|
|
کدخبر: ۱۶۹۲۲۶

فارس گزارش می دهد

دانشجویان، اساتید دانشگاه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در واکنش به حضور محمد خاتمی در دانشگاه شهید بهشتی خواستار پاسخگویی وزارت علوم در رابطه با حضور عوامل فتنه در دانشگاه ها شدند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاهخبرگزاری فارس، سه شنبه نهم اردیبهشت ماه مراسمی از طرف رئیس دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی و چند تن از اعضای هیئت علمی این دانشگاه به بهانه درگذشت پدر همسر محمد خاتمی رئیس جمهور اسبق کشور در این دانشکده برگزار شده بود.

حضور محمد خاتمی در دانشگاه شهیدبهشتی به بهانه حضور در مجلس ختمی که بوسیله رئیس دانشکده حقوق در این دانشکده برگزار می شد با اعتراض دانشجویان همراه شد.

در ابتدای ورود خاتمی به دانشگاه جمعی از دانشجویان با سر دادن شعارهای مرگ بر منافق و مرگ بر فتنه گر سعی بر ممانعت از حضور وی در دانشگاه را داشتند که با برخورد فیزیکی تیم حفاظت، چند نفر از دانشجویان دچار جراحات بدنی شده اند.

همچنین در این مراسم جمعی از اساتید و مسئولین دانشگاه شهیدبهشتی از جمله مهرپور رئیس دانشکده حقوق، تهران چی رئیس دانشگاه، معاون فرهنگی و جمعی از دیگر معاونان و کارکنان حضور داشتند.

در پایان مراسم نیز دانشجویان با شعارهایی از قبیل مرگ بر منافق و فتنه گر، فتنه گر اعدام باید گردد، فتنه گر حیاکن دانشگاه را رها کن، خاتمی و همراهان وی را بدرقه کردند.

روز بعد از مراسم نیز جمعی از دانشجویان و اساتید انقلابی دانشگاه شهید بهشتی در اعتراض به حضور محمد خاتمی در این دانشگاه در مسجد دانشگاه تجمع کرده و شعارهایی را سر دادند.

پس از آن شاهد صدور بیانیه هایی از سوی تشکل های دانشجویی دانشگاه های کشور علیه حضور عوامل فتنه در دانشگاه ها بودیم.

در این میان دانشجویان، اساتید دانشگاه و حتی نمایندگان مجلس نیز واکنش اعتراض آمیز خود را نسبت به حضور عوامل فتنه در دانشگاه ها نشان دادند و خواستار پاسخگویی وزارت علوم در این زمینه شدند.

* زاهدی: موضوع حضور خاتمی در دانشگاه را از وزارت علوم پیگیری می کنیم

محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در رابطه با حضور خاتمی در دانشگاه شهید بهشتی اظهارداشت: طی گزارش اولیه ظاهر کار این است که وی برای شرکت در مراسم ختم در دانشکده حقوق حضور یافته اما اینکه مجلس سیاسی یا غیرسیاسی بوده را از وزارت علوم جویا می شویم.

رئیس کمیسیون آموزش مجلس طی توصیه ای به مسئولان دانشگاه تصریح کرد: مسئولان دانشگاه چنانچه احساس می کنند مراسمی به تشنج بینجامد و کسانی که نام آنها با فتنه همراه است در آن حضور داشته باشند و موجب تحریک دانشجویان مذهبی و متدین و انقلابی شود باید اجازه برگزاری چنین مراسمی را ندهند یا توصیه شود آن افراد شرکت نکنند.

وی خاطرنشان کرد: آرامش دانشگاه ها باید تأمین شود این برای ما مهم است و اینکه در دانشگاه ها به تولید علم و فناوری بپردازیم.

* جعفری: باید دانشگاه ها را از تنش های سیاسی دور کرد

قاسم جعفری، نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری خانه ملت در گفت وگو با خبرنگار پارلمانیخبرگزاری فارس، با اشاره به زمان برگزاری جلسات رای اعتماد به وزیر پیشنهادی علوم گفت: در آن ایام و پیش از جلسه رای اعتماد زمانی که آقای وزیر در جلسات کمیسیون حضور می یافت می گفت که آقای روحانی به من تاکید کرده که آرامش دانشگاه ها برای من مهم است.

وی اضافه کرد: اگر طبق گفته های وزیر آقای روحانی انقدر به آرامش در محیط های دانشگاهی تاکید دارد باید فضای دانشگاه ها از تنش به دور بوده و در راستای اقتصاد مقاومتی، پژوهش های کاربردی و بنیادی و همچنین علم و دانش حرکت کند.

جعفری با بیان اینکه دانشگاه ها به عنوان محیط های علم اندوزی و دانش نیاز مبرم به آرامش دارند تصریح کرد: دولتمردان باید تمام تلاش خود را برای آرامش محیط های علمی به کار گیرند.

وی در عین حال گفت: از تدبیر و امید به دور است که دانشگاه ها در یک فضای حاشیه ای و تنش زا فعالیت کنند زیرا در چنین محیطی علم و دانش به حاشیه رفته و مسائل سیاسی مورد توجه قرار می گیرد.

* صلاحی: عدم تعهد وزیر علوم به وعده هایش

سهراب صلاحی رئیس سازمان بسیج اساتید کشور با بیان اینکه دانشگاه ها باید فضای کاملا علمی داشته باشند، گفت: این موضوع قبلا به وزارت علوم تذکر داده شده بود که دانشگاه ها نباید از فضای علمی خارج شوند.

وی افزود: با توجه به اینکه یکی از پایه های قدرت ملت ایران پیشرفت علمی در دهه اخیر است دشمن تلاش می کند دانشگاه ها را از فضای علمی که شرط پیشرفت است خارج کند و برای این موضوع نیز برنامه ریزی دارد و تلاش می کند چهره های حساسیت برانگیز را وارد دانشگاه کند.

وی افزود: اگر کسانی که رهبری فتنه را برعهده داشتند و نظام سعی کرد با الفت اسلامی با آنها برخورد کند در دانشگاه ها حضور یابند اغتشاش ایجاد می شود و مسئولان وزارت علوم باید هدفشان را از این مسئله مشخص کنند.

صلاحی گفت: وزیر علوم تعهد کرده بود که از افراد مسئله دار و حساسیت برانگیز در آموزش عالی استفاده نکند تا آرامش موجود در دانشگاه ها حفظ شود و در حال حاضر باید جوابگو باشد هرچند که چندین بار نمایندگان مجلس در این زمینه از وزیر سوال کردند و از پاسخ های وی قانع نشدند.

رئیس سازمان بسیج اساتید کشور گفت: این مسائل نشان می دهد که علاوه بر وزیر افراد دیگری نیز در وزارت علوم تصمیم گیر هستند، افرادی که پایگاه اجتماعی خود را از دست داده بودند تلاش می کنند تا با حضور در آموزش عالی در معادلات سیاسی از دانشگاه ها استفاده کنند که این مسئله ضربه زدن به نظام تلقی می شود.

* سلیمانی: انتصاب افراد حامی فتنه درِ دانشگاه را به روی فتنه گران باز کرده است

محمد سلیمانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور برخی عناصر نزدیک به فتنه در دانشگاه ها گفت: اتفاقی که در دانشگاه ها در حال رخ دادن است بستر و زمینه تنش و آشوب را فراهم می نماید.

سلیمانی با انتقاد از انتصاب برخی چهره های نزدیک به فتنه در سمت ریاست دانشگاه ها اظهار داشت: مدیریت هایی که نصب شده اند عمدتاً کسانی هستند که در فتنه شریک بوده و نقش داشته اند و در برخی موارد به آشوب طلبی مشهورند.

نماینده مردم تهران در مجلس اضافه کرد: وقتی افرادی که فتنه ای نظیر ۱۸ تیر ۷۸ را ایجاد کرده و در فتنه ۸۸ نقش داشته اند به عنوان رئیس دانشگاه منصوب می شوند باید هم درب دانشگاه به سوی فتنه گران باز شود.

وی خواستار توجه جدی شورای عالی انقلاب فرهنگی به انتصاب رؤسای دانشگاه ها شد و افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی باید به این موضوع ورود کند و سابقه رؤسای دانشگاه هایی که از سوی این شورا تأئید می شود را به صورت جدی بررسی کند.

سلیمانی تصریح کرد: برخی از افرادی که شورای عالی انقلاب فرهنگی ریاست آنها بر دانشگاه ها را تأئید کرده سابقه روشنی در فتنه دارند.

نماینده مردم تهران در مجلس درباره نقش مجلس در جلوگیری از انتصاب افراد مسئله دار به عنوان رئیس دانشگاه خاطرنشان کرد: هیأت رئیسه مجلس در این زمینه باید زودتر سؤالاتی که از مجموعه مدیریت وزارت علوم شده را در دستور کار قرار دهد تا نمایندگان و مردم در این باره آگاه شوند.

* ثابتی: نمایندگان ولایت مدار باید برای حضور سران فتنه در دانشگاه کارت قرمز به فرجی دانا نشان دهند

مجتبی ثابتی عضو سابق شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور گفت: مقام معظم رهبری به نکته ای اشاره فرمودند که دانشگاه باید سیاسی باشد ولی سیاست زده نباشد، در حالیکه در حال حاضر جریان های افراطی، رادیکال و بعضاً اپوزیسیون در بدنه وزارت علوم در حال رسوخ است و به وضوح پیداست. وی افزود: به تازگی در دانشگاه یزد سخنرانی را آورده اند که مشروعیت نداشته و مشخص است به دنبال عکس العمل نهایی هستند زیرا ورود خاتمی به دانشگاه شهید بهشتی عکس العمل نیمه پایانی بود.

ثابتی اظهار داشت: دانشگاه شهید بهشتی که در بحثهسته ای شهید شهریاری را تقدیم انقلاب کرد و در زمان فتنه دانشجویان مؤثری برای انقلاب داشت و به نام شهید بهشتی نیز مزین است جای افراد فتنه گر و کسانی که چهره دانشگاهی ندارند، نیست.

وی اضافه کرد: به چه علت در همین زمان که مردم پیگیر صدور حکم برای فتنه گران هستند یکی از عوامل فتنه در دانشگاه شهید بهشتی حضور می یابد؟

ثابتی با بیان اینکه قوه قضائیه نباید بیش از این تساهل کند، گفت: قوه قضائیه همانطور که با دیگر محکومان برخورد می کند باید به طور شدیدتری با فتنه گران برخورد کند زیرا خدمتی که سران فتنه به آمریکا کردند عبدالمالک ریگی نکرد، فتنه گران در قاموس انقلابی گری به انقلاب ضربه زدند.

وی افزود: سران قوه قضائیه باید بدانند که نتیجه تساهل برای فتنه گران بی حرمتی روز افزون به انقلاب است و اگر دستگاه های قضایی کار درستی انجام ندهند فرزندان امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری خودشان وارد عمل می شوند زیرا ما دیگر فرصت سعی و خطا نداریم و کوتاه آمدن در برابر فتنه گران را کوتاه آمدن در برابر خون شهدا می دانیم.

ثابتی گفت: خون شهدای فتنه ۸۸ نباید هدر رود و به هیچ عنوان نباید به خون شهدای انقلاب بی حرمتی شود، سران قوه قضائیه باید سریع تر برخورد کنند.

وی با بیان اینکه وزارت علوم کم کم جایگاه خود را فراموش کرده است، خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس نیز باید با شدت بیشتری بی حرمتی مسؤلان وزارت علوم را پاسخ دهند زیرا اگر نمایندگان داعیه ولایتمداری دارند باید به فرجی دانا کارت قرمز بدهند، مماشات با فرجی دانا جایز نیست.

ثابتی افزود: هرچند که فرجی دانا از عوامل فتنه نبوده است ولی گویا این مسئله نیز یک سناریوی از پیش تعیین شده به شمار می رود.

* پهلوان: دانشگاهیان اجازه ورود فتنه گران به دانشگاه را نمی دهند

علی پهلوان دبیر سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان پیرامون ورود خاتمی به دانشگاه شهیدبهشتی گفت: ما از روز اول هم اعلام خطر کردیم که ممکن است پای فتنه گران به دانشگاه باز شود.

پهلوان ادامه داد: نمی خواهیم کسانی که با سرنوشت کشور بازی کردند دوباره باعثتشویش، التهاب و از بین رفتن بعضی جوانان این مرزو بوم شوند.

وی تصریح کرد: سران فتنه باید جواب خون دانشجویان و جوانانی که بر اثر ادعاهای دروغ آنها کشته شدند را بدهند.

پهلوان تاکید کرد: هنوز تلخی آن روزها از ذهنمان پاک نشده بعد آقایان با کمال پررویی وارد دانشگاه می شوند و قصد تطهیر هم کیشانشان را دارند.

دبیر سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با بیان اینکه عده ای سعی دارند پروژه تطهیرسازی فتنه گران را در کشور دنبال کنند، گفت: عده بسیار معدود که خودشان را اصلاحاتی می خوانند، سعی دارند خیانت های سران فتنه را بی دلیل تطهیر کنند ولی ما هنوز کارهای غیر قانونی سران فتنه که با ادعای دروغ تقلب جو دانشگاه ها را متشنج کرده و همه را به جان هم انداختند، یادمان نرفته است.

پهلوان اظهار داشت: ما قطعا جلوی مسببین فتنه خواهیم ایستاد و نخواهیم گذاشت پای آنها به دانشگاه ها باز شود و دوباره شروع به تشنج آفرینی کنند.

وی ادامه داد: اگر کسی بخواهد این حرکات را به آزادی بیان نسبت دهد و بگوید یک میتینگ سیاسی است یا اشتباه می کند یا می خواهد مسیر را منحرف کند زیرا اگر کسی حرفی دارد می تواند در کرسی های آزاد اندیشی از نظر خود دفاع کند.

پهلوان با بیان اینکه کسانی که در گذشته جلوی هر اظهار نظری را می گرفتند حالا دم از آزادی بیان می زنند، تاکید کرد: این آزادی بیان برای خودشان خوب است، اینها آزادی بیان را بهانه کرده اند و می خواهند با آن باج خواهی سیاسی کنند و به این بهانه به دانشگاه ها نفوذ کنند.

وی تصریح کرد: فتنه گران باید بدانند که دانشجویان نخواهند گذاشت دوباره التهاب آفرینان و فتنه گران به دانشگاه بازگردند و دانشگاه و دانشجویان را ملعبه بازی های سیاسی خود و مکانی برای باج خواهی از نظام کنند.

دبیر سیاسی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در خاتمه گفت: مسئولان وزرات علوم باید نسبت به حضور سران فتنه و التهاب آفرینی آنها در دانشگاه ها پاسخگو باشند.

* چوپان کاره: حضور خاتمی در دانشگاه شهید بهشتی بازی سیاسی است

امید چوپان کاره معاون سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شاهد در رابطه با حضور عوامل فتنه در دانشگاه های کشور گفت: عوامل فتنه نتوانستند امتیازات مدنظر خود را از دولت یازدهم بگیرند و به همین دلیل با سناریوهای از پیش تعیین شده و حضور در دانشگاه ها سعی دارند جریان اصلاح طلبی را در دانشگاه ها احیا کنند تا هم دولت را تحت فشار قرار دهند و هم نیروهای جوان خودشان در دانشگاه ها بیدار شوند.

وی افزود: البته با وجود اینکه وزیر علوم به تعهدات خود عمل نکرد عوامل دیگر فتنه مانند دانشجویان و اساتید اخراجی نیز به دانشگاه ها بازگشتند.

چوپان کاره ادامه داد: این شرایط جز ایجاد فضای تشنج، منفعتی برای دانشگاه و روند علمی کشور ندارد و تنها یک سری بازی سیاسی است که سبب جوسازی ها می شود و چیزی عاید دانشگاه نمی کند.

معاون سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه شاهد اظهار داشت: با حضور عوامل فتنه در دانشگاه ها مخالفان و موافقان در دانشگاه ها نیز با یکدیگر درگیر می شوند و برخورد فیزیکی نیز رخ می دهد که این شرایط شایسته شان دانشگاه نیست.

چوپان کاره گفت: وزارت علوم وظیفه دارد که جلوی ایجاد اینگونه تشنج ها را در دانشگاه ها بگیرد و دانشگاه ها را کنترل کند، هر چند که به این وظیفه عمل نمی کند.

* رمضان زاده: حضور خاتمی در دانشگاه سناریویی برای تطهیر فتنه گران است

محمدمهدی رمضانزاده مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شهیدبهشتی ضمن محکوم کردن ورود غیر مجاز محمد خاتمی به دانشگاه شهیدبهشتی، گفت: حضور خاتمی به این دانشگاه به هیچ عنوان قابل توجیه نیست و باید پاسخ قانع کنندگی برای این موضوع داده شود.

رمضانزاده افزود: حرکتی که در روزهای اخیر توسط فتنه گران در دانشگاه شهیدبهشتی بوجود آمد، نشان دهنده رویکرد فتنه انگیزانه وزیر و حرکت در جهت ایجاد سیاست زدگی در دانشگاه است.

وی اضافه کرد: مسئولان امر باید پاسخ اقداماتی که باعثایجاد تشنج در دانشگاه ها می شود را بدهند و بگویند هدفشان از انجام چنین اقداماتی چیست.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شهیدبهشتی، اظهارداشت: وزارت علوم در چند ماهه گذشته عملکرد قابل قبولی نداشته و نمونه آن انتصاب افراد معلوم الحالی است که کارنامه سیاسی مناسب و خوبی در گذشته نداشته اند.

رمضانزاده خاطر نشان کرد: این اقدامات یک سناریوی از پیش طراحی شده در جهت تطهیر فتنه گران و ایجاد پایگاه برای آنها در دانشگاه ها بود که دانشجویان با بصیرت و هوشیار با حضور به موقع در صحنه حاضر شدند و تمام معادلات آنها را برهم زدند.

وی با اشاره به هزینه هایی که فتنه گران به کشور تحمیل کردند، تاکید کرد: دانشجویان خیانت فتنه گران را فراموش نکرده اند و با شور انقلابی مانع تبدیل شدن دانشگاه ها به جولانگاهی برای احزاب سیاسی و افراد معلوم الحال می شوند.

رمضانزاده با بیان اینکه سیاست زدگی در دانشگاه به ضرر دانشگاهیان است، اضافه کرد: با این حرکات در روند پیشرفت های علمی سال های گذشته خلل ایجاد می کنند و مسیر رسیدن به چشم انداز مورد نظر را منحرف می سازند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شهیدبهشتی یادآور شد: عملکرد مسئولان دانشگاه شهیدبهشتی که در گذشته ژست های انقلابی زیادی می گرفتند، در روزهای اخیر باعثنمایان شدن چهره واقعی آنها شد و تناقضات میان گفتارشان را برای همه مشخص شد.

رمضانزاده ادامه داد: ما همچنان منتظر پاسخگویی مسئولان در رابطه با این موضوع هستیم و از نمایندگان ملت در مجلس می خواهیم اقدامی عاجل در برخورد با این حرکت غیرقابل قبول انجام دهند.

وی در ادامه تصریح کرد: مسئولان آموزش عالی کشور باید بدانند که روند پیش گرفته شده در این وزارتخانه و استفاده از عوامل فتنه در پست های دولتی و تبدیل کردن دانشگاه ها به جولانگاه سیاسی فتنه گران با قوانین کشور متناقض است.

رمضانزاده به روحیه مطالبه گری و انقلابی دانشجویان اشاره کرد و گفت: با توجه به این موضوع دانشجویان به عنوان چشمان بیدار جامعه اجازه نخواهند داد ارزش ها و اصول های اساسی انقلاب ملعبه عده ای فتنه گر شود.

وی ادامه داد: اگر حضور خاتمی و دیگران که سابقه اقدام علیه امنیت ملی را دارند تکرار شود اینبار جنبش دانشجویی محکم تر از گذشته برای دفاع از سنگر علم و جلوگیری از تحریف انقلاب در راستای وظیفه شرعی خویش به پا خواهند خواست.

انتهای پیام /

ارسال نظر