|
|
کدخبر: ۱۴۵۹۷۸

به منظور شرکت در مجمع بین المجالس جهانی صورت گرفت

هیأت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به منظور شرکت در یکصد و سی امین اجلاس مجمع بین المجالس جهانی(IPU) به سوئیس سفر کرد.

به گزارش حوزه پارلمانیخبرگزاری فارس، هیأت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران متشکل از هشت نماینده عضو گروه بین المجالس به منظور شرکت در یکصد و سی امین اجلاس مجمع بین المجالس جهانی(IPU) که در روزهای ۲۵ اسفند ۹۲ تا اول فروردین ۹۳ در ژنو سوئیس برگزار می شود، به این کشور عزیمت کردند.

در اجلاس بهاره ژنو موضوعاتی همچون اوضاع سیاسی، اقتصادی و اجتماعی روز جهان در مجمع عمومی و چهار موضوع مشارکت مجالس در حرکت به سمت جهان عادی از سلاح های هسته ای در کمیته صلح و امنیت بین الملل، نقش پارلمان ها در حرکت به سمت توسعه مقاوم در برابر خطرات در کمیته توسعه پایدار، مالیه و تجارت و نقش پارلمان ها در حفظ حقوق کودکان مهاجر بدون همراه و ممانعت از سوءاستفاده و استثمار آنان در وضعیت های جنگ و مناقشات در کمیته دموکراسی و حقوق بشر و دال روابط اتحادیه بین المجالس با سازمان ملل در کمیته مربوط مورد بحثو بررسی نمایندگان مجالس بیش از ۱۳۰ کشور جهان قرار خواهد گرفت.

در اجلاس ژنو همچنین مسائل مبتلا به زنان و کودکان نیز در قالب موضوع منع خشونت و استثمار زنان و کودکان به ویژه در مناقشات در نشست یک روزه نمایندگان زن مجالس جهان مورد بررسی و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

در اجلاس مزبور همچنین چند میزگرد و کارگاه تخصصی در خصوص موضوعاتی همچون انتخابات پارلمانی در مجالس جهان و نیز ارتقا شرایط زندگی برای کودکان مهاجر برگزار خواهد شد.

یک ماده اضطراری نیز که مربوط به یک رویداد مهم سیاسی، فرهنگی و اقتصادی روز جهان باشد پس از تصویب در دستور کار این اجلاس قرار خواهد گرفت.

سرپرستی هیأت پارلمانی اعزامی به ژنو را موید حسینی صدر دبیر کل گروه بین المجالس کشورمان به عهده دارد و عبدالرضا مصری، حسین سبحانی نیا، حسینی، محمد مهدی زاهدی، نوروزی و خانم نیره اخوان سایر اعضای هیأت اعزامی را تشکیل می دهند. همچنین کاظم جلالی عضو کمیته حقوق بشر اتحادیه بین المجالس جهانی در نشست های مربوط شرکت می کند.

لازم به ذکر است در نشست های مجمع دبیران کل مجالس نیز علی افراشته معاون اجرایی رئیس مجلس شورای اسلامی شرکت خواهد کرد.

انتهای پیام /

ارسال نظر