|
|
کدخبر: ۱۵۵۸

صادرات گاز ایران به عراق که پیش از این قرار بود تیرماه سال جاری آغاز شود به دلیل تأخیر در احداثخط لوله صادراتی گاز از عسلویه تا بغداد به ابتدای سال ۹۳ موکول شد.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از تسنیم، بر اساس تفاهم نامه به امضا رسیده بین وزرای نفت و انرژی ایران، عراق و سوریه در مرداماه سال ۹۱ قرار شد با احداثخط لوله دوستی، گاز ایران از مسیرهای عراق، سوریه و لبنان به اروپا برسد. در فاز اول احداثاین خط لوله صادراتی، صادرات گاز ایران به عراق و احداثخط لوله ای از عسلویه تا بغداد هدف گذاری شد.
قرار بر این بود تا با تکمیل این خط لوله، صادرات گاز ایران به عراق از تیرماه سال جاری آغاز شود اما آخرین خبرهای منتشر شده حاکی از تغییر در این برنامه است.
مصعب المدرس سخنگوی وزارت برق عراق در جدیدترین اظهارات خود گفت: اجرای طرح خط لوله انتقال گاز به‌علت حملات مسلحانه به تأخیر افتاد، این وزارتخانه همچنین با مشکل خرید زمین برای نصب خط لوله روبه‌روست.
وزارت برق عراق همچنین تمایل خود را به واردات روزانه بیست و پنج میلیون متر مکعب گاز از ایران برای نیروگاه‌های این کشور اعلام کرد. این وزارتخانه اعلام کرد خط لوله گاز با هزینه سیصد میلیون دلار میان ایران و عراق تا پایان امسال تکمیل می‌شود.
از سویی دیگر خط لوله دهگلان تا کرمانشاه که به صورت انشعاب از خط ششم سراسری انتقال گاز به منظور صادرات گاز ایران به عراق در دست احداثاست، هنوز تکمیل نشده و به نظر می رسد تکمیل آن در تابستان ۹۲ محقق نشود.
با توجه به روند اجرای خطوط لوله انتقال گاز بین عسلویه تا بغداد، صادرات گاز ایران به عراق پس از گذر از فصل سرمای ۹۲ در ابتدای سال ۹۳ آغاز خواهد شد.

ارسال نظر