|
|
کدخبر: ۱۵۹۰۵۴

مشروح / رئیس جمهور در جمع خانواده شهدای سیستان و بلوچستان:

خبرگزاری تسنیم: رئیس جمهور در زاهدان گفت: هر کشوری که به حقوق، کرامت و منافع ملی مردم ما احترام بگذارد ما در کنار او خواهیم بود و در مقابل همه متجاوزان به حریم ایران اسلامی قاطعانه خواهیم ایستاد.

به گزارشخبرگزاری تسنیماززاهدان، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی دقایقی پیش در جمع نخبگان، منتخبان و خانواده شهدا و ایثارگران سیستان و بلوچستان حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت.

رئیس جمهور در بخش ابتدایی سخنان خود اظهار کرد: سخن گفتن در جمع فرهیختگان، شعرا، نویسندگان، صاحب نظران، اساتید علما و به ویژه ایثارگران و خانواده های معظم شهیدان و آزادگان آن هم در فرصتی کوتاه کار ساده ای نیست؛ این خادم ملت افتخار می کند که در آغاز سال جدید خداوند این توفیق را داد تا در سرزمین غیور مردان و مرزداران با کفایت، مردم عزیز استان سیستان و بلوچستان باشیم.

پیروزی انقلاب اسلامی مرهون رشادت ها و مقاومت ها است

وی افزود: سخن را از ایثارگران شروع می کنم و بعد به رسالت بلند نخبگان می پردازم، به راستی اگر ایثار و مقاومت، ایستادگی و شهامت و شهادت برای مقاومت نبود ایا می توانستیم انقلاب خود بیاستیم.

حجت الاسلام روحانی در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: مرزدارانی که در صف مرابت ایستاده اند در نقش جهاد فی سبیل الله هستند به گونه ای که ۴۰ روز مرابته همانند جهاد در راه خدا است، سلام و دورود ما بر همه مرزداران ایران و به ویژه استان قهرمان سیستان و بلوچستان.

دولت هرآنچه در توان دارد را در خدمت خانواده ایثارگران می گذارد

وی تصریح کرد: دولت با همه افتخار آنچه در توان دارد در خدمت خانواده ایثارگران می گذارد، قطعا هرچه دولت انجام دهد در قبال کار بسیار عظیمی که عزیزان شما انجام دادند بسیار اندک است چرا که آنان جان عزیز خود را در راه اسلام و انقلاب تقدیم کردند و شما نیز صبر و مقاومت پیشه کردید، اجر شما با آن کسی است که بی حساب پاداش می دهد، فقط او می تواند و لطف و نگاه او قادر به جبران ایثارگری شما است.

رئیس جمهور با بیان اینکه عنایت از سوی حق برای همه است، گفت: اگر امروز ایستاده ایم و دنیا در مقابل این سرزمین ایران اسلامی به واسطه همان جانفشانی ها پشیمان است یا پشیمان خواهد شد، به خاطر ایثار ایثارگران و شما خانواده ها بوده که البته این قدر و منزلت در گستره جهانی حاصل شده است.

وی اضافه کرد: به استان سیستان و بلوچستان، استان محروم و پر از رنج، محنت و ناامن می گویند درحالی که من هیچ کدام را نمی پذیرم چرا که سرزمینی با اقوام دلاوری چون سیستانی و بلوچی دارد، جوانانی غیور و با استعداد دارد که شما به خوبی نمونه آن را در این جمع با جمعی مدال و افتخار دیدید و شاعری توانمند که همه نشان از قابلیت های این منطقه دارد.

حجت الاسلام روحانی با تاکید بر توجه ویژه به ورزش استان به ویژه ورزش والیبال، گفت: در زمینه ورزش والیبال مهارت بیشتری در این استان وجود دارد در همین راستا از استاندار می خواهم تا با برنامه ریزی و کمک دولت برای نشاط هر چه بیشتر این منطقه تلاش کند.

نقش محوری وحدت در سیستان و بلوچستان به الگویی در جهان مبدل شده است

وی با اشاره به نقش محوری وحدت در استان که به الگویی در جهان مبدل شده است، افزود: همه می دانید که شما در استان سیستان و بلوچستان قرن ها با وحدت و اتحاد کنار هم زندگی کردید اقوام و پیروان مذاهب مختلف با وحدت و اتحاد در کنار یکدیگر زندگی کردید، ما امروز به وحدت و اتحاد مثال زدنی شما افتخار می کنیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: امیدوارم صمیمیت، برادری و اتحاد شما سرمشق و درسی برای همه کشورهای منطقه و اسلامی باشد، چراکه همه در برابر خداوند تسلیم اند و اسلام را برگزیدند، همه افتخارشان آن است که جزو امت محمد(ص) بوده و همه بر خاندان رسالت و اهل بیت(ع) می بالند و این مهمترین عزم برادری و اخوت است.

میدان ورزش میدان وحدت و اتحاد است

حجت الاسلام روحانی اضافه کرد: برای اینکه وحدت مستحکم تر شود باید در مقام عمل شیعه و سنی در کنار هم باشند، یکی از جاهایی که وحدت برای ما می آفریند میدان ورزش است، میدان ورزش میدان وحدت و اتحاد است، مردم در آحاد مختلف باید در کنار یکدیگر باشند.

وی افزود: باید در میدان های ورزشی انجمن های مردم نهاد و ثمن ها هم کنار هم باشند، وحدت با زبان درست نمی شود و باید وحدت اصلی را در با هم بودن معنا کرد.

رئیس جمهور با اشاره به شرکت های دانش بنیان در استان سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: طرح ها و برنامه های مختلف و ویژه ای در این باره برای استان مدنظر قرار گرفته است، ما این برنامه ها را دنبال و حمایت خواهیم کرد چرا که این شرکت ها توسعه استان و توسعه کشور را با خود به دنبال دارد.

وی با اشاره به ظرفیت نخبگان گفت: نخبگان رسالت سنگینی بر دوش دارند، نخبه کسی است که واقعیت ها را بیشتر لمس می کند و بیشتر دنبال راه حل می رود؛ نخبه کسی است که بهتر می تواند صدای مردم را به مسئولان برساند و نخبه اصلی کسی است که برای رفع مشکلات سرزمینش یک راه حل پیدا کند.

اگر وعده ای به مردم می دهم، وعده ام کارشناسانه است

حجت الاسلام روحانی خاطرنشان کرد: بنده سعی می کنم اگر وعده ای به مردم می دهم وعده ام کارشناسانه باشد، یکسری تصمیم های مختلف برای استان سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شده که این تصمیمات هم برای منطقه سیستان و هم برای کل استان است.

وی تاکید کرد: ما در مورد بخش کشاورزی برنامه های زیادی داریم، قدم نخست در بحثکشاورزی تامین آب بوده ما باید از آب موجود حداکثر استفاده را داشته باشیم و برای تولید و دریافت آب تلاش کنیم.

تامین حق آبه تالاب هامون از مباحثاصلی در سفر به افغانستان بود

رئیس جمهور با اشاره به سفر خود به افغانستان در روزهای نخست امسال گفت: عمده مباحثمیان دو کشور ایران و افغانستان در مورد آب هیرمند و تامین حق آبه تالاب هامون بود، باید به قراردادهایی که در زمینه های آب های مرزی داریم عمل شود؛ بهره وری و درست استفاده کردن از آب موجود از جمله برنامه های ما در زمینه آب است.

حجت الاسلام روحانی در ادامه سخنانش با بیان اینکه در کنار بحثآب بحثبرق و گاز نیز مطرح است، اظهار کرد: ما در حال حاضر گاز را در ایرانشهر داریم که امیدواریم با ورود بخش خصوصی روند گازرسانی به سایر شهرهای استان سرعت بخشد.

وی افزود: تاکید من بر این است که تا پایان سال ۹۴ گاز به زاهدان برسد، امیدوارم همه وعده هایی که در این سفر به مردم عزیز می دهم در دولت یازدهم اجرایی شود.

پیگیری جدی برای مهار شدن شن های روان و ریزگردها در سیستان و بلوچستان

رئیس جمهور در ادامه سخنانش با اشاره به معضلات زیست محیطی استان سیستان و بلوچستان گفت: در زمینه محیط زیست کار بسیار بزرگی باید انجام شود و این کار بزرگ مهار شدن شن های روان و ریزگردهاست، این کار عظیم باید در سال های مختلف به صورت ویژه مدنظر قرار گرفته شود.

حجت الاسلام روحانی اظهار کرد: یکی از شاخصه های اصلی توسعه و تحول در استان سیستان و بلوچستان این است که این استان باید به استانی ترانزیتی تبدیل شود و به همین سبب چابهار نیز باید جزء یکی از بنادر مهم کشور قرار گیرد، در بحثراه آهن نیز اقداماتی انجام شده و تلاش بر این است تا راه آهن این استان به راه آهن سراسری متصل گردد؛ همچنین باید بازارچه های مرزی نیز فعالتر شود.

امنیت در سایه همکاری مردم، طوایف و اقوام برقرار می شود

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحثامنیت گفت: بنده سال ها در بحثامنیت کار کرده ام، اگر کسی فکر می کند امنیت تنها به دست دولت درست می شود این فکر، فکر درستی نیست؛ امنیت در سایه همکاری مردم، طوایف و اقوام صورت خواهد گرفت.

رئیس جمهور تاکید کرد: اگر همه مردم به صحنه بیایند امنیت پایدار ایجاد خواهد شد، توسعه استان متصل به امنیت و امنیت استان نیز متصل به توسعه استان است؛ این دو از یکدیگر تفکیک پذیر نیستند، باید تمامی دستگاه های دولتی روابط صمیمانه تری را با طوایف و قبایل داشته باشند، یکی از مشکلات امنیتی استان سیستان و بلوچستان همسایگی این استان با کشورهای پاکستان و افغانستان است، همین همسایگی امنیت این استان را تحت الشعاع قرار می دهد، ناامنی مانند بیماری است و سرایت می کند از همین رو باید امنیت دست مردم باشد.

وی با اشاره به ظرفیت های اقتصادی صنایع و معادن استان سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: ظرفیت های زیادی در استان وجود دارد، باید در این زمینه اکتشافات و سرمایه گذاری زیادی صورت بگیرد، معادن بسیار قوی در این استان وجود دارد و ما برای به ثمر نشاندن برنامه های سفر خود ۸ گروه را در این استان در حال فعالیت داریم که امیدواریم با فعالیت این گروه ها و حمایت دولت و همکاری مردم زمینه شکوفایی اقتصاد این منطقه فراهم شود.

حجت الاسلام روحانی در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه بنده بسیار نسبت به آینده کشور، توسعه آینده کشور و همچنین توسعه این استان امیدوارم، تصریح کرد: شعار اصلی من و آنچه در ذهن خود پرورش داده ام این است که با آشتی همه چیز درست می شود، آشتی با خود اقوام، مذاهب و گروه ها که باید درگیری ها را کنار گذاشت، همه ما مسلمان و ایرانی هستیم و به این موهبت ها افتخار می کنیم.

در مقابل متجاوزان به حریم ایران اسلامی قاطعانه خواهیم ایستاد

وی افزود: ما باید با کشورهای دنیا رابطه برقرار کنیم، هر کشوری که به حقوق، کرامت و منافع ملی مردم ما احترام بگذارد ما در کنار او خواهیم بود و در قبال همه متجاوزان به حریم ایران اسلامی قاطعانه خواهیم ایستاد.

انتهای پیام / آ

ارسال نظر