|
|
کدخبر: ۱۶۸۸۰۶

حاشیه نگاری همایش روز کارگر:

همایش روز کارگر با حضور رئیس جمهور و اصناف مختلف کارگری در سالن ۱۲ هراز نفری آزادی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، گردهمائی کارگران به مناسبت هفته کارگر که بیش از این درخواست راهپیمایی از استانداری تهران را کرده بودند، در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تحت عنوان " بیست و پنجمین جشنواره امتنان از کارگران، گروه های کار و واحد های نمونه کشور " با حضور گروهها و صنف های مختلف کارگری برگزار شد.

- در سرتاسر سالن پلاکادرهایی از سخنان امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در وصف کارگران نصب شده بود. برخی از کارگران نیز پلاکاردهایی با این مضمون که " قانون کار باید اجرا شود " در دست داشتند.

- اجرای این جشن کارگری را فرزاد حسنی عهده دار بود و شخصیتی هایی همچون علی ربیعی وزیر تعاون، کار رفاه و امور اجتماعی، محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت معدن و تجارت، حسین هاشمی استاندار تهران، علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر، مهرعلیزاده، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور و حسین فریدون در این مراسم حضور داشتد.

- در آغاز این همایش ابتدا بیانیه کارگران قرائت شد. در بخشی از این بیانیه کارگران، در واکنش به انتقادات نسبت به دولت یازدهم آمده بود: کسانیکه با شایعه پراکنی و دروغ پردازی سد راه دولت می شوند می خواهیم راه خود را تغییر دهند و به کمک دولت بشتابند.

همچنین کارگران در این بیانیه برگزاری راهپیمایی روز جهانی کارگر را حق خود دانستند و از مسئولین درخواست کردند به جای مخالفت با برگزاری راهپیمائی شرایط برگزاری راهپیمائی در سال آینده را فراهم کنند. در بخشی دیگر از این بیانیه کارگران آمده بود: امروز روزی است که ما کارگران برای رفع تبعیض، حقوق و مزدی عادلانه، حمایتهای اجتماعی مثل بازنشستگی درمان و از کار افتادگی، منع کار اجباری کودکان، حق آزادی تشکلها و مذاکرات اجتماعی و همچنین دفاع از حقوق زنان گردهم آمده ایم و فریاد خود را سر می دهیم.

- در ادامه این مراسم رئیس جمهور وارد سالن شد و کارگران با شعار " روحانی، روحانی، حمایت، حمایت " وی را همراهی کردند.

- بعد از ورود رئیس جمهور به سالن محمد علیزاده خواننده جوان پاپ، با گروه ارکستر خود به اجرای چند ترانه از جمله " هواتو کردم " پرداخت.

- سپس ربیعی پشت تریبون رفت و کارگران شعار " ربیعی، ربیعی، حمایت، حمایت " را سردادند.

- ربیعی در بخشی از سخنان خود با تشکر از حضور رئیس جمهور خطاب به کارگران گفت: رئیس جمهور می خواهد چرخ کارخانه ها با چرخ سانتریفیوژ همزمان با هم بچرخد.

همچنین ریبعی با بیان خاطره ای گفت: در اولین سال بعد از انقلاب من به عنوان نماینده کارگران پشت تریبون رفتم و صحبت کردم و امروز این افتخار برای انقلاب اسلامی است که به عنوان وزیر پشت تریبون قرار گرفته ام.

ربیعی با بیان اینکه امروز همه ما روحانی هستیم، گفت: کارگران پلاکاردهایی در دست دارند که روی آنان نوشته شده است " ما روحانی هستیم ".

وی همچنین با اشاره به بیمه سلامت ایرانیان که در دولت تدبیر و امید صورت گرفته است، گفت: ۱۶۰۰ هزار نفر تاکنون تحت پوشش این بیمه قرار گرفته اند.

- بعد از صحبت های ربیعی بخشی از حضار شعاردادند " ما منتظر محجوب هستیم " که مجری اعلام کرد مراسم تقدیر از کارگران نمونه برگزار می شود.

- در ادامه این مراسم به ۲ کارگر نمونه، ۱ تراشکار نمونه، ۱ واحد نمونه تولیدی و یگ گروه کار نمونه، هر کدام یک لوح تقدیر و یک خوردوی پراید اهدا شد.

- در پایان این مراسم حسن روحانی رئیس جمهوری پشت تریبون قرار گرفت که با تشویق حضار و شعار " روحانی دوستت داریم " و " روحانی حمایت حمایت " همراه بود.

- روحانی در بخشی از سخنان خود به کارگران وعده داد: دولت اقدات لازم را برای مسکن آنان در سال ۹۳ انجام می دهد.

روحانی همچنین از وزارت کار خواست کارگران ساختمانی و فصلی را تحت پوشش بیمه قرار داده و ارزش بیمه ای دیگر کارگران را افزایش دهد.

روحانی در ادامه سخنان خواستار ارتقاء بیمارستان های دولتی شد و گفت باید بیمارستان میلاد در دیگر شهرها ساخته شود.

همچنین رئیس جمهور با تاکید براینکه کارگران باید بتوانند از طریق تشکل ها صدای خو د را به گوش مسئولین و وزارت کار راحت تر و شفاف تر برسانند، گفت: باید زمینه ایجاد تشکل های مدنی، مردمی و انجمن های خاص در میان کارگران، آزاد و بدون مشکل باشد.

ارسال نظر