|
|
کدخبر: ۱۶۴۳۸۸

جلالی در دیدار رئیس سازمان ثبت اسنادواملاک:

خبرگزاری تسنیم: رئیس مرکز پژوهش های مجلس گفت: با اجرای کامل طرح کاداستر مشکل زمین خواری حل می شود.

به گزارش گروه پارلمانیخبرگزاری تسنیم، احمد تویسرکانی معاون قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور چهارشنبه(۳ اردیبهشت ماه) با حضور در مرکز پژوهش های مجلس با کاظم جلالی رئیس این مرکز دیدار و گفت وگو کرد.

کاظم جلالی در این نشست با اشاره به عملکرد مرکز پژوهش های مجلس، گفت: یکی از کارکردهای این مرکز پایش لحظه ای مسائل کشور در حوزه های مختلف است.

وی تصریح کرد: معتقدم هرچقدر بتوانیم تعامل مرکز پژوهش ها با دستگاه های اجرایی و سازمان های قوه قضاییه را افزایش دهیم، فعالیت های کشور با کیفیت بهتری انجام خواهد شد و در وقت و هزینه نیز صرفه جویی می شود.

رئیس مرکز پژوهش ها ادامه داد: فضای همکاری و همگرایی که در کشور به وجود آمده می تواند در رفع مشکلات کشور موثر باشد و مبارزه با فساد و زمین خواری را به دنبال داشته باشد.

جلالی افزود: خوشبختانه اقدامات ثبتی در کشور به سمت شفافیت رفته است و باید سعی کنیم با گسترش فعالیت های الکترونیک در حوزه ثبت، کارهای غیرقانونی کم و حذف شود.

وی با بیان اینکه باید در حوزه اجرای طرح کاداستر اهتمامی جدی صورت گیرد، تصریح کرد: اگر اقدامات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با همکاری سایر دستگاه های کشور به خوبی پیش رود، جلوی تعرضات به زمین های کشور گرفته می شود و با اجرای طرح کاداستر مستندسازی در مالکیت های خصوصی و عمومی با صدور اسناد رسمی انجام می گیرد که این امر از زمین خواری جلوگیری می کند.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در سال های اخیر روند مثبتی داشته است، تاکید کرد: امیدوارم که این روند همچنان ادامه داشته باشد چراکه تاثیرات خوبی در حوزه مالکیت کشور برجای خواهد گذاشت.

احمد تویسرکانی در این نشست با تبیین جایگاه مرکز پژوهش های مجلس در تهیه گزارش های کارشناسی و پژوهشی، گفت: هرچقدر این مرکز در تهیه گزارش ها قوی تر عمل کند، مشکلات تقنینی و اجرایی کمتری پدید خواهد آمد.

وی با بیان اینکه سازمان ثبت اسناد و املاک دارای رویه کاری سنتی بود، تصریح کرد: در سال های اخیر بازخوانی در مجموعه خدمات ارائه شده از سوی این سازمان انجام شد و ساده سازی در این حوزه صورت گرفت تا بتوان به خوبی پاسخگوی نیازهای مردم باشیم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در خصوص اقدامات انجام شده در بخش اسناد و املاک کشور، اضافه کرد: یکی از کارهای خوبی که در حوزه فعالیت های سازمان ثبت اسناد و املاک کشور انجام گرفت، موضوع کاداستر بود که از سال ۷۳ در کشور اجرایی شد و بر اساس برنامه ای که برای شهرها درنظر گرفته شد مقرر بود تا ۱ میلیون ۱۰۰ هزار هکتار از زمین های شهری تحت پوشش این طرح قرار بگیرد که تا سال ۸۸،۴۰۰ هزار هکتار کاداستر شد و در سال های اخیر این میزان به بالای یک میلیون هکتار رسید که باعثشد تا برای تبدیل اسناد مالکیت اقداماتی صورت بگیرد.

معاون قوه قضاییه گفت: براساس رویکرد جدید سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بانک جامع املاک نیز ساماندهی شد و به دنبال این هستیم تا عقبه بیش از ۶۰ ساله کار ثبتی کشور جمع آوری شود.

تویسرکانی با بیان اینکه حدود ۷ هزار دفتر اسناد رسمی در کشور داریم، تصریح کرد: سالانه حدود ۹۰ میلیون برگ اوراق تحت عنوان نیم برگی، یک برگی و خلاصه معاملات در کشور چاپ می شد که تصمیم گرفته شد تا همه اینها از طریق سیستم انجام شود که باعثشد تا عقود معین و عقود تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی ثبت الکترونیکی شود.

وی با بیان اینکه با اقدامات انجام شده شفاف سازی مطلوبی در حوزه اسناد و املاک کشور ایجاد شد، یادآور شد: در طول سا ل های اخیر با کارهای انجام شده تمام سردفتران به امضای الکترونیکی مجهز شدند و مجموعه معاملات و آمارها در این زمینه رصد می شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره اقدامات انجام شده در ثبت شرکت ها و موسسات، گفت: امروز براساس سیستم های پیاده شده اوراق بهادار در این بخش حذف شده و پذیرش حضوری در این زمینه حذف شد و افراد از طریق سیستم درخواست خود را ارائه می دهند و بررسی ها نیز از همین طریق انجام می گیرد.

تویسرکانی افزود: در حوزه ثبت اختراعات و علائم تجاری نیز اقداماتی فراهم شد تا مردم از طریق پورتال ثبت اخترعات و علائم تجاری در پیشخوان های دولت این کار را انجام دهند و شیوه کاری منظمی در این زمینه ایجاد شده است.

معاون قوه قضاییه تصریح کرد: همکاری که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با مرکز پژوهش های مجلس در حوزه کاداستر جامع انجام دادیم، کار بسیار مفیدی است که ادامه این روند مثبت و کارا خواهد بود.

انتهای پیام /

ارسال نظر