|
|
کدخبر: ۱۵۹۴۹۵

" صنعت دفاعی کشور در کوتاه ترین زمان نیاز ما را تأمین می کند "

خبرگزاری تسنیم: فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: من به عنوان یک سرباز عرض می کنم در حوزه دفاع زمینی، تجهیزات مورد نیاز نیروی زمینی در اختیار ما است و ما این قابلیت را داریم که هر گونه تهدیدی را در هر نقطه از مرز با قوت و استحکام پاسخ دهیم.

به گزارش گروه دفاعیخبرگزاری تسنیم، افتخار ما، خدمت در لوای فرماندهی معظم کل قوا و زیر سایه پرچم کشور امام زمان(عج) است هر سال با فرارسیدن ۲۹ فروردین، تقویم ها از روز ارتش و بزرگداشت حماسه آفرینی نیروی زمینی حکایت می کنند. در این روز، کارکنان ارتش در برابر دیدگان رسانه های داخلی و خارجی اقتدارشان را به نمایش می گذارند.

هر سال با فرارسیدن ۲۹ فروردین، تقویم ها از روز ارتش و بزرگداشت حماسه آفرینی نیروی زمینی حکایت می کنند. در این روز، کارکنان ارتش در برابر دیدگان رسانه های داخلی و خارجی اقتدارشان را به نمایش می گذارند.

به همین مناسبت گفت و گویی را با امیر پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش در رابطه با رویکرد نیروی زمینی در سالی که گذشت انجام داده ایم که متن گفت و گو را در زیر می خوانید:

امیر، ضمن تبریک روز ارتش و حماسه آفرینی های نیروی زمینی قهرمان به جناب عالی و کارکنان نیروی زمینی. ما در سالی که گذشت بخشی از دستاوردهای نیروی زمینی ارتش را از زبان شما به مردم منتقل کردیم. اینک از تلاش هایی که در سال ۱۳۹۲ داشته اید برای مردم بگویید؟

امیر پوردستان -من هم در ابتدا روز نیروی زمینی ارتش را به محضر فرماندهی معظم کل قوا، ملت شریف، فرماندهان نیروهای مسلح، رزمندگان غیور ارتش و به ویژه هم رزمانم در نیروی زمینی ارتش تبریک عرض می کنم.

بحمدالله سال ۱۳۹۲، مثل همه سال های عمر بابرکت نظام مقدس جمهوری اسلامی، برای نیروی زمینی ارتش سالی خوب و بابرکت بود. چرا که اعتقاد دارم با تمام سختی ها و فراز و نشیب ها در ایفای نقش خود در دستیابی نظام به اهداف مقدس آن کوشا بوده ایم و وظیفه سربازی خود را به جا آورده ایم و تمام افتخار ما، همین لباس و خدمت در لوای فرماندهی معظم کل قوا و ولی فقیه و زیر سایه پرچم کشور امام زمان(عج) است و هر قدر که در این راه گام برداریم برکت است.

ما به مانند تمام سازمان های دارای برنامه که در ابتدای هر سال، هدف گذاری های خاص خود را دارند، منطبق بر راهبردهایی که به طور معمول در ستادکل نیروهای مسلح و قرارگاه خاتم الانبیا(ص) بر اساس اهداف کلان نظام و اندیشه های دفاعی حضرت امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری(حفظه الله) و سند چشم انداز و اهداف پنجساله، تدوین و ابلاغ می شود سال را با هدف گذاری هایی جامع در تمام بخش ها آغاز و خود را ملزم به حرکت در مسیر تدوین شده کردیم.

البته یک اولویت هایی در بین اهداف نیروی زمینی وجود دارد که من برای آنها عنوان «اهداف ویژه» را انتخاب می کنم و بنا دارم که فقط بخش هایی از این اهداف را تشریح کنم، چرا که سازمانی به گستردگی نیروی زمینی ارتش اهداف خُرد و کلانی به فراخور استعداد یکان ها، سرزمین محل استقرار و… دارد. یکی از اهدافی که برای نیروی زمینی در سال ۱۳۹۲ تعریف شد، «ارتقای سطح آموزش» بود. دیگری، اجرای بهتر و کامل ترِ طرح جامع نیروی زمینی بود. همچنین توجه به رزمایش ها و آموزش های شبانه، هدف دیگر نیروی زمینی بود که ترسیم شد.

در سال ۱۳۹۲، اجرای رزمایش ها را به عنوان یک هدف بزرگ به خوبی انجام دادیم. نیروی زمینی در مجموعه نیروهای مسلح، به عنوان یک نیروی محوری است. به فرموده مقام معظم رهبری(حفظه الله) نیروی زمینی، «ستون فقرات» ارتش است.

این تعریف بسیار رسایی است که نشان از توانمندی های نیروی زمینی دارد. در ستاد کل نیرو های مسلح نیز این نیرو، یک نیروی محوری است. وقتی حرکتی در شُرف انجام است، نیروی زمینی آن را ساماندهی و اجرا می کند. بعد این موضوع به بقیه نیروها تسری پیدا می کند. در سال گذشته، رزمایش الگوی پیاده، رزمایش الگوی توپخانه، رزمایش الگوی زرهی و غیره را داشتیم که بر اساس برنامه تدوین شده بود و به مورد اجرا گذاشته شد. در این الگوها بود که به این نتیجه رسیدیم که گردان ها در یک نبرد ناهمتراز چگونه باید عمل کنند. این مسئله در حال تبدیل شدن به آئین نامه است و به زودی انتشار یافته و توزیع خواهد شد.

از دیگر کارهای انجام شده طی سال گذشته، رزمایش قمر بنی هاشم(ع) بود که به صورت بسیار گسترده در منطقه ای به وسعت بیش از ۲۵۰ هزار کیلومترمربع در مرزهای جنوب شرق کشور، انجام گرفت. الحمدلله این رزمایش، برکات و ثمرات بسیاری داشت. از یک سو نشان دهنده قابلیت های نیروی زمینی در حوزه نبرد ناهمتراز بود و از سوی دیگر، ایجادکننده امنیت وسیعی در منطقه رزمایش بود.

در بُعد آموزش هم کارهای بسیار خوبی انجام شده است. ثقل حرکت نیروی زمینی، متوجه کارهای آموزش است. در حقیقت، آموزش، زیربنا و پایه همه امور نیروی زمینی است. به همین خاطر آموزش از جایگاه ویژه ای در نیروی زمینی برخوردار است. هم آموزش های نظری و هم مستندات آموزشی. یعنی ما به مراجع و کتب آموزشی توجه خاصی کرده، سعی کرده ایم که کتاب های منبع خود را به روز کرده، متناسب با شرایط رزم ناهمتراز آنها را تدوین کنیم. راجع به موضوع تحقیقات و جهاد خودکفایی هم باید به این حقیقت اشاره کنم که کارهای بسیار ارزنده ای در این زمینه انجام شده است. ما شاهد پرده برداری از خودرو
دو و نیم تنی نینوا بوده ایم که به جرأت می توانم بگویم برای نخستین بار است که در کشور یک خودروی راه کنشیِ دو و نیم تنی طراحی می شود. به طوری که مورد استقبال خودروسازان کشور قرار گرفت و نیروی زمینی در آستانه عقد قراردادی است که این خودرو، به عنوان یک خودروی ملی در کشور ساخته شود. تفنگ تک تیرانداز موسوم به " شاهر " ساخته شد که سلاحی بسیار ارزنده است. این تفنگ می تواند هدف را در فاصله سه کیلومتری مورد اصابت قرار دهد. این سلاح از یک سو علیه بالگردهایی مورد استفاده قرار می گیرد که قصد نزدیک شدن به نیروهای ما را دارند و از سوی دیگر، علیه نیروهای انسانی نیز به کار گرفته می شود و منحصر به فرد است.

برای نخستین بار در کشور چتر ذوالجناح را تولید کردیم که مخصوص سقوط آزاد است

ان شاءالله در ۲۹ فروردین از " زره مایع " پرده برداری خواهیم کرد. این زره، از جنس مایع است و در برابر گلوله و اجسام سخت مقاومت می کند و کاری که می کند، آن است که وزن جلیقه های ضد گلوله را به یک دهم کاهش می دهد. جلیقه هایی که هم اکنون مورد استفاده قرار می گیرد، از نوع سرامیکی و همراه با وزن بسیار زیاد است. زره مایع، به صورت خمیر روی جلیقه کشیده می شود و همان طور که گفتم، وزن را تا یک دهم کاهش می دهد. رونمایی دیگر در ۲۹ فروردین، مربوط به تفنگ ۶ لول با کالیبر ۵۰ است که این نیز برای نخستین بار در کشور صورت می گیرد. به گفته بسیاری از صاحب نظران، ساخت این سلاح ابتکار خارق العاده ای است که در این گروه از سلاح ها صورت گرفته است. در سایر زمینه ها نیز نیروی زمینی فعال و پویا ظاهر شده است. یکی مربوط به پادگان سازی است. با توجه به موضوع انتقال و جابجایی پادگان ها که در شهرهای مشهد، تبریز، اهواز و زاهدان مطالعاتی راجع به این جا به جایی ها در دست انجام است.

در زمینه ورزش هم باید بگویم که نیروی زمینی دست کم در ۱۸ رشته ورزشی فعال است. و سعی کرده ایم در تمام زمینه ها عملکرد خوبی داشته باشیم.

شما به موضوع پیشرفت های نیروی زمینی در زمینه تحقیقات و خودکفایی اشاره کردید. سؤال من این است که آیا این گروه از پیشرفت ها می تواند نیروی زمینی را از آنچه ضرورت های یک نبرد است، بی نیاز کند. دیگر این که این پیشرفت ها محصول خاص اندیشمندان نیروی زمینی است یا از تجارب دانشمندان بیرون از ارتش هم سود برده شده است؟

امیر پوردستان _در نیروی زمینی از نیروی انسانی توانمندی برخوردار هستیم. بخش عظیمی از بدنه نیروی زمینی را جوانان مستعد و علاقه مندی تشکیل می دهند که به عنوان سرباز وارد این مجموعه می شوند. این افراد از مجموع کارکنان نیروی زمینی شناسایی و جذب سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی می شوند.

یکی از مؤلفه های دیگرِ نیروی زمینی، سرمایه گذاری بر روی نیروهای پایور است. یعنی از سال های گذشته، جوانان مستعدی را در دانشگاه های معتبر کشور مأمور به تحصیل کرده ایم و آن بذری که کاشته شد، امروز به درخت تنومندی تبدیل شده که ثمرات بسیاری به ما می دهد. این مجموعه دانشمند، خیلی از کارها را انجام می دهد. در حقیقت، ما متناسب با رهنامه مان، سلاح های مورد نیازمان را تعریف می کنیم و الگو و نمونه ها توسط همین جوانان طراحی می شود، ولی به معنی آن نیست که از سایر توانمندی های بیرون از نیرو استفاده نکنیم. ما ارتباط بسیار نزدیکی با مراکز تحقیقاتی کشور داریم؛ به ویژه مراکز تحقیقاتی دفاعی کشور، قسمت های متعدد موجود در وزارت دفاع، دانشگاه های صنعتی کشور و غیره. وقتی نیاز به در اختیار داشتن محصولی احساس می شود، با تکیه بر این منابع آن را آماده می کنیم.

شرایط صنعت دفاعی کشور ما به گونه ای است که می تواند در کوتاه ترین مدت نیاز ما را تأمین کند. من به عنوان یک سرباز عرض می کنم در حوزه دفاع زمینی، تجهیزات مورد نیاز نیروی زمینی در اختیار ما است و ما این قابلیت را داریم که هر گونه تهدیدی را در هر نقطه از مرز با قوت و استحکام پاسخ دهیم.

البته باید این موضوع را مورد اشاره قرار دهم که جنگ های آینده، تجهیزات محور نیستند، بلکه واقعیت های میدان نبرد حاکی از آن است که در جنگ های آینده، نظیر آنچه در جنگ های ۳۳ روزه، جنگ غزه، جنگ های واقع شده در مرز مدیترانه و مانند این ها رُخ داده است، تجهیزات حرف اصلی را نمی زنند؛ بلکه این نیروی مؤمن و با انگیزه است که می تواند حرف نخست را بزند و مجموعه نیروی زمینی مملو از انسان هایی است که از یک سو به سلاحشان متکی و آشنا هستند و از سوی دیگر، قابلیت های معنوی بالایی دارند.


به نظر می رسد نیروی زمینی در یک دورة «گذار» به سر می برد. از آن جهت که در حال اجرای طرحی است که «ثامن» نام دارد و مطابق این طرح، نیروی زمینی تحولاتی را در خود شاهد خواهد بود. مخاطبان ما و به ویژه کارکنان نیروی زمینی دوست دارند که از این فرایند بیشتر آگاه شوند. لطفاً بفرمایید اجرای این طرح در چه مرحله ای قرار دارد و با چه موفقیت هایی همراه بوده است؟

امیر پوردستان _اولین موضوعی که در طرح جامع نیروی زمینی موردنظر قرار داشت، موضوع «آمایش سرزمینی» بود. این موضوع دارای اهمیت بسیاری می باشد. یک نگاه گذرا به نحوه پراکندگی نیرو تا پیش از استقرار و اجرای این طرح، گویای این واقعیت است که پراکندگی نیرو بیشتر در مرزهای غربی حاکم است. با این توجیه که تهدیدهایی احتمالی از این ناحیه احساس می شد و به همین خاطر عمده نیروها را در این بخش سازمان دهی کرده بودیم. در مرزهای شرقی، جنوبی و شمالی، این پراکندگی کمتر به چشم می آمد. طرح جامع نیروی زمینی، در حقیقت، توزیع مناسبی است در سرتاسرِ مرزها و این توانمندی را به نیروی زمینی می دهد که نیروهایش را در نقاط گوناگون مرزها مستقر کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن علیه تهدیدها وارد عمل شود.

نکته دوم که در طرح جامع مورد نظر بود، برجستگی ها و قابلیت هایی بود که در تهدیدها وجود دارد. تهدیدها در فضای ناهمتراز این قابلیت را دارند که هم زمان یک کشور را از چند جبهه درگیر کنند. درگیر شدن یک کشور از چند جبهه سبب می شود که سامانه واپایش و هدایت نبرد، گه گاه دچار اختلالاتی شود. یکی از محورهای این طرح، «خودکافی» کردن قرارگاه هاست. اینجا هم موضوع «تفویض اختیار» مطرح شده و هم واگذاری یکان های مورد نیاز این نیروها. فرمانده قرارگاه در چنین طرحی، یکان های رزمی، پشتیبانی، توپخانه و غیره را در اختیار دارد. حتی آمادگاه های مهماتی نیز در اختیار قرارگاه ها قرار گرفته که بتواند با تکیه بر توان خود، عملیات را مدیریت کند.

محور دیگر مدنظر قرار گرفته در این طرح، موضوع «چابکی» و «چالاکی» یکان هاست. در فضای ناهمتراز یکان هایی می توانند ظرفیت هایشان را نشان داده، مورد استفاده قرار دهند که چابک و چالاک باشند. چابک و چالاکی البته تعاریف خاص خودش را دارد که من بنا ندارم به آن بحثورود کنم، اما در ساختار گردان ها، تیپ ها و لشکرها تغییراتی صورت گرفته که این یکان ها چابک و چالاک شوند و الحمدلله، فضای فعلی طرح جامع به گونه ای است که قابلیت پاسخگویی به تهدیدات را در یک فضای ناهمتراز در خود دارد. بر همین اساس چند رزمایش در سطوح مختلف، شامل گردان، تیپ، قرارگاه و غیره اجرا کرده ایم و نقاط ضعف و قوت را ارزیابی کرده، نقاط ضعف را بر طرف و نقاط قوت را تقویت کرده ایم. امروز به قابلیت مطلوبی رسیده ایم که می توانم بگویم از مرزهای کشورمان می توانیم به شایستگی دفاع کنیم.

شما به عنوان کسی که سکان هدایت نیروی زمینی را در اختیار دارد، در زمینه تأمین روحیه و رفاه نیروی زمینی چه اقداماتی کرده اید؟

امیر پوردستان _من با قاطعیت عرض می کنم که نیروی زمینی در موضوع رسیدگی به معیشت کارکنانش در میان یکان های ارتش رتبه نخست را احراز می کند. من به مصداق هایش هم اشاره خواهم کرد. ما در نیروی زمینی بیش از ۹۰ تعاونی فعال داریم این ۹۰ تعاونی را با تمام قوت پشتیبانی می کنیم؛ یعنی از نظر نیروی انسانی کارآمد در زمینه تأمین مهندسان عمران یا گرایش هایی حقوقی آنها را پشتیبانی می کنیم. از نظر تجهیزات مهندسی هم این تعاونی ها تحت حمایت نیروی زمینی هستند. تجهیزاتی نظیر تأمین بولدوزر، بیل مکانیکی و… که اگر مشکلاتی در مسیر برایشان پیش بیاید، آنها را پشتیبانی و رفع می کنیم. در ضمن مصوبه ای مبنی بر فروش اراضی آزاد از سوی مقام معظم رهبری در اختیار داریم که تعاونی ها در مزایده هایش شرکت می کنند و عمدتاً برنده می شوند. بقیه کارسازی ها را خودمان برایشان انجام می دهیم؛ برای مثال در ارتباطاتی که با وزیر مسکن، وزیر تعاون و… برقرار می کنیم، تعاونی هایمان را کمک می کنیم. سال گذشته، فکر می کنم همه کارکنان نیروی زمینی که خدمتی بالاتر از ۱۰ سال دارند، از موهبت زمین این تعاونی ها بهره مند شده اند.

در زمینه پرداخت وام هم با مراکزی نظیر بانک تجارت، بانک ملی و… ارتباطاتی برقرار کرده ایم و از این طریق موضوع درخواست وام کارکنان مورد بررسی قرار گرفته و وام به آنها اعطا می شود. موضوع دیگری که در افزایش روحیه و رفاه کارکنان تأثیر زیادی دارد، «ورزش» است. بیش از ۱۸ رشته ورزشی در نیروی زمینی فعالیت می کنند و در تمام پادگان ها فضای ورزشی به اندازه کافی وجود دارد. با قاطعیت عرض می کنم که همه پادگان های ما از فضاهای ورزشی برای فعالیت کارکنان برخوردار است. برای خانواده ها هم اقدامات خوبی انجام شده است. یکی، همین زیباسازی کوی های سازمانی است. وام های بسیار زیادی از بانک ها گرفته ایم و در اختیار کارکنان تحت عنوان ودیعه مسکن گذاشته ایم. کلاس های بصیرت، آگاهسازی و غیره برگزار می شود که به ارتقای روحیه آنان منجر می شود.

راجع به سربازان هم اقداماتی کرده ایم. موضوع «برون سازی» را اجرا کرده ایم. باتوجه به اینکه تلاش بر آن است که سربازان حتماً در شهری خدمت کنند که محل زندگی شان است. دست کم در شهرهای نزدیک به محل زندگی شان. این به یک فرهنگ در نیروی زمینی تبدیل شده است. دیگر این که تلاش کرده ایم محیط زندگی سرباز، محیط شادابی باشد. آسایشگاهی که در آن استراحت می کنند، مناسب شأن و شرایط سرباز باشد. همچنین فرماندهان موظف به برخورد توأم با رأفت با سربازان هستند.

اجرای طرح جامع نزاجا، فشار زیادی به کارکنان نیروی زمینی وارد کرده و می کند. دست کم ۱۵ هزار خانواده از کارکنان، طبق مفاد این طرح جابجا شده اند و خیلی از افرادی که هنوز در جرگه متأهلان قرار نگرفته اند هم شامل این طرح شده اند. کار، کار دشواری است ولی با روحیه بالایی که درکارکنان سراغ داریم، این کارهای بزرگ با موفقیت در حال انجام است. در این رابطه نیز بنیاد تعاون آجا مسئول اصلی در زمینه خدمات رسانی در حوزه هایی نظیر بیمه، مسکن، وام و… می باشد و ان شاءالله مسیرهایی را برای تولید منابع اعتباری پیش بینی نمایند تا فرماندهان نیروها را در اجرای هرچه بهتر اهداف شان یاری کند.

یکی دیگر از اصول ایجاد انگیزه درکارکنان، موضوع ارتباط پررنگ فرماندهان با سرپنجه ها یا سرانگشتان است. این که یک نظامی، متوجه می شود فرماندهانش در بالاترین سطوح آمده اند تا از احوال او جویا شوند، بی تردید انگیزه های شان را برای رزم دوچندان می کند. شما به عنوان فرمانده نیروی زمینی چگونه از احوال نظامیان در دور دست ترین نقاط این سرزمین مطلع می شوید؟

هم اکنون پنج سال است که همایشی تحت عنوان همایش «سرانگشتان» در نیروی زمینی برگزار می شود. این همایش برای فرماندهان گروهان و گردان برگزار می شود. من علاقه مند هستم آن چیزی را که در ذهن دارم، به سرباز، فرمانده گروهان و گردان منتقل شود. احساس من این است که ممکن است طی مسیر و بر اثر زمان، تغییری در نوع بیان و خواسته من ایجاد شود، ولی زمانی که این خواسته از زبان من صادر می شود و توسط آن سرباز یا فرمانده شنیده می شود، تأثیرش واقعی و عمیق خواهد بود. به همین خاطر فرماندهان را بارها جمع کرده و به صورت مستقیم با آنها سخن گفته ایم. مطالب را گفته ایم و فرماندهان گروهانها و گردانها هم اگر نکته و یا مطلبی داشته اند، ارائه کرده اند.

یکی از مسائلی که به عنوان اصول خدمت مدنظر دارم، موضوع ارتباط با سربازان و درجه داران است. من این را از همان موقع که درجه ستوانی داشتم، به عنوان یک اصل در برنامه های کاری ام قرار داده ام. دسترسی به فرمانده نیروی زمینی کار سختی نیست. من روزهای دوشنبه دیدار عمومی و همگانی دارم و روزهای شنبه هم معاون هماهنگ کننده نزاجا برنامه ای برای دیدار عمومی دارد. اگر کسی نتوانست شرایطش را با این برنامه ها و دیدارهای هفتگی هماهنگ کند، می تواند به مسجد بیاید که ظهر و پس از اقامه نماز شنونده سخنان آنان خواهم بود. علاوه بر اینها عادت ما این است که به هر پادگانی برای بازدید می روم، یک جلسه حتماً سخنرانی می کنم و کارکنان آنجا حضور دارند. ارتباط من آنجا به صورت چهره به چهره و با غالب کارکنان است. ما هم با حوصله به همه خواسته هایشان گوش می کنیم و معتقدم که این نوع از ارتباط می تواند تأثیر عمده ای در کیفیت امور خدمت داشته باشد.

انتهای پیام /

ارسال نظر

پربیننده ترین