|
|
کدخبر: ۱۷۳۹۶۹

یکی از عوامل سازنده مستند «من روحانی هستم»:

خبرگزاری تسنیم: زهرا حقی یکی از عوامل سازنده مستند «من روحانی هستم» گفت: جنس کار رسانه ای آنها شبیه اتفاقات سالهای ۷۶ و ۷۷ است و این جریان همان جریانی است که به زودی شعار عبور از روحانی سر خواهند داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگیخبرگزاری تسنیم، نشست خبری عوامل سازنده مستند جنجالی «من روحانی هستم» با حضور عوامل این فیلم، یاسر جلالی مدیر موسسه سفیرفیلم، و حجت نیک ملکی مدیر شبکه اجتماعی افسران در خبرگزاری پیام کوتاه نسیم برگزار شد.

در ابتدای این نشست نیکی ملکی مدیر شبکه اجتماعی افسران با اشاره به اینکه مستند من روحانی هستم برای اولین بار در شبکه اجتماعی افسران رونمایی شده است، گفت: خیلی خوشحالم که این مستند باعثشد فتنه گران و نظام سلطه ناامید شوند و مستندی باشد با حفظ شان و سوابق رئیس جمهور که به حضور ایشان در انقلاب پرداخته است.

وی ادامه داد: مستند «من روحانی هستم» در نهم دی ماه سال ۹۲ در شبکه اجتماعی افسران اکران شد و اولین اکران آن در دانشکده حقوق علوم سیاسی دانشگاه تهران در بهمن ماه صورت گرفت و پس از آن در فضایی منطقی و عقلانی در دانشگاه های مختلف کشور در طی ۴ ماه اکران شد.

نیکی ملکی ادامه داد: بعد از چهار ماه اکران این مستند در دانشگاه ها بدون هیچ مقدمه ای چندین رسانه با ساختن ده ها دروغ شروع به جنجال آفرینی کردند و آن را به موضوع اول کشور تبدیل کردند که حاشیه ها هنوز هم ادامه دارد. ما با برگزاری این نشست تلاش داریم که به این حاشیه ها پایان دهیم و خود و جناب رئیس جمهور را در خیمه انقلاب می دانیم و گوش به فرمان رهبری هستیم و جبهه انقلاب با جنجال های رسانه ای از عرصه به در نخواهد شد.

در ادامه نشست یاسر جلالی مدیر موسسه سفیر فیلم گفت: ما دوست نداریم که برای مستندهای خود جنجال آفرینی کنیم اما برخی از رسانه ها حاشیه هایی را ایجاد کردند که در حد رئیس قوه هم وارد شود و ما ترجیح دادیم که با برگزاری این نشست به همه جنجالها و حاشیه ها پایان دهیم.

وی ادامه داد: از دوستان سازنده فیلم تشکر می کنیم و فکر می کنم مستند از جنس کارهای شبکه های اجتماعی است که برخی از اعضای هیئت دولت هم ورود به شبکه های اجتماعی را ترجیح می دهند و فکر می کنم کار مثبتی در ساخت آن صورت گرفته است.

وی در مورد مجموعه فعالیت های سفیرفیلم اظهار داشت: موسسه فیلم سازی سفیرفیلم از اولین ساخته خود " یزدان تفنگ ندارد " تابه امروز ۱۸ مستند راتولید کرده است. و در تمام مستندهای خود معمولا مورد تشویق قرار گرفته است و کسی تا به حال ندیده درباره مستندهایی که سفیرفیلم پخش می کند اظهار نظر نکرده است.

جلالی اضافه کرد: سفیرفیلم تصمیم دارد در بحثتاریخ نگاری انقلاب اسلامی ورود کند و مستند من روحانی هستم مستندی است که تاریخ را روایت می کند و یکی از دلایلی که توضیح آن را پذیرفتیم این بود که براساس استنادات تاریخی روایت می شود.

وی در بخش دیگری از انتقاد از برخی از برخوردهایی که با این فیلم صورت گرفته است، گفت: روش و منشی که در نقد و صحبت و برخوردی که با یک اثر فرهنگی شده است درست نبود. ما دنبال این هستیم که زبان فرهنگی و هنری را انتخاب کنیم ولی ما دوستانی که وارد روش آمرانه و توپ و تانک شدند را درک نمی کنیم. ایجاد یک فضای امنیتی و نظامی را درست نمی دانیم و از برخی دوستان رسانه ای می خواهیم که در برهه حساس کشور فضا را دو قطبی نکنند. ما باید از دولت حمایت کنیم و از کارشناسان برای برون رفت کشور از شرایط حساس کنونی مطالبه نظر کنیم.

در بخش دیگری از این نشست زهرا حقی یکی از عوامل موسسه چند رسانه ای شفق تولید کننده مستند من روحانی هستم صحبت های خود را با بیانات رهبری مبنی بر حضور فعال زنان در عرصه های مختلف فرهنگی کشور شروع کرد.

حقی گفت: در سال ۹۲ با چند نفر از دوستان اولین پروژه مستند بلند خود را شروع کردیم که ماحصل فعالیت چند ماهه گروهی از دختران دانشجویی است که در مورد زندگینامه حسن روحانی رئیس جمهور کشور ساخته شده است.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه رئیس جمهور ۸ سال از فضای رسانه ای دور بودند خیلی از مردم نسبت به سوابق سیاسی رئیس جمهور بی اطلاع بودند و همین امر باعثمی شد که سوءاستفاده کنندگان تصویری غیرواقعی از ایشان را ارائه دهند.

مسئول تحقیق فیلم مستند من روحانی هستم ادامه داد: این مستند برپایه اسنادی است که در فضای اینترنت هم موجود است و همچنین کتبی که در کتابخانه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، کتابخانه مجلس شورای اسلامی و کتابخانه دانشگاه تهران وجود دارد و بیشتر زمان ساخت این مستند صرف تحقیقات این پروژه شد.

حقی ادامه داد: بیشترین منبع مورد استفاده این مستند خاطرات رئیس جمهور است که مربوط به سال تولد تا سال ۵۸ بود و از سال ۵۸ به منابع نزدیک مثل کتاب خاطرات آقای هاشمی رفسنجانی و منابع از این دست استفاده شده است.

وی تاکید کرد: برای ساخت این مستند دو معیار را در نظر گرفته ایم یکی رعایت حریم شخصی رئیس جمهور و دیگری استناد به سخنان رئیس جمهور. یکی از خطوط قرمزی که لحاظ کردیم رعایت شان دکتر حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور کشور بود. به خاطر همین موضوع بود که دنبال مسائل حاشیه ای و جنجالی هم نرفتیم و براساس همین معیار یک سری اطلاعات جمع آوری شده خود به خود حذف شدند.

حقی با اشاره به اینکه نسخه اول این مستند در آبانماه ۹۲ تمام شد گفت: در دی ماه ۹۲ نسخه نهایی مستند آماده شد و در روز نهم دی ماه مصادف بر ۲۸ ماه صفر که روز تولد رئیس جمهور است اولین اکران مستند من روحانی هستم را در شبکه خبری اجتماعی افسران انجام دادیم.

وی با اشاره به اینکه پس از این اکران درخواست های مکرر برای اکران عمومی صورت گرفت، ادامه داد: اولین اکران آن در دانشکده حقوق علوم سیاسی دانشگاه تهران انجام شد و اکران های بعد در دانشگاه ها و شهرستانها با برخوردی منطقی و بدون جنجال و هیجان صورت گرفت. ۴ ماه از اکران و رونمایی این مستند گذشته بود و ما به فکر ساخت مستند دوممان بودیم.

حقی اضافه کرد: در اولین روز کاری بعد از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها مصاحبه ای را مشاور فرهنگی آقای رئیس جمهور انجام داد که ادبیاتی امنیتی داشت و از همان روز پروژه تخریب مستند من روحانی هستم شکل گرفت. مگر می شود چنین هجمه رسانه ای بدون اتاق فکر و عملیات روانی شکل بگیرد. بعد از این بود که برخی از سایت ها با فشار رسانه ای هر روز با مسئولینی که مستند را ندیده بودند مصاحبه می کردند.

وی تاکید کرد: ابتدا به تدوین و منابع این مستند ایراد گرفتند، بعد از اینکه ما منابع را به آنها دادیم این اتهام را وارد کردند که مستند به صورت مغرضانه ساخته شده است، بعد از آنکه مردم مستند رادیدند و گفتند منصفانه بوده است ادعا کردند که سازندگان این فیلم غیرواقعی هستند.

در ادامه این نشست در حالی که زهرا حقی شناسنامه و گذرنامه خودش را رو به خبرنگاران و عکاسان نشان داد، گفت: حالا ما آمده ایم که جلوی چنین سناریویی را بگیریم. اینها تا مرز تکذیب هویت ما رفته اند و می گویند که تولیدکنندگان این مستند وجود خارجی ندارند اما من اینجا هستم که با قوت از مستند مظلوم من روحانی هستم دفاع کنم. سوال من این است که آیا همیشه با مستندساز ها اینگونه برخورد می شود که با شناسنامه بیایند.

حقی ادامه داد: فتنه ۸۸ به ما نشان داد که بعضی ها شیوه سخن گفتن را از آن طرف آب یاد می گیرند یک تیم عملیات روانی علیه یک گروه مستندساز خانم ۱۰ روز فعالیت کردند که این فقط در مشی تروریسم رسانه ای است. اما اینها بدانند با این کارها نمی توانند نیروهای انقلاب را از راه به در کنند.

مستندساز فیلم من روحانی هستم اظهار داشت: تخریب کنندگان ما حتی شهامت این را نداشتند که از پشت پرده بیرون بیایند. در حالی که ما این مستند را براساس خاطرات آقای هاشمی ساختیم و شاید به خاطر این ا ست که شهامت ندارند بگویند خاطرات آقای هاشمی ممکن است غیرواقعی باشد.

وی در آخر خطاب به حسن روحانی گفت: من به عنوان یک فرد که شناسنامه و گذرنامه خود را نشان دادم اعلام می کنم که این مستند شناسنامه دار است که اگر وجود نداشتیم اسم خود را در این مستند نمی زدیم. آقای روحانی ما دغدغه این را داریم در مورد کسانی که نسبت به توهین حکم خدا سکوت می کنند اما با ادعای دروغین توهین به شما شروع به عربده کشی کردند برخورد کنیم. اینها می خواهند هاله ای را برای شما ایجاد کنند و بین شما و منتقدین فاصله بیندازند.

حقی ادامه داد: جنس کار رسانه ای آنها شبیه اتفاقات سالهای ۷۶ و ۷۷ است و این جریانات رسانه ای شباهت عجیبی به روزنامه های زنجیره ای دهه ۷۰ دارند. آقای رئیس جمهور اینها همان کسانی هستند که شعار عبور از روحانی را سر خواهند داد.

وی در آخر گفت: ما در این هجمه های فراگیر دست پرتوان الهی را دیدیم که فرزندان انقلاب را تنها نگذاشت و ما با ایمان به وعده الهی این راه را ادامه خواهیم داد.

در ادامه نشست سوالاتی از سوی خبرنگاران مطرح شد مبنی بر اینکه چرا کارگردان این فیلم که با عنوان معصومه نبوی یاد شده است در این نشست حضور ندارد.

حقی در پاسخ به این سوال گفت: اینها بازی ها و هجمه های رسانه ای بود که برای این مستند شکل گرفت و چون نمی توانستند به مستندات ایراد بگیرند به عوامل سازنده این مستند ایراد گرفتند.

وی اضافه کرد: کارگردان این مستند چند سالی است که در محافل رسانه ای حضور دارد و اسم مستعار معصومه نبوی در شبکه های اجتماعی فعالیت می کند اما اسم حقیقی ایشان در تیتراژ مستند من روحانی هستم آمده است. ایشان علاقه ای به رسانه ای شدن نداشتند و فکر می کنم استفاده کردن از اسم هنری اتفاق متداولی است که حتی شهید آوینی با اسم هنری در مجله سوره می نوشتند.

حقی در مورد سوالی که مدعی شده بود بخشی از مستند با دسترسی به شنود منابع صوتی محرمانه ساخته شده است، گفت: من تعجب می کنم که بعضی ادعا می کنند که ما رفتیم و فیلم محرمانه گرفته ایم. این موردی که دوستان ادعا می کنند بخشی از فصل سوم مستند ایران و غرب است که تولید شبکه بی بی سی انگلیسی است و مهمتر ازهمه اینکه آقای ظریف وزیر امور خارجه در این مستند مصاحبه رسمی کرده است که این نشان دهنده این است که شخص آقای ظریف تمام مطالب این مستند را تایید می کند.

حقی در پاسخ به این سوال که ادعا می شود شما دسترسی به آرشیو کیهان داشته اید گفت: آرشیو روزنامه های مختلف در کتابخانه ها موجود است و اینها بخشی از هجمه های رسانه ای است.

نیکی ملکی مدیر شبکه اجتماعی افسران در اینجای بحثگفت: اتهاماتی که به این مستند زده می شود مثل دسترسی به اسناد محرمانه، آرشیو مخفی، یا شنود تصویری همه کلی گویی است و جنجال هایی است که براساس ادعاهای بدون سند مطرح می شود.

وی ادامه داد: جالب است که روزنامه شرق یک گام رسانه ای داده است که این مستند را تولید گروه رسانه ای شفق اعلام کرده است در حالی که این مستند را گروه چند رسانه ای شفق ساخته اند.

در ادامه نشست یاسر جلالی مدیر موسسه سفیرفیلم گفت: تصمیم داریم که سری دوم و سوم این مستند را بسازیم و از رئیس جمهور می خواهیم که ادامه خاطرات خود را منتشر کند تا برای سری های بعد از این خاطرات استفاده کنیم.

جلالی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بحثشکایت و کسب مجوز برای مستند چگونه است، گفت: از دولت می خواهیم مجوز مستندهایی که از سوی برخی مراکز دولتی هم حمایت می شوند را به ما نشان دهد. مستندهایی که حتی از سوی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی حمایت می شود و در جشنواره سینما حقیقت اکران شده اند هم مجوز ندارند.

وی با اشاره به سخنان طباطبایی نژاد مبنی بر اینکه ساخت مستند نیازمند مجوز نیست، گفت: خواهش می کنیم وزارت ارشاد سازوکاری را در گرفتن مجوز ساخت مستند لحاظ کند و ما اولین کسانی هستیم که برای کارهای خود مجوز خواهیم گرفت. جالب این است که موضعگیری های دولت از سوی برخی اشخاص در مورد گرفتن مجوز مستند زمانی مطرح می شود که آنها می خواهند ممیزی کتاب حذف شود. شاید این دوستان می خواهند ممیزی کتاب را برای ساخت مستند لحاظ کنند.

حقی یکی از عوامل سازنده مستند من روحانی هستم در مورد سوالی مبنی بر اینکه از چه زمانی هجمه های رسانه ای شروع شد، گفت: اکران این مستند ۴ ماه گذشته بود که یک روز بعد از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها این هجمه ها شروع شد برای ما هم عجیب بود که چنین تمرکزی بر این موضوع صورت گرفته است. فیلمی که در دانشگاه ها اکران شده بود و بدون جنجال مسیر خود را طی می کرد چنین تمرکز رسانه ای بر روی آن شده بود. سوال ما این است که دولتی که شعار آزادی بیان و اعتدال داده است چه نسبتی می تواند با رسانة هایی که چنین جنجالی ایجاد کردند داشته باشد.

در پایان این نشست جلالی مدیر موسسه سفیرفیلم گفت: دانشگاه های علامه طباطبایی، امیرکبیر، بیرجند، گلستان، فردوسی مشهد، علوم پزشکی همدان، صنعتی قم، علم و صنعت تهران درخواست نشان خود را لغو کردند و این به خاطر یکسری مصاحبه هایی است که با اعضای دولت صورت گرفته است امیدواریم که این ۹ دانشگاه شرایط اکران را برای مستند من روحانی هستم فراهم کنند.

انتهای پیام /

ارسال نظر