|
|
کدخبر: ۱۶۹۰۱۱

گزارش / فعالیت احزاب در هفته ای که گذشت

خبرگزاری تسنیم: احزاب و چهره های اصول گرا و اصلاح طلب در هفته جاری خبر ساز بودند و همچون هفته گذشته جریان اعتدال غایب عرصه سیاسی، تشکیلاتی بود.

به گزارش خبرنگار حوزه احزابخبرگزاری تسنیم، در هفته جاری اخبار احزاب و چهره های اصلاح طلب و اصولگرا در رسانه ها منتشر شد و همچون هفته گذشته جریان اعتدال نقش کم رنگی را در عرصه رسانه ای و سیاسی ایفاء کرد.

** اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران با جهانگیری دیدار کردند

در ابتدای هفته جاریخبرگزاری تسنیمخبر از دیدار اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی با اسحاق جهانگیری معاول اول رئیس جمهور داد.

در این دیدار غلامحسین کرباسچی، محسن هاشمی، فائزه هاشمی، حسین مرعشی، سعید لیلاز، یدالله طاهرنژاد، محمد هاشمی رفسنجانی، محمد قوچانی و جمع دیگری از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران حضور داشتند.

اسحاق جهانگیری که خود سابقه عضویت در حزب کارگزاران سازندگی را دارد و جزو مؤسسان این حزب محسوب می شود، در این دیدار به عملکرد دولت در حوزه های بین المللی و اقتصادی اشاره کرد.

هفته نامه " صدا " هم شنبه هفته جاری به سردبیری محمد قوچانی که به تازگی به عضویت شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی پیوسته است، منتشر شد.

** دعوت از حزب کار برای پیگیری احیای خانه احزاب

محمد نیشابوری سخنگوی حزب اسلامی کار در این هفته از دعوت کمیته اجرایی احیای خانه احزاب از تشکل متبوعش برای حضور و مشارکت در احیای این خانه خبر داد و به خبرنگارتسنیم، گفت: با پورنامدار از اعضای کمیته اجرایی احیای خانه احزاب صحبت کردم و بنا شد نشستی با هم داشته باشیم.

** جبهه جانبازان انقلاب اسلامی " سیاسی " نیست

جبهه جانبازان انقلاب اسلامی درخواست خود را برای دریافت مجوز از کمیسیون ماده ده احزاب اعلام کرد.

سید مهدی هاشمی، عضو هیئت موسس جبهه جانبازان انقلاب اسلامی با بیان اینکه جبهه متبوعش به عنوان تشکل جدید شناخته می شود و صرفا سیاسی نیست، به خبرنگارتسنیم،گفت: این تشکل در عرصه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت اقدام خواهد کرد.

وی در پاسخ به این سوال که دبیرکل و ارکان این جبهه چه زمانی انتخاب می شوند؟ گفت: هنوز به صورت رسمی انتخاب نشدند و انشاءالله در آینده نزدیک انتخاب می شوند.

حسین اسرافیلی، اکبر بهرامی، مصطفی پرکره، علیرضا پناهیان، غلامعلی جعفرزاده، داود حیدری، مجتبی رحماندوست، قدرت الله رحمانی، علیرضا زاکانی، بهروز ساقی، حسن سماواتی، مجتبی شاکری، امیر عقیقی، محمداسماعیل کوثری، محمدعلی معلی، حسین مظفر وسیدمهدی هاشمی اعضای هئیت موسس جبهه جانبازان هستند.

** دولت تلاش زیادی دارد، اما هنوز نقشه راهش را کشف نکرده ایم

اولین نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین در سال ۹۳ که با عنوان " اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی " نامگذاری شده است شنبه هفته جاری در دفتری مرکزی این تشکل سیاسی اصول گرا برگزار شد.

باهنر نایب رئیس مجلس و دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در ابتدای این برنامه و قبل از حضور غلامعلی حدادعادل که به عنوان سخنران ویژه به این مراسم دعوت شده بود با اشاره به فاز دوم هدفمندی یارانه ها، اظهار داشت: دولت تلاش وسیعی داشته، اما متاسفانه ما هنوز نقشه راه دولت را کشف نکردیم که چه کار می خواهد بکند و با این همه صحبت و توصیه و تبلیغات و مراجع و صدا و سیما بالای ۷۰ میلیون نفر برای دریافت یارانه ثبت نام کردند که نشان می دهد یا ما نتوانستیم پیام خود را به مردم بدهیم و یا مردم قصد داشتند پیامی به ما بدهند و آن را نفهمیدیم.

وی همچنین به میهمانی همسر رئیس جمهور همزمان با میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) اشاره کرد و گفت: نقدهای زیادی نسبت به این موضوع مطرح شد، اما تا جایی که بنده اطلاع دارم و تحقیق کردم و از افرادی شنیدم که راست و دروغ آنها با گوینده است. گفتند که جمعا در آن مراسم ۵ سکه داده شده که موضوع مهمی نیست.

نایب رئیس مجلس ادامه داد: در خصوص پذیرایی نیز باید بگوییم که یک پذیرایی دیپلماتیک بوده که در میهمانی های خارجی این مسائل و تشریفات وجود دارد و این قدر که این میهمانی نقد شد، نقد وارد نبود.

**آشنا مامور دولت برای تجدید نظر در مصوبه " مهندسی فرهنگی " است

پس از باهنر نوبت به غلامعلی حدادعادل نماینده مردم تهران و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. وی در سخنان خود از ماموریت دولت به حسام الدین آشنا برای تجدید نظر در مصوبه " مهندسی فرهنگی " خبر داد و گفت: دولت با نگاه منتقدانه به مصوبه مهندسی فرهنگی نظر کرده و آشنا را مامور کرده تا نظر عده ای دیگر را بگیرد تا در مصوبه تجدیدنظر کند. می گویند این مصوبات بیش از حد مفصل است.

** درخواست جامعه اسلامی نمایندگان مجلس برای دیدار با روحانی

جامعه اسلامی نمایندگان ادوار مجلس که زیر مجموعه جبهه پیروان خط امام و رهبری است بنا دارند با رئیس جمهور دیدار کنند.

این مطلب از سوی همت بیک مرادی عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی نمایندگان ادوار مجلس اعلام شد و گفت: در جلسه شورای مرکزی جامعه بر تعامل و گفت وگوی ما با دولت تاکید و تصمیم گرفته شد نشستی با حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور و معاونان وی داشته باشیم تا پیشنهادها و نقطه نظرات خود را پیرامون مسائل جاری روز مطرح کنیم.

وی درباره اینکه جامعه اسلامی نمایندگان ادوار چه زمانی به دیدار رئیس جمهور خواهند رفت؟ گفت: ما در جلسه شورای مرکزی تصمیم گرفتیم با وی دیداری داشته باشیم و درخواست خود را برای این دیدار اعلام می کنیم و منتظر نتیجه خواهیم ماند.

** آخرین وضعیت حزب کارگزاران در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب

احمد بخشایش عضو کمیسیون ماده ده احزاب در این هفته درخصوص عدم برگزاری کنگره از سوی حزب کارگزاران سازندگی بهخبرگزاری تسنیم، گفت: احزاب در ایران اگر در وقت مقرر کنگره برگزار نکنند، غیرفعال می شوند و برای فعالیت مجدد باید مجوز بگیرند ولی ما در این زمینه از باب تساهل و تسامح نگاه می کنیم. ضمن اینکه برخی از احزاب هم فعالیت حزبی خود را انجام نمی دهند و در زمان انتخابات کرکره ها را بالا می کشند.

وی درباره اینکه " آیا کمیسیون ماده ده احزاب پیرامون عدم برگزاری کنگره از سوی حزب کارگزاران به این حزب تذکری نخواهد داد "؟ خاطرنشان کرد: تا وقتی که مشکلی عارض نشود ورود پیدا نمی کنیم، مثلا وقتی یکی از اعضا اعتراض و یا حزب دچار انشقاش شده باشد و یا حتی مسائل امنیتی پیش بیاید، ما ورود پیدا می کنیم، همچون بحثهایی که در سال ۸۸ بوجود آمد.

** دبیرکل و سخنگوی جدید حزب اراده ملت انتخاب شدند

در این هفتهخبرگزاری تسنیماز انتخاب دبیرکل و سخنگوی جدید حزب اصلاح طلب اراده ملت خبر داد.

در جلسه اخیر شورای سیاستگذاری حزب اراده ملت، احمدحکیمی پور به عنوان دبیرکل، علی شفائی قائم مقام دبیرکل و اسماعیل مختاری به سمت سخنگو جهت اعلام مواضع رسمی حزب انتخاب شدند.

همچنین در ابتدای این هفته شورای هماهنگی جوانان احزاب اصلاح طلب با احمد حکیمی پور دیدار و گفت وگو کردند.

** اصول گرایان به احیای خانه احزاب امیدوار نیستند

کمیته اجرایی خانه احزاب برای زمان برگزاری مجمع عمومی تصمیم گیری خواهد کرد. این مطلب در این هفته از سوی یدالله طاهرنژاد عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی و عضو کمیته اجرایی احیای خانه احزاب بیان شد و سپس محسن کوهکن نایب رئیس جبهه پیروان و احمد نیک فر عضو شورای مرکزی جامعه مهندسین به نحوه ترکیب و ساختار کمیته اجرایی انتقاد کردند.

نیک فر با بیان اینکه اصول گرایان و جامعه اسلامی مهندسین به روند گذشته خانه احزاب انتقاد داشته و دارند، خاطرنشان کرد: ما به روند گذشته انتقاد داشتیم و شرکت هم نمی کردیم و اگر بخواهد روند گذشته تکرار شود به آن انتقاد خواهیم کرد.

کوهکن هم با انتقاد از ترکیب این کمیته به خبرنگارتسنیم،گفت: به گونه ای برخورد می شود تا کسانی که از قبل مسئولیت داشتند باز کلیددار خانه احزاب شوند و ما هم مخالفت خود را با این قضیه اعلام کردیم.

** راهبردی برای ائتلاف میان اصول گرایان و اصلاح طلبان اعلام خواهم کرد

محمد رضا عارف عضو شورای انقلاب فرهنگی هفته جاری به دانشکده برق دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی رفت و در جمع دانشجویان و اساتید این دانشگاه پیرامون نقش و جایگاه معلم و استاد سخنرانی و در عین حال گفت: اگر دانشگاهیان به وظیفه خود عمل می کردند درصد انصرافی های یارانه بالاتر بود.

عارف درحاشیه این مراسم دانشجویی در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش " آیا احتمال دارد با ریش سفیدهای جریان اصول گرا ائتلاف کنید "؟ افزود: من راهبردی را در آینده برای یک ائتلاف بین اصول گرایان و اصلاح طلبان اعلام خواهم کرد.

این پیشنهاد معاول اول دولت اصلاحات که این روزها سفرهای خود را برای افتتاح دفاتر استاتی بنیاد امید ایرانیان آغاز کرده است با واکنش حجت الاسلام حسین ابراهیمی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز روبه روشد.

ابراهیمی، ائتلاف اصولگرایان با اصلاح طلبان را قابل تصور ندانست و گفت: دلیلی وجود ندارد تا ائتلافی بین اصول گرایان و اصلاح طلبان انجام شود و محال است این دو جریان یکی شوند از این رو چنین چیزی قابل تصور نیست. اگر هم بخواهد ائتلافی از سوی اصولگرایان شکل بگیرد قطعا حول محور جامعتین خواهد بود.

**فائزه هاشمی: خودم را به زور واردکارگروه های روحانی کردم

نشست سازمان امور زنان حزب اسلامی کار از احزاب همسو با هاشمی رفسنجانی در این هفته با عنوان " نسیم جهادی، زن، توسعه و اشتغال " و با حضور فائزه هاشمی رفسنجانی دختر رئیس مجمع تشخیص مصلحت و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی و شهربانو امانی عضو دیگر این حزب در دفتر مرکزی حزب کار برگزار شد.

فائزه هاشمی در این مراسم، با اشاره به پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: وقتی که روحانی در انتخابات پیروز شد، ما در خیلی از کارگروه ها بودیم و خودمان را به زور وارد این کارگروه ها کردیم و این ور و آن ور برای خانم ها لابی می کردیم تا خانم ها را در نظر بگیرند.

وی همچنین مدعی شد، متاسفانه در کشور سقف شیشه ای مانع رشد خانم ها شده است و این سقف در تضاد معیار توسعه است، خانم ها در عرصه اجتماعی هستند اما آنها را در مدیریت حذف می کننداز این رو خانم ها پیاده نظام هستند.

**حزب فراگیر جوک است

محمد جواد لاریجانی تحلیل گر و نظریه پردار مسائل سیاسی به تبیین آینده اصولگرایی پرداخت و به خبرنگارتسنیم، گفت: بهترین روش برای انسجام جریان اصولگرایی این است که پیش قراولان اصولگرایی باید به جوان ها میدان دهند و جریان اصولگرایی مدرن شکل بگیرد.

وی با بیان اینکه فراگیری، حیثیتی است که باید به دست آید، نه اینکه کسی خودش اعلام کند، تصریح کرد: حزب فراگیر جوک است، حزب باید از یک نقطه کوچکی شروع شود و با کمک فکر و نیروهای درست فراگیر شود. این که روز اول بگویید ما فراگیر هستیم که فراگیر نمی شود.

** عدم دعوت از رسانه های منتقد در همایش اصلاح طلبی

عصر پنج شنبه ششمین مجمع عمومی سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار از احزاب اصلاح طلب و همسو با دولت سازندگی در مرکز همایش های بین المللی رایزن همان جایی که نشست های بنیاد باران تشکیل می شود برگزار شد اما روابط عمومی این سازمان مانع حضور خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاریتسنیمو یکی دیگر از رسانه ها شد و گفت: ما رسانه های که می خواستیم حضور داشته باشند را دعوت کردیم، شما دعوت نشده اید.

این در حالی است کهخبرگزاری تسنیمپیش از این مواضع حزب کار و نشست های دانشجویی سازمان دانشجویی را پوشش خبری داده بود اما روابط عمومی سازمان دانشجویی مانع حضور خبرنگار این رسانه در نشست مجمع عمومی خود شد.

انتهای پیام /

ارسال نظر