|
|
کدخبر: ۱۵۰۵۱۸

رحمانی در گفت وگو با تسنیم:

خبرگزاری تسنیم: رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: برای تحقق اهداف اقتصاد مقاوتی ضروری است که ستاد راهبردی اقتصاد مقاومتی بین دولت و مجلس تشکیل شود تا بتواند به طور دائم فعالیت ها و اقدامات مربوط به اقتصاد مقاومتی را رصد کند.

رضا رحمانی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانیخبرگزاری تسنیمبا اشاره به ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب، گفت: همه مردم و مسئولان باید به این سیاست ها توجه جدی داشته باشند و عزم خود را برای تحقق اهداف آن در راستای رشد و شکوفایی هر چه بهتر و بیشتر اقتصاد کشور به کار گیرند.

وی افزود: بنده معتقدم که ایجاد اراده در مسئولین برای تحقق اهداف سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی شاکله اصلی آن است، زیرا تا زمانی که اراده و عزم جهادی برای آن در بین مدیران وجود نداشته باشد، نمی توان به آینده امیدوار بود. البته برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی می بایست از شعارزدگی پرهیز شده و بیشتر به آن عمل شود. همه باید به مبانی اقتصاد مقاومتی اعتقاد داشته باشند.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه با بیان اینکه مسئولان اجرایی کشور و مردم باید در زمینه تحقق اهداف سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، روحیه جهادی داشته باشند، اظهارداشت: البته در کشور فضای رسانه ای نیز باید ایجاد شود تا از این طریق بتوان فرهنگ سازی کرد و زیرساخت های فرهنگی را نیز در این زمینه فراهم کرد.

رحمانی در ادامه به فضای کلی کشور در دوران دفاع مقدس و جنگ تحمیلی اشاره کرد و گفت: در زمان جنگ تحمیلی نیز فضای کلی کشور به گونه ای بود که همه مردم و مسئولان عزم جدی برای مقاومت و پیروزی در برابر استکبار را داشتند؛ امروز نیز باید در حوزه اقتصاد مقاومتی و مقابله با تهدیدات و تحریم ها با همین روحیه وارد میدان عمل شویم.

وی در همین زمینه تأکید کرد: باید فضای اقتصاد مقاومتی بر مردم و مسئولان و همه آحاد جامعه حاکم شود و همه تکلیف خودشان را در این زمینه بدانند. مسئولین و مردم نقش به سزایی در این حوزه دارند. به اعتقاد بنده، اگر مسئولین وظیفه شان را در این زمینه درست انجام ندهند، عمل بد آن ها به یک گلوگاه تبدیل می شود که سایرین نمی توانند وظیفه شان را خوب انجام دهند.

**اقتصاد مقاومتی آسیب پذیری کشور را کاهش می دهد

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه دولت و مجلس باید یک ستاد راهبردی برای پیگیری اهداف اقتصاد مقاومتی تشکیل دهند، تصریح کرد: این ستاد باید در دولت و محجلس تشکیل شود تا به عنوان یک قوه بینا بتواند به طور دائم فعالیت ها و اقدامات مربوط به اقتصاد مقاومتی را رصد کند تا اجرای تصمیمات به تعویق نیفتد. البته در این کار، مجلس به دلیل وظیفه نظارتی که بر عهده دارد، می تواند نقش برجسته تری ایفا کند.

رحمانی با انتقاد از اینکه برخی اقتصاد مقاومتی را به اقتصاد ریاضتی تعبیر می کنند، گفت: اقتصاد مقاومتی، ریاضتی و صرفا توسعه ای نیست، بلکه فراتر از همه این موارد است. اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه بتوانیم در برابر هجمه های اقتصادی که از سوی دشمن و بیرون از مرزها به ما وارد می شود، تصمیمات متناسب اتخاذ کرده و از همه ظرفیت و توان کشور در جهت مقابله با تهدیدات استفاده کنیم.

وی تأکید کرد: بنده معتقدم که عملیاتی کردن اهداف اقتصاد مقاومتی میزان آسیب پذیری کشور را کمتر از وضعیت موجود می کند. در اقتصاد مقاومتی مردم رکن اساسی و نقش اصلی را بر عهده دارند. البته دانش، حمایت از تولید، ایجاد اشتغال و افزایش صادرات نیز جزو ارکان اصلی اقتصاد مقاومتی است که آن را از اقتصاد ریاضتی متمایز می کند.

رئیس کمیسوین صنایع و معادن مجلس در پایان خاطر نشان کرد: اگر همه دستگاه ها وظایفشان در حوزه اقتصاد مقاومتی به درستی انجام دهند، به طور قطع شاهد رشد و شکوفایی اقتصاد کشور در بلند مدت خواهیم بود.

انتهای پیام /

ارسال نظر