|
|
کدخبر: ۱۶۰۹۴۱

در حال بروز رسانی است / آیت الله نوری همدانی در دیدار با شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین:

مرجع عالیقدر حوزه علمیه قم گفت: خواص وظیفه ارشاد و رشد بخشیدن جامعه در حوزه فرهنگی، اقتصادی و سیاسی را برعهده دارد.

به گزارش خبرنگار حوزه احزابخبرگزاری فارس، آیت الله نوری همدانی از علمای عالیقدر حوزه علمیه قم عصر امروز(شنبه) در دیدار با شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین که به مناسبت سالروز تولد حضرت فاطمه زهرا(س) و امام خمینی(ره) به قم سفر کرده است اظهار داشت: کسانی که در جامعه به عنوان خواص معرفی می شوند از لحاظ علم، فرهنگ، اطلاعات، قدرت و امکانات در جوامع تاثیرگذارند.

وی افزود: گروه خواص وظیفه و مسئولیت آنان از سایر افراد جامعه بیشتر است و یکی از وظایف آنان ارشاد و رشد بخشیدن فرهنگی، اقتصادی و سیاسی جامعه است.

آیت الله نوری همدانی «ایمان، ارزش های اسلامی و انقلابی»، «علم و فناوری» و «عقل» را سه پایه رشد فرهنگی عنوان و خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی بر اساس ایمان و اعتقاد شکل گرفت و این را نیز باید دانست علم و عقل با هم تفاوت دارد چراکه علم یعنی آنچه که باید دانست اما عقل یعنی قدرت تشخیص. بنابراین اگر در این سه حوزه سرمایه گذاری شود جواب مثبت خواهد بود.

این مرجع تقلید حوزه علمیه قم رشد سیاسی را از دیگر الزامات نخبگان دانست و گفت: سیاست اسلامی یعنی مدیریت براساس مبانی اسلام؛ این رشد سیاسی باید براساس عدالت، صلابت و احقاق حق صورت بگیرد و همچنین بر کرابت انسان ها نیز باید تاکید شود چراکه کرابت انسان با استبداد و استکبار در تضاد است.

وی با اشاره به میلاد حضرت فاطمه(س) تصریح کرد: مکتب این بانوی بزرگوار بسیار وسیع و یکی از نمونه های بزرگ این مکتب همین جنبه سیاسی است چراکه حضرت فاطمه زهرا وقتی احساس کردند آن آموزه های نبوی، غدیرخم و ولایت به خطر افتاده قیام کردند البته قیامی با استقامت.

آیت الله نوری همدانی اضافه کرد: حضرت فاطمه زهرا با قیام خود به ما درس استقامت و پایداری دادند و همین موضوع شبانه دفن شدن حضرت درس های بسیار بزرگی در خود مدفون کرده است. به عنوان مثال اگر آرامگاه حضرت معلوم بود برای دختر نبی اکرم مناره و گنبد می ساختند و قیام تاریخی اش رو به فراموشی سپری می شد.

یکی از علمای عالیقدر حوزه علمیه قم تاکید کرد: وفات حضرت فاطمه زهرا درس بزرگی برای استقامت و رشدبخشی به جامعه درباره امور سیاسی است چراکه رشد سیاسی یکی از کارهایی است که باید مسئولان مدنظرشان باشد و دنیای امروز نیز به آن محتاج است.

ادامه دارد…

ارسال نظر