|
|
کدخبر: ۱۵۹۰۷۴

روحانی در جمع علمای شیعه و سنی:

رئیس جمهور با بیان اینکه راه دین اعتدال است گفت: عده ای هستند که اسلام را به صورت منحرف تبلیغ می کنند و کسانی که راههای تکفیری و سلفی را پیمودند اسلام افراطی را دنبال کرده اند ما دنبال اسلام معتدل هستیم چرا که سیره پیامبر اسلام نیز مبتنی بر عدل و اعتدال بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر حسن روحانی رئیس جمهور در ادامه اولین روز از سفر استانی خود به استان سیستان و بلوچستان شامگاه امروز سه شنبه با جمعی از علمای شیعه و سنی این استان در دانشگاه سیستان و بلوچستان دیدار کرد.

وی در این مراسم گفت: رسالت علما رسالت بسیار سنگین و پرافتخار است و هر یک از شما از بزرگان و محققین اسلامی و قرآنی هستید.

روحانی با اشاره به شرایط امروزی مسلمانان در جهان گفت: ما در شرایطی در دنیا قرار گرفته ایم که در این مقطع رسالت سخت تر و سنگین تری بر دوش ما گذاشته شده است چرا که حساسیت های جهانیان و قدرت های جهانی نسبت به اسلام بیشتر است. اسلام دینی است که علاوه بر معنویت، مسیر تعالی و پیشرفت مادی را هم پیش پای انسان می گذارد.

وی با بیان اینکه قدرت های بزرگ از دو منظر از اسلام هراس دارند گفت: اسلام دینی است که قدرت آفرین، فرهنگ آفرین و تمدن آفرین است و در بسیاری از کشورهای اسلامی مردم بر ضد استعمار قیام کردند که این قیام با انگیزه دینی، قرآنی و اسلامی بوده است.

رئیس جمهور افزود: امروز دنیا تشنه یک معنویت و فرهنگ است که بتواند بشریت را در مسیر سعادت قرار دهد و دین اسلام سنت پیامبر، کلام خدا و راهی که بزرگان اسلام در طول تاریخ پیمودند و اهل بیت پیامبر جاذبه های بسیار دارد و دشمنان نیز برای از بین بردن این جاذبه بسیار تلاش می کنند.

روحانی ایجاد تفرقه و اختلاف در درون دنیای اسلام را یکی از توطئه های دشمنان نامید و گفت: در رودروی هم ایستادن مسلمانان و تکفیر نمودن و در بسیاری از اختلافات دست قدرت های استعماری وجوددارد و دنیا و توطئه گران خوشحالند که مسلمانی، مسلمان دیگری را می کشد و خون او را می ریزد و به خاطر این جنایت خود را بهشتی می داند.

وی با بیان اینکه هیچ ظلمی بالاتر از راه حق را منحرف کردن و آن را واژگونه به مردم معرفی کردن نیست گفت: امروز خداوند نعمت بزرگی به ایران اسلامی در استان سیستان و بلوچستان داده که آن وحدت میان شیعه و سنی است و ما باید در برابر این نعمت شکرگزار باشیم.

رئیس جمهور با اشاره به صفات آیت الله سلیمانی نماینده ولی فقیه در این استان تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب، نماینده ای حلیم، با علم و عالم انتخاب کرده اند و علمای بزرگ اهل سنت و همه طلاب اعم از شیعه و سنی نیز با حکمت و تدبیر عمل می کنند و مسیرشان هم تدبیر است و هم امید برای مردم.

روحانی تصریح کرد: مردم چه گناهی کرده اند که نعوذ بالله ما علما بخواهیم رودر روی هم بایستیم این همه اشتراک نظر وجود دارد و حالا نباید روی دو، سه مورد اختلاف نظر اصرار ورزیم. در یک خانواده هم تضارب آرا وجود دارد و خیلی از مواقع تضارب آرا منجر به پیشرفت می شود اما باید مراقبت کرد که این تضارب آرا به نزاع و تفرقه تبدیل نشود.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم ایران دلشان نمی خواهدکه ببینند شیعه و سنی و علمای آنان رودر روی هم ایستاده اند گفت: مردم که هیچ اگر پیامبر اسلام امروز در میان ما بود از ما چه می خواست؟ آیا بجز اخوت، برادری و تعاون از ما انتظار داشت؟

روحانی با اشاره به وحدت و اتحاد میان شیعه و سنی و اقوام مختلف در استان سیستان و بلوچستان گفت: ما چتر وحدت را بالای سر این مردم در این استان می بینیم و همه مردم ایران زیر چتر اسلام، چتر ایران و چتر قانون اساسی و رهبری زندگی می کنند.

وی ایران را به گلستان تشبیه کرد و خاطرنشان کرد: ما یک گلستانی به نام ایران با ۷۷ میلیون گلهای متنوع داریم که ممکن است اندکی خار نیز در میانشان پیدا شود اما امیدواریم آن خارها هم تبدیل به گل شود.

رئیس جمهور گفت: گلهای متنوع با عطرهای متنوع و با زیبایی های متفاوت در این گلستان وجود دارد و ما باید به خاطر این نعمت وحدت و اتحاد شکر گزار باشیم.

روحانی با تاکید بر اینکه امروز در شرایطی هستیم که نباید روی جزئیات بحثکنیم گفت: امروز دشمنانی داریم که با اهل اسلام، قرآن و پیامبر مخالف هستند. یک خانواده ممکن است اختلاف داشته باشند اما وقتی دشمن قوی آنان را تهدید کند اعضای خانواده متحد می شوند و امروز شریعت اسلام، قرآن، مسیر حق و راه اهل بیت، دشمنانی دارد و ما باید در برابر این دشمنان خودمان را مجهز کنیم.

وی تصریح کرد: ما باید استان را توسعه دهیم ما باید معادن را احیا و کشور را آباد و راه زندگی مردم را آسان کنیم که این افتخاری برای ماست.

رئیس جمهور استان سیستان و بلوچستان را استانی استراتژیک نام برد و افزود: نقطه ای که ایران به دنیا متصل می شود همین استان است چرا که ایران از سیستان و بلوچستان به اقیانوس متصل می شود و این استان مرزهای آبی و خاکی با دیگر همسایگان مسلمان دارد بنابراین این استان باید از لحاظ معنوی و فرهنگی باید برای همه استانها الگو باشد.

روحانی با بیان اینکه ملت در انتخابات راه اعتدال را برگزید گفت: اگر ما بخواهیم دین اسلام جاذبه های خود را حفظ کند باید راه اعتدال و میانه روی را پیش بگیریم چرا که راه دین نیز راه اعتدال است.

وی تصریح کرد: یک عده ای هستند که اسلام را به صورت منحرف تبلیغ می کنند کسانی که راههای تکفیری و سلفی را پیمودند اسلام افراطی را دنبال کرده اند و ما دنبال اسلام معتدل هستیم همان اسلامی که سیره پیامبر اسلام نیز این مسیر را نشان می دهد. پیامبر همه زندگی اش عدل بود و اعتدال وگرنه اسوه نمی شد.

رئیس جمهور گفت: امروز اگر می خواهیم استان سیستان و بلوچستان جایگاهی از لحاظ مادی و معنوی پیدا کند همه مردم بویژه شما علما باید کمک کنید.

روحانی در ادامه با اشاره به برنامه های دولت برای این استان افزود: استان شما مستعد است و دولت نیز آماده خدمت و ما نیز برای معادن، راه آهن، گازرسانی، احیای کشاورزی، مسئله سد و آبهای مرزی برنامه هایی داریم که این کارها را با حمایت و کمک مردم و علما، بزرگان، فضلا، طلاب و مبلغین دینی اجرایی خواهد کرد.

وی گفت: با وحدت و یکپارچگی شاهد شکوفایی ایران و ایمان در دل مردم و شکوفایی همه استعدادها خواهیم بود.

ارسال نظر