|
|
کدخبر: ۱۶۲۷۷۲

گزارش باهنر از عملکرد مجلس در اقتصاد مقاومتی

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در ارائه گزارشی از اقدامات مجلس برای سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد مقاومتی باید سایه سنگینی بر لایحه بودجه سال ۹۴ کشور داشته باشد.

به گزارش خبرنگار پارلمانیخبرگزاری فارس، محمدرضا باهنر نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی امروز(سه شنبه) در گزارشی از عملکرد مجلس در مورد اقتصاد مقاومتی گفت: کشور ما نیروی انسانی عظیم با سطح هوشی بالا دارد اما متأسفانه نتوانسته است تاکنون یک مدل اقتصادی موفق از خودش به دنیا ارائه کند.

وی با ارائه آماری اظهار کرد: رشد اقتصادی ما در طول سال های ۵۸ تا ۹۱ به طور متوسط ۳/۳ درصد بوده است. همچنین آمار بیکاری ما ۲/۱۲ درصد بوده است در حالیکه نرخ تورم ۲۰ درصدی را در این مدت تجربه کرده ایم که شاخص های خوبی نیستند و به نظر می رسد باید اقدامات اساسی در بهبود این شاخص ها عملیاتی کنیم.

باهنر دیدگاه مقام معظم رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی را یادآور شد و ادامه داد: از نظر ایشان اقتصاد مقاومتی الگوی بومی برآمده از فرهنگ ملی است؛ اقتصادی همواره در حال رشد که باید کمترین آسیب پذیری را در برابر تهدیدات داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی، اقتصاد ریاضتی و جنگی نیست، گفت: این اقتصاد مورد نیاز در شرایط موقت نبوده و یک تدبیر بلند است که به یک پروژه و چند پروژه محدود نمی شود، بلکه یک رویکرد و جهت گیری است، لذا ما نیازمند یک نگاه ساختارمند در این حوزه هستیم.

نایب رئیس شورای اسلامی از جلسات خود با رؤسای کمیسیون های تخصصی در طی چند هفته اخیر سخن گفت و اضافه کرد: اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی بدون همکاری با دیگر قوا ممکن نیست و در راه اندازی اقتصاد مقاومتی نیاز به تصویب قوانین جدید نداریم بلکه نیاز به ساختاری داریم که میان مجلس، دولت، بخش خصوصی و حتی پیشنهاد دادیم که افرادی از بیت مقام معظم رهبری نیز در آن حضور داشته و رفتارها و اقدامات را در این مورد هماهنگ کنند.

وی با اشاره به نقش مهم دانشگاه ها و بخش خصوصی در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، گفت: مقولاتی از قبیل کاهش وابستگی به درآمد نفتی، مبارزه با مفاسد اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار، مقولاتی نو نیستند و سال هاست که بر آنها تأکید شده است.

باهنر با یادآوری ۱۳ ساله شدن حکم مقام معظم رهبری در مورد مبارزه با مفاسد اقتصادی تصریح کرد: ایشان در سال ۱۳۸۰ مبارزه با مفاسد اقتصادی را مطرح کردند و در دهه اول اردیبهشت سالگرد صدور این پیام را خواهیم داشت اما چرا تا به حال کاری انجام نداده ایم؟

وی در این باره ادامه داد: بعضی از اقدامات ما نه تنها اثر مثبت نداشته بلکه اوضاع بدتر نیز شده است؛ سران قوا از روی دلسوزی پیگیر اجرای این حکم هستند اما آثار بیرونی آن موفق نبوده است و هنوز اقتصاد ما مخلوط به رانت خواری است که لازم است با شناسایی لوازم اصلاحات نهادی و بکارگیری مدیریت جهادی به رفع آن اقدام کنیم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر بخشی از درآمدها را آزاد کردیم نباید دوباره وارد چرخه تولید نفت بشود چرا که نفت کالایی غیرقابل جایگزینی است و درآمدهای آزادشده باید به کارآفرینی و بازارهای مورد نیاز ایران اختصاص یابد.

وی با اشاره به اینکه زمانی که موضوع اصلاحات اقتصادی مطرح می شود همه فکر و ذکرها بر روی درآمدهای دولت متمرکز می شود، اظهار کرد: هزینه های دولت نیز باید کاهش یابد دولتی که خود را مرتب بزرگ می کند موجب بالا رفتن هزینه های خود می شود.

باهنر افزایش هر ساله هزینه های دولتی را یادآور شد و گفت: بودجه های آموزشی، دفاعی و سلامت بودجه های عظیمی هستند که درآمد ملی ما را می بلعند و البته درست هم مصرف نمی شوند.

وی با اشاره به اینکه ما مملکت را بسیار گران و پرهزینه اداره می کنیم، اظهار کرد: همه پیشرفت های نظامی و تقویت بنیه دفاعی ما تنها با زیر ۲۰ درصد از بودجه دفاعی ما رخ داده است و بالای ۸۰ درصد بودجه دفاعی ما صرف حقوق شاغلین و بازنشسته های نیروهای مسلح می شوند.

نایب رئیس مجلس از سه جلسه خود با روسای کمیسیون ها در مقوله اقتصاد مقاومتی سخن گفت و یادآور شد: در این جلسات مقرر شد کمیسیون های تخصصی با مشورت با مرکز پژوهش های مرکز قوانین را به دو یا سه گروه تقسیم کنند.

وی قوانین خوب و جامع اما معطل مانده را دسته اول قوانین معرفی کرد و گفت: قانون بهبود فضای کسب و کار که خیلی هم سر و صدا کرد و بعضی آن را قانونی متهورانه برشمردند یکی از این دسته قوانین است.

باهنر با تأکید بر اینکه اگر شجاعت تصویب چنین قوانینی را نداشته باشیم به جایی نمی رسیم، بیان کرد: دولت یازدهم اجرای این قانون را بخشنامه کرده است اما هنوز اجرایی نشده است و شورای گفت وگو نیز به موقع تشکیل نمی شود.

وی از قوانین نیازمند اصلاح به عنوان دسته دوم قوانین یاد کرد و گفت: دسته سوم قوانین نیز قوانین مزاحم و سد راه هستند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما خروارها قانون داریم و متأسفانه بعد از انقلاب سه برابر پیش از انقلاب قانون تصویب کردیم که بخشی از آنها نیاز به اصلاح دارند و من از آقای رضایی معاون قوانین مجلس خواسته ام که در راستای تنقیه قوانین اقدام لازم را انجام دهیم.

وی با تأکید بر عدم ضرورت تصویب قوانین جدید گفت: صرفاً در جایی که دولت و مجلس به نتیجه برسند که قطعه ای از پازل قانون وجود ندارد نیاز به تصویب قانون جدید است.

باهنر به جلسه رؤسای سه قوه اشاره کرد و بیان کرد: در این جلسه مقرر شد جدول زمان بندی برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی تدوین شده و همچنین مقرر شد محمدباقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور نحوه هماهنگی دو قوه مقننه و مجریه را مشخص کند.

وی به پیش بینی مجلس از تکمیل عناوین قوانین سه گانه توسط مرکز پژوهش ها اشاره کرد و گفت: کمیسیون نظارت بر اجرای اصل ۴۴ هم مأموریت ویژه دارد تا گزارش خود را به ما ارائه کند.

نایب رئیس مجلس با تأکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی باید سایه سنگین در بودجه ۹۴ داشته باشد افزود: برخی در مورد بودجه نویسی معتقدند که این نوع از آن دیگر به مصلحت ما نیست زیرا که کشکولی است از قوانین و یک برنام اجرایی به دست نمی آید برخی دیگر نیز معتقدند ما اصلا به این نوع برنامه نویسی نیاز نداریم.

وی با اشاره به اینکه مجلس از آماده شدن لایحه برنامه ششم توسط دولت در سال ۹۳ استقبال می کند گفت: طبق قانون دولت موظف است حداکثر تا خرداد ۹۴ لایحه برنامه ششم را تقدیم مجلس کند.

باهنر با اشاره به ضرورت خرد، تدبیر و شجاعت در بحثبنگاه های صنعتی خاطرنشان کرد: بعضی از این بنگاه ها با ۵۰ درصد ظرفیت کار می کنند و بعضی حتی به زیر ۳۰ درصد هم می رسند؛ مواد اولیه، سرمایه در گردش، نوسازی، بازار مصرف از جمله نیازهای بنگاه های صنعتی است.

وی تولید برخی بنگاه ها را چند برابر نیاز مصرفی کشور خواند و تصریح کرد: وقتی می خواهیم اقتصاد کشور را سامان دهیم ابتدا باید بنگاه های اقتصادی اضافی را تعطیل کنیم.

نایب رئیس مجلس در بخش دیگری از گزارش خود، به ساحل ۳ هزار کیلومتری مرزهای جنوبی کشور اشاره کرد و گفت: تمامی جمعیت، دفاع و صنعت ما در جنوب کشور ۱۰ درصد ساحل را اشغال نکرده است و ۲۷۰۰ کیلومتر از ساحل ما بدون استفاده افتاده است در حالی که در دنیا کشورهایی که تنها ۲۰۰ کیلومتر ساحل دارند کل اقتصاد خود را از طریق آن اداره می کنند.

باهنر با تأکید بر اینکه فرهنگ جزء لایتجزای اقتصاد و سیاست است، تصریح کرد: به تعبیر رهبری فرهنگ فضای تنفسی سیاست و اقتصاد است که اگر مخدوش شود اقتصاد و سیاست هم نمی توانند رشد کنند.

نایب رئیس مجلس در پایان گفت: رئیس مجلس بنده را نیز موظف به هماهنگ سازی میان مرکز پژوهش ها و معاونت قوانین مجلس در جهت پیشبرد سیاست های اقتصاد مقاومتی کرده است.

انتهای پیام /

ارسال نظر