|
|
کدخبر: ۱۸۲۴۰۴

مقام معظم رهبری :

مقام معظم رهبری در جمع 100 هزار نفری جوانان بسیجی استادیوم آزادی، در خصوص عظمت ایران،‌ اقتدار جمهوری اسلامی و شکست‌ناپذیری ملت سخن گفتند. سخنانی که بیان‌کننده و ترسیم ظرفیت‌های یک کشور قدرتمند در مقابله با قدرت‌های مسلط بر جهان است.

به گزارش امیدنیوز ،

مقام معظم رهبری در جمع 100 هزار نفری جوانان بسیجی استادیوم آزادی، در خصوص عظمت ایران،‌ اقتدار جمهوری اسلامی و شکست‌ناپذیری ملت سخن گفتند. سخنانی که بیان‌کننده و ترسیم ظرفیت‌های یک کشور قدرتمند در مقابله با قدرت‌های مسلط بر جهان است.

ایران در دوران‌های پرفراز و نشیب تاریخ، همواره به عنوان یک کشور تعیین‌کننده در منطقه و جهان مطرح بوده است، اما تاثیرگذاری آن بستگی به حکمرانان و حکومت‌های مستقل و مدبر بوده است،‌ به طوری که در هر مقطع تاریخی که افرادی مقتدر زمام امور کشورداری را در دست داشته‌اند، چهره ایران در برگ برگ تاریخ، برجسته شده است و امروز نیز ایران با داشتن رهبری مقتدر، می‌تواند در زمره قدرت‌های برتر جهان قرار گیرد و این موضوع در گرو بهره‌مندی از ظرفیت‌های مشهود و نامشهود کشور می‌باشد.

1- ایران به لحاظ استعداد انسانی جایگاه برتری در جهان دارد و در عرصه‌های مختلف علمی مانند المپیادها و مراکز پژوهشی و دانشگاهی، در آمریکا، اروپا و سایر کشورها خودش را نشان داده است. در سال‌هایی که مقداری توجه صورت گرفت، بیشترین مقالات علمی منتشرشده در مجلات معتبر جهانی از دانشمندان و تحصیلکرده‌های ایرانی بود و در عمل نیز دستیابی به دانش هسته‌ای، حضور در فضا و ساخت موشک‌های دوربرد حاکی از وجود چنین استعدادهای سرشاری است.

2- از بعد سیاسی و از نگاه صاحب‌نظران جهانی که بعضا در نشریه معروف المانیتور آمده است،‌ عنوان می‌شود که ایران به ابرقدرت منطقه‌ای تبدیل شده است. این نشریه که اتفاقات خاورمیانه را رصد و تحلیل می‌کند، بارها در گزارش‌های خود آورده است که تهران، یک واشنگتن برتر در منطقه است و در سراسر آسیای غربی حضور دارد و در مقابله با سیاست‌های آمریکا علی‌رغم هزینه‌های هنگفت چندمیلیارددلاری، پیروز میدان شده و همچنان در حال توسعه اثرگذاری سیاسی است و چالش‌های جدی برای آمریکا،‌ اسرائیل و عربستان سعودی به وجود آورده است، به طوری که توانسته هژمونی آمریکا را در منطقه محو کند و مهم‌تر اینکه اسرائیل با نفوذ نیروهای مورد حمایت ایران تا پشت مرزهای خود مواجه شده است.

3- از جهت قدرت نرم برآمده از مردم‌سالاری دینی، ایران ابرقدرتی بلامنازع شناخته می‌شود. اگر آمریکا، اسرائیل و سایر قدرت‌های مسلط با در اختیار داشتن زرادخانه‌های تسلیحاتی از رویارویی با ایران در هراس هستند، به جهت وجود چنین قدرت نرم می‌باشد، چرا که همین قدرت بود که رژیم 2500 ساله ستمشاهی را برهم زد، در دفاع مقدس پیروز شد و بر فتنه سال 1388 فائق آمد و امروز همین قدرت نرم، محور مقاومت در سوریه، لبنان، عراق، یمن، افغانستان و سایر کشورها در حوزه بیداری اسلامی می‌باشد.

مهم‌ترین مولفه‌های قدرت نرم جمهوری اسلامی، ایدئولوژی اسلام، رهبری و اصل ولایت فقیه، روحانیت و تریبون مساجد، مردم و گره خوردن دین و سیاست با یکدیگر است.

4- از لحاظ قدرت سخت و تجهیزات نظامی و دفاعی، روزنامه صهیونیستی "یدیعوت آحارونوت" می‌نویسد: وقتی ایران موشک‌های زمین به زمین به مقر داعش در دیرالزور به فاصله 600 کیلومتری شلیک می‌کند، جایگاه یک قدرت بزرگ نظامی در سطح منطقه و حتی در سطح جهان برای خود به تصویر می‌کشد و این آخرین حرف ایرانی‌ها نخواهد بود، چراکه چند سال پیش اعلام شده بود که موشک‌هایی با برد 1400 و 2000 کیلومتر در اختیار دارند.

5- اما از نگاه اقتصادی، ایران علی‌رغم همه ضعف‌ها و نارسایی‌ها، رتبه هجدهم را دارد. اقتصادی که به جهت وابستگی به درآمدهای نفتی و دولتی قدرت پویایی و رشد و رقابت از آن گرفته شده است. در حالی که اگر از تحریم‌های دشمن، فرصت ساخته شود و اقتصاد ملی از یوغ دولت و ارز نفتی رهایی پیدا کند، به طور قطع و یقین رتبه یک‌رقمی به دست خواهد آورد، چراکه ایران از لحاظ ذخائر انرژی و معدنی، منابع طبیعی و سوق‌الجیشی و سرمایه انسانی ظرفیت‌های کم‌نظیر و منحصر به فرد برخوردار است.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه پیشین آمریکا می‌گوید: اقتصاد ایران علی‌رغم تحریم‌ها، مقاوم‌تر شده است.

با این توضیحات اجمالی، پیشرفت‌های ایران در ظرف چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی در عرصه‌های مختلف سیاسی، دفاعی، علمی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی بیانگر آن است که قدرت رویارویی با آمریکا را دارد، قدرتی که مدعی است، مناسبات ما باید بر جهان حاکم باشد و ادعا می‌کنند که اگر همه کشورها یک نظر واحد دارند، قدرت‌شان می‌تواند آن را وتو کند و در سند راهبرد امنیت ملی آمریکا آمده است که رهبری‌شان در جهان، همیشگی است و اخیرا ترامپ مطرح نموده است که باید قدرت بدون رقیب در چند سال آینده باشند. اما خوشبختانه سال‌هاست که این معادلات به هم خورده و آمریکا به شدت نگران نفوذ ایران در منطقه و جهان و در میان ملت‌ها به‌ویژه ملل محروم تحت ستم است، چراکه ایران قادر است همه مناسبات آمریکا در کشورهای مختلف جهان را به چالش بکشد که امروز شاهد آن در خاورمیانه و آسیای غرب، آمریکای لاتین و اروپا هستیم.

ریچارد واتسون که در زمینه آینده‌پژوهی صاحب‌نام در جهان می‌باشد، در کتاب 313 صفحه‌ای خود به مهم‌ترین سوالات درخصوص آینده جهان پاسخ داده است و اشاره دارد که در آینده نزدیک، کشور ایران امکان تبدیل شدن به قدرت جهانی را خواهد داشت.

ارسال نظر