|
|
کدخبر: ۱۴۷۰۶۱

با پیشنهاد باهنر /

خبرگزاری تسنیم: کارگروهی متشکل از قوای سه گانه برای برنامه ریزی در حوزه اقتصاد مقاومتی تشکیل می شود.

به گزارش گروه پارلمانیخبرگزاری تسنیم، محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست بررسی راهکارهای تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی که در مرکز پژوهش های مجلس برگزار شد، با اشاره به ابلاغ سیاست اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب، گفت: اصلاح قوانین موجود، پیگیری قوانین معطل مانده و درصورت نیاز تصویب قوانین جدید و نظارت برحسن اجرای قوانین مصوب را می توان عمده وظایف مجلس در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی دانست.

وی افزود: طراحی مدل اقتصادی با مسئولیت قوه مجریه و با کمک متخصصان می تواند به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کند.

نایب رئیس مجلس در تبیین وظایف تقنینی در حوزه تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی، تأکید کرد: قوانین خوب و مطلوبی که قوام بخش اقتصاد مقاومتی است، باید مشخص و احصا شود که در این زمینه با رؤسای کمیسیون های تخصصی مجلس جلساتی را داشتیم که مقرر شد تا موانع اجرای کارآمد قوانینی مانند قانون مبارزه با پولشویی و قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد که در حوزه اقتصاد مقاومتی هستند، مشخص شود و در این زمینه جمع بندی‎ هایی صورت بگیرد.

باهنر با تأکید بر بررسی و آسیب شناسی قوانین در حوزه اقتصاد مقاومتی، تصریح کرد: بسیاری از قوانین در حوزه های توجه به تولید ملی، اصلاح الگوی مصرف و سیاست های اصل ۴۴ اگر به درستی اجرا شود به اقتصاد مقاومتی کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: نظام بانکی کشور نیاز به بازنگری دارد تا در کنار انجام وظایف خود به تولید ملی هم کمک کند.

**باهنر: باید برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی به فهم مشترکی دست یابیم

نایب رئیس مجلس با بیان اینکه در حوزه اقتصاد مقاومتی باید فرهنگ سازی شود، گفت: اقتصاد مقاومتی باید به یک فرهنگ عمومی در کشور تبدیل شود.

باهنر با تأکید بر اینکه باید به صورت کلان به اقتصاد مقاومتی نگاه شود، اظهارداشت: بهتر است تا برای ایجاد فضای فکری نزدیک در بین سه قوه کارگاهی ۲ یا ۳ روزه با حضور متخصصان و کارشناسان تشکیل شود تا به فهم مشترکی از اقتصاد مقاومتی و موانع اجرای آن و راهکارهای رفع موانع برسیم.

وی با تأکید براینکه تا پایان خرداد سال آینده باید اقداماتی در حوزه اقتصاد مقاومتی برای انجام آن، طراحی شود، تصریح کرد: برای برنامه ریزی در حوزه اقتصاد مقاومتی باید کارگروهی از قوای مقننه، مجریه و قضاییه تشکیل شود.

همچنین در این نشست، محمد قاسمی معاون پژوهش های اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس در این نشست، گفت: نگاه نظام مند به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ضروری است و دستگاه های ستادی کشور باید با هماهنگی هم و زمان بندی مشخص، نقشه راهی برای استفاده بهینه از ظرفیت اقتصاد مقاومتی فراهم کنند.

سید حمید پورمحمدی نیز در این نشست با بیان اینکه دولت با جدیت به دنبال تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی است، تصریح کرد: بهتر است تا برای پیشبرد هرچه بهتر امور در این زمینه، کارها باهماهنگی و با محوریت دستگاه اقتصادی کشور پیش برود.

**لازم است برای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی کمیته سه جانبه ای از قوای سه گانه تشکیل شود

وی ادامه داد: لازم است تا برای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی کمیته سه جانبه ای با حضور سه قوه تشکیل شود تا برای این موضوع برنامه هایی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت و به تفکیک وظایف قوه مجریه، مقننه و قضاییه تهیه شود تا برنامه ها در بیان تصمیم و اجرا از هماهنگی برخوردار باشد.

رضا ویسه معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس جمهور، در این جلسه با اشاره به وظایف سه قوه در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی، گفت: برنامه ریزی های قوه مجریه در این زمینه درحال انجام است که این برنامه ریزی ها در سه قالب کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تهیه، اعلام و اجرایی می شود.

وی افزود: باید در جهت برنامه ریزی و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، فرهنگ سازی شود که قوای سه گانه به ویژه قوه مقننه کارهای خوبی در این زمینه می توانند انجام دهند.

معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه قوانین و مقررات زیادی در حوزه اقتصاد مقاومتی نظیر قانون حمایت از شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و بهبود فضای کسب و کار در کشور، وجود دارد که باید در قوه مجریه اقدامی صورت گیرد که زمینه اجرایی شدن این قوانین ایجاد شود.

وی افزود: باید با برگزاری همایش ها و برگزاری سمینارها در حوزه اقتصاد مقاومتی فضا به سرعت به سمت اجرایی شدن قوانین حرکت داده شود.

**اجرایی شدن سیاست های اقتصاد مقاومتی نیازمند هماهنگی قوای سه گانه است

معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس جمهور، زمان بندی و پیش بینی درست را از لوازم و ابزارهای انجام یک کار دانست و اضافه کرد: بودجه سال ۹۳ برای خروج اقتصاد از رکود، بودجه خوبی است به طوریکه می توان آن را بودجه ای تحول آفرین معرفی کرد که البته این نیازمند هماهنگی بین سه قوه است.

رؤیا طباطبایی رئیس سازمان ملی بهره وری نیز در این نشست گفت: اجرایی شدن و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی نیازمند هماهنگی سه قوه است تا کارها با هماهنگی پیش رود و از موازی کاری جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی از مبانی نظری قوی برخوردار است، افزود: کاهش وابستگی اقتصاد کشور به نفت از مواردی است که باید روی آن کارهای زیادی صورت گیرد.

علی محمد احمدی نماینده مردم دهلران در مجلس نیز، تصریح کرد: پس از ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب باید گفتمان غالب سه قوه این موضوع باشد.

وی اضافه کرد: در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی باید هاهنگی در جنبه های نظری و عملیاتی وجود داشته باشد و در کنار آن همکاری ها با دانشگاه ها صورت گیرد.

**تدوین صحیح چارچوب عملیاتی اقتصاد مقاومتی به تدوین برنامه ششم پنج ساله کمک می کند

احمدی با تأکید بر برنامه ریزی های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در حوزه اقتصاد مقاومتی، افزود: برنامه ششم پنج ساله توسعه باید براساس سیاست های اقتصاد مقاومتی انجام شود.

پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی هم در این نشست، گفت: تدوین صحیح چارچوب عملیاتی اقتصاد مقاومتی می تواند به تدوین برنامه ششم پنج ساله توسعه کشور کمک کند.

وی با تأکید بر اینکه باید معیاری جهت سنجش عملکرد در زمینه اقتصاد مقاومتی تهیه شود، تصریح کرد: باید در زمینه اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی فهم مشترکی ایجاد شود.

معاون اقتصادی بانک مرکزی تأکید کرد: چارچوبی در حوزه اقتصاد مقاومتی در بانک مرکزی در حال تهیه است؛ اما چارچوبی کلی با هماهنگی تمام دستگاه ها در جهت تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی باید ایجاد شود.

ایروان مسعودی اصل در این نشست با بیان اینکه باید از موازی کاری در حوزه تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی جلوگیری شود، گفت: موضوع اقتصاد مقاومتی یک موضوع فرابخشی است، از همین رو باید از نگاه بخشی به آن جلوگیری شود.

**دستگاه های مسئول باید در حوزه اقتصاد مقاومتی به وحدت رویه برسند

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز پژوهش های مجلس با تأکید بر فرهنگ سازی در امر اقتصاد مقاومتی، تأکید کرد: صداوسیما، آموزش و پرورش و دستگاه های مسئول باید در این حوزه به وحدت رویه ای در امر فرهنگ سازی اقتصاد مقاومتی دست پیدا کنند.

سهیلا پروین عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی نیز در این جلسه با اشاره به توان تحمل پذیری اقتصاد ایران، تأکید کرد: با دید بلند مدت در برنامه های اقتصاد مقاومتی می توان در کنار عدم توقف رشد اقتصادی، توان ضربه پذیری اقتصاد را افزایش داد.

انتهای پیام /

ارسال نظر