|
|
کدخبر: ۱۸۱۶۵۷

رئیس‌جمهور تاکید کرد: آقای ترامپ! ما مرد شرف و ضامن امنیت آبراه منطقه در طول تاریخ هستیم؛ با دم شیر بازی نکن، پشیمان‌کننده است. قادر نیستید ملت ایران را علیه امنیت و منافع ایران تحریک کنید. به ملت ایران اعلام جنگ می‌کنید و دم از حمایت می‌زنید؟ در همه منطقه پهن شده‌اید؛ معنای حرف‌هایتان را بفهمید.

به گزارش امیدنیوز ، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در همایش روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور در سخنرانی خود گفت: سیاست خارجی مظهر حاکمیت ملی است.جلوگیری از دخالت دولت در انتخابات، موفقیت سیاست داخلی؛ و جلوگیری از مداخله خارجی، موفقیت سیاست خارجی است.

وی با بیان اینکه وظیفه دولت در داخل، زمینه‌سازی برای بخش خصوصی است، گفت: دیپلمات‌ها سفیر نظام و نماینده تاریخ، فرهنگ و ملت ایران در خارج کشور هستند. سفرا در برابر تک تک شهروندان مسئولند. سفارت‌های ما متعلق به همه ایرانیانی است که عاشق وطن هستند.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه دیپلماسی پیشتاز حراست از امنیت و منافع ملی است، گفت: دولت فعلی آمریکا همزمان در حال ستیز با دنیا و منافع ملی خودش است. هیچگاه مثل اکنون نمی‌شد گفت که کاخ سفید ضدحقوق بین‌الملل و ضدجهان اسلام و ملت فلسطین است.

وی افزود: آقایی که در آمریکا روی کار است، هم تهدید و هم فرصت است. امروز بیشتر پیداست که مبنای رژیم صهیونیستی تجاوز و اشغال است. وقاحت را به جایی رسانده‌اند که می‌گویند فلسطین کشور اسلامی نیست. حرف ما با همسایگان و جهان عرب درباره ماهیت اسرائیل اثبات شد.

روحانی خاطرنشان کرد: ضد حقوق بشرتر از رژیم صهیونیستی وجود ندارد. تا بحال می‌گفتند اسرائیل نمونه دموکراسی در منطقه است؛ امروز ثابت شده که کانون آپارتاید است. فرصت برای ارتباط سفرا با افکار عمومی و جوانان جهان در فضای حقیقی و مجازی گسترده است. وظایف دیپلمات‌های توانمند و عزیز سنگین‌تر از هر زمان دیگری است.

رئیس‌جمهور گفت: ملت ایران برای آزادی و استقلال، جلوی دیکتاتور دست نشانده ایستاد. مداخله‌گرتر از آمریکا علیه انقلاب و ملت ایران وجود ندارد. سرنگونی، تجزیه، تحریم و تضعیف؛ سیاست‌های اصلی آمریکا علیه جمهوری اسلامی است.

وی ادامه داد: در دفاع مقدس جز چند کشور، همه جهان را علیه ملت ایران بسیج کردند و نتیجه نگرفتند. جنگ، ارتش را مضاعف کرد و جوانان انقلابی سپاه، قدرت نظامی جدید شدند.

روحانی با تجلیل از نقش سپاه در پاسداری از ایران، گفت: دشمن در توطئه شکست و تجزیه ایران شکست خورد؛ توطئه سوم، تحریم به بهانه فعالیت هسته‌ای بود. هرگاه اروپا به توافق با ما نزدیک شد، کاخ سفید نگذاشت. برجام، شکست توطئه ۱۲ ساله علیه فناوری هسته‌ای ایران بود. کار آمریکا، توطئه علیه ایران و ملت بزرگ ایران است.

وی افزود: عمق راهبردی ایران از شرق تا شبه قاره، در غرب تا مدیترانه، در جنوب تا دریای سرخ و در شمال تا ‌‌‌قفقاز است. ذات و فرهنگ ایرانی صلح طلبی و کمک به همسایگان در برابر آدمکش‌ها است. داعش را ریشه کن کردیم و مردم منطقه را نجات دادیم؛ به خود افتخار می‌کنیم. به آدمکش‌های داعش سلاح و پول دادید و ادعای حقوق بشر دارید؟

رئیس‌جمهور عنوان کرد: نفوذ ایران در این منطقه، تاریخی و تمدنی است. تعهد ما به منطقه ناشی از هویت اسلامی و ایرانی است. به قیمت خون جوانانمان تروریست‌ها را شکست دادیم. برجام تصمیم یکپارچه تمام ارکان نظام بود. توطئه آخر آمریکا، تلاش برای خسته کردن ملت ایران است. بدانید؛ ملت ایران آقاست و هرگز نوکر کسی نخواهد شد.

وی افزود: آمریکایی‌ها باید خوب بفهمند که صلح با ایران مادر صلح ها، و جنگ با ایران مادر جنگ‌هاست. تهدید نمی‌پذیریم و توان ما بازدارنده است. امروز اتحاد داخلی ما بیشتر از قبل است. تهدید، ما را منسجم‌تر می‌کند؛ حتما آمریکا را شکست می‌دهیم. هزینه‌هایی خواهیم داد اما منافع بیشتری بدست می‌آوریم.

رئیس‌جمهور با ترسیم اهداف این یادآور شد: هدف اول آمریکا، نقض برجام توسط خود ما بود. آژانس را تحریک کردند و باز هم موفق نشدند. گام ناموفق سوم آمریکا، متقاعد کردن اروپا با اصلاح برجام بود. ترامپ زور زیادی زد اما مجبور شد تنهایی از برجام خارج شود. ایران در برابر نپختگی ترامپ، هوشمندانه عمل کرد. آمریکا با همه دنیا علیه برجام تقابل می‌کند. آمریکای منزوی نباید جان بگیرد.

وی ادامه داد: سرزمین علم و حکمت، و دنبال رابطه خوب با جهانیم. بهترین روابط را با همسایگان خواهانیم. در شرایط جدید بدنبال اصلاح روابط عربستان، امارات و بحرین با ایران هستیم. نه شرقی و نه غربی منافات با کار با شرق و غرب ندارد. روابط ما با روسیه بر مبنای همسایگی و منافع متقابل است.

روحانی با بیان اینکه کشورهای منطقه یا از آمریکا می‌ترسند یا اعتماد ندارند، تاکید کرد: کسی که اندکی سیاست بفهمد، نمی‌گوید جلوی صادرات نفت ایران را می‌گیریم. تنگه‌های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنهاست. آقای ترامپ! ما مرد شرف و ضامن امنیت آبراه منطقه در طول تاریخ هستیم؛ با دم شیر بازی نکن، پشیمان‌کننده است. قادر نیستید ملت ایران را علیه امنیت و منافع ایران تحریک کنید. به ملت ایران اعلام جنگ می‌کنید و دم از حمایت می‌زنید؟ در همه منطقه پهن شده‌اید؛ معنای حرف‌هایتان را بفهمید.

وی گفت: روز طلایی دیپلمات‌هاست؛ با تمام شرکت‌های کوچ تا بزرگ ارتباط بگیرید. درب‌های ایران بروی فناوری و سرمایه باز است؛ سفرا تحرک جدید آغاز کنند. اشتغال بهار امسال از هر سال بهتر بود

ارسال نظر