|
|
کدخبر: ۱۴۷۱۰۰

لاریجانی در دیدار وزیر امور خارجه بلاروس مطرح کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که مقابله با بی ثباتی و مواد مخدر به عنوان ۲ معضل مهم جهانی تنها از طریق گفتگو و رایزنی های مستمر و همکاری میان کشورهای منطقه امکان پذیر است.

به گزارش حوزه پارلمانیخبرگزاری فارس، ولادیمیر ماکی وزیر امور خارجه بلاروس ظهر امروز دوشنبه با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت وگو کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ابتدای این دیدار با اشاره به وجود اراده مثبت در میان رهبران دو کشور نسبت به گسترش همکاری های همه جانبه فیمابین گفت: نگاه جمهوری اسلامی ایران به روابط با بلاروس نگاهی درازمدت و پایدار در عرصه های گوناگون می باشد.

وی همچنین در همین راستا خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی بر رشد و گسترش محاسبات دوستانه در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی و صنعتی به ویژه روابط پارلمانی فیمابین تاکید دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخشی دیگر از سخنانش با تاکید بر اهمیت شناخت متقابل صاحبان صنایع و بنگاه های اقتصادی در کشور از یکدیگر افزود: ظرفیت های فراوانی در بخش های صنعتی، اقتصادی و فناوری در ایران و بلاروس وجود دارد که آشنایی هر چه بیشتر بخش های خصوصی با آنها می تواند فضای جدیدی در جهت گسترش مناسبات اقتصادی فیمابین ایجاد کند.

لاریجانی در ادامه با اشاره به تحولات منطقه ای با بیان اینکه ناامنی و مواد مخدر از مهمترین موضوعات منطقه و جهان است، خاطرنشان کرد: مقابله با بی ثباتی و مواد مخدر به عنوان ۲ معضل مهم جهانی تنها از طریق گفتگو و رایزنی های مستمر و همکاری میان کشورهای منطقه امکان پذیر است.

وی در پایان بر ضرورت اجرایی شدن توافقات و تکمیل پروژه های مشترک میان جمهوری اسلامی ایران و بلاروس تاکید کرد.

در ادامه این دیدار ولادیمیر ماکی وزیر امور خارجه بلاروس نیز جمهوری اسلامی ایران را کشوری مهم و تاثیرگذار در منطقه خواند و گفت: دیدگاه های مشترک دو کشور پیرامون مسائل جهانی از جمله تاکید بر نظام چند قطبی زمینه های مناسبی برای گسترش همکاری های فیمابین فراهم آورده و در این چنین چتر چوبی انجام مشورت های منظم و مستمر میان مقامات عالیرتبه دو کشور ضروری ساخته است.

وی همچنین تحریم های صورت گرفته علیه کشورمان را ناعادلانه دانست و افزود: شرکت های بلاروسی همواره خواستار حضور فعال دربازار ایران و توسعه مراودات با جمهوری اسلامی ایران بوده اند.

وزیر امور خارجه بلاروس در پایان بر اهمیت گفت وگو و رایزنی میان دو کشور پیرامون تحولات حل مشکلات منطقه ای به ویژه بحران اوکراین تاکید کرد.

انتهای پیام /

ارسال نظر