|
|
کدخبر: ۱۸۵۶۵۱

درمان فوبیا سوسک خوشبختانه کار سختی نیست و شما با راهکارهایی ساده اما کاربردی می توانید برای درمان پیش قدم شوید.

درمان فوبیا سوسک را جدی بگیرید! افرادی که به این فوبیا دچار هستند می دانند علائم استرسی و اضطرابی آن چقدر می تواند آزار دهنده و گاهی خطرناک باشد. پس با راهکار هایی که امیدنیوز در اختیارتان قرار می دهد برای همیشه از شر این فوبیا خلاص شوید.

فوبیا سوسک

شدت ترس از سوسک ممکن است بسیار زیاد باشد و منجر به استرس شدید شود. افراد مبتلا به ترس از سوسک، ترسی عمیق و غیرمنطقی از سوسک یا موقعیت‌هایی که در ارتباط با این حشره است، دارند.

ترس از سوسک - درمان فوبیا سوسک

با گذشت زمان، دایره این ترس گسترده‌تر خواهد شد. برای مثال فرد از تصویر سوسک یا شنیدن کلمه سوسک نیز خواهد ترسید. به دنبال گسترده شدن ترس، فرد رفتارهای خود را محدودتر می‌کند تا از مواجهه با سوسک‌ها اجتناب ورزد.

علت ایجاد ترس از سوسک

فوبیای مربوط به حشرات، نوع متداولی از هراس‌های خاص است. با این حال، هنوز دقیقا مشخص نیست چه عواملی باعث ایجاد این فوبیا می‌شود. اعتقاد بر این است که عوامل زیر در ایجاد فوبی سوسک نقش دارند.

تجربیات منفی

فوبیای سوسک ممکن است به یک تجربه پریشانی یا ناخوشایند مرتبط باشد. به عنوان مثال، احساس انزجار ناشی از حرکت سوسک بر روی دست یا پاها می‌تواند منجر به ترس از سوسک‌ها شود.

رفتارهای آموخته شده

فرد ممکن است بر اساس اطلاعاتی که دریافت می‌کند این ترس را یاد بگیرد. برای مثال مواردی مانند مشاهده ترس والدین از سوسک‌ها یا شنیدن اخباری مثل هجوم سوسک‌ها به شهر به دلیل گرمای بیش از حد به فرد می‌آموزد که برای محافظت از خود، باید از سوسک‌ها فاصله بگیرد.

فوبیا به سوسک - درمان فوبیا سوسک

عوامل فردی

هرکس ترس و اضطراب را به روش خاصی پردازش می‌کند. برخی از افراد ممکن است به طور طبیعی نسبت به سایرین، آمادگی بیشتری برای واکنش‌های اضطرابی نسبت به مسائل داشته باشند.

علائم و نشانه های ترس از سوسک

علائم فوبیای سوسک می‌تواند شامل علائم روانی و جسمانی باشد. در صورتی که تمام این علائم یا برخی از آن‌ها برای حداقل 6 ماه، در فرد باقی مانده باشد، وی دچار اختلال ترس از سوسک یا فوبیای سوسک است.

علائم روانی

 • احساس ترس و اضطراب شدید هنگام فکر کردن یا دیدن سوسک‌ها
 • فرد با توجه به این که از ترس غیرمنطقی خودآگاه است اما احساس اضطراب غیرقابل کنترل دارد
 • اجتناب از موقعیت‌ها و مکان‌هایی که ممکن است در آنجا سوسک وجود داشته باشد

علائم جسمانی

 • افزایش ضربان قلب
 • تعریق زیاد
 • لرزش
 • گرفتگی یا درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • حالت تهوع

فوبیا کودکان به حشرات - درمان فوبیا سوسک

ترس از سوسک در کودکان

کودکان به خوبی بزرگسالان، قادر به بیان احساساتشان نیستند. از طرفی ممکن است آن‌ها نام احساسی که تجربه می‌کنند را به خوبی ندانند. علائم ترس از سوسک که در بالا گفته شد، می‌تواند در کودکان، به صورت بی‌قراری، گریه، بدخلقی و یا سایر علائم دیده شود.

روش‌ های درمان فوبیا سوسک

باگوفوبیا همانند هر فوبیای خاص دیگر به میزان قابل توجهی به رواندرمانی پاسخ می‌دهد. از همین رو اگر ترس از سوسک برای‌تان دردسرساز شده و می‌خواهید آن را درمان نمایید، بهتر است به یک روانشناس مراجعه کنید. رویکردهای مختلفی وجود دارد که روانشناسان به کمک آن‌ها در جلسات مشاوره به شما یاری می‌رسانند تا بر ترس خود غلبه کنید.

در این میان رویکرد شناختی رفتاری و تکنیک‌های خاص آن نظیر مواجه سازی تدریجی از بیشترین اثربخشی برخوردار است که در ادامه برخی از آن‌ها را به طور مختصر شرح داده‌ایم.

1. درمان شناختی رفتاری برای درمان فوبیا سوسک

هدف درمان شناختی رفتاری تغییر شیوه تفکر و رفتار فرد در مورد موضوع ترس است. یک متخصص بهداشت روان به واسطه تکنیک‌هایی با فرد همکاری خواهد کرد تا به وی در درک و مدیریت احساس اضطراب کمک کند.

در طول فرآیند درمانی، متخصصان این ایده را در فرد تقویت می‌کنند که ترس از زنبور به طور کلی بی خطر است. همچنین ممکن است تمرینات تنفس و ریلکسیشن را به فرد آموزش دهند تا بتوانند با فوبیای زنبور مقابله کنند.

2. مواجهه درمانی

همانطور که از نام این روش درمانی پیداست، قرار گرفتن در معرض محرک استرس زا به صورت تدریجی یا یکباره است. هدف مواجهه درمانی این است که فرد با گذشت زمان پاسخ خود را تغییر دهد و به فرد در مدیریت بهتر احساس اضطراب کمک ‌کند. این روش درمانی اغلب با درمان شناختی رفتاری ترکیب می‌گردد.

فوبیا به حشرات - درمان فوبیا سوسک

3. غرقه سازی از روش‌های درمان ترس از سوسک

در این روش، فرد به طور ناگهانی و یکباره با تعداد زیادی سوسک، مواجه می‌شود. اکثر افراد در این شرایط به دلیل ترسی که احساس می‌کنند می‌خواهند موقعیت را ترک کنند. نکته مهم درمان این است که نباید به فرد اجازه ترک محیط داده شود. باقی ماندن فرد در این شرایط باعث تجربه یکباره اضطراب و درمان خواهد شد.

4. حساسیت زدایی منظم برای درمان فوبیا سوسک

عواملی نظیر غیراخلاقی بودن و مشکلاتی نظیر آن، باعث شد تا حساسیت زدایی منظم، بیشتر از غرقه سازی توجه درمانگران را به خود جلب کند. در این روش به فرد آموزش داده می‌شود که با استفاده از تکنیک‌هایی نظیر انقباض و انبساط عضلات و یا تکنیک‌های تنفس منظم، اضطرابش را کنترل کند. بعد از یادگیری موفقیت آمیز این مسئله، فرد می‌بایست یک فهرست از عواملی که باعث ترس می‌شوند، به ترتیب اولویت مشخص کند.

در مرحله سوم، درمانگر فرد را با موضوعی که کمترین ترس را در وی ایجاد می‌کرده، مواجه می‌کند و فرد باید بر اساس تکنیک‌هایی که آموزش دیده، با اضطرابش مقابله کند. هنگامی که وی توانست، اضطرابش را در این مرحله کنترل کند، مرحله بعدی فهرست به وی ارائه می شود.

5. واقعیت مجازی

استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی در سال‌های اخیر، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. در این تکنیک فرد با استفاده از واقعیت مجازی با موضوع ترسش رو‌به‌رو می‌شود. با توجه به امکانات واقعیت مجازی که باعث می‌شوند فرد تصور کند در همان محیط قرار گرفته، وی احساس می‌کند واقعا در میان سوسک‌ها قرار دارد. استفاده از واقعیت مجازی، باعث می‌شود که فرد با امنیت بیشتری با موضوع ترس مواجه شود. تحقیقات روانشناسی نشان می‌دهد که استفاده از این تکنولوژی به اندازه مواجهه واقعی سودمند است.

6. دارو درمانی

داروها معمولاً برای درمان فوبیای خاص استفاده نمی‌شوند. با این حال، در برخی موارد، آن‌ها ممکن است به صورت کوتاه مدت برای کمک به کاهش علائم اضطراب کمک کننده باشند. عمدتا از داروهای بنزودیازپین نظیر آلپرازولام و یا لورازپام که نوعی آرام بخش و داروی ضد اضطراب هستند برای افراد مبتلا به فوبی خاص استفاده می‌شود. همچنین داروهای بتا بلوکر، می‌تواند برخی از علائم جسمی مانند فشار خون بالا و ضربان قلب را کاهش دهد.

درمان فوبیا سوسک با واقعیت مجازی

درمانگران برای اینکه ترس بیماران را نسبت به حشرات از بین ببرند از شیوه ی (مواجه شدن) استفاده می کنند. واقعیت مجازی نوعی دستاورد از تکنولوژی است که قادر است فرد را با عامل ترس خود یا هرچیز دیگر به طور کاملا طبیعی مواجه کند. استفاده از آن قادر است این تجربیات را در اختیار بیمار قرار دهد:

ترس شدید از حشرات - درمان فوبیا سوسک

1)لمس سوسک با پا

2)نگه داشتن جیرجیرک در دست

3)قرارگرفتن در کنار یک سوسک در یک محیط بسته به مدت 60 ثانیه

4)بلند کردن یک سوسک با دستکش

5)نگه داشتن سوسک با دستان برهنه به مدت 20 ثانیه

6)حرکت کردن سوسک بر بردن فرد مبتلا

چنین تجربیاتی موجب می شود حس ترس فرد از بین برود و بر ترس خود غلبه کند.

نکاتی در مورد چگونگی خلاص شدن از شر سوسک ها

در اینجا چند نکته مفید برای کمک به دور نگه داشتن سوسکها از خانه شما وجود دارد:

 • با اطمینان از اینکه غذای شما در ظروف دربسته نگهداری میشود، منابع غذایی سوسکها را حذف کنید.
 • بقایای مواد غذایی را تمیز کنید.
 • غذای حیوانات خانگی را بردارید.
 • ظروف را انباشت نکنید تا در انتهای شب بشورید.
 • نقاط ورود به خانه خود را مهر و موم کنید.

عوارض ابتلا به ترس از سوسک

کسانی که به صورت مستمر دارای ترس و هراس از سوسک هستند عمدتا آرامشی را که سایر افراد دارند، تجربه نمی کنند. همین عدم آرامش سبب می شود تا بیماری های جسمی و روحی متفاوتی در فرد بروز پیدا کند.

از رایج ترین عوارض ابتلا به ترس از سوسک موارد زیر است:

 • بیماری های اضطرابی و عدم کنترل رفتار
 • بی خوابی و دیدن کابوس در شب
 • محدود کردن ارتباطات در مکان های مشکوک به وجود سوسک
 • از دست دادن اعتماد به نفس
 • ازدیاد فشار خون و احتمال بروز حملات قلبی

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار