|
|
کدخبر: ۱۷۳۰۷۳

معاونان وزرای امور خارجه ایران و روسیه بر حل سیاسی بحران سوریه تأکید و در خصوص همکاری ۲ کشور درباره نحوه کمک رسانی به مردم این کشور رایزنی کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، میخائیل باگدانف نماینده پوتین رئیس جمهور روسیه در امور خاورمیانه و معاون وزیر خارجه روسیه طی دیداری رسمی از جمهوری اسلامی ایران، امروز چهارشنبه با حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه دیدار کرد.

دو طرف در این دیدار ضمن مشورت و تبادل نظر در خصوص تحولات منطقه از جمله ابعاد مختلف مسئله سوریه، راه های همکاری بین دو کشور برای کمک به مردم سوریه جهت خروج از بحران و بازگشت ثبات و امنیت به این کشور را مورد بررسی قرار دادند و بر همکاری کشورهای تاثیرگذار برای کمک به سوریه تاکید کردند.

دو طرف با تاکید بر راه حل سیاسی برای بحران سوریه، پیرامون همکاری دو کشور در مورد نحوه کمک رسانی به مردم سوریه نیز رایزنی کردند.

در این دیدار امیرعبداللهیان ضمن تشریح طرح چهار ماده ای وزیر امور خارجه کشورمان در مورد سوریه که اخیرا در سازمان ملل نیز مطرح شده است، این طرح را فراگیر و همه جانبه برشمرد.

وی افزود: اکنون فرصت خوبی در سوریه برای حل سیاسی بحران این کشور فراهم شده و کسانی که از راهکارهای دیپلماتیک حمایت می کنند با حمایت از پروسه سیاسی می توانند نقش مهمی را برای خروج سوریه از بحران ایفاء کنند.

وی اضافه کرد: سه موضوع حمایت و کمک رسانی به مردم سوریه، مبارزه با تروریسم و افراط گری و تلاش برای حل سیاسی بحران این کشور در کانون توجه جمهوری اسلامی ایران و روسیه قرار دارد.

معاون وزیر خارجه ایران با محکوم کردن اقدام برخی طرف ها بر ارسال سلاح به سوریه در زمانی که اکثر کشورهای جهان بر حل و فصل بحران از طریق گفت وگوهای سیاسی سخن می گویند، افزود: بدون شک اینگونه سیاست ها باعثافزایش خشونت، افراط گرایی و تروریسم و کشتار مردم بی گناه و نابودی زیر ساخت های اقتصادی سوریه شد و طرف هایی که در دامن زدن به این اقدامات در سوریه فعالیت می کردند باید عواقب آن را بر عهده بگیرند.

معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز ضمن استقبال از ادامه رایزنی ها و تبادل نظر دو کشور در خصوص مسائل غرب آسیا بر ضرورت کمک به حل و فصل سیاسی بحران سوریه و بازگرداندن ثبات و امنیت به آن تاکید کرد.

وی با اشاره به ملاقات های مستمر مسئولان دو کشور در خصوص خاورمیانه این رایزنی ها را بسیار با اهمیت دانست و افزود: رایزنی های عمیق دو کشور زمینه منحصر به فردی را در روابط دو جانبه ایجاد کرده است.

طرفین ضمن تمجید از برگزاری موفق انتخابات عراق با مشارکت سیاسی بالای مردم و احزاب سیاسی اقدامات تروریستی در این کشور را قویا محکوم کردند.

دو طرف برگزاری انتخابات در سوریه را امری داخلی دانسته و بر حق مردم سوریه در تعیین سرنوشت خود تاکید کردند.

طرفین علاوه بر سوریه و عراق در خصوص تحولات فلسطین، مصر و بحرین نیز تبادل نظر کردند.

معاون وزیر خارجه روسیه بامداد امروز در پاسخ به دعوت معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان در راس یک هیات وارد کشورمان شد.

ارسال نظر