|
|
کدخبر: ۱۷۳۳۴۹

محمد اسماعیلی کارشناس مدیریت رسانه

خبرگزاری تسنیم: جای بسی خوشحالی است که رئیس جمهور محترم با کمال صداقت و صراحت از تعداد کم نامه هایی که از سوی اساتید دانشگاه به وی نوشته شده است گلایه می کنند.

به گزارشخبرگزاری تسنیم، متن یادداشت محمد اسماعیلی کارشناس مدیریت رسانه با عنوان «برکات نامه به رئیس جمهور» به شرح ذیل است:
جای بسی خوشحالی است که رئیس جمهور محترم با کمال صداقت و صراحت از تعداد کم نامه هایی که از سوی اساتید دانشگاه به وی نوشته شده است گلایه می کنند. این گلایه آن هم در جمع اساتید نمونه کشور فرصت مناسبی را برای طرح نکات قابل توجهی در مورد فوائد و برکات نامه نگاری به مسئولین ایجاد کرد که در این فرصت کوتاه به آن می پردازیم.
نخست اینکه در حافظه تاریخی ملت ما نامه نگاری به مسئولین پدیده ای با بار منفی و هشدار گونه ثبت شده است و شاید نگاهی به نامه های نوشته شده در یک صد سال اخیر نیز موید همین موضوع باشد. از طرفی برخی از چهره های سیاسی نیز از نامه نگاری به مسئولین برای عقده گشایی و ابراز وجود در سطح جامعه استفاده کرده اند و با نوشتن نامه های توهین آمیز و دور از ادب سعی کرده اند تا به نوعی توجه دیگران را به خود جلب نمایند. ولی هم اکنون که رئیس محترم جمهور در اقدامی تحسین برانگیز از نوشتن نامه استقبال کرده اند فرصت مناسبی است تا ظرفیت جدیدی در این خصوص تعریف و مورد بهره برداری قرار گیرد.
دوم اینکه در حال حاضر نزدیک به شصت هزار نفردر جامعه دانشگاهی کشوربه عنوان هیئت علمی در مقاطع مختلف و در رشته های مختلف دانشگاهی مشغول به تدریس و تحقیق هستند. بنابراین در شرایط فعلی یک ظرفیت عظیم علمی در کشور موجود است که متاسفانه مسیرهای مناسبی برای انعکاس دستاوردهای علمی آنها به بدنه اجرایی کشور فراهم نشده است و یک استاد دانشگاه نمیتواند به اسانی محصول علمی خود را در یک سازمان دولتی عرضه نماید. بنابراین خوب است تا زمان اماده شدن این مسیرها, از این راه میانبر که رئیس جمهور پیشنهاد کردند برای رسانیدن دستاورد های فکری در حوزه های مختلف فرهنگی, اقتصادی به بدنه اجرایی کشور استفاده نماییم.
سوم این که کارشناسان و اساتید محترم دانشگاه ها و مراکز علمی نیز باید به خود زحمت دهند و هر کدام در حیطه دانش و تخصص خود مطالب و نظرات خود را همراه با راه کارهای عملیاتی و اجرایی بصورت منسجم و دسته بندی شده برای نهاد ریاست جمهوری ارسال نمایند.
در همین راستا طبیعی است که تعداد نامه ها آنقدر زیاد خواهد بود که آقای رئیس جمهور به تنهایی قادر به مطالعه و احیاناً پاسخگویی به همه انها نخواهند بود بنابراین لازم است یک مجموعه فعال و توانمند عهده دار این مسئولیت بزرگ شوند و هر یک از این نامه ها را به مراجع ذیربط ارجاع دهند تا از پیشنهادات و انتقادات مطرح شده کمال استفاده بعمل آید.
و نکته اخر اینکه بسیاری از نامه ها می توانند در رسانه های موجود و پایگاه های اینترنتی منتشر شوند و کافی است تا اندکی صعه صدر بخرج دهیم تا همگان بتوانند از این نظرات استفاده نمایند.
انتهای پیام /

ارسال نظر