|
|
کدخبر: ۱۷۹۷۰۷

معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه مردم بزرگ ایران در ۲۹ اردیبهشت ماه حرکت بسیار معنی داری انجام دادند، گفت: این انتخابات، بلوغ و رشد مردم ایران را در بالاترین سطح جهانی به نمایش گذاشت.

به گزارش امید نیوزاسحاق جهانگیری عصر چهارشنبه در دهمین کنگره ملی تجلیل از ایثارگران به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر که در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد، با بیان اینکه ملت ایران با حضور در انتخابات اوج مردمسالاری و دموکراسی ایران را به نمایش گذاشت، افزود: شما در سالی پیروزی خرمشهر را جشن می گیرید که کشور در اوج امید، نشاط و اقتدار است و کشور بر قله اقتدار خود ایستاده است.
معاون اول رئیس جمهوری خطاب به ملت ایران گفت: شما مردم بزرگ ایران در ۲۹ اردیبهشت ماه حرکت بزرگ و معنی داری را انجام دادید چرا که خیلی ها منتظر بودند یک حضور کم رونق را در انتخابات ببینند که بگویند به دلیل فشارهایی که بر ملت ایران وارد شده است، آنها دیگر از نظام، انقلاب و رهبری فاصله گرفته اند.
جهانگیری ادامه داد: انتخابات به کشور و نظام عزت و قدرت داد و خواست رهبر انقلاب که حضور گسترده مردم بود را محقق کرد و بلوغ و رشد مردم ایران را در بالاترین سطح جهانی به نمایش گذاشت.
وی در ادامه گفت: ما در منطقه پرآشوب و ملتهبی هستیم. کشورهای خارجی و قدرت های نادان بین المللی گاهی اوقات برای ایران دندان و چنگ می کشند.
معاون اول رییس جمهوری یادآور شد: همین روزها بود که درست بعد از انتخابات با شکوه رییس جمهوری در ایران، رییس جمهوری آمریکا با حضور در عربستان واسراییل برای ملت ایران خط و نشان کشید که به تعبیر من ملت ایران با حضور بی سابقه خود در انتخابات به همه این حرف ها پاسخ داد.
جهانگیری یادآور شد: دشمنان می دانند ما امروز در منطقه ای قرار داریم که اوج ناامنی است و امن ترین منطقه اش ایران است. در منطقه ای قرار داریم که در کشورها خصوصا کشورهای خلیج فارس از قدرت مردم و دمکراسی شان می ترسند. از این که رای مردم شان را پای صندوق رای بگیرند که چه کسی برکشورشان حاکم باشد وحشت زده هستند.
وی اضافه کرد: یک کشور در این منطقه است که سرآمد مردمسالاری است و با خیال راحت یک ماه دهها و صدها اجتماعات چند ده هزارنفری برگزار شد و اتفاق ساده ای نیفتاد. نامزدها در اوج رقابت قرار گرفتند و حتی گاهی اوقات از حد و مرزها عبور کردند ولی آرامش در کشور حاکم بود و نهایتا با رای گیری در پای صندوق های رای، یک نفر که اکثریت آرا را آورد منتخب ملت شد. اوج مردم سالاری و دموکراسی را ایران به نمایش گذاشت.
معاون اول رییس جمهوری گفت: ما به پشتیبانی ملت و حضور قدرتمند آنها، نیروهای مسلح امروز می توانیم با صراحت بگوییم که از هیچ قدرتی در دنیا هراسی نداریم. تصمیم بگیریم موشک بسازیم، می سازیم. تصمیم بگیریم آزمایش کنیم، آزمایش می کنیم. اصلا اهمیتی ندارد که چه کسی مخالف یا موافق است.
وی ادامه داد: آنچه نیازمند باشد که بنیه دفاعی کشور تقویت شود آن را انجام می دهیم. مگر ما یادمان رفته که وقتی همه شهرها و حتی پایتخت ایران را موشک باران می کردند. مدرسه های ما را موشک می زدند، سلاح شیمیایی به کار می بردند. ما در دنیا دنبال این می گشتیم که یک موشک پیدا کنیم و جواب بدهیم که هیچ کس به ما نمی داد.
جهانگیری با بیان این پرسش که ' این کشور در شرایط منطقه ای این گونه مهمترین ابزار دفاعی خود را کنار بگذارد؟ ' گفت: نه چنین چیزی نیست. تاریخ ملت ایران هم نشان می دهد که علیه هیچ کشوری اقدام نظامی و تجاوز نکرده است و فقط از خودش دفاع کرده است.
وی تاکید کرد: با همت شما مردم حتما روز به روز جمهوری اسلامی و نظام جمهوری اسلامی به آرمان امام(ره) و شهدا و ایثارگران و رهبری نزدیکتر می شود و تلاش می کنیم طوری این کشور اداره شود که فردای قیامت در برابر شهدا سربلند باشیم.
جهانگیری در ادامه به سوم خرداد و فتح خرمشهر اشاره کرد و گفت: خرداد ماه بسیار بزرگی برای ملت ایران است. ماهی است که در آن شاهد شکل گیری، تثبیت و تداوم انقلاب اسلامی، رخ دادن حوادثو اتفاقات تاریخی و تاریخ ساز در تاریخ ایران هستیم.
وی خاطر نشان کرد: خرداد ۴۲،۶۱، ۶۸ و همین طور خردادها یکی پس از دیگری برای ملت ایران همراه با خاطره ها و درس ها است که باید همیشه به یاد آن‌ها باشیم.
معاون اول رئیس‌جمهوری ادامه داد: ‌ سوم خرداد سالگرد حماسه بزرگ در تاریخ ایران و قله افتخارات ملت در دفاع مقدس است. در این روز عزت و اقتدار در جنگی نابرابر برای ملت و جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسید.
جهانگیری با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، مدافعین حرم و به ویژه شهدای خرمشهر بر لزوم ادای احترام به مقام شهدا و ایثارگران تاکید کرد.
وی گفت: همواره باید به سرمایه عظیم شهدا و ایثارگران ادای احترام کرد و این ادای احترام هیچ‌گاه یک ادای احترام رسمی و اداری محسوب نمی‌شود بلکه یک وظیفه و ضرورتی است که بر عهده همه مسئولان و مردم قرار دارد.
معاون اول رئیس جمهوری افزود: وظیفه زنده نگهداشتن ارزش‌های دفاع مقدس در جامعه بزرگترین سرمایه‌ای است که می‌تواند به عنوان سرمایه ارزشمند در اختیار مسئولین قرار بگیرد و آن‌ها با تکیه بر آن بتوانند از بسیاری از موانع پیش رو عبور کنند.
جهانگیری ادامه داد: گرامیداشت و احترام به این سرمایه ضرورتی است که هر ایرانی مسئول که دل در گروی کشور دارد باید تاریخ انقلاب را بداند و نگذارد که این تاریخ به فراموشی سپرده شود.
وی با یادآوری این که «عملیات بیت المقدس و فتح خرمشهر نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی محسوب می‌شود»، ‌گفت: عملیات فتح خرمشهر نقطه‌ای است که در آن نگاه دنیا به جمهوری اسلامی ایران تغییر می‌کند و ایران نیز قدرت دفاعی و نظامی خودرا به رخ جهانیان می‌کشاند.
جهانگیری اضافه کرد: در این حادثه امام خمینی(ره) نقشی بسیار تعیین کننده بر عهده داشتند و رهبری پیامبرگونه ایشان در کنار ایفای نقش مردم باید همواره مورد تاکید و توجه قرار بگیرد.
معاون اول رئیس جمهوری در ادامه گفت: ملت ایران ایام دفاع مقدس را با بزرگی به نام خود ثبت کردند. باید همواره به یاد داشته باشیم که در دوران تنگناهای اقتصادی و مالی و فشارهای بین‌المللی، در جنگی نابرابر کشورهای منطقه با تمام قدرت در برابر انقلاب نوپای اسلامی ایران ایستادند.
وی به علاقه ملت ایران به سپاه پاسداران در ایام جنگ اشاره کرد و گفت: نقش سپاه و ارتش در ایام دفاع مقدس نقشی بسیار ستودنی است. سپاه برای ملت ایران یک نهاد تاریخ ساز است و علاقه ملت ایران به این نهاد در جنگ شکل گرفت که در نهایت با تمام مقاومت ها و ایثارگری‌هایی که همه نهادها درکنار مردم داشته اند و با به شهادت رسیدن شهدا و باقی ماندن جانبازان به عنوان نمادهای ایثار و مقاومت، ملت ایران پیروز شد.
جهانگیری بر لزوم زنده نگهداشتن فرهنگ شهادت و ایثار در جامعه تاکید کرد و گفت: باید فرهنگ ایثار و شهادت و یاد و خاطره کسانی که به کشور ما عزت و آبرو دادند و با ایثار، ‌صبر و حوصله خود قدرت را برای ایران اسلامی آوردند گرامی داشته شود که این وظیفه بنیاد شهید و امور ایثارگران است که فرهنگ عظیم ایثار و شهادت زنده نگه داشته شود.
معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه افزود: سرمایه فرهنگی بزرگترین تقویت کننده سرمایه اجتماعی است. ایثار و مقاومت نیز بزرگترین سرمایه فرهنگی است بنابراین باید سرمایه فرهنگی تقویت شود. ما حتی برای غلبه بر مشکلات مختلف کشور نیازمند تقویت زیرساخت‌هایی هستیم که این کار با تکیه بر فرهنگ فرهنگی و به تبع آن ایثار و شهادت امکان‌پذیر است بنابراین می توانیم با اتکا به این ارزش کشور را به جلو پیش ببریم.

ارسال نظر