|
|
کدخبر: ۱۷۵۸۰۹

یک عضو تیم مذاکره کننده در گفتگو با مهر:

یک عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان گفت: فعلا بحثها در مورد چارچوب مذاکرات ادامه دارد و جلسه عصر مذاکرات بین اشتون وظریف خواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهز، مذاکرات ایران و کشورهای ۱ + ۵ که صبح امروز در وین آغاز شده بود در نشست بعد از ظهر ادامه خواهد یافت.

بر اساس این گزارش نشست افتتاحیه این دور از مذاکرات کمتر از یک ساعت و از حدود ساعت ۱۰ صبح به وقت وین آغاز شد. در نشست صبح قرار بود که طرفین درباره چارچوب تدوین پیش نویس و ادامه مذاکرات تصمیم گیری کنند.

یک عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در گفتگو با خبرنگار مهر در این باره که آیا تصمیمی در مورد چارچوب گرفته شده است، گفت: فعلا بحثها در مورد چارچوب ادامه دارد.

پس از پایان نشست صبح اعضای تیم هسته ای ایران و همچنین نمایندگان ۱ + ۵ به همراه کاترین اشتون به هتل محل اقامت رفته و درحال مشورت در این باره هستند.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان درباره نشست عصر ایران و ۱ + ۵ نیز گفت: جلسه عصر مذاکرات بین خانم اشتون وآقای ظریف خواهد بود.

مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون نیز در پایان نشست صبح ضمن آنکه مذاکرات صبح را سازنده دانست گفت: برنامه ما این است که این مرحله از مذاکرات که با هدف دستیابی به یک راه حل جامع برای توافق هسته ای نهایی آغاز شده تا روز جمعه ادامه داشته باشد.

مایکل مان خاطرنشان کرد: ما وارد یک مرحله جدید شده ایم و همه طرفین بسیار متعهد هستند نسبت به مذاکرات، نشست ها در سطح کارشناسی نیز همچنان ادامه دارد.

وی افزود: ما در این مرحله درمورد این موضوع تبادل نظر می کنیم که یک توافق نهایی به چه شکلی خواهد بود، ضمن اینکه مذاکرات سختی است زیرا موضوعات و سوالات فنی بسیار پیچیده ای همچنان مطرح است که باید بررسی می شود.

هر دو طرف در اظهار نظرهایی که در چند روز گذشته درباره این دور از مذاکرات که دور چهارم از گام نهایی است، داشته اند مذاکرات را سخت و دشوار خوانده اند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان شب گذشته پس از دیدار با اشتون گفت: مرحله نگارش مرحله ایست که دو طرف به اعتماد به نفس و یک اطمینان خاطر از روش برخورد طرف مقابل نیاز دارند تا به نگارش متن نهایی بپردازند.

وزیرخارجه کشورمان بار دیگر با تاکید بر دشواری های موجود در روند مذاکرات گفت: البته در صورتی که طرف مقابل با حسن نیت و واقع بینی وارد مذاکرات شود این احتمال وجود دارد که مذاکرات زودتر از زمان تعیین شده شش ماهه، به نتیجه نهایی دست یابد.

ظریف بار دیگر با تاکید براینکه ذره ای از حقوق هسته ای کشورمان کوتاه نمی آییم گفت: هیچگاه در پی تولید سلاح هسته ای نبوده ایم و این سلاح را برای امنیت جمهوری اسلامی ایران مفید نمی دانیم.

همچنین سید عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه نیز گفت: هدف اول ما این است که به یک توافق اولیه درباره چارچوب برسیم و هنوز نمی دانیم این توافق احتمالی اصولا به چه شکل و با چه اجزایی باشد و چارچوب و کلیات آن را از روز چهارشنبه شروع به بحثمی کنیم که شامل نام یا عنوان آن هم می شود. طبیعی است هر طرف از مذاکرات دیدگاهی را درباره نام این توافق داشته باشد و ما هم شنید ه ایم و ما هم ایده هایی داریم اما این که کدام یک مذاکره و نهایی شود در طول مذاکرات مشخص می شود.

وی افزود: امیدواریم و اراده آن را داریم که در چارچوب زمانی مشخص شده به توافق برسیم و هیات مذاکره کننده دستورالعمل لازم را برای به نتیجه رسیدن در کوتاه ترین زمان در اختیار دارد.

رادیو فرانسه در گزارشی که منتشر کرده است این دور از مذاکرات در روزهای آینده بسیار دشوار عنوان کرده است.

جان کری در اظهاراتی که اخیرا منتشر شده اعلام کرده بود که ایران باید در این دور از مذاکرات تصمیمات سختی را بگیرد، هر چند که سید عباس عراقچی در این باره تأکید داشته است که: اگر قرار است کسی تصمیم سخت بگیرد این آمریکایی ها هستند که باید خود را از تصمیماتی که بر اساس توهمات است رها کنند. تصمیم سختی که آن ها باید بگیرند این است که در تعامل با کشورهای دیگر استفاده از ابزارهای تهدید و تحریم را کنار بگذارند. فکر می کنم همه کشورها در ۱ + ۵ به ویژه آمریکا به این برداشت نزدیک شده اند کمااین که در توافق ژنو هم تصمیمات سخت را آمریکایی ها گرفتند با پذیرش ادامه غنی سازی در ایران و کنار گذاشتن سیاست غنی سازی صفر.

از سوی دیگر لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه نیز گفت: پاریس دور جدید مذاکرات هسته ای با تهران بسیار هوشیار خواهد بود.

سوزان رایس مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا نیز گفته است در صورتی که آمریکا در دور جدید مذاکرات نسبت به ماهیت غیر نظامی برنامه اتمی ایران اطمینان حاصل نکند هیچ توافق نهایی صورت نخواهد گرفت.

به هر حال با وجود همه این اظهارات و اظهار نظرهای دیگر که به نظر می رسد به منظور تحت الشعاع قرار دادن مذاکرات مطرح می شود، وزیر امور خارجه کشورمان در بدو ورد به وین دیروز اعلام کرد که تیم قوی از سوی ایران در مذاکرات حضور دارند و آمده ایم تا با عزمی راسخ برای حفظ حقوق ملت ایران گفتگو کرده و به نتیجه برسیم و فرصت کافی نیز برای دستیابی به این هدف داریم.

البته در این دور از مذاکرات تیم هسته ای کشورمان را عده از کارشناسان و حقوقدان ها نیز همراهی می کنند که تعدادی از آنها در مذاکرات حضور یافته اند. جمشید ممتاز و امیر حسین زمانی نیا در نشست افتتاحیه مذاکرات بر سر میز مذاکره حضور داشتند.

مذاکرات ایران و کشورهای ۱ + ۵ در این دور قرار است تا روز جمعه ادامه پیدا کند.

ارسال نظر