|
|
کدخبر: ۱۴۵۹

رئیس جمهور ونزوئلا به منظور شرکت در نشست سازمان مرکوسور وارد اروگوئه شد.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از تسنیم، پایگاه خبری اسپانیایی زبان «آمریکا اینفوبائه» اظهار کرد: نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا ساعاتی پیش به منظور شرکت در نشست سازمان مرکوسور وارد اروگوئه شد.

مادورو اعلام کرده است که به منظور ایجاد پیشرفت در این سازمان چندین پیشنهاد ارائه خواهد کرد.

رئیس جمهور ونزوئلا در خصوص سازمان مرکوسور گفت: سازمان مرکوسور مهم‌ترین سازمان موجود در آمریکای لاتین به‌شمار می‌رود؛ این سازمان به انسجام بخشی میان کشورهای این منطقه و حوزه دریای کارائیب کمک‌های شایانی کرده است.

وی در مصاحبه‌ای خبری در فرودگاه اروگوئه بر اهمیت گسترش روابط این منطقه با کشورهای بزرگی همچون هند، روسیه، چین و قاره آفریقا تاکید کرد.

خورخه رودریگز، شهردار کاراکاس نیز در این سفر مادورو را همراهی می کند و اعلام شده این شخص قرار است قرارداهایی در زمینه اقتصادی و تجاری را با مقامات اروگوئه به امضا برساند.

جانشین هوگو چاوز، رئیس جمهور فقید ونزوئلا پیشنهاداتی همچون: کاهش تعرفه‌های گمرکی به منظور ایجاد روابطی آسان‌تر با شرکای این سازمان، انعطاف‌پذیری بیشتر در گرفتن روادید و همچنین احداثکمیسیونی برای آسان تر شدن صادرات کالاهای منطقه‌ای را در این نشست ارائه خواهد کرد.

این نشست تا ساعاتی دیگر آغاز به کار می کند. یکی از مباحثمورد بحثدر این نشست مذاکره در رابطه با اقدام کشورهای اروپایی برای منحرف کردن هواپیمای اوو مورالس، رئیس جمهور بولیوی است.

مرکوسور که در سال ۱۹۹۱ با عضویت کشورهای برزیل، آرژانتین، اروگوئه و پاراگوئه تاسیس شد دارای اهداف تجاری به منظور ارتقای تجارت آزاد و تبادل آزادانه محصولات، نیروی انسانی و واحد پولی میان کشورهای عضو است.

کشور‌های بولیوی، شیلی، کلمبیا، اکوادور و پرو نیز اکنون در زمره اعضای وابسته به مرکوسور قرار دارند. دولت ونزوئلا نیز در ژوئن ۲۰۰۶ قرار داد عضویت در مرکوسور را به امضا رسانیده است. اما عضویت کامل ونزوئلا در مرکوسور منوط به تایید پارلمان‌های پاراگوئه و برزیل است.

ارسال نظر