|
|
کدخبر: ۱۶۹۳۴۴

تشکیک منتقدان «من روحانی هستم» در روایت رفسنجانی

خبرگزاری تسنیم: " در این میان بزرگ ترین حامی حسن روحانی در انتخابات و پشتوانه دولت او در محافل سیاسی یعنی حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی از تبعات حمله به مستند «من روحانی هستم» آسیب دیده است. "

به گزارش گروه " سایر رسانه ها " یخبرگزاری تسنیم، روزنامه وطن امروز طی گزارشی در شماره امروز، شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۳، خود نوشت: «من روحانی هستم» یک نقد نیست. یک «روایت» است و هجمه کم سابقه دولت و رسانه های حامی آن علیه این مستند نشان می دهد دولت اساسا هر روایتی غیر از روایت دلخواه خود را تحمل نمی کند. به گزارش «وطن امروز» در هیچ جای مستند «من روحانی هستم» هیچ نقدی به رئیس جمهور وارد نشده است. نه در نریشن و نه در تصاویر! تنها برشی از مقاطع حساس زندگی سیاسی وی به نمایش درآمده است و استناد این روایت نیز به منابع مشهود است.

دولت اما این مستند را تحمل نمی کند. اگرچه برخی معتقدند آن ۹۷ درصد ثبت نام کنندگان دریافت یارانه و نه بزرگ به درخواست دولت برای انصراف از دریافت یارانه یکی از دلایلی می تواند باشد که هجمه دولتی ها روی این مستند متمرکز شده اما همین رفتار دولت و حامیان او در قبال این مستند عوارض و هزینه هایی نیز به دنبال داشته است.

در کنار قضاوت عمومی از رویکرد دولت روحانی در قبال آزادی بیان، توجه افکار عمومی برای تماشای این مستند باعثمی شود آن برش های زندگی سیاسی آقای روحانی که در مستند آمده، بیشتر نمودار شود و در واقع مردم از سوابق سیاسی و مبارزاتی رئیس جمهور اطلاعات بیشتری به دست آورند. اما در این میان بزرگ ترین حامی حسن روحانی در انتخابات و پشتوانه دولت او در محافل سیاسی یعنی حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی از تبعات حمله به مستند «من روحانی هستم» آسیب دیده است.

پس از آنکه حامیان رئیس جمهور آن بخش از مستند که درباره نقش روحانی در ماجرای مک فارلین است را دروغ نامیدند؛ در واقع روایت هاشمی از ماجرای مک فارلین را زیر سوال بردند. در مستند «من روحانی هستم» نقش روحانی در ماجرای مک فارلین با استناد به خاطرات هاشمی در کتاب «اوج دفاع» به تصویر کشیده شده است. هاشمی در این کتاب صراحتا گفته است روحانی در ماجرای مک فارلین حضور داشته و جزو «مذاکره کنندگان» با هیات آمریکایی بوده است: «آقای[محسن] کنگرلو اطلاع داد که هواپیمای حامل قطعات گران قیمت آمریکایی – که با پاسپورت ایرلندی آمده اند و به نام ایرلندی هستند – در فضای تهران است. به آقای دکتر روحانی گفتم که برای کنترل قطعات و اداره مسائل سیاسی و مذاکرات همکاری کنند.» هاشمی در ادامه تاکید می کند، حسن روحانی جزو تیم مذاکره کننده با هیات آمریکایی است: «قرار شد هدیه را نپذیریم و ملاقات ندهیم و مذاکره را در سطح دکتر هادی و دکتر روحانی و مهدی نژاد مخفی نگه داریم.» این روایت صریح هاشمی در مستند «من روحانی هستم» مورد استناد قرار گرفته است. حالا حامیان دولت معتقدند این روایت مخدوش است. آنها در تازه ترین مواضع خود این روایت را «دروغ» هم دانسته اند.

مهدی رحمانیان مدیرمسؤول روزنامه شرق که از رسانه های اصلاح طلب حامی دولت است؛ صراحتا گفته است هاشمی همه واقعیت را نگفته و این با دروغ فرقی ندارد. به گزارش مشرق، مدیرمسؤول روزنامه شرق در گفت وگویی تلفنی در برنامه زنده «گفت وگوی روز» رادیوگفت وگو با موضوع بررسی حواشی مستند «من روحانی هستم» در پاسخ به این سوال که صحت خاطرات آقای هاشمی در کتاب اوج دفاع پیرامون حضور آقای دکتر روحانی در ماجرای مک فارلین را تایید می کنید یا خیر؟ گفت: آقای هاشمی برخی مسائل را گفته است اما بخش های مهم تری از مسائل را نگفته است. گفتن نصف حقیقت با دروغ فرقی ندارد. این اظهارنظر صراحتا روایت آقای هاشمی را درباره ماجرای مک فارلین زیر سوال می برد. این البته بخشی از تبعات ماجراست. طی سال های اخیر روایت های متعدد آقای هاشمی رفسنجانی از گذشته که کاربرد آنها برای مسائل روز بوده، محل اختلاف بوده است. «خاطره» های آقای هاشمی تا مدت ها محافل سیاسی را متاثر کرده است. اکنون نارضایتی از روایت های آقای هاشمی به نزدیک ترین حلقه وی نیز سرایت کرده است و اکنون حسن روحانی، رئیس جمهور بسیار نزدیک به وی نیز از آنها متضرر شده است.

سکوت هاشمی!
آقای هاشمی رفسنجانی که همواره از انبار خاطرات خود خاطره ها و روایت هایی متناسب با شرایط روز بیرون می کشد، این بار که نزدیکان و حامیان او نیز روایت های او را مخدوش می دانند، سکوت کرده است. این با مشی آقای هاشمی رفسنجانی چندان همخوانی ندارد. اکنون یک موضوع محل اختلاف درباره روایت آقای هاشمی از نقش رئیس جمهور در ماجرای مک فارلین، مطرح شده است. در یک طرف عده ای جوان با اعتماد به خاطرات و روایت های هاشمی مستندی ساخته اند و از سوی دیگر حامیان دولت این روایت را دروغ می دانند! به نظر می رسد اکنون این هاشمی رفسنجانی است که باید درباره این روایت خود اظهارنظر کند. آقای هاشمی یا باید از روایت خود دفاع کند یا همانگونه که مدیرمسؤول روزنامه شرق گفته، واقعیت را بگوید. سکوت آقای هاشمی در این شرایط قطعا هم خود او و هم دولت وابسته به او را متضرر می کند.

انتهای پیام /

خبرگزاری تسنیم: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می شود.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار