|
|
کدخبر: ۱۸۵۶۳۵

جلوگیری از کپک زدن آبغوره با چند ترفند ساده ی خانگی را امتحان کنید تا بتوانید آبغوره را مدت زیادی بدون خراب نگهدارید.

برای جلوگیری از کپک زدن آبغوره رعایت چند نکته ی اساسی ضروریست. با وجود نگهداری از آبغوره در یخچال باز هم ممکن است شاهد کپک زدن آن باشید، اما با ترفند هایی که در امیدنیوز یادتان می دهیم دیگر این مشکل را نخواهید داشت.

دلیل کپک زدن آبلیمو و آبغوره

کپک ها نوعی از قارچ هستند که در مواد غذایی در صورتی که فرصت برایشان مهیا باشد رشد کرده و بلافاصله موجب فساد مواد غذایی می شوند. یکی از رایج ترین دلایل فساد و کپک زدن آبلیمو این است که با اکسیژن در ارتباط باشد. در نتیجه هرچه آنزیم ها و باکتری های کمتری در آبلیمو و آبغوره باشد، احتمال کپک زدن آن کاهش می یابد.

آبغوره - جلوگیری از کپک زدن آبغوره

راه های جلوگیری از کپک زدن آبغوره

همانطور که در بالا اشاره شد، برای جلوگیری از کپک زدن آبغوره باید سه عامل اصلی اکسیژن، دما و رطوبت را کنترل کنیم. در ادامه ترفندهای جلوگیری از کپک زدن آبغوره توضیح داده شده‌اند. از این ترفند ها برای نگهداری از ترشی نیز می توان استفاده نمود.

جنس ظرف نگهداری

منظور از ظرف مناسب ظرفی است که علاوه بر جلوگیری از کپک زدن آبغوره، در مدت نگهداری فعل و انفعالات شیمیایی با ترکیبات آن برقرار نکرده و تغییری در طعم و کیفیت آن ایجاد نمی‌کند. بسیاری از آبغوره‌های کارخانه‌ای در بطری‌های پلاستیکی به بازار عرضه می‌شوند. متاسفانه اسید موجود در آبغوره به مواد پلاستیکی واکنش نشان می‌دهد و ترکیبات سرطان‌زا تولید می‌کند. ظروف شیشه‌ای برای نگهداری آبغوره مناسب هستند.

شکل ظرف نگهداری

ظرفی انتخاب کنید که دهانه تنگی داشته باشد تا از ورود اکسیژن تا حد امکان جلوگیری کند. بنابراین بطری‌های شیشه‌ای بهترین انتخاب برای نگهداری آبغوره هستند.

رنگ ظرف نگهداری

در گذشته آبغوره را در بطری‌های شیشه‌ای به رنگ سبز یا قهوه‌ای نگهداری می‌کردند. دلیل این انتخاب جلوگیری از تاثیر نور خورشید بر تغییر طعم و رنگ آبغوره بوده است. برای محافظت از آبغوره در برابر نور خورشید بطری‌های شیشه‌ای تیره‌رنگ انتخاب کنید. اگر به این نوع بطری دسترسی ندارید می‌توانید دور بطری را با نایلون یا پارچه تیره‌رنگ بپوشانید یا بطری حاوی آبغوره را در محلی تاریک نگهداری کنید.

آبغوره قرمز - جلوگیری از کپک زدن آبغوره

ضد عفونی کردن ظرف آبغوره

پیش از پر کردن بطری با آبغوره، ظرف مورد نظر را بخوبی بشویید و خشک کنید تا اثری از مواد قبلی یا آلودگی درون ظرف باقی نماند. می‌توانید از فر برای ضدعفونی ظروف استفاده کنید. مراقب باشید که دمای فر بیش از حد بالا نباشد. قرار دادن بطری‌ها در فر به مدت ۱ ساعت یا قرار دادن آن‌ها در مایکروفر به مدت ۲ دقیقه روش خوبی برای ضدعفونی کردن آن‌هاست.

نحوه پر کردن بطری‌ها

مراقب باشید بطری‌ها را زیاد از حد پر نکنید و یک فضای چند سانتی متری در بالای بطری را خالی باقی نگه دارید. روی بطری‌های یک درپوش مناسب گذاشته و محکم ببندید تا در فضای بالای بطری خلا ایجاد شود و از ورود اکسیژن به داخل بطری جلوگیری کند.

پاستوریزه کردن آبغوره

حرارت دادن و رساندن آبغوره به دمای جوش می‌تواند از فساد زودهنگام آبغوره جلوگیری کند. برای این کار بطری‌های حاوی آبغوره را در قابلمه آب قرار دهید و روی حرارت گذاشته اجازه دهید چند دقیقه بجوشد.

محل نگهداری آبغوره

ویتامین ‌C موجود در آبغوره می‌تواند به سرعت با نور خورشید واکنش نشان دهد و موجب افزایش اسیدیته آبغوره و تغییر طعم و خواص آن شود. به همین دلیل بهتر است آبغوره را در محلی تاریک مانند داخل کابینت و در جایی خنک نگهداری کنید. دمای یخچال هم برای نگهداری آبغوره بسیار مناسب است. هنگام استفاده از آبغوره‌ها دقیت کنید از قاشق چرب استفاده نکنید زیرا چرب شدن آبغوره باعث کپک زدن سریع آن می‌شود.

روش‌ های استریل کردن شیشه آبغوره قبل از استفاده

طرز تهیه آبغوره - جلوگیری از کپک زدن آبغوره

با استفاده از آبجوش

ابتدا شیشه‌ها را بشویید و به صورت افقی داخل قابلمه بگذارید (برای این‌که آب قابله داخل شیشه نیز برود) سپس داخل قابلمه را با آب هم دما با شیشه‌ها پر کنید و آن را روی حرارت متوسط اجاق گاز قرار دهید. اگر شیشه درِ فلزی دارد، آن را نیز در قابلمه بیندازید تا استریل شود.

صبر کنید تا آب به جوش آید، سپس اجازه دهید شیشه‌ها به مدت یک ربع داخل آب در حال جوش بمانند. سپس شیشه را از آب درآورید و صبر کنید خشک بشود.

توجه: در این روش شیشه و آب دائما هم دما هستند و با هم دچار افزایش دما می‌شوند و به همین دلیل از شکستن شیشه جلوگیری می‌شود.

با استفاده از فر

بعد از شستن شیشه‌ها آنها را به مدت حداقل یک ساعت در فر از قبل گرم شده بگذارید، فر نباید خیلی داغ باشد زیرا ممکن است شیشه‌ها بشکنند.

با استفاده از مایکروفر

شیشه‌ها را خوب بشویید و به مدت دو دقیقه در مایکروفر با درجه بالا قرار بدهید.

آبغوره بدون جوشاندن - جلوگیری از کپک زدن آبغوره

اگر آبغوره کپک زد چه کنیم ؟

در گذشته اگر آبغوره کپک می‌زد، کپک را از آن جدا می‌کردند و بقیه آبغوره را مصرف می‌کردند. اما آزمایشات انجام شده روی مواد خوراکی کپک ‌زده اثبات کرده‌اند که وقتی بخش از یک ماده خوراکی دچار کپک زدگی می‌شود، ریشه‌های کپک در عمق ماده غذایی هم نفوذ می‌کنند. ممکن است شما این ریشه‌ها را نبینید و خیال کنید بقیه ماده غذایی سالم است. اما بهتر است از مصرف بقیه این ماده خوراکی به ظاهر سالم طرفنظر کنید. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم اگر آبغوره شما کپک زده تمام محتوی بطری را دور بریزید زیرا مصرف مواد غذایی حاوی کپک برای بدن بسیار خطرناک است.

راه تشخیص کپک زدن آبغوره

اگر بطری آبغوره تکان بخورد، ممکن است کپک آبغوره را تشخص ندهید. در این حالت باید توجه کنید که تغییررنگ هم از نشانه‌های آبغوره کپک‌زده است؛ مانند آبلیمو زمانی که شروع به فاسدشدن می‌کند، رنگ‌ آن تیره و کدر می‌شود. علاوه‌براین، از طریق حس بویایی نیز می‌توانید کپک آبغوره را تشخیص دهید. مواد غذایی زمانی که ترش و خراب شوند، بوی آن‌ها تغییر می‌کند و معمولاً بوی نامطبوعی دارند. نوشیدن مقدار کمی از آبغوره هم می‌تواند راهی برای تشخیص کپک آبغوره باشد. تغییر مزه آبغوره نشانه فاسدشدن آن است. البته این شناسایی این تغییر مزه کمی دشوار است.

سه ترفند ساده برای قرمز شدن رنگ آبغوره

 1. برای این که آبغوره شما قرمز شود می توانید آن را برای ۲۰ دقیقه بجوشانید و تا رنگ آن یاغوتی و خوشرنگ شود و بعد داخل بطری بریزید.
 2. اگر دوست ندارید آبغوره را بجوشانید باید آن را داخل شیشه تیره رنگ بریزید و دور تا دور آن را با کاغذ بپوشانید تا نور به آن نفوذ نکند و برای ۲ روز در جای تاریک قرار دهید.
 3. قرار دادن آبغوره در مقابل آفتاب نیز باعث قرمز شدن رنگ آبغوره می شود.

قرمز کردن آبغوره - جلوگیری از کپک زدن آبغوره

برخی خواص درمانی آبغوره

 • آب غوره چون دارای تارتارات پتاسیم است، برای درمان سیاتیک و رماتیسم حاد بسیار مفید است.
 • غوره از نظر طب قدیم ایران سرد و قابض است.
 • آب غوره درمان کننده پا درد و کمردرد می باشد . برای معالجه میتوان مدت ده روز آش آبغوره مصرف نمود .
 • در درمان ورم مخاط دهان و نرمی لثه ها موثر است.
 • آب غوره برای درمان چاقی مفرط مفید است.
 • ترشی غوره نیز برای معالجه رماتیسم و سیاتیک مفید است .
 • خوردن آب غوره بلوغ دختران را جلو می اندازد و قاعده را باز می کند
 • حرارت و صفرای بدن را دفع می کند و روده ها را ضد عفونی می کند .
 • آبغوره تقویت کننده است.
 • برای برطرف کردن ورم گلو ، آب غوره قرقره کنید .
 • برای دفع کرم روده و تقویت معده باید مدت پنج روز آش آبغوره همراه با زیره سیاه مصرف کنید. البته در این مدت باید از خوردن غذاهای سنگین اجتناب نمائید .

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار