|
|
کدخبر: ۱۶۰۹۴۰

آل اسحاق در اجلاس دبیران استانهای حزب موتلفه اسلامی:

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران گفت: همانطور که مقام معظم رهبری نیز در دیدار با مسئولان تاکید کردند توسعه و رشد اقتصادی بدون عدالت اجتماعی در جامعه پذیرفتنی نیست.

به گزارش حوزه احزابخبرگزاری فارس، یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران که در اجلاس سراسری دبیران استانهای حزب موتلفه اسلامی سخن می گفت با اشاره به ضرورت تبیین شعار سال، اظهار داشت: مقام معظم رهبری بر اساس قانون اساسی و ابلاغ سیاست های کلی نظام، جهت گیری های کشور را تعیین می کنند. چند سالی است که ایشان در پازلی مشخص، مسائل اقتصادی را بیان کرده است.

آل اسحاق افزود: اقتصاد، فرهنگ، عزم ملی و مدیریت جهادی ۴ واژه ای است که نخبگان باید آن را تعریف کنند تا بر اساس آن عمل شود.

وی تصریح کرد: اقتصاد، علم و مدیریت مجموعه فرآیندی است که می خواهد منابع محدود را برای پاسخگویی به نیازهای نامحدود در سطوح مختلف تامین کند. علم اقتصاد موضوع جدیدی نیست بلکه سالهاست توسط هزاران دانشگاه و کتب و ایدئولوژی های مختلف به وجود آمده است.

عضو حزب موتلفه اسلامی خاطرنشان کرد: اقتصاد حتی در علوم حوزوی نیز از پایگاه اساسی برخوردار است و از مسائل مهم مردم از نظر فقهی نیز به حساب می آید.

آل اسحاق با تاکید بر ضرورت مدیریت اقتصاد اسلامی در کشور، بیان داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی جریان های مختلف هر کدام هر ایده و نظری داشتند عملی کردند و همین موضوع باعش شد هزینه ها و فواید آن یا حتی فرصت هایی که از بین رفته امروز مشخص است و به نظرم مدل اقتصاد مقاومتی امروز که متعلق به مقام معظم رهبری است جز بهترین مدل های موجود می باشد.

وی ادامه داد: مجموعه منابع ایران چه از نظر منابع طبیعی، نیروی انسانی و دیگر منابع در منطقه به صورت جامع در جایگاه و مرتبه اول قرار دارد که به صورت نسبی نیز نسبت به دیگر کشورهای دنیا از حد متوسط بالاتراست البته باید امروز ببینیم ماحصل عملکرد ما در حوزه اقتصاد چه بوده که بتوانیم بر اساس آن به جمع بندی برسیم و ببینیم راهکارها و تدابیر امروز برای ما چیست.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با تاکید بر ضرورت اجرای اقتصاد مقاومتی گفت: رویکرد امروز جمهوری اسلامی ایران بر اساس رهنمود مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی است و تمامی دستگاهها اعم از قوای سه گانه باید الزامات اجرایی شدن آن را فراهم کنند.

آل اسحاق محور اقتصاد مقاومتی را مردم دانست و گفت: باید در اقتصاد هر کاری را که مردم می توانند در آن نقش آفرینی کنند دولت انجام ندهد، زیرا اقتصاد دولتی باید جای خود را به اقتصاد مردمی دهد.

وی با اشاره به دیگر ویژگی های اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد مقاومتی اقتصادی درون زا و برون نگر است نگاه به اقتصاد باید نگاهی جهاد گونه باشد و باید با نگاهی به تولیدات داخلی اما با کیفیت جهانی، تمام پتانسیل داخلی را برای خودکفا شدن به کار بریم.

عضو حزب موتلفه اسلامی در ادامه سخنانش تاکید کرد: یکی دیگر از ویژگی های اقتصاد مقاومتی عدم وابستگی به نفت است. متاسفانه امروز اقتصاد ما وابستگی زیادی به نفت دارد که باید این وابستگی روز به روز کمتر شود.

آل اسحاق با بیان اینکه تولید ثروت مشروع یک ارزش است اظهار داشت: متاسفانه برخی ها فکر می کنند تولید ثروت مشروع ایراد دارد در صورتی که این موضوع یک ارزش است و باید راه را به گونه ای طراحی و اجرا کرد که به تولید ثروت مشروع بیانجامد.

وی عدالت اجتماعی را جزو محورهای اساسی اقتصاد مقاومتی دانست و اظهارداشت: همانطور که مقام معظم رهبری نیز در دیدار با مسئولان تاکید کردند ما توسعه و رشد اقتصادی را بدون عدالت اجتماعی نمی خواهیم.

عضو حزب موتلفه اسلامی افزود: خروجی مدل اقتصاد مقاومتی مقاوم شدن در برابر تهدیدات دشمن است. امروز یکی از جنگ های اساسی در دنیا جنگ اقتصادی است. امروز ما جنگ تحمیلی اقتصادی داریم که باید تکنیک ها و تاکتیک های آن را بشناسیم.

آل اسحاق در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع فرهنگ نیز بیان داشت: مجموعه رفتار، سکنات، آرمانها، اعتقادات و ارزشهای یک ملت را فرهنگ می گویند

وی ادامه داد: فرهنگ اولویت بر همه حوزه ها دارد و فرهنگ موتور محرک همه حوزه ها اعم از سیاسی و اقتصادی و… است. متاسفانه امروز و در این سالهای پس از انقلاب در تقابل با تهاجم فرهنگی غرب هستیم و همه باید به فکر فرهنگ باشند.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران اظهار داشت: باید در فرهنگ و اقتصاد طبق نظر مقام معظم رهبری مدیریت جهادی داشت. مدیریت جهادی دیمی نمی شود بلکه بسیار علمی و ضابطه مند است.. مدیریت جهادی با اعتقادات و آرمانها عجین است. شاخص معنوی مدیریت جهادی در کشور ما بر اساس قرآن است.

آل اسحاق افزود: در مدیریت جهادی همه مسئولند و در این نوع مدیریت روحیه از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی بیان داشت: مدیریت جهادی با خمودگی و خواب آلودگی رخ نمی دهد بلکه مدیر جهادی باید از خود انرژی ساطع کند و جهاد با بروز انرژی همراه است.

عضو حزب موتلفه اسلامی در ادامه، بروکراسی و ضرورت مدیریت جهادی در فعالیت های اقتصادی را نیز موضوع مهم دیگر عنوان و خاطرنشان کرد: فعالان اقتصادی و نظام حاکمیتی باید مدیریت جهادی را به گونه ای پیاده سازی کنند که میزان بروکراسی به حد معقول و متناسب برسد.

وی در پایان گفت: اگر بحثمدیریت جهادی است؛ مدیریت ریسک، قدرت تصمیم، پیش بینی، جسارت، ابداعات و ابتکارات نیز باید در عمل از سوی بخش خصوصی و دولت مدنظر قرار گیرد.

انتهای پیام /

ارسال نظر