|
|
کدخبر: ۱۷۱۵۵۳

کریمی قدوسی در صحن علنی مجلس:

خبرگزاری تسنیم: نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: ظریف در مصاحبه با در شبکه ABC آمریکا نظر صریح مقام معظم رهبری درباره افسانه هولوکاست را انکار کرده است.

به گزارش خبرنگار پارلمانیخبرگزاری تسنیم، محمدجواد کریمی قدوسی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در سوال از وزیرخارجه در سخنانی در صحن علنی امروز مجلس گفت: همه مسئولان باید در تصمیم گیری ها و موضع گیری های خود حتما ۳ مؤلفه آرمانها و اهداف، راهبردهای عمومی و واقعیات را مدنظر داشته باشد.

وی افزود: مقام معظم رهبری در دیدار مردم انقلابی قم در ۱۹ دی فرمودند که این مباحثی که مطرح است در مذاکرات، اینها بهانه است. بلکه هدف پرچمی است که در قم و حوزه های علمیه برافراشته شده است و اسلام انقلابی و اسلام ناب را زنده کرده اند. آنها با این مخالفند.

نماینده مردم مشهد در ادامه اظهار داشت: نمایندگان مجلس ۴ سوال را با محوریت حفظ آرمان های انقلاب از وزیرخارجه تنظیم کرده اند. در کمیسیون امنیت ملی این سوالات مطرح شده است و ظریف به کمیسیون آمده و پاسخ هایی داده است که سوال کنندگان قانع نشده اند. در این ساعت ۴ سوال همزمان مطرح است.

کریمی قدوسی ادامه داد: ما از این جهت موافقت کردیم که این ۴ سوال مطرح شود به دلیل اینکه حوادثبسیار سریع پیش می رود و اتفاقات بسیار مهمی در شرف وقوع است و آنها در چند جبهه همزمان با ملت ایران در حال نبرد هستند. اتاق فکر منسجمی این مسائل را هدایت می کند که از این بعد قبول کردیم که ۴ سوال در یک زمان مطرح شود تا فرصتی برای رسیدگی به مسائل دیگر در اختیار باشد.

وی به اولین سوال از وزیرخارجه اشاره کرد و گفت: اولین سوال ما مربوط است به سفر آقای ظریف به نیویورک. مرزبندی شفاف با دشمن یکی از مسائلی است که باید آقای ظریف نسبت به آن پاسخگو باشد. این موضوع یک امر حکومتی و اعتقادی است که باید به آن توجه شود.

این نماینده مجلس اضافه کرد: جناب آقای ظریف در شبکه ABC آمریکا حضور پیدا می کند و در موضوع هولوکاست از وی سوال می شود. خبرنگار این شبکه تلویزیونی از ظریف سوال می کند که آقای روحانی و شما نیز به عنوان وزیرخارجه در سفر به نیویورک واقعه هولوکاست تائید کردید و کشتار یهودیان را نیز محکوم کردید اما رهبر انقلاب در بخش انگلیسی سایت خودشان، ایشان هلوکاست را قبول نمی کنند و آن را یک افسانه می دانند که آقای ظریف توضیح می دهد که من شخصا با مقام معظم رهبری در این موضوع صحبت کرده ام و ایشان صراحتا کشتار یهودیان را محکوم کرده اند و بحثافسانه هولوکاست را تکذیب می کنند. در این مصاحبه اینطور القا می شود که افسانه هولوکاست مورد تائید مقام معظم رهبری است.

کریمی قدوسی در ادامه افزود: نکته بسیار مهم در این جا این است که آقای ظریف در این صحبتها نظر صریح مقام معظم رهبری را که چندین بار و حتی اخیرا ۲۰ روز پیش نیز در جمعی بحثافسانه هلوکاست را مطرح می کنند و برخورد غربی ها را با این قضیه مورد نقد قرار می دهند.

وی در ادامه اظهار داشت: آقای ظریف در سفر به نیویورک و در یک شبکه آمریکایی آنچه را که به رهبر معظم انقلاب انتساب می دهند، برخلاف آن چیزی است که ایشان در سایتشان و در مواضع و صحبتهایشان مطرح است. این موضوعی است که ما خیلی سریع و شفاف از ظریف سوال کردیم که توضیحی قانع کننده در این ارتباط نداشتند.

نماینده مردم مشهد تصریح کرد: نکته بعد که جمع زیادی از نمایندگان آن را امضا کرده اند، موضوع حضور وی در سفر به داووس و در شبکه ۲ تلویزیون آلمان است. در سفر به آلمان آقای ظریف در این شبکه حضور پیدا می کند که این خبر بسیار وسیع در سایتهای داخلی و خارجی بازتاب پیدا می کند. در این شبکه مجری سوال می کند که وزیرخارجه مخالف انکار هولوکاست است و این موضوع را بارها تکرار کرده است، آیا شما حاضر هستید که گامی فراتر بگذارید و در آلمان اعلام کنید که دولت اسرائیل را به رسمیت می شناسید؟ خبرنگار در ادامه می پرسد که صرفنظر از اینکه شما درباره دولت اسرائیل چه فکری می کنید، آیا اسرائیل را به عنوان دولت به رسمیت می شناسید؟

کریمی قدوسی در همین زمینه ادامه داد: ظریف در پاسخ به سوال این خبرنگار گفت که این موضوع باید از سوی فلسطینیان حل شود. ما از منطقه دور هستیم و این وظیفه ما نیست که اسرائیل را به رسمیت بشناسیم یا نه، بلکه این موضوع باید از سوی فلسطینیان مورد پذیرش قرار گیرد.

وی ادامه داد: این پاسخ انعکاس هایی در منطقه و رسانه های رژیم صهیونیستی داشته است که ما کاری فعلا به آنها نداریم و آنها را تائید نمی کنیم. یکی از رسانه های رژیم صهیونیستی می گوید که وزیرخارجه ایران می گوید که ما ممکن است پس از توافق با فلسطینیان، به رسمیت شناختن اسرائیل را محتمل بدانیم. ممکن است پس از توافق با فلسطینیان اسرائیل به رسمیت شناخته شود.

این نماینده مجلس در ادامه افزود: یکی از بحثهای اصلی ما این است که آقای ظریف در هنگام رای اعتماد و در مجلس در مورد آرمان های انقلاب خیلی قوی و محکم صحبت کردند، اما وقتی به آن طرف آب می روند طور دیگری موضع گیری می کنند. ما نمی دانیم که واقعا روش دیپلمات های ما باید همینطور باشد؟ ما توجیه نیستیم اما آنچه که از انقلاب و درسی که مقام معظم رهبری و امام به ما داده اند و ما آن را آموخته ایم، این نیست.

کریمی قدوسی اضافه کرد: مقام معظم رهبری در جلسه ای اینگونه می فرمایند که امام(ره) در مقابل واقعیات چشم خود را نبسته است.

انتهای پیام /

ارسال نظر