|
|
کدخبر: ۱۷۴۸۹۳

لاریجانی در پاسخ به تذکر نادران مطرح کرد

خبرگزاری تسنیم: رئیس مجلس در ابلاغیه ای به کمیسیون های تخصصی مجلس از آنها خواسته در بررسی طرح ها و لوایح نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام را اخذ کنند.

به گزارش خبرنگار پارلمانیخبرگزاری تسنیم، الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز پارلمان طی اخطاری با استناد به اصل ۱۱۲ قانون اساسی اظهار داشت: ما سربازان حوزه تقنین کشور هستیم و وظیفه داریم از حقوق ملت ایران دفاع کنیم.

وی با اشاره به اصل ۱۱۲ قانون اساسی افزود: آنچه که از مفاد این اصل برمی آید این است که مجمع تشخیص مصلحت نظام می تواند برای اداره امور خود قانون یا آیین نامه بنویسد و یا رویه های مشخصی را تنظیم کند. اما این اصل به مجمع تشخیص اجازه نداده که اختیارات مجلس را محدود کرده و یا برای مجلس تعیین تکلیف کند.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به ابلاغیه مجلس به روئسای کمیسیون های تخصصی برای اخذ نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام در بررسی طرح ها و لوایح گفت: این تذکر من به ابلاغیه شما به روئسای کمیسیون ها برمی گردد؛ در جلسات یکی از این کمیسیون ها این ابلاغیه مستمسک نماینده دولت قرار گرفته و چون این فرد در مجمع نیز عضو است، گفت که نظر من مجمع مخالف با آن طرح یا لایحه است درحالی که نظر یک عضو مجمع به معنای نظر کلیه مجمع نیست و در عین حال مجمع حق ندارد که اختیارات مجلس را مربوط کند.

نادران با اشاره به سیاست های کلی نظام گفت: این موضوع مربوط به سیاست های کلی نظام است که گفته شده رئیس مجلس موظف است پس از اعلام وصول طرح ها و لوایح، نسخه ای از آن را برای مجمع تشخیص مصلحت نظام بفرستد و این فرستادن و اختیارات ما نمایندگان را محدود می کند و نه کسی می تواند به نماینده بگوید چه چیزی را تصویب کنیم. بلکه مجمع می تواند درباره مقایرت مصوبات با سیاست ها تصمیم گیری کند و کمیسیون ها مطرح کند.

وی ادامه داد: مطابق مقررات برای حسن اجرای سیاست های کلی نظام باید هنگام بررسی طرح ها و لوایح از نظر انطباق آنها با سیاست های کلی نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام اخذ شده و مطابق آن عمل شود. اما در حالی که الزام مجلس به اخذ نظرات مجمع تشخیص مصلحت نظام با اختیارات مجلس مغایرت دارد.

این نماینده مجلس در پایان گفت: براساس آیین نامه داخلی مجلس و حقوق اساسی دستگاه های تقنینی مجلس باید مصوبات خود را به شورای نگهبان بفرستد تا اعضای آن از نظر تطبیق با قانون اسایس وشرع اظهار نظر کنند نه اینکه مجلس بخواهد نظر مجمع را هم در مورد طرح ها و لوایح اخذ کند.

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر نادران گفت: براساس اصل ۱۱۰ قانون اساسی وظیفه مقام معظم رهبری تعیین سیاست های کلی نظام است که این کار پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت گرفته و رهبری نیز نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام را به مجمع واگذار کردند. بنابراین این جزو شئونات رهبری است که هم مجمع می تواند سیاست های کلی را بنویسد و به رهبری بدهد و هم رهبری نظارت برآنها را به مجمع واگذار کند.

وی ادامه داد: برای انطباق طرح ها و لوایح با سیاست های کلی نظام آیین نامه ای نوشتند و برای این کار نیز آیین نامه ای نوشتند که هم به تصویب مجمع و هم مقام معظم رهبری رسید لذا این موضوع لازم الاجرا است. البته در مورد اینکه مجمع اختیارات خود را به یک کمیسیون بدهد کار درستی نیست و این موضوع جزو مصوبات نبوده که مجمع بخواهد اختیارات را به یک کمیسیون بدهد لذا آن تبصره زائد بود و حذف شد.

رئیس مجلس همچنین گفت اگر ما در تصویب قوانین مطابق شرع یا قانون اساسی عمل می کنیم، به آن محدودیت نمی گویند بلکه ضابطه مند علم کردن استت بنابراین مطابق سیاست های کلی نظام هم عمل کردند محدودیت نیست بلکه این سیاستها یک نظام است که همه باید آن را رعایت کنند و ما هم مقید هستیم که در تهیه طرح ها و تصویب آنها سیاست های کلی نظام را رعایت کنیم.

لاریجانی با تأکید براینکه روال کلی قانونگذاری باید براساس سیاست های کلی نظام باشد گفت: این آیین نامه به تصویب مقام معظم رهبری رسیده و کمیسیون های مجلس هم باید آن را رعایت کنند یعنی در بررسی طرح و لایحه ای نظر مجمع را بخواهند و من هم در ابلاغیه خود به کمیسیون های مجلس نوشتم که نظر مجمع را کتبا بگیرم بنابراین مشخص است که نظر مجمع تنها نظر یک فرد نیست و اگر فردی هم به عنوان عضو مجمع نظری داشت شما نمایندگان توجه نکنید چرا که نظر مجمع باید کتبا به کمیسیون ها اعلام شود.

وی افزود: بر این اساس هر کمیسیونی طی نامه ای به مجمع می گوید که درباره یک طرح یا لایحه نظر بدهند و اگر مجمع نظری نداد، شما نمایندگان کار خود را انجام دهید اما اگر نظری داد شما یا طبق آن عمل کنید و یا اگر حس کردید که ضرورت کشور چیزی خلاف نظر مجمع است بین خود و خدای خود عمل کنید و به نظر مجمع توجه نکنیدو پس از آن روال کار به این صورت است که آن طرح یا لایحه به شورای نگهبان می رود و آنها هم درباره ان نظر مجمع را اخذ می کنند.

انتهای پیام /

ارسال نظر