|
|
کدخبر: ۱۵۰۷۲۵

تحلیل سخنان فرمانده نیروی قدس سپاه با موضوع جهان اسلام / ۵

فتاوی شیخ عرعور معروف است؛ مثلا از هواداران خود خواست تا نیمه شب هر شب الله اکبر بگویند و تا ۴۰ شب مداومت کنند تا نظام سوریه سقوط کند. مخالفان به این نسخه عمل کردند و ۴۰ شب را هم اجرا نمودند. ولی نظام سقوط نکرد.

گروه امنیتی دفاعیخبرگزاری فارس- سردار سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درسخنرانی تاریخ ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۲به بررسی و تحلیل اوضاع جهان اسلام و بایدها و نبایدها در این حوزه پرداخت که بخشی از این سخنان مهم و راهبردی توسط «شاکر قوامیان» کارشناس مسایل بین الملل مورد تحلیل و تفسیر قرار گرفته است.

«در همین اردوگاهی که در آن آمریکا، رژیم صهیونیستی، ترکیه و عربستان هستند، خوارج را به خوبی می بینیم. غیر از کفر و شرک و صهیونیسم. امروز ما در سوریه اینها(خوارج) را می بینیم که با الله اکبر سر می برند. یک فردی آمد پیش من و گفت آقای زرقاوی شب تا صبح قرآن می خواند و گریه می کرد و خودش یک جا ۱۲۰ نفر را سر می برد!»

(سردار قاسم سلیمانی)

متن نظرات شاکر قوامیان را در زیر می خوانید.

استعمار انگلیس با سیاست مزورانه و تفرقه انگیز خود تلاش کرد که اندیشه های انحرافی وهابیت را در میان اهل تسنن و فرقه بهائیت را در شیعیان ایجاد و تقویت کند تا بتواند منافع و امنیت خود را در سایه مدیریت بحران و تفرقه در بین مسلمانان تامین نماید.

بنابرایندر طول سلطه بریتانیا بر کشور ایران عناصر بهائیت در حکومت از موقعیت ممتازی برخوردار بودند تا حدی که در دوران محمدرضا پهلوی حکومت شاه به اراده آنها اداره می شد.

خاستگاه گروه های تکفیری در جهان اسلام تاریخچه بلندمدتی دارد که برخی از آنها به دوران اشغال افغانستان توسط اتحاد جماهیر شوروی برمی گردد.

آنچه مسلم است، به دنبال اشغال نظامی افغانستان از سوی شوروی سابق و آغاز جنگ آزادسازی افغانستان، کشورهای عربی با مقدس خواندن این جنگ، تبلیغات وسیعی را علیه دولت شوروی و حکومت افغانستان به راه انداختند و در همین رابطه کمک های مالی و نظامی فراوانی را به چریک های نظامی درگیر جنگ ارائه کردند و نیروهای متعصب و مذهبی زیادی از کشورهای مختلف عربی در این دفاع مقدس شرکت کردند.

این نیروها، بنیادگران تندرو از کشورهای مصر، الجزایر، تونس، عربستان، فلسطین، یمن و افغانستان را شامل می شدند. آنها شبکه ای را با عنوان «القاعده» تاسیس و با هدف گسترش فعالیت خود شعبه هایی را در سراسر جهان ایجاد کردند.

* سازمان القاعده

شکل گیری این سازمان در اواخر ۱۹۸۰ میلادی، توسط «اسامه بن لادن» و همراهانش انجام گرفت. آنها مسلمانان جهان را به احیای فریضه جهاد برای مبارزه با کفار و مشرکان فرا می خوانند و هدف غایی خود را احیای خلافت اسلامی و بازگرداندن مجد و عظمت گذشته مسلمانان اعلام می کنند.

اسامه بن لادن

بن لادن فرزند یک میلیونر سعودی بود که با تاثیر از آموزه های اسلام سیاسی که امثال سیدقطب مطرح کرده بودند خانه و کاشانه خود را رها و ثروت خود را وقف مبارزه با دشمنان کرد و با حضور در افغانستان در سازماندهی مجاهدان، عملا وارد معرکه نبرد با ارتش سرخ شوروی سابق شد.

به دنبال عقب نشینی شوروی از افغانستان در سال ۱۹۸۹، بن لادن در پی جبهه های جدیدی رفت تا به زعم خود جهاد مقدس را ادامه دهد و برای این کار سازمان القاعده را تشکیل داد.

در آن سازمان،اسامه بن لادن و هم پیمانانش از سازمان «الجهاد» مصر با مجاهدان مشهور به افغان های عرب، القاعده را در قالب سازمان های بزرگتر پیچیده تر به نام «جبهه جهانی علیه یهودیان و صلیبی ها» سازماندهی می کردند.

نقطه عطف تاریخ این سازمان زمانی بود که جنگجویان عرب آن به افغانستان مهاجرت کردند و قبایل پشتون این کشور میزبان این سازمان شدند.

قبایل پشتون بعدها در قالب حکومت طالبان، قدرت را در افغانستان به دست گرفتند و نظام بنیادگرا و مستبد آنها سپتامبر ۱۹۹۶ بر کشور افغانستان استیلا یافت و القاعده با حمایت همه جانبه طالبان(که به مدت ۵ سال از سپتامبر ۱۹۹۶ تا دسامبر ۲۰۰۱ به طول انجامید) توفیق یافت و توانست پایگاه های متعددی را در سراسر افغانستان دایر کند.

با سقوط طالبان تداوم فرماندهی شبکه های زنجیره ای القاعده در سراسر جهان به صورت مخفیانه در بیش از ۶۰ کشور جهان دایر گردید.

* گروه طالبان

گروه طالبان در کشور افغانستان رشد و گسترش پیدا کرد. این گروه عمدتا از اهالی مناطق پشتو زبان افغانستان اند که در مدارس مذهبی پاکستان تحت نظر علمای اسلامی شاخه فضل الرحمن و سمیع الحق مشغول به تحصیل بودند. گروه موصوف در سال های جهاد تحت همین عنوان فعالیت های محدودی در چند استان افغانستان خصوصا هلمند، قندهار و غور و… داشتند.

احیا و سازماندهی مجدد این گروه با تمهیدات قدرت های خارجی و توسط چند تن از مولوی های پشتو زبان(مولوی، عبدالرزاق و مولوی عبدالواحد) در کویته پاکستان به طور مخفی صورت گرفت.

نام این گروه در دوازدهم اکتبر ۱۹۹۴ میلادی برای نخستین بار روی تلکس خبرگزاری ها رفت و در سایه حمایت مالی و نظامی دولت پاکستان، آمریکا، عربستان سعودی و امارات متحده توانستند مناطق وسیعی را از دست دولت اسلامی افغانستان خارج کنند و به تصرف خود درآورند.

عربستان در پشتیبانی از طالبان دو انگیزه اساسی داشت: نخست آنکه عربستان خود را از ام القرای جهان اسلام می داند و مدعی است کمک به مسلمانان نوعی وظیفه دینی و الهی برای اوست.

انگیزه دوم رقابت با نفوذ رو به رشد ایران در افغانستان و آسیای میانه و منزوی ساختن جمهوری اسلامی ایران است.

دولت عربستان در تاریخ ۲۶/۵ / ۱۹۹۷ به شکل صریح با به رسمیت شناختن حکومت خودخوانده گروه طالبان سفارت ریاض در افغانستان را تحویل آنها داد.

طالبان چندی بعد با تهاجم به قندهار و تصرف این شهر رسما و در صحنه سیاسی افغانستان اعلام موجودیت نمودند و با پشتوانه نظامی و تسلیحاتی آمریکا و پاکستان در مدت بسیار کوتاه ولایات جنوبی غربی را به تصرف خود درآوردند و سپس پایتخت افغانستان را در ۲۶ سپتامبر ۱۹۹۶ اشغال کردند و تاسیس حکومت اسلامی را به نام امارات اسلامی افغانستان اعلام نمودند.

طالبان در حاکمیت افغانستان مدعی اجرای شریعت بود. آنها همواره مواردی چون پوشیدن عمامه، تراشیدن سر و گذاشتن ریش را یکی از بزرگترین شعائر دینی به حساب می آوردند و به محض مشاهده ارتکاب جرم و یا مظنون بودن فرد بدون بازخواست و فرصت دفاع به اجرای قصاص محکوم می شد.

* سپاه صحابه

گروه سپاه صحابه یک گروه پیرو فرقه وهابیت است که از حزب جمعیت علمای اسلام پاکستان منشعب شده است.

این گروه در سال ۱۹۸۰ میلادی توسط فردی به نام «حق نواز جهنگو» در شهر جهنگ(ایالت پنجاب) در زمان ضیا الحق تاسیس شد و به زودی در سراسر پاکستان گسترش یافت.

مراکز فعالیت این گروه شهرهای سیالکوت، فیصل آباد و جهنگ و… مناطقی هستند که قبلا محل فعالیت فئودال های وهابی برای مبارزه با شیعیان بود این گروه توسط عربستان پشتیبانی مالی و سیاسی می شود.

از شعارها و اهداف تاسیس سپاه صحابه دفاع از احترام به صحابه و گرایش وهابیون و مبارزه با افکار شیعیان و به بهانه مخالفت با صحابه و انقلاب اسلامی ایران است.

تبلیغات گسترده و اغوا کننده آنها و فعالیت هایی مانند آدم ربایی، سرقت مسلحانه، ترور و کشتار دسته جمعی(بمب گذاری) و اعمال وحشیانه دیگر موجب ایجاد وحشت و دلهره در میان شیعیان می شد و سرانجام در ۶ اکتبر سال ۲۰۰۳ اعظم طاق به قتل رسید.

قلعه های نظامی و سنگرهای این گروه بیشتر در نواحی جنوب پاکستان در منطقه مرکزی و پرجمعیت پنجاب و مرزهای کراخی واقع شده و تعداد دفاتر و مراکز فعالیت این گروه به ۵۰۰مرکز بالغ می شود و در هر بخش از استان ایالت پنجاب شاخه ای از این گروه وجود دارد و در کشورهای خارجی نیز مراکزی برای فعالیت خود دایر کرده اند، کشورهای چون امارات متحده عربی، عربستان سعودی، بنگلادش، کانادا و…

بسیاری از حوزه های علمیه و مدارس در ایالت پنجاب توسط این گروه اداره می شود.

مولانا جهنگو در سال ۱۹۹۰ به قتل رسید. او در همان سال در انتخابات شورای ملی شرکت کرد ولی رای نیاورد.

گروه سپاه صحابه توسط طالبان حمایت می شوند. اعظم طارق از رهبران نیز آشکارا حمایت خود را از رهبر گروه طالبان اعلام کرد او نیز به شدت با قوانینی چون تحریم تلویزیون موافقت می کرد. اعظم طارق متهم شد که حدودا ۱۰۳ مورد رهبری ترور مقامات شیعیان را بر عهده داشته است.

* گروه داعش

این گروه یکی از شاخه های القاعده به حساب می آید و به صورت غیررسمی از القاعده جدا شده و مستقل عمل می کند کلمه داعش(دولت اسلامی عراق و شام) است.

ریشه این گروه به تشکیلاتی با شعبه ای از القاعده باز می گردد و رهبری آن بر عهده ابومصعب زرقاوی اردنی تبار عرب بود.

ابومصعب زرقاوی

او در اشغال کشور افغانستان توسط شوروی حضور داشت و همراه داوطلبان عرب به آنجا رفت و با روس ها وارد جنگ شد اما به تدریج تشکیلاتی راه انداخت که نسبت به گروه مجاهدین افغانستان مستقل عمل می کرد و بعدها به عنوان القاعده مطرح شد.

در آن زمان بن لادن و ایمن الظواهری و ابومصعب زرقاوی کنار یکدیگر قرار گرفتند. زرقاوی یک خیمه جداگانه داشت و در افغانستان به شامی ها معروف شده بود.

زرقاوی به شدت انسان خشنی بود که به راحتی دست به جنایت می زد و در راه جهاد هیچ خط قرمزی را برای خود متصور نمی شد.

بعد از آنکه حکومت صدام سقوط کرد، زرقاوی به سرعت خود را به آنجا رساند و شاخه جدیدی از القاعده را در آنجا تاسیس کرد.

نمونه ای از جنایات گروه داعش

این مسئله که با اشغالگران مبارزه می کردند از سوی جوانان عراقی مورد استقبال قرار گرفت و حتی از کشورهای دیگر بسیاری راهی عراق شدند و این اتفاق موجب شد که زرقاوی به یک قدرت در عراق تبدیل شود.

بعد از این اتفاقات در عراق بتدریج اقدامات وی روابط میان او و بن لادن را تیره و تار کرد.

زرقاوی به هیچ عنوان تمایلی به قبول دستورات و برنامه های بن لادن نداشت و همان گونه که تشخیص می داد عمل می کرد. زرقاوی از فرامین القاعده سرپیچی کرد تا اینکه توسط نیروهای آمریکایی کشته شد.

* جبهه النصره

این گروه که در ژانویه سال ۲۰۱۲ اعلام موجودیت کرد، به عنوان قوی ترین گروه القاعده در سوریه مشغول فعالیت بود و رهبر آن ابومحمد الجولایی است.

الجولایی طی پیامی اعلام کرد که او و همراهانش تنها چند ماه بعد از آغاز بحران سیاسی در سوریه از میدان جهادی دیگری به این کشور آمدند تا به مردم شرق مدیترانه در برابر بشار اسد کمک کنند در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۲ سایت انصار المجاهدین کتابچه ای درباره جبهه النصره با عنوان جبهه النصره چه کسانی هستند منتشر کرد این کتابچه آنها را چنین توصیف می کنند.

جبهه مقدسی که بهترین مجاهدین را از گوشه و کنار زمین در گروه واحد در شرق مدیترانه گرد هم آورده است تا بشار اسد منفور و سربازانش را از بین ببرند و حکومت خدا را در شرق مدیترانه ایجاد کنند. اهداف جبهه از این جهاد این است که کل سیستم حکومتی را تغییر دهد و عدالت، آزادی و برابری را در کشور برقرار نماید. همان گونه که خداوند دستور داد نه آن گونه که غرب ترویج می کند.

این جبهه اختلافات زیادی با گروه های دیگر معارض در سوریه مثل جیش الحُر دارد. آنها اخوان المسلمین را اخوان الشیاطین و فرصت طلب می خوانند و آنان را به همکاری با غرب و رژیم صهیونیستی متهم می کنند.

* نقش فتاوای علمای وهابی در ظلم و جنایت علیه مسلمانان

صدور فتاوای علمای وهابی غیرانسانی است و به جنایات القاعده و گروه های تکفیری مشروعیت می بخشد و در حالی که هیچ گونه مطابقت با شریعت اسلامی و قران کریم ندارد بلکه مغایرت اساسی هم دارد.

بالاترین حدود در شرع اسلامی شلاق و بالاترین حد در وهابیت زنده زنده پوست کندن است. همچنین وهابی های تکفیری اعتقاد دارند اگر در کشورهای اسلامی گناهی صورت گیرد تبدیل به بلاد کفر می شود و می توان با آنها جنگید تکفیر کردن توسط وهابی ها ضربه زدن به اسلام است آنها از ایجاد کشتار در میان مسلمانان دو هدف را پیگیری می کنند.

* درگیری داخلی بین شیعه و سنی

منحرف کردن توجه مسلمانان به دشمن خارجی در ادامه بعضی از این مفتی ها را معرفی می کنیم.

* شیخ یوسف القرضاوی

قرضاوی در تاریخ ۹/۹ / ۱۹۲۶ میلادی در مصر متولد شد و حفظ قرآن کریم را تا ۱۰ سالگی تمام کرد. سپس وارد دانشگاه الازهر شد در سال ۱۹۵۳ مدرک عالی دانشکده اصول دین و در سال ۱۹۵۴ مجوز تدریس را در این دانشگاه دریافت کرد و در سال ۱۹۶۰ مدرک کارشناسی را دریافت و در سال ۱۹۶۰ مدرک کارشناسی ارشد مطالعات عالی علوم قرانی و سنت در سال ۱۹۷۳ مدرک دکترای خود را با رتبه عالی از دانشکده اصول دین دریافت نمود و سپس ریاست اتحاد جهانی علمای اسلام را بر عهده گرفت.

یوسف قرضاوی

قرضاوی فتاوایی را نیز مطرح کرده که هم در میان اهل سنت و هم در میان شیعیان با انتقادات شدیدی مواجه شد که از جمله می توان به حرمت زیارت قبور امامان و صالحان اشاره کرد.

وی اعلام کرد که علوییون و نصریه کافرتر از یهود و نصارا هستند و در گفت وگو با شبکه العربیه حزب الله را حزب الشیطان و الطاغوت خواند.

* شیخ عدنان بن محمد عرعور

متولد ۱۹۴۸ در حماه سوریه است که نسبت خانوادگی او را به شمال جزیره العرب از قبیله ای به نام عنزه می دانند. وی در عربستان آموزش دیده و استادانی چند داشته که مشهورترین آنان بن باز مفتی مشهور و معلوم الحال وهابی بوده است.

عدنان بن محمد عرعور

وی با انتقاد از تشیع بر اساس مبانی جریان وهابیت تکفیری عربستان توانست برای خود شهرتی نسبی کسب کند و در این دوره جایزه بین المللی نایف بن عبدالعزیز را هم به دست آورد.عرعور مشرب فقهی خاصی ندارد و فتاوایش به تصریح مریدان و شاگردان، از مبنای خاصی پیروی نمی کنند.

وی حضوری نسبتا فعال در شبکه های مختلف تلویزیونی و ماهواره های صفا، وصال، بیان سوریا الشعب و رشد که از لندن پخش می شوند دارد.

فتاوی وی معروف است مثلا او از هواداران خود خواست تا نیمه شب هر شب الله اکبر بگویند و تا ۴۰ شب مداومت کنند تا نظام سوریه سقوط کند مخالفان به این نسخه عمل کردند و ۴۰ شب را هم اجرا نمودند. ولی نظام سقوط نکرد.

پس از نسخه الله اکبر، شیخ عرعور نسخه «قابلمه کوبی» را تجویز کرد و از هواداران خود خواست تا در اوایل بحران در سوریه در بالکن های منازل خود یا در خیابان ها بر پشت قابلمه ها بکوبند و بیشترین سر و صدا تولید کنند و به آنها وعده کرد که این سر و صدا در سرنگونی نظام سوریه تاثیر خواهد داشت. این فتاوی باعثشد هواداران او را مسخره کنند و از او یک دلقک بسازند.

* محمدالعریفی

محمدبن عبدالرحمن العریفی مبلغ و عالم جوان سعودی است که ۱۵ جولای ۱۹۷۰ در شهر دمام واقع در استان شرقی عربستان به دنیا آمد.

محمد العریفی

لیسانس خود را در سال ۱۹۹۱ در رشته اصول از دانشگاه امام محمد سعود ریاضی و فوق لیسانس خود را در سال ۱۹۹۶ در اصول دین با گرایش عقیده مذاهب معاصر از همین دانشگاه دریافت نمود. عنوان پایان نامه وی پژوهش و بررسی «الکافیه الشافیه فی الانتصار الفرقه الناجیه ابن قیم» بود که با رتبه ممتاز دفاع کرد و توانست در سال ۲۰۰۲دکترای خود را در اصول دین گرایش عقیده و مذاهب معاصر از همان دانشگاه محمد بن سعود دریافت کند.

عریفی تاکنون فتواهای عجیب و غریب صادر کرده است که جنجالی ترین فتوای وی همان است که به شورشیان سوریه اجازه می دهد تا با زنان ازدواج کوتاه و چند ساعته داشته باشند. در این فتوا گفته است که بهترین جهادها جهاد نکاح است.

وی همچنین در این فتوا بهشت را به آن دسته از زنانی که به این نوع ازدواج با نظامیان رضایت می دهند وعده داده است.

این گونه زنان بدون اینکه عده نگاه دارند و نیز حتی زنان شوهر دار نیز منعی وجود ندارد تا بدین وسیله همگی به بهشت بروند.

انتهای پیام /

ارسال نظر

پربیننده ترین