانید آن را به سادگی تمیز نمایید. این روش اگرچه سخت‌تر از تمیز کردن سطحی هود آشپزخانه است، اما در نهایت هود آشپزخانه کاملا تمیز و فاقد هر گونه باکتری، چربی و آلودگی می‌گردد.

فیلتر هود - تمیز کردن هود

1. جوش شیرین

فیلتر فلزی هود را می‌توانید در تشت، حمام یا سینک ظرفشویی بشویید. از این رو شما می‌توانید از همان خمیر جوش شیرین استفاده کنید و فیلتر را کاملا با آن تمیز نمایید. پس از خشک شدن خمیر روی فیلتر هود، آن را با یک مسواک از بدنه جدا کنید و در نهایت فیلتر هود را با آب ولرم بشویید.

2. گاز پاک‌کن

در صورتی که به مواد شیمیایی حساسیت ندارید، می‌توانید از گاز پاک‌کن نیز بهره‌مند شود. مقداری گاز پاک‌کن را روی سطح فلزی فیلتر هود آشپزخانه بزنید و کمی صبر کنید. سپس آن را با یک دستمال کاملا پاک کنید. در نهایت می‌توانید فیلتر را با آب ولرم بشویید.

3. مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی یک پاک کننده قوی است. از این رو مقداری مایع ظرفشویی روی اسفنج بریزید و فیلتر هود آشپزخانه را کاملا تمیز کنید. توجه کنید ممکن است اسکاچ یا سیم ظرفشویی باعث ایجاد خراش روی بدنه فلزی فیلتر هود شوند. در این صورت اسفنج یا ابر انتخاب مناسب‌تری خواهد بود. در پایان شستشو و تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه می‌توانید آن را با آب ولرم بشویید.

4. تمیز کردن هود با پودر ماشین لباسشویی

راهکار بعدی برای تمیز کردن هود آشپزخانه استفاده از مقداری پودر ماشین لباسشویی است. برای این کار باید مقداری پودر را با آب ترکیب کنید. سپس با یک اسفنج نرم بدنه هود را تمیز کنید. برای تمیز کردن فیلتر هود نیز می‌توانید از یک برس استفاده کنید.

روش تمیز کردن موتور هود آشپزخانه

چگونه موتور هود را تمیز کنیم؟ اگرچه بدنه و فیلترهای هود از ورود هرگونه آلودگی و چربی به داخل هود و موتور دستگاه جلوگیری می کند، اما لازم است هر چند سال یکبار موتور هود را چک کرده و در صورت کثیف بودن، اقدام به تمیز کردن موتور هود آشپزخانه کنید. برای این کار در ادامه با آی پی امداد همراه باشید:

تمیز کردن فیلتر هود - تمیز کردن هود

  • اگر موتور بسیار کثیف است، می توانید از بخار آب برای پاک کردن موتور هود استفاده کنید.
  • برای این کار یک ظرف را پر از آب کنید و سپس روی گاز قرار دهید تا شروع به تبخیر کند.
  • با این کار بخار آب به داخل موتور نفوذ کرده و آلودگی آن را در خود حل می کند.
  • بعد از نیم ساعت می توانید گاز را خاموش کنید.
  • سپس با استفاده از یک پارچه تمیز، آلودگی های روی سطح موتور را تمیز کنید.
  • در صورت وجود کثیفی زیاد،
  • جهت تمیز کردن چربی موتور هود آشپزخانه از مواد شوینده به صورت اسپری استفاده کنید.
  • مواد شوینده را روی موتور دستگاه اسپری کنید و پس از چند دقیقه آن را با دستمال تمیز کنید.

نکاتی که باید در تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه به یاد داشته باشید

پیش از تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه ابتدا بهتر است بدنه و جنس قابل شستشوی آن را بررسی کنید، چرا که برخی از فیلترها قابل شستشو نیستند. برای مثال فیلتر الیافی هود آشپزخانه در گروه فیلترهای غیرقابل شستشو قرار دارد و باید هر شش ماه یک بار تعویض شود. در غیر این صورت کارایی خود را از دست خواهند داد.

همچنین فیلتر ذغالی هود آشپزخانه نیز قابل شستشو نیست. این نوع فیلتر باید هر سال تعویض شود، چرا که ممکن است فیلتر ذغالی هود آشپزخانه قدیمی به دستگاه آسیب برساند و باعث خرابی و حتی آتش سوزی شود.

در پایان به یاد داشته باشید، در صورتی که می‌خواهید فیلتر آلومینیومی آشپزخانه را تمیز کنید، حتما پیش از نصب، کاملا آن را خشک کنید. شما می‌توانید از یک حوله آشپزخانه به منظور خشک کردن فیلتر هود آشپزخانه استفاده نمایید.

شستن فیلتر هود - تمیز کردن هود

چه موقع باید هود را تمیز کنیم ؟

اگر روزانه آشپزی می کنید، باید داخل و خارج هود و تمیز کردن فیلتر هود ماهانه تمیز شود. اگر شما به طور مکرر یا هر روز آشپزی نمی‌کنید، تمیز کردن فصلی کافی است. یا در مواقعی که سرعت مکش دود نسبت به قبل پایین آمده است.

البته در بعضی موارد ممکن است صداهای غیر معمول بلند یا ضعیف بشنوید که باز هم نشان دهنده کارکرد بیش از حد موتور است، که بلافاصله حتما فیلتر آن را تمیز کنید اگر باز هم آن صدا را شنیدید، موتور هود شما نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.

مرحله اول

وسایل مورد نیاز برای نظافت فیلتر هود :

1- جوش شیرین

2- مایع ظرفشویی چربی زدا

3- آب جوش

4- برس پلاستیکی نرم یا اسکاچ

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار