|
|
کدخبر: ۱۵۰۴۲۵

تحلیل سخنان فرمانده نیروی قدس سپاه با موضوع جهان اسلام / ۴

«باسل» که ۳ سال از «بشار» بزرگ تر بود، در سال ۱۳۷۳ در یک سانحه کشته شد. پس از آن، همه تصور می کردند «رفعت اسد» برادر حافظ اسد به ریاست جمهوری می رسد.

گروه امنیتی دفاعیخبرگزاری فارس- سردار سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درسخنرانی تاریخ ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۲به بررسی و تحلیل اوضاع جهان اسلام و بایدها و نبایدها در این حوزه پرداخت که بخشی از این سخنان مهم و راهبردی توسط «سعدالله زارعی» کارشناس مسایل خاورمیانه مورد تحلیل و تفسیر قرار گرفته است.

«همین سوریه که الان محوز جدال اساسی است، یک طرف همه دنیا قرار دارد و یک طرفش ایران. بعضی ها تز روشنفکری می دهند که حالا این آقا(بشار اسد) برود و یک نفر دیگر بیاید. فرض کنید مرده. چون حقیقت موضوع را نمی دانند. در همین اردوگاهی که در آن امریکا، رژیم صهیونیستی، ترکیه و عربستان هستند خوارج را به خوبی می بینم.»

(سردار قاسم سلیمانی)

متن نظرات سعدالله زارعی را در زیر می خوانید.

«بشار اسد» سومین فرزند «حافظ اسد» در روز ۱۱ سپتامبر متولد شده و اینک در مرز ۵۰ سالی ایستاده؛ هرچند او در طول ۱۳ سال ریاست جمهوری خود، «بشار جوان» خطاب شده است.

بشار یک شعبه علوی استکه در دمشق متولد شده ولی بسیاری گمان می کنند در شهر آبا و اجدادی اش «لازقیه» متولد گردیده است.

او فارغ التحصیل در رشته پزشکی است و مسئولیت ریاست جمهوری سبب نشده که به طور کلی با شغلش وداع کند، اما کم نیستند کسانی که گمان می کنند او یک مقام عالیرتبه ارتش است و تحجصیلات او در دانشکده های افسری سپری شده است. کما اینکهاو بخش عمده ای از دوره ۲۵ ساله پیش از ریاست جمهوری اش را در اروپا سپری کرده و غرب را به خوبی می شناسد و هم از مواهب خدادادی و هم از سیاست های غرب آگاهی زیادی دارد او بلاواسطه و عریان غرب را دیده است.

بشار اسد از اول برای ریاست جمهوری سوریه تربیت نشده و به نظر نمی آید که تدارکی برای به قدرت رساندن آن از سوی پدرش صورت گرفته باشد.همه تصورات در مورد جانشینی حافظ اسد حول نامه «باسل اسد» برادر بزرگ تر بشار که کار آزموده ارتش و یک خلبان تمام عیار نیروی هوایی سوریه بود، می چرخید.

تصویر بشار در کنار پدرش(حافظ اسد) و برادرش(باسل)

«باسل» که ۳ سال از «بشار» بزرگ تر بود، در سال ۱۳۷۳ طی یک سانحه کشته شد. پس از آن، همه تصور می کردند «رفعت اسد» برادر حافظ اسد به ریاست جمهوری می رسد. رفعت در آن مقطع فرمانده نیروهای ویژه دفاعی سوریه و معاون رئیس جمهوری در امور امنیت ملی بود و از نفوذ زیادی در بین مردم و ساختار حزب بعثبرخوردار بود. اما چند سال بعد مشخص شد که رفعت اسد به این موقعیت دست نمی یابد و پسر سوم حافظ اسد جایگزین پدر می شود.

از آن روز به بعد نام بشار بر سر زبان ها افتاد و حال آنکه امروز گمان ها بر این است که بشار اسد خود را برای ریاست جمهوری مادام العمر آماده کرده است.

بشاراسد حدود یک ماه پس از مرگ پدر در خرداد ۱۳۷۹ قدرت را به دست گرفت.

دوره ریاست جمهوری ۷ سال است و قانون اساسی پیشین سوریه که تا سال ۲۰۰۷ اعتبار داشت، امکان انتخاب پی در پی یک نفر را به عنوان رئیس جمهور فراهم کرده بود و از این رو حافظ اسد به طور قانونی ۳۰ سال رئیس جمهور ماند اما بشار اسد از آغاز اولین دوره ریاست جمهوری، دستور اصلاح قانون اساسی و ایجاد محدودیت در زمان ریاست جمهوری را صادر کرد و بر اساس آن مانند اکثر کشورها، استمرار دوره ریاست جمهوری فقط برای یک بار امکان پذیر شد.

بر این اساس و پس از انتخاب دوباره در سال ۱۳۸۶، بشار اسد دوره جدید ریاست جمهوری خود را آغاز کرد وطبق قانون اساسی جدید می تواند یک دوره دیگر نیز کاندید شود در واقع سال ۲۰۱۴ پایان دوره اول ریاست جمهوری بشار اسد محسوب خواهد شد که در صورت انتخاب مجدد، می تواند تا سال ۲۰۲۱ در این مقام بماند.

البته این روند مشروط بر این است که کشور در زمان برگزاری انتخابات، یعنی اوایل تابستان سال آینده، آرام بوده و امکان برگزاری انتخابات سراسری در آن وجود داشته باشد که به نظر نمی آید. شرایط برگزاری انتخابات، حداقل در استان های حلب، رقه و ادلب امکان پدیر باشد.در قانون اساسی سوریه نیز مانند بسیاری از قوانین اساسی کشورها، در چنین شرایطی رئیس جمهور، دولت، مجلس بدون برگزاری انتخابات به کار خود ادامه می دهد و در زمان عادی انتخابات را برگزار می نماید.

بشار اسد در سوریه هیچ گاه رقیب فرد یا گروهی به حساب نیامده است از این رودر خانواده اسد و حزب بعثسوریه و دیوان سالاری اداری از محبوبیت زیادی برخوردار بوده کما اینکه بشار در متن جامعه سوریه نیز محبوبیت بالایی دارد و محافل کارشناسی و نظرسنجی امریکایی اخیراً اعلام کرده اند که با همه مسائلی که درباره سوریه مطرح است و رخدادهای خونینی که سوریه طی دوره حکومت بشار اسد تجربه کرده است، کماکان وی از بیشترین مقبولیت در بین جامعه سوریه برخوردار است که این گزاره از جنبه تجزیه و تحلیل اجتماعی نیز تائید می شود.

مردم در ۲ استان بندی علوی نشین یعنی(لاذقیه و طرطوس) به طور جدی از خانواده اسد و شخص بشار حمایت می کنند.

حمایت از این خاندان در استان مهم «حلب» نیز بسیار بالاست تا جایی که گفته می شود حلب بیش از دمشق پشتیبان حکومت کنونی سوریه است.

اسد در استان های جنوبی سویدا، قنیطره و درعا نیز محبوبیت بالایی دارد و نهایتا در استان دمشق هم محبوبیت بشار و سیستم فعلی برجسته است.

بشار اسد در دوره مدیریت خود نشان داده است که در هنگام مواجه شدن با تهدید، مسائل را به نحوی درک و تجزیه و تحلیل می کند و به موقع تصمیم می گیرد.

فشار ۳ سال اخیر روی حکومت سوریه یک فشار متراکم بین المللی و منطقه ای بوده و عبور از آن کار دشواری به حساب می آید ولی بشار اسد توانست صحنه را به گونه ای مدیریت کند که امروز دشمنان او هم اعتراف می کنند که بشار نیروی مسلط در عرصه سیاسی و اجتماعی سوریه است.

بشار در اولویت بندی و سبک و سنگین کردن مسائل، مهارت زیادی از خود بروز داده است به عنوان مثال وقتی مقر ستاد مشترک ارتش سوریه در روز پنجم مرداد ماه سال ۱۳۹۱ از طریق نفوذ مورد هدف تروریست ها قرار گرفت و منفجر شد و چند تن از مقامات ارشد نظامی و امنیتی سوریه کشته شدند، بشار اسد توانست وضعیت را جمع کرده و مانع فروپاشی سیستم ارتش شود.

این در حالیست که در این مقطع، یک سال و نیم از شروع بحران در سوریه گذشته بود و شبه نظامیان بر بخش های زیادی از شمال سوریه و حتی ریف دمشق تسلط پیدا کرده بودند اما بشار اسد مخالفان بسیار جدی زیادی هم دارد.

در میان دولت های همجوار سوریه، همینک رژیم صهیونیستی، دولت ترکیه، دولت اردن و حتی دولت لبنان خواستار کناره گیری بشار اسد از قدرت هستند و در سطح متطقه ای هم اکثر کشورهای عرب جنوب خلیج فارس و بعضی دیگر از دولت های متحد عربستان چنین خواسته ای داشته و برای آن صدها میلیارد دلار هزینه کرده اند و در سطح فرامنطقه ای هم اغلب دولت های اروپایی و دولت امریکا و سایر دولت های همگرا با امریکا نیز به شدت علیه بشار اسد فعالیت می کنند.با این وصف تغییر یک دولت در یک سرزمینی که به اذعان محافل غربی - عربی از محبوبیت زیادی هم برخوردار است، از طریق ایجاد همگرایی در مجموعه ای خارجی قابل قبول نیست و با کنوانسیون های حقوق بین الملل هم منافات دارد چه رسد به اینکه این دسته از کشورها با اعزام شبه نظامیان تروریستی و تجهیز و تسلیح آنان بخواهند یک دولت مدنی را از کار برکنار کنند.

سوریه حتی اگر به شدت نیازمند تغییر هم باشد و حتی اگر لازم باشد که بشار کناره گیری کند، راه آن تصمیم گیری درون سرزمین و توسط کسانی است که قانوناً و منطقاً حق دارند در این مورد تصمیم بگیرند و چنین تصمیمی سرنوشت سال های آینده آنان را رقم می زند نه کسانی که می خواهند بر سوریه سیطره پیدا کرده و از مردم آن سلب اختیار کنند.

انتهای پیام /

ارسال نظر