|
|
کدخبر: ۱۶۰۹۹۰

خبرگزاری تسنیم: امام خمینی(ره) و امام خامنه ای(مدظله العالی) تاکنون در تجلیل از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نقش شگفت آن در پاسداری، گسترش و تداوم انقلاب اسلامی بیانات بسیار مهمی داشته اند.

به گزارشخبرگزاری تسنیم، امام خمینی(ره) و امام خامنه ای(مدظله العالی) تاکنون در تجلیل از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نقش شگفت آن در پاسداری، گسترش و تداوم انقلاب اسلامی بیانات بسیار مهمی داشته اند. در ذیل برخی از این بیانات را با هم می خوانیم:

حضرت امام خمینی(ره):

شما پاسداران مثل جوانهای صدر اسلام هستید

شما پاسداران مثل جوانهای صدر اسلام هستید.(" صحیفه نور "، ج ۵، ص ۱۴۵) شما مثل سربازان صدر اسلام(هستید) که با جان و دل و با عشق و علاقه به اسلام خدمت کردند، به اسلام خدمت کردید و می ‏کنید. من امیدوارم خدای تبارک و تعالی همان اجری را که به پاسداران اسلام در صدر اسلام عنایت فرموده است، به شما برادران عزیز عنایت فرماید.(" صحیفه نور "، ج ۶، ص ۵)

قدرت؛ آزمایش‏

سپاه پاسداران در(هر) محلی که هستند، قدرت در دست‏شان آزمایش است، تفنگ در دست(آنها) آزمایش است، همه کسانی که دارای ابزاری برای خدمت هستند، همان ابزار آزمایش آنهاست.(" صحیفه نور "، ج ۱۸، ص ۲۱۲)

پاسدار اسلام و انقلاب!

اگر شما پاسدارها که قدرت الان دست‏تان است، کاری بکنید که خلاف وظیفه پاسداری(باشد)، شما پاسدار اسلام و انقلاب نیستید، شما پاسدار هوای نفس خودتان هستید، به هوای نفستان عمل می‏ کنید، به الهام شیطان عمل می‏ کنید.(" صحیفه نور "، ج ۸، ص ۱۳)

عزت و محبوبیت در گرو مشی اسلامی‏

پاسدارها که عزیزترین افراد کشور هستند، باید فکر کنند که این عزت و محبوبیت خودشان را حفظ کنند. اگر این حفظ نشود، پوسیده می‏ شوند، از بین می‏ روند و این به این است که مشی ‏شان را مشی اسلامی قرار بدهند.(" صحیفه نور "، ج ۱۷، ص ۱۶۵) پاسدار اسلام باید خودش اسلامی باشد.(" صحیفه نور "، ج ۱۲، ص ۱۹۱)

جنگنده خدمتگزار

همیشه به سپاه سفارش کنید که آنان خودشان را یک جنگنده خدمتگزار مردم بدانند، نه یک جنگنده غیرخدمتگزار. عمده در این جمهوری بعد از حفظ جهات اسلامی این است که بین سپاه و مردم و سپاه و ارتش اختلافی نشود که بحمدالله امروز نیست.
یک مسلمان باید با همه خاضعانه رفتار کند و خودش را از دیگران کمتر بداند. کشور را از خودتان بدانید و مردم محروم را هم برادر بزرگتر خودتان. مردم از سپاه سرد نمی‏ شوند. باید سپاه با محبوبیت محفوظ بماند و راهش آن است که با مردم مدارا کنیم.(" صحیفه نور "، ج ۱۸، ص ۶۲)

وصیت اکید من‏

وصیت اکید من به قوای مسلح آن است که همان‏طور که از مقررات نظام، عدم دخول نظامی در احزاب و گروه‏ها و جبهه‏ هاست، به آن عمل نمایند و قوای مسلح مطلقا - چه نظامی و انتظامی و پاسدار و بسیج و غیر این‏ها - در هیچ حزب و گروهی وارد نشده و خود را از بازی‏ های سیاسی دور نگه دارند. در این صورت می‏ توانند قدرت نظامی خود را حفظ و از اختلافات درون‏ گروهی مصون بمانند.(" صحیفه نور "، ج ۲۱، ص ۱۹۳) باید سعی کنید جهات سیاسی در سپاه وارد نشود که اگر افکار سیاسی وارد سپاه شود، جهات نظامی آن از بین می ‏رود.(" صحیفه نور "، ج ۱۸، ص ۶۸) اصل وارد شدن در حزب برای ارتش، سپاه پاسداران و قوای انتظامی و نظامی جایز نیست.(" صحیفه نور "، ج ۱۶، ص ۷۸)

مقام معظم رهبری:

نهاد سپاه باید به موازات حرکت پیش ‏رونده و تعالی ‏بخش درونی خود، حرکتی را جهت تأثیرگذاری بر مجموعه کل نظام و انقلاب داشته باشد.

سپاه؛ مولود انقلاب‏
امروز ارتش و سپاه، دو سازمان نظامی هستند که دوشادوش هم با فرماندهی واحد، در زیر نام مقدس «نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران» خدمت می‏ کنند. سربازان هر دو سازمان نظامی، سربازان خدا، سربازان قرآن، سربازان حقیقت و سربازان برترین ارزشهای انسانی ‏ای هستند که هیچ‏کس نمی ‏تواند آن‏ها را انکار کند. هر کدام هم مسؤولیت مشخصی دارند. سپاه پاسداران، این امتیاز بزرگ را دارد که مولود انقلاب است.۱۷/۸ / ۱۳۷۴

سپاه؛ تربیت‏ شده دامان انقلاب‏

سپاه، نهاد بسیار ارزشمندی است. من نمی ‏خواهم بعد از این همه مطالبی که امام بزرگوار راجع به سپاه گفتند و خود ما متواضعانه عرض کرده ‏ایم، باز راجع به سپاه مطلب بگوییم. اما بدانید که سپاه خیلی حائز اهمیت است. سپاه دارای شأن معنوی و انقلابی است؛ ولید و فرزند انقلاب است، تربیت ‏شده دامان انقلاب است و به گردن انقلاب هم حق دارد، در عین حال رابطه متقابل است. سپاه نیروی مسلح است، لیکن متکی به معنویت، به معرفت، به احساس تکلیف و بدون راه ‏دادن انگیزه ‏های دنیایی و مادی.(۲۶/۶ / ۱۳۷۶)

سپاه؛ مظهر کامل اخلاص‏
درباره پاسداران باید عرض کنم: این‏ها کسانی هستند که علی‏رغم همه انگیزه ‏هایی که در دنیای مادی امروز برای جوانان وجود دارد، لباس عفاف و تقوا پوشیدند، به استقبال معنویات رفتند، برای خدا قدم در میدان گذاشتند و هرجا هرچه از وجودشان لازم بود - جانشان، سلامتی ‏شان و حضورشان در میان خانواده که این‏ها نعمتهای خداست - همه را تقدیم کردند. بسیاری از این پاسداران و جوانان ما، کسانی هستند که بحمدالله سالم اند؛ به شهادت نرسیدند و سلامتی‏ شان را هم از دست نداده ‏اند، اما در حکم شهدا هستند، زیرا آن‏جایی که حضورشان در جبهه و فعالیتشان در میدان لازم بود، آن‏ را به انقلاب و به ملت و به کشور و به خدا تقدیم کردند. این همان کاری است که این‏ها کردند، یعنی موقعیت و زمان را شناختند، به خدا اعتماد کردند و اخلاص هم ورزیدند.
این شهدای بزرگ ما، روزی که قدم در این میدان گذاشتند، به این نیّت نبودند که یک روز نامشان پشت بلندگوهای عظیم این کشور و این دنیا برده شود؛ نه. مثل یک انسان معمولی به جبهه رفتند، برای این‏که وظیفه خودشان را انجام دهند. هر جا هم احساس کردند که آن‏جا وظیفه است، به آن‏جا رفتند. این اخلاص است. این اخلاص را امروز ملت ما با خود حمل می ‏کند و دارد؛ مظهر کامل آن هم در مجموعه‏ های جوان و مؤمنی است که یکی از بهترین وبرجسته‏ ترین آن‏ها، مجموعه سپاه پاسداران است.(۲/۹ / ۱۳۷۷)

سپاه، یک موجود زنده است‏
تجلیل از سپاه، تجلیل از یک شی‏ء تاریخی و موزه‏ ای نیست. بعضی این‏طور می‏ خواهند؛ بعضی می‏ خواهند از سپاه تجلیل و به آن احترام کنند، اما مثل شیئی که متعلق به دوران گذشته است و در موزه نگهداری می ‏شود. چنین تجلیلی از سپاه، غلط اندر غلط است. سپاه یک موجود زنده است؛ متعلق به دوران تاریخی ویژه هم نیست. همین است که در یک دوران تاریخی ویژه که پای امتحان به میان آمد، سپاه امتحان خوبی داد. این یک پله از یک نردبان تکامل و تعالی معنوی است. از این حوادث، همیشه برای یک ملت می ‏تواند پیش آید. هیچ وقتی نیست که یک ملت بتواند مطمئن و خاطرجمع باشد که امتحان دشوار برای او پیش نمی‏ آید. یک انسان هم همین‏طور است. انسانها هم هیچ‏وقت نباید خاطرجمع باشند که همین الان در صراط بسیار حساس و دقیق یک امتحان قرار ندارند. این است که دائم باید مراقب بود. تقوا یعنی همین؛ مراقبت دائمی.

چیزی که شما پاسدار آن هستید، چیست؟ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی. انقلاب، یک حرف و یک حرکت دفعی نیست؛ یک حرکت مستمر است و اقتضائاتش در زمانهای مختلف متفاوت است. کسانی که با انقلاب دشمنی می‏ کنند، با آنچه در بهمن ‏ماه ۱۳۵۷ اتفاق افتاد، دشمن نیستند؛ آن‏که گذشت و رفت؛ آن‏ها با یک موجود زنده حی و حاضر دشمن و مخالف اند. پس انقلاب تداوم و حضور دارد.(۲۴/۶ / ۱۳۸۱)

سپاه فقط برای یک مجموعه نظامی نیست‏
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مجموعه ‏ای است که وجودش امروز برای کشور و ملت ایران و همه هدفهای والایی که این ملت برای خودش ترسیم کرده است، ضروری و لازم است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فقط برای یک مجموعه نظامی نیست. یک مجموعه نظامی می ‏تواند با شکلهای مختلف، با هدفها و با رفتارهای مختلف و با خصلتهای گوناگون باشد. البته بحمداللَّه امروز در نظام جمهوری اسلامی، همه سازمانهای نظامی به یک معنا سازمانهای معنوی و الهی و دارای اهداف خدایی هستند؛ ارتش هم همین‏طور است، نیروی انتظامی هم همین‏طور است، سپاه پاسداران هم که ولادتش این‏طور بوده است. هر کدام خصوصیاتی دارند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای دفاع از انقلاب، تمامیّت انقلاب و هدفهای انقلاب و برای مقابله با دشمنان انقلاب به وجود آمده است. انقلاب هرچه دشمن دارد و دشمنی دارند، به‏ طور طبیعی در مقابل سپاه پاسداران صف بسته ‏اند و حضور دارند، چون پاسدارِ انقلاب است.(۲۴/۶ / ۱۳۷۸)

فضیلت سپاه با اهانتها از بین ‏رفتنی نیست

زیاد وسوسه می‏ کنند، بعضی اهانت می‏ کنند، بعضی به زبان تجلیل، اهانت می‏ کنند، بعضی منکر فضیلتها می ‏شوند. این‏ها نمی‏ تواند واقعیتها را تغییر دهد و ارزش حقیقی یک مجموعه را که ذره ذره با مجاهدتها جمع شده و تبلور پیدا کرده، از بین ببرد. این‏ها یک‏روزه به دست نیامده است که بتوانند آن را با نوشتن چند سطر از بین ببرند. واقعیتی است که روی هم جمع و متبلور شده و نابودشدنی نیست، اما باید خودتان آن را حفظ کنید و مراقبش باشید.(۲۴/۶ / ۱۳۸۱)

معارضه و مخالفت و مزاحمت، زیاد است. همان اتّهامها و اهانت‏هایی که از اوّلِ پدیدآمدن حرکت و فرهنگ پاسداری در کشور وجود داشت، در سالهای اخیر هم بعضاً توسّط همان آدم‏ها تکرار می ‏شود، لیکن این مزاحمتها نباید بتواند راه مردان خدا را سد کند.(۱۷/۷ / ۱۳۸۱)
می‏ شود آدمهای عیبجو و نکته ‏بین و نکته‏ سنج بیایند بگویند فلان ‏جا این اشتباه بود، فلان‏ جا غلط بود، فلان ‏کس اینجوری رفتار کرد. بر همه جریانها و واحدها و آدمها و شخصیتهای حقیقی و حقوقی می شود ایراد گرفت، اما اگر منصفانه به حرکت سپاه پاسداران نگاه کنیم، از روز اول تا امروز، می ‏بینیم انصافاً سپاه به قول خودش عمل کرده، حقاً و انصافاً سپاه در این راه ایستاده است. آدمها می ‏آیند و می ‏روند، اما آن هویت جمعی محفوظ می ‏ماند، یکسان است.

هویت سپاه‏
امروز من عرض می ‏کنم هویت سپاه که هویت پاسداری است، به معنای یک مفهوم محافظه ‏کارانه تلقی نشود. پاسداری یعنی نگه‏داشتن، حفظ کردن. این حفظ کردن را می‏ توان با یک تفسیر محافظه‏ کارانه معنا کرد، یعنی بگوییم وضع موجود انقلاب را حفظ کنیم؛ من این را نمی ‏گویم. حفظ انقلاب به معنای حفظ وضع موجود نیست، چرا؟ چون انقلاب در ذات خود یک حرکت پیش ‏رونده است، آن هم پیشرفت پرشتاب. به کجا؟ به سمت هدفهای ترسیم‏ شده. هدفها عوض نمی‏ شوند. این اصول و ارزشهایی که بر روی آن بایستی ایستادگی کرد و برای آن جان داد، اصول و ارزشهایی هستند که در اهداف، مشخص شده ‏اند. هدف نهایی، تعالی و تکامل و قرب الهی است. هدف پایین ‏تر از آن، انسان‏ سازی است؛ هدف پایین‏ تر از آن، ایجاد جامعه اسلامی است با همه مشخصات و آثار که استقرار عدالت در آن باشد، توحید باشد، معنویت باشد. این‏ها اهداف هستند. این اهداف عوض ‏شدنی نیستند، یعنی ما نمی ‏توانیم بیاییم مایه بگذاریم تا از هدف کم کنیم. بگوییم خیلی خب، یک روز می‏ خواستیم عدالت برقرار کنیم، حالا می‏ گوییم عدالت که نمی ‏شود، یک نیمه‏ عدالتی برقرار کنیم! نه، عدالت. این، هدف است. توحید، استقرار شریعت اسلامی به طور کامل، این‏ها اهداف است، این‏ها تغییرپذیر نیست. لیکن در جهت حرکت به سمت این اهداف، سرعتها قابل کم و زیاد شدن است، شیوه‏ ها قابل تغییریافتن است، تدابیر ممکن است جورواجور باشد. در این جهت، انقلاب پیش ‏رونده و پیش‏ برنده است. حفظ انقلاب یعنی حفظ همین حالت پیش ‏روندگی و پیش ‏برندگی. پاسداری از انقلاب، به این معناست. اگر ما اینجور نگاه کردیم و مفهوم پاسداری را اینجور فهمیدیم، آن ‏وقت آن طراوت و شور و هیجانی که در حرکت پاسداری هست، مضاعف خواهد شد.

دو حرکت باید در سپاه صورت گیرد:
الف. حرکت درونی‏
اگر بخواهیم این کار بشود، دو حرکت در سپاه باید انجام بگیرد؛ یک حرکت، حرکت درونی سپاه است؛ در درون خود، یعنی خود را تکامل ببخشد. یک حرکت، حرکت به معنای یک جزء پیش‏ برنده مجموعه کل نظام و انقلاب است، یعنی تأثیرگذاری در بیرون. این دو تا حرکت به موازات هم باید پیش برود. اگر ما از آن حرکت اول غافل بودیم، در درون مجموعه سپاه و خانواده سپاه، آن حرکت پیش‏ رونده و ترقی‏ بخش و تعالی‏ بخش را انجام ندادیم، حرکت دوم، یعنی تأثیر سپاه در پیشبرد مجموعه انقلاب، ناکام خواهد ماند. دست و پایی هم اگر بزند، دست و پای غلطی خواهد بود.

پس دو تا حرکت لازم است؛ آن حرکت درونی، همانی است که فرمانده محترم سپاه، به ابعادی از آن اشاره کردند که درست است؛ من تأیید می ‏کنم، همین کارها باید انجام بگیرد. این حرکت درونی یک بعد مادی و یک بعد معنوی دارد. بعد معنوی همین پرداختن به ارزشها به معنای حقیقی کلمه، یعنی مشخص ‏کردن شاخصهای ارزشی پاسداری و عرضه‏ کردن خود و دیگران بر این شاخصها به قصد پیشرفت، به قصد صیرورت صحیح و کامل به سمت آن هدفهاست. این بعد معنوی ‏اش است، بعد مادی‏ اش هم همین کارهای خوبی است که در سپاه دارد انجام می‏ گیرد؛ بعد تشکیلات، بعد علمی و تحقیقاتی، بعد ساخت و ساز و تولید، بعد آموزشهای نظامی و نظامی‏ گری و از این قبیل. این‏ها همه باید در کنار هم انجام بگیرد.
یک مجموعه زنده پرنشاطِ همیشه ‏جوان که فرسودگی و پیری در آن راه ندارد، آن ‏وقت از سپاه به وجود خواهد آمد که خوشبختانه امروز زمینه ‏هایش آماده است، زیرساختهایش آماده است، تجربیاتش موجود است، انگیزه ‏هایش بحمدالله هست. این می‏ شود حرکت درونی. این مجموعه به عنوان یک مجموعه شاخص، یک خط الگوی روشن وجود خواهد داشت.

ب. حرکت بیرونی‏
بعد نوبت به تأثیر این حرکت در حرکت مجموعه انقلاب می ‏رسد. این هم به خودی خود حاصل خواهد شد. وقتی یک مجموعه زنده، پرنشاط، باطراوت، پیش ‏رونده، به‏ شدت پایبند به مبانی و اصول و ارزشها در نظام وجود دارد و دارد حرکت می‏ کند و زنده است و همه‏ جا را می ‏بیند و آگاهی دارد و بصیرت دارد و تأثیر می ‏گذارد، این قهراً در پیشبرد مجموعه اثر تعیین ‏کننده خواهد داشت، البته این مخصوص سپاه هم نیست؛ من این حرف را عیناً برای حوزه ‏های علمیه هم می ‏گویم، برای نهادهای دولتی هم می‏ گویم، منتها اندازه‏ ها و وزن این‏ها با هم یکسان نیست؛ هر کدام جایگاهی دارند، وزنی دارند. حالا فعلاً درباره سپاه صحبت می ‏کنیم و ما به این حرکت سازنده و پیش‏رونده و متکامل احتیاج مبرم داریم، یعنی اسلام، امروز نیازمند به این حرکت است. بنابراین، پاسداری از انقلاب را به این معنا بگیریم؛ به این معنای متحول، متطور، پیش‏رونده.(۱۳/۴ / ۱۳۹۰)

سپاه؛ فرزند و تربیت‏ شده انقلاب‏

سپاه، نهاد بسیار ارزشمندی است. سپاه دارای شأن معنوی و انقلابی است؛ ولید و فرزند انقلاب است، تربیت‏ شده دامان انقلاب است و به گردن انقلاب هم حق دارد، در عین حال رابطه متقابل است.(۲۶/۶ / ۱۳۷۶)
چنین تجلیلی از سپاه غلط است‏
تجلیل از سپاه، تجلیل از یک شی‏ء تاریخی و موزه ‏ای نیست. بعضی این‏طور می‏ خواهند؛ بعضی می ‏خواهند از سپاه تجلیل و به آن احترام کنند، اما مثل شیئی که متعلق به دوران گذشته است و در موزه نگهداری می ‏شود. چنین تجلیلی از سپاه، غلط اندر غلط است. سپاه یک موجود زنده است؛ متعلق به دوران تاریخی ویژه هم نیست. همین است که در یک دوران تاریخی ویژه که پای امتحان به میان آمد، سپاه امتحان خوبی داد.(۲۴/۶ / ۱۳۸۱)
مسأله‏ ای قابل توجه در ایجاد سپاه‏
در ایجاد سپاه پاسداران، فقط این نبود که نظام می‏ خواهد از نو یک نیروی مسلح درست کند - مسأله تنها به این‏جا ختم نمی ‏شد - مسأله از این هم بالاتر بود. مسأله این بود که در یک تشکیلات نظامی که به‏ وسیله انقلاب به ‏وجود می ‏آمد، فکر و عقیده و ایمان - یعنی عامل معنوی قدرت - در تمام اجزا رعایت و لحاظ شود و تا آن‏جا که ممکن بود، این کار شد. اساس قضیه این بود، و الا سپاه پاسداران بعد از آن‏که به ‏وجود آمد، کسانی که آن‏ را نمی‏ خواستند، بارها تا مرز انحلالش بردند و به انزوایش انداختند، نسبت به آن بی ‏اعتنایی کردند و به آن امکانات ندادند، بارها از آن بدگویی کردند، اما سپاه ماند و می ماند. این‏گونه پایه مستحکمی می‏ ماند، چرا؟ چون عامل معنوی قدرت، در درون این سازمان به‏ طور وافر وجود داشته است و امروز هم وجود دارد. آن عامل معنوی قدرت چیست؟ اعتقاد، ایمان، اخلاص، مجاهدت برای ادای تکلیف، مجاهدت برای خدا، مجاهدت منهای درآمد مادی آن مجاهدت و تلاش. این‏ها مهم است، این‏ها است که یک مجموعه و یک نظام را حفظ می‏ کند.(۲۲/۸ / ۱۳۷۸)
اصل این است؛ نقطه امتیاز سپاه‏
این‏که ما همیشه سفارش می ‏کنیم آمادگیها را حفظ کنید، فقط آمادگی رزمی نیست. عامل اساسی ‏تر، آمادگی هایی است که می‏ تواند آمادگی رزمی را به خدمت گیرد؛ دلها، انگیزه‏ ها، ایمانها، معرفتها و عشقی که همه وجود انسان با آن حرکت می ‏کند. این ‏را باید آماده نگه‏داشت. اگر این آمادگی بود، آن‏گاه آمادگی رزمی به‏ کار می ‏آید. اگر این آمادگیها نبود، نه سلاح، نه تجهیزات، نه انضباط، نه سایر آمادگیهای پادگانی و استقراری و غیره به‏ کار نخواهد آمد. اصل، این است و این همان نقطه ‏ای است که سپاه را در آن دوره ممتاز کرد و بحمدالله همیشه این امتیاز را حفظ کرده است و به فضل الهی حفظ خواهد کرد.(۲۴/۶ / ۱۳۸۱)
شاخصه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‏
آنچه همواره به‏ عنوان نقطه روشن در مجموعه عملکرد سپاه از آغازِ تشکیل تا امروز در مقابل چشم بینندگان هست، عبارت است از همّت و تصمیم آگاهانه، تحلیل درست و آن‏گاه حرکت و اقدام و آمادگی کامل. این، شاخصه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.(۲۹/۶ / ۱۳۸۲)
سپاه برای هدفهای انقلاب به‏ وجود آمد
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مجموعه‏ ای است که وجودش امروز برای کشور و ملت ایران و همه هدفهای والایی که این ملت برای خودش ترسیم کرده است، ضروری و لازم است.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای دفاع از انقلاب، تمامیّت انقلاب و هدفهای انقلاب و برای مقابله با دشمنان انقلاب به ‏وجود آمده است. انقلاب هرچه دشمن دارد و دشمنی دارند، به ‏طور طبیعی در مقابل سپاه پاسداران صف بسته‏ اند و حضور دارند، چون پاسدارِ انقلاب است.(۲۴/۶ / ۱۳۷۸)
انصافاً سپاه به قول خودش عمل کرده‏
می‏ شود آدمهای عیب‏جو و نکته ‏بین و نکته‏ سنج بیایند بگویند فلان‏جا این اشتباه بود، فلان‏جا غلط بود، فلان‏کس اینجوری رفتار کرد. بر همه جریانها و واحدها و آدمها و شخصیتهای حقیقی و حقوقی می‏ شود ایراد گرفت، اما اگر منصفانه به حرکت سپاه پاسداران نگاه کنیم، از روز اول تا امروز می‏ بینیم انصافاً سپاه به قول خودش عمل کرده، حقاً و انصافاً سپاه در این راه ایستاده است. آدمها می ‏آیند و می روند، اما آن هویت جمعی محفوظ می‏ ماند، یکسان است.(۱۳/۴ / ۱۳۹۰)
فقط سپاه است که می‏ تواند از انقلاب دفاع کند
اعتقادم این است که اگر سپاه نباشد و یا ضعیف باشد، امکان ندارد بتوانیم در مقابل تهدیدی که وجودش را مسلم می‏ دانیم، دفاع کنیم. شما به نظرات من در مورد نیروهای مسلح آشنا هستید. شاید تاکنون با خیلی از شما در جمعهای کوچک، دوبه ‏دو و سه‏ به ‏سه نشسته ‏ام و صحبت کرده ‏ام. شما نظرات من را می ‏دانید. همان‏طور که حضرت امام رضوان الله تعالی علیه معتقد بودند و تا آخر هم اعتقادشان همین بود که سپاه و ارتش نبایستی به نفع دیگری هضم بشوند و از بین بروند، بلکه هر دو باید بمانند، من هم همین نظر را دارم و بارها آن‏ را با شما در میان گذاشته ‏ام. اگر من چنین نظری هم نمی ‏داشتم، لازمه تبعیت از امام(ره) همین بود که مطرح کردم.
ارتش هم مانند سپاه می‏ ماند، اما عقیده من بر این است که تنها نیرویی که قادر است از انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، انقلابی دفاع کند، فقط سپاه است. اگر ما سپاه را نداشته باشیم و یا ضعیفش را داشته باشیم، قادر نخواهیم بود از انقلاب دفاع کنیم، البته این عقیده جدیدی هم نیست. از اول که سپاه شکل گرفت، من این عقیده را داشتم و در طول جریانات جنگ هم این عقیده برای ما روزبه‏ روز روشن تر شد.(۱۹/۴ / ۱۳۶۸)
تلقی صحیح از هویت «پاسداری» سپاه از انقلاب‏
هویت سپاه که هویت پاسداری است، به‏ معنای یک مفهوم محافظه ‏کارانه تلقی نشود. پاسداری یعنی نگه‏داشتن، حفظ کردن. این حفظ کردن را می ‏توان با یک تفسیر محافظه‏ کارانه معنا کرد، یعنی بگوییم وضع موجود انقلاب را حفظ کنیم؛ من این‏ را نمی ‏گویم. حفظ انقلاب به‏ معنای حفظ وضع موجود نیست، چرا؟ چون انقلاب در ذات خود یک حرکت پیش‏ رونده است، آن هم پیشرفت پرشتاب. به کجا؟ به سمت هدفهای ترسیم‏ شده. هدفها عوض نمی‏ شوند. این اصول و ارزشهایی که بر روی آن بایستی ایستادگی کرد و برای آن جان داد، اصول و ارزشهایی هستند که در اهداف، مشخص شده ‏اند.
هدف نهایی، تعالی و تکامل و قرب الهی است. هدف پایین ‏تر از آن، انسان ‏سازی است؛ هدف پایین ‏تر از آن، ایجاد جامعه اسلامی است با همه مشخصات و آثار که استقرار عدالت در آن باشد، توحید باشد، معنویت باشد. این‏ها اهداف هستند. این اهداف عوض‏ شدنی نیستند، لیکن در جهت حرکت به ‏سمت این اهداف، سرعتها قابل کم و زیاد شدن است، شیوه ‏ها قابل تغییریافتن است، تدابیر ممکن است جورواجور باشد. در این جهت، انقلاب پیش‏ رونده و پیش ‏برنده است. حفظ انقلاب یعنی حفظ همین حالت پیش ‏روندگی و پیش ‏برندگی. پاسداری از انقلاب، به این معناست.(۱۳/۴ / ۱۳۹۰)
وظیفه سپاه برای تحقق اهداف اسلامی چیست؟
اگر بخواهیم این‏کار بشود، دو حرکت در سپاه باید انجام بگیرد؛ یک حرکت، حرکت درونی سپاه است؛ در درون خود، یعنی خود را تکامل ببخشد. یک حرکت، حرکت به‏ معنای یک جزء پیش ‏برنده مجموعه کل نظام و انقلاب است، یعنی تأثیرگذاری در بیرون. این دو تا حرکت به موازات هم باید پیش برود. اگر ما از آن حرکت اول غافل بودیم، در درون مجموعه سپاه و خانواده سپاه، آن حرکت پیش ‏رونده و ترقی‏ بخش و تعالی‏ بخش را انجام ندادیم، حرکت دوم، یعنی تأثیر سپاه در پیشبرد مجموعه انقلاب، ناکام خواهد ماند. دست و پایی هم اگر بزند، دست و پای غلطی خواهد بود.
الف. حرکت درونی سپاه‏
این حرکت درونی، یک بعد مادی و یک بعد معنوی دارد:
۱. در بعد معنوی‏
بعد معنوی همین پرداختن به ارزشها به‏ معنای حقیقی کلمه، یعنی مشخص ‏کردن شاخصهای ارزشی پاسداری و عرضه‏ کردن خود و دیگران بر این شاخصها به قصد پیشرفت، به قصد صیرورت صحیح و کامل به ‏سمت آن هدفهاست. این بعد معنوی‏ اش است.
۲. در بعد مادی‏
بعد مادی‏ اش هم همین کارهای خوبی است که در سپاه دارد انجام می‏ گیرد؛ بعد تشکیلات، بعد علمی و تحقیقاتی، بعد ساخت و ساز و تولید، بعد آموزشهای نظامی و نظامی‏ گری و از این قبیل. این‏ها همه باید در کنار هم انجام بگیرد.
یک مجموعه زنده پرنشاطِ همیشه‏ جوان که فرسودگی و پیری در آن راه ندارد، آن‏ وقت از سپاه به‏ وجود خواهد آمد که خوشبختانه امروز زمینه‏ هایش آماده است، زیرساختهایش آماده است، تجربیاتش موجود است، انگیزه ‏هایش بحمدالله هست. این می‏ شود حرکت درونی. این مجموعه به ‏عنوان یک مجموعه شاخص، یک خط الگوی روشن وجود خواهد داشت.
ب. حرکت بیرونی سپاه‏
بعد نوبت به تأثیر این حرکت در حرکت مجموعه انقلاب می ‏رسد. این هم به ‏خودی‏ خود حاصل خواهد شد. وقتی یک مجموعه زنده، پرنشاط، باطراوت، پیش ‏رونده، به‏ شدت پایبند به مبانی و اصول و ارزشها در نظام وجود دارد و دارد حرکت می‏ کند و زنده است و همه ‏جا را می ‏بیند و آگاهی دارد و بصیرت دارد و تأثیر می‏ گذارد، این قهراً در پیشبرد مجموعه، اثر تعیین ‏کننده خواهد داشت، البته این مخصوص سپاه هم نیست؛ من این حرف را عیناً برای حوزه ‏های علمیه هم می‏ گویم، برای نهادهای دولتی هم می ‏گویم، منتها اندازه ‏ها و وزن این‏ها با هم یکسان نیست؛ هر کدام جایگاهی دارند، وزنی دارند. حالا فعلاً درباره سپاه صحبت می‏ کنیم و ما به این حرکت سازنده و پیش ‏رونده و متکامل احتیاج مبرم داریم، یعنی اسلام، امروز نیازمند به این حرکت است. بنابراین، پاسداری از انقلاب را به این معنا بگیریم؛ به این معنای متحول، متطور، پیش ‏رونده.(۱۳/۴ / ۱۳۹۰)

سپاه؛ مولود و تربیت‏ شده انقلاب‏

امروز ارتش و سپاه، دو سازمان نظامی هستند که دوشادوش هم با فرماندهی واحد، در زیر نام مقدس «نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران» خدمت می ‏کنند. سربازان هر دو سازمان نظامی، سربازان خدا، سربازان قرآن، سربازان حقیقت و سربازان برترین ارزشهای انسانی ‏ای هستند که هیچ‏کس نمی‏ تواند آن‏ها را انکار کند. هر کدام هم مسؤولیت مشخصی دارند.

سپاه پاسداران، این امتیاز بزرگ را دارد که مولود انقلاب است.(۱۷/۸ / ۱۳۷۴) سپاه، نهاد بسیار ارزشمندی است. من نمی ‏خواهم بعد از این همه مطالبی که امام بزرگوار راجع به سپاه گفتند و خود ما متواضعانه عرض کرده‏ ایم، باز راجع به سپاه مطلب بگوییم. اما بدانید که سپاه خیلی حائز اهمیت است. سپاه دارای شأن معنوی و انقلابی است؛ ولید و فرزند انقلاب است، تربیت ‏شده دامان انقلاب است و به گردن انقلاب هم حق دارد، در عین حال رابطه متقابل است. سپاه نیروی مسلح است، لیکن متکی به معنویت، به معرفت، به احساس تکلیف و بدون راه‏ دادن انگیزه‏ های دنیایی و مادی.(۲۶/۶ / ۱۳۷۶)

شاخصه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‏
آنچه همواره به ‏عنوان نقطه روشن در مجموعه عملکرد سپاه از آغازِ تشکیل تا امروز در مقابل چشم بینندگان هست، عبارت است از همّت و تصمیم آگاهانه، تحلیل درست و آن‏گاه حرکت و اقدام و آمادگی کامل. این، شاخصه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.(۲۹/۶ / ۱۳۸۲)

از مهمترین نقاط قوت سپاه‏
یکی از بخشهای مهمّ کارنامه سپاه، انقلابی زیستن و انقلابی ماندن سپاه است، یعنی حوادث، جریانات نتوانست این تشکیلات مستحکم و قوی ‏بنیه را از مسیر اصلی و درست، به بهانه این‏که دنیا تغییر کرده، زندگی تغییر کرده، منحرف کند؛ بهانه ‏هایی که می‏ شنوید و می‏ بینید که می ‏آورند، برای وادادگی بهانه می‏ آورند، برای پشیمانی بهانه می‏ آورند؛ بهانه هم این است که دنیا تغییر کرده، همه‏ چیز عوض شده. این‏که دنیا تغییر کرده، بهانه نمی ‏شود برای این‏که ما رفتار خودمان، هدف خودمان، آرمان خودمان را عوض کنیم؛ وقتی آرمان عوض شد، راه عوض می ‏شود؛ وقتی هدف نهایی عوض شد، دیگر معنی ندارد که شما در راه قبلی حرکت کنید، می‏ روید به سمت هدف جدید که راه جدیدی است، راه دیگری است. یکی از مهمترین نقاط قوت سپاه، ایستادگی و استقرار و ثبات ‏قدم در این راه نورانی است.(۲۶/۶ / ۱۳۹۲)

کارنامه سی و چند ساله سپاه‏
کارنامه سپاه در این سی و چند سال، یک کارنامه درخشان است؛ این کلمه را به ‏عنوان یک کلمه متعارف و معمول و جاری ‏شونده بر زبان در خیلی جاها عرض نمی‏ کنم، واقع قضیّه این است. کارنامه سپاه در این مدّت در واقع نمایشگر تجربه یک ملّت است، یعنی اعماق شخصیّت و هویّت ملّت ایران را می‏ توان در این کارنامه مشاهده کرد، چون سپاه با ایمان و عقیده وارد میدان شد. میدانِ چه؟ میدان «مجاهدت و مقاومت». با هوش‏ ترین و قوی ‏ترین فرماندهان نظامی را تربیت کرد؛ این کسانی ‏که در سنین جوانی و کمتر از سی سال، طرّاحان و به تعبیر فرنگی‏ ها، استراتژیست‏های برجسته میدان جنگ در سپاه شدند، هیچ دانشگاه نظامی ندیده بودند؛ این تربیت سپاه بود، تربیت این فضا بود که فضای نورانی است، تربیت این سازمان بناگذاشته شده بر مبنای ایمان و عقیده بود؛ آن شخصیّتهای برجسته را - که هرگز ملّت ما و تاریخ ما اسم آن‏ها را فراموش نخواهد کرد - تربیت کرد؛ این هنر سپاه است.
علاوه بر این، با تدبیرترین و قوی‏ ترین و بهترین مدیران کشور را هم در زمینه غیرنظامی، باز می ‏بینیم سپاه تربیت کرده و تحویل داده؛ صادرات انسانیِ سپاه به مجموعه دستگاه‏ های حاکمیّتی نظام جمهوری اسلامی یک فهرست طولانی و افتخارآمیز است؛ کارنامه سپاه این است.(۲۶/۶ / ۱۳۹۲)

انصافاً سپاه به قول خودش عمل کرده‏
می‏ شود آدمهای عیب‏ جو و نکته ‏بین و نکته ‏سنج بیایند بگویند فلان‏ جا این اشتباه بود، فلان‏جا غلط بود، فلان‏ کس این‏جوری رفتار کرد. بر همه جریانها و واحدها و آدمها و شخصیتهای حقیقی و حقوقی می‏ شود ایراد گرفت، اما اگر منصفانه به حرکت سپاه پاسداران نگاه کنیم، از روز اول تا امروز می‏ بینیم انصافاً سپاه به قول خودش عمل کرده، حقاً و انصافاً سپاه در این راه ایستاده است. آدمها می‏ آیند و می ‏روند، اما آن هویت جمعی محفوظ می ‏ماند، یکسان است.(۱۳/۴ / ۱۳۹۰)


فقط سپاه است که می‏ تواند از انقلاب دفاع کند
اعتقادم این است که اگر سپاه نباشد و یا ضعیف باشد، امکان ندارد بتوانیم در مقابل تهدیدی که وجودش را مسلم می‏ دانیم، دفاع کنیم. شما به نظرات من در مورد نیروهای مسلح آشنا هستید. شاید تاکنون با خیلی از شما در جمعهای کوچک، دوبه ‏دو و سه‏ به‏ سه نشسته ‏ام و صحبت کرده ‏ام. شما نظرات من را می‏ دانید. همان‏طور که حضرت امام رضوان الله تعالی علیه معتقد بودند و تا آخر هم اعتقادشان همین بود که سپاه و ارتش نبایستی به نفع دیگری هضم بشوند و از بین بروند، بلکه هر دو باید بمانند، من هم همین نظر را دارم و بارها آن‏ را با شما در میان گذاشته ‏ام. اگر من چنین نظری هم نمی‏ داشتم، لازمه تبعیت از امام(ره) همین بود که مطرح کردم.
ارتش هم مانند سپاه می ‏ماند، اما عقیده من بر این است که تنها نیرویی که قادر است از انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، انقلابی دفاع کند، فقط سپاه است. اگر ما سپاه را نداشته باشیم و یا ضعیفش را داشته باشیم، قادر نخواهیم بود از انقلاب دفاع کنیم، البته این عقیده جدیدی هم نیست. از اول که سپاه شکل گرفت، من این عقیده را داشتم و در طول جریانات جنگ هم این عقیده برای ما روزبه‏ روز روشنتر شد.(۱۹/۴ / ۱۳۶۸)
انتهای پیام /

ارسال نظر