|
|
کدخبر: ۱۷۹۹۸۱

مجارستان و مقدونیه در بیانیه‌های جداگانه اعلام کردند که هر کدام از آنها یک دیپلمات روسیه را از کشور خودشان اخراج می‌کنند.

در ادامه موج اخراج دیپلمات‌های روسیه توسط برخی کشورهای اروپایی و آمریکایی، حالا دو کشور اروپایی دیگر هم از اخراج دیپلمات‌های روس خبر دادند.

در ادامه موج اخراج دیپلماتها و سفرای روسی از غرب، چندین کشور اروپایی به همراه کانادا و آمریکا به صورت همزمان و هماهنگ شده اعلام کردند که تعدادی از دیپلماتهای روسی را اخراج خواهند کرد.

پیش از این دولت انگلیس 23 دیپلمات روس را بعد از اتفاقی که برای سرگئی اسکریپال در این کشور رخ داد اخراج کرده بود.

انگلیس مدعی است که دیپلماتهای روسیه در پوشش اقدامات دیپلماتیک کارهای اطلاعاتی انجام می‌دهند.

اسکریپال پیشتر سرهنگ سرویس اطلاعاتی ارتش روسیه بود و در سال 2010 با جاسوس‌های روس که در غرب گرفتار شده‌ بودند مبادله شد و از انگلیس پناهندگی گرفت. در سال 2006 یک دادگاه روسیه‌ای اسکریپال را به دلیل همکاری با سرویس MI6 در دوران خدمتش در ارتش روسیه به خیانت متهم کرده بود.

دولت انگلیس مدعی شده اسکریپال و دخترش در معرض یک عامل اعصاب جنگی قرار گرفته‌اند که در روسیه تولید می‌شود. آنها در حال حاضر در بیمارستان بستری هستند و حالشان وخیم اعلام شده است.

دولت روسیه بارها ضمن رد ادعاهای انگلیس و حامیان غربی آن درباره دست داشتن مسکو در این ماجرا، هشدار داده که به اقدامات ضد روسی غربی‌ها پاسخ خواهد داد.

حالا خبر رسیده که مقدونیه هم اعلام کرده به دلیل پرونده سرگئی اسکریپال، یک دیپلمات روس را اخراج خواهد کرد.

در بیانیه وزارت خارجه مقدونیه آمده که این اقدام، «در مشورت با متحدان و شرکایمان اتحادیه اروپا و ناتو» اتخاذ شده است.

از سوی دیگر، وزارت خارجه مجارستان هم از اخراج یک دیپلمات روسیه خبر داده؛ اقدامی که به گفته این وزارتخانه به دلیل دست داشتن این دیپلمات روس در جاسوسی صورت گرفت.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین