|
|
کدخبر: ۱۷۹۵۴۸

نتایج نهایی شمارش آراء یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از سوی ستاد انتخابات کشور اعلام و حسن روحانی به عنوان رییس‌جمهور منتخب مردم معرفی شد.

نتایج نهایی شمارش آراء یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از سوی ستاد انتخابات کشور اعلام و حسن روحانی به عنوان رییس‌جمهور منتخب مردم معرفی شد.

به گزارش امید نیوز به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بر اساس اعلام ستاد انتخابات کشور جدیدترین نتایج اعلام شده، از ۵۰ میلیون و ۴۸۳ هزار و ۱۹۲ نفر واجد شرایط رای دادن، ۳۶ میلیون و ۷۰۴ هزار و ۱۵۶ نفر رای دادند که ۳۵ میلیون و ۴۵۸ هزار و ۷۴۷ رای صحیح اخذ شد.

بدین ترتیب میزان مشارکت مردم در این انتخابات، ۷۲.۷ درصد بوده است.

بر اساس شمارش کل آرا، حسن روحانی حائز اکثریت آرا و در نتیجه به عنوان رییس‌جمهور منتخب مردم معرفی شد.

نتایج نهایی آرا به ترتیب میزان آرا بدین شرح است:

۱ - حسن روحانی: ۱۸ میلیون و ۶۱۳ هزار و ۳۲۹ رای

۲ - محمدباقر قالیباف: شش میلیون و ۷۷ هزار و ۲۹۲ رای

۳ - سعید جلیلی: چهار میلیون و ۱۶۸ هزار و ۹۴۶ رای

۴ - محسن رضایی: سه میلیون و ۸۸۴ هزار و ۴۱۲ رای

۵ - علی‌اکبر ولایتی: دو میلیون و ۲۶۸ هزار و ۷۵۳ رای

۶ - سیدمحمد غرضی: ۴۴۶ هزار و ۱۵

اگر نگاهی به ارا بیاندازیم با فرض رای قالیباف همچو نودودو، و احتساب ارای جلیلی به رییسی و پخش ارا ولایتی و رضایتی میان دو کاندیدای اصولگرا در بهترین حالت، در چنین شرایطی روحانی بار دیگر در دور اول پیروز میشود… فقط یک مشکل هست و آن حضور هفتاد درصدیست! حدود سی و شش میلیون و… در انتخاب قبل شرکت کردند اگر واجدین شرایط فعلی را که حدود ۵۵ میلیون نفر هستند را لحاظ کنیم ما به التفاوت سی وشش و پنجاه وپنج نوزده میلیون میشود. بررسی وضعیت انتخاباتی کشور نشان میدهد تقریبا محتمل بنظر نمیرسد که نهایتا بیش از بیست میلیون در انتخابات شرکت نکنند!با قراین و شواهد فعلی و کناره گیری جهانگیری و عدم رای هاشمی طبا و رای کمی بیشتر غرضی برای میر سلیم روحانی به احتمال زیاد حداقل رای دور اول سال ۹۲ را تکرار خواهد کرد. البته این نظر در حدود دو هفته مانده به انتخابات بیان میشود و هنوز باید اوضاع را رصد کرد…

ارسال نظر