|
|
کدخبر: ۱۴۸۰

وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه در دولت‌های قبل تنها ۳۰۰هزار مسکن برای حمایت از اقشار ضعیف ساخته شد، گفت: در دولت نهم و دهم ساخت ۲.۲ میلیون مسکن مهر را شروع کردیم که ۱.۲ میلیون واگذار شد و یک میلیون دیگر تا پایان سال تحویل می‌شود.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از تسنیم، علی نیکزاد در سخنان پیش از خطبه‌های امروز نماز جمعه تهران افزود: حمل و نقل در شقوق مختلف از جمله دریایی، هوایی، جاده‌ای و ریلی نقش غیرقابل انکاری در پیشرفت و توسعه دارد و توسعه حمل و نقل نیز در گروی امنیت و امنیت نیز شرط پیشرفت است.

وی تصریح کرد: تا قبل از سال ۸۴ در مجموع ۳۶ هزار و ۱۴۳ کیلومتر انواع راه‌ها از جمله آزادراه، بزرگ‌راه، راه اصلی، راه فرعی، راه روستایی و راه‌آهن در کشور داشتیم، در حالی که از سال ۸۴ تا سال ۹۲ این رقم به ۶۳ هزار و ۲۵۱ کیلومتر افزایش یافته که حاکی از رشد ۱.۸ برابری است.

وی ادامه داد: ‌ اتفاق مهم دیگری در این حوزه افتاده که آن ساخت ۴۸ هزار و ۱۶۰ کیلومتر انواع راه است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که در هشت سال اخیر ۲۱۸۵ کیلومتر آزادراه در کشور در دست ساخت است، اظهار کرد: در این مدت همچنین ۹۸۵۶ کیلومتر بزرگ‌راه، ۳۱۲۱ کیلومتر راه اصلی و فرعی و ۸۰۰۰ هزار کیلومتر راه‌آهن و ۲۵ هزار کیلومتر راه روستایی در دست اجراست.

نیکزاد با یادآوری " در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی فقط ۲۰۰ کیلومتر راه روستایی آسفالته در کشور داشتیم "، خاطرنشان کرد: تا سال ۸۴ این رقم به ۵۴ هزار و ۹۹۴ کیلومتر افزایش یافت و از سال ۸۴ تاکنون ۱۰۱ هزار و ۴۵۰ کیلومتر راه روستایی آسفالته در کشور داریم.

وی با بیان این‌که این مسئله حاکی از آن است که انقلاب ۵۷۰ برابر در این حوزه کار کرده، افزود: ‌ در دولت نهم و دهم به‌اندازه راه‌های آسفالته از اول انقلاب تا سال ۸۴ که ۵۴ هزار کیلومتر بود یعنی ۱۰۱ هزار کیلومتر راه ساخته شد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تا سال ۸۴، حدود ۱۱ هزار کیلومتر راه‌آهن مورد بهره‌برداری قرار گرفت افزود: در ۸ سال اخیر ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر راه‌آهن در کشور ساخته شده که هیچ‌وقت در ایران بیش از ۳۰۰ کیلومتر در یک سال ساخته نشده است. همچنین ۸ هزار کیلومتر راه‌آهن در دست اجراست که با اجرای آنها همه ۳۱ استان کشور به شبکه ریلی متصل شده است.

نیکزاد با بیان اینکه در حال حاضر ۲۰ استان کشور به شبکه ریلی متصل هستند، افزود: در سال ۸۴، ناوگان هوایی کشور ۱۲۱ فروند هواپیما داشت که در حال حاضر به ۲۲۴ فروند افزایش یافته که حاکی از افزایش ۱.۹ برابری است.

وی با بیان " در سال ۸۴،۶۰۶ لوکوموتیو در ناوگان ریلی داشتیم "، افزود: این تعداد در حال حاضر به ۷۸۶ لوکوموتیو افزایش یافته ضمن اینکه در سال ۸۴،۱۲۸۹ واگن داشتیم که به ۱۷۷۹ واگن افزایش یافته است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: همچنین در سال ۸۴،۱۱۴۰۰ اتوبوس در ناوگان حمل و نقل عمومی بود که امروز به ۱۹ هزار دستگاه افزایش یافته که حاکی از رشد ۱.۶ برابری است، همچنین ۱۸۱ هزار و ۹۰۰ کامیون و تریلر در سال ۸۴ در کشور وجود داشت که امروز به ۳۷۲ هزار دستگاه یعنی ۲ برابر افزایش یافته است.

نیکزاد با اشاره به حمل بار در سال‌های پیش از ۸۴ و مقایسه آن با ۸ سال اخیر، گفت: در سال ۸۴، مجموع بار جابه‌جایی شده ۲۸۲ میلیون تن بود که امروز به ۴۰۵ میلیون تن افزایش یافته است. در بخش ترانزیت نیز علی‌رغم تحریم‌های ظالمانه سال ۸۴، حدود ۵ میلیون تن بود که امروز به ۱۱.۷ میلیون تن افزایش یافته که نشان از رشد ۲.۳ برابری است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ظرفیت بنادر در سال ۸۴،۱۱۴ میلیون تن بود افزود: این رقم امروز به ۱۸۴ میلیون تن رسیده است.

نیکزاد افزود: ظرفیت بنادر در سال ۸۴، حدود ۱.۸ TEU(واحد شمارش کانتینر) بود، با توجه به فعالیت ۱۰ بندر اصلی و ۵۰ بندر فرعی در حال حاضر ظرفیت بنادر به ۷.۱ میلیون TEU رسیده است.

وی در ادامه به بحثکاهش آمار تلفات جاده‌ای ناشی از سوانح رانندگی اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون برنامه پنجم سالانه باید ۱۰ درصد از میزان تلفات جانی سوانح رانندگی کاسته شود که بر این اساس سال ۸۴،۱۹ هزار و ۸۹ نفر کشته شدند که این رقم با اقدامات انجام شده توسط دستگاه‌های ذی‌ربط به ۱۳ هزار و ۹۵ نفر کاهش یافته است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مسکن موتور محرکه اقتصاد کشور است، گفت: طرح مسکن مهر ۲ میلیون اشتغال ایجاد کرده است ضمن آنکه زمینه صدور خدمات فنی مهندسی به کشورهای دیگر از جمله آمریکای لاتین و برخی کشورهای همسایه را فراهم آورده است.

نیکزاد با بیان اینکه در سال ۸۴ فقط ۲.۵ درصد از ساختمان سازی‌های کشور به‌صورت صنعتی ساخته می‌شد، گفت: در حال حاضر این رقم به ۴۳ درصد رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در سرشماری سال ۸۵،۱۷. ۳ میلیون خانوار در شهر و روستا زندگی می‌کردند، گفت: در آن زمان ۱۵.۷ میلیون واحد مسکونی در کشور وجود داشت یعنی حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی کمبود داشتیم. این در حالی است که در سرشماری سال ۹۰ که اسناد آن هم موجود است ۲۱.۲ میلیون خانوار در شهر و روستا زندگی می‌کنند و ۲۱.۶ میلیون واحد مسکونی در سراسر کشور وجود دارد این بدان معناست که ۴۰۰ هزار واحد مسکونی اضافه داریم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به وجود یک میلیون و ۶۶۳ هزار خانه خالی در کشور گفت: کشورهای دیگر با اخذ مالیات مکرر بر یک واحد مسکونی و زمین‌های بایر توانسته‌اند قیمت‌ها را در بازار مسکن کنترل کنند و ما نیز باید به این سمت حرکت کنیم.

نیکزاد با اشاره به اینکه در ۸ سال پیش از سال ۸۴،۱۲۷ هزار خانه روستایی مقاوم سازی شد، افزود: این در حالی است که در ۸ سال اخیر، ‌ ۲ میلیون و ۱۲۰ هزار خانه مقاوم سازی شده که یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد آن به اتمام رسیده است. این مسئله حاکی از ۱۲.۵ برابر شدن فعالیت‌ها نسبت به ۸ سال پیش از دولت نهم و دهم است.

وی با بیان " در حال حاضر ۵ میلیون و ۱۲۷ هزار واحد مسکونی روستایی در کشور داریم " تصریح کرد: از این تعداد ۳ میلیون واحد مقاوم سازی شده است که اگر ۲ میلیون واحد دیگر را مقاوم سازی نکنیم با یک زلزله ۶ریشتری مصیبت خواهیم داشت.

وزیر راه و شهرسازی با یادآوری اینکه در مجموع ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در دولت‌های قبل از سال ۸۴ به‌شکل حمایتی ساخته شد، گفت: این در حالی است که در ۸ سال اخیر دو میلیون و ۱۸۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح مسکن مهر در شهرهای سراسر کشور ساخته شده است. از این میزان یک میلیون و ۱۸۰ هزار واحد افتتاح شده یعنی ۴ برابر بیشتر از فعالیت‌ دولت‌های قبلی.

نیکزاد با بیان اینکه یک میلیون واحد دیگر نیز از پیشرفت ۷۰درصدی برخوردار است، گفت: این تعداد واحد مسکونی نیز تا آخر امسال تکمیل و به متقاضیان تحویل می‌شود.

وی افزود: ۱۲ میلیون جوان در شرف ازدواج داریم که دولت آینده از هم اکنون باید به‌فکر ساخت ۶ میلیون مسکن برای آنها باشد.

ارسال نظر